Raport cenowy luty 2024: Oferta nowych mieszkań wzrosła, ale to za mało, aby zatrzymać rosnące ceny

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.03.2024, Data aktualizacji: 22.03.2024

6 minut czytania
Raport cenowy luty 2024
Jak kształtowały się ceny mieszkań w lutym 2024 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w lutym 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak kształtowały się ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego;
 • gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze;
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w lutym 2024 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w lutym 2024 roku wynosiła 17 155 zł za m kw. Tym samym stolica nie odnotowała zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 17 120 zł za m kw.

Ceny mieszkań Warszawa

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej bazie dokładnie 11 202 ofert nowych mieszkań, czyli o 924 szt. więcej niż w styczniu 2024. 

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w lutym 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 17 963 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

Warszawa- ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w lutym 2024 roku wynosiła 16 073 zł za m kw. Tym samym stolica Małopolski odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej o 2% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 15 772 zł za m kw.

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4 847 ofert nowych mieszkań, czyli o 185 szt. więcej niż w styczniu 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lutym 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 17 130 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.  

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

Kraków - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w lutym 2024 roku wynosiła 14 945 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 2% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 14 667 zł za m kw.

Ceny mieszkania Gdańsk

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 258 ofert nowych mieszkań, czyli o 166 szt. więcej niż w styczniu 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście stanął pod znakiem spadków cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w lutym 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 15 235 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

Trójmiasto - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w lutym 2024 roku wynosiła 13 333 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 161 zł za m kw.

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 129 ofert nowych mieszkań, czyli o 645 szt. więcej niż w styczniu 2024.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w lutym 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 594 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Wrocław - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w lutym 2024 roku wynosiła 11 032 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 899 zł za m kw.

Ceny mieszkań w Łodzi

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 814 ofert nowych mieszkań, czyli o 289 szt. mniej niż w styczniu 2024 roku.

W styczniu rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w lutym 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 156 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

Łódź - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w lutym 2024 roku wynosiła 12 669 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 535 zł za m kw.

Ceny mieszkań Poznań

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 603 ofert nowych mieszkań, czyli o 941 szt. więcej niż w styczniu 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lutym 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 11 795 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Poznaniu

Poznań - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w lutym 2024 wynosiła 10 608 za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 479 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 331 ofert nowych mieszkań, czyli o 691 szt. więcej niż w styczniu 2024 r.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lutym 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 422 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz oferty mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Aglomeracja Katowicka - ceny mieszkań

Podsumowanie

Luty 2024 stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań z rynku pierwotnego. Skok cenowy zanotowaliśmy niemal we wszystkich miastach, z wyjątkiem Warszawy. W stolicy ceny utrzymały się na poziomie ze stycznia 2024 r. 

Jak natomiast będą wyglądały kolejne tygodnie? O tym przekonamy się już za miesiąc, podczas publikacji kolejnych danych.

Poznaj średnie ceny mieszkań w Rzeszowie

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: