Gdzie kupić mieszkanie w Katowicach, zaciągając Kredyt 2 procent?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 26.07.2023, Data aktualizacji: 01.08.2023

5 minut czytania
Gdzie kupić mieszkanie w Katowicach, zaciągając Kredyt 2 procent?
Program „Bezpieczny Kredyt 2 procent" zachęca do zakupu pierwszej nieruchomości. Gdzie kupić mieszkanie w Katowicach i której dzielnicy szukać mieszkania na sprzedaż?

Katowice i otaczające je aglomeracja są jednym z największych rynków nieruchomości w Polsce. Do zakupu mieszkania zachęcają atrakcyjne ceny nieruchomości oraz liczne możliwości rozwoju zawodowego w regionie.  Obecność wielu szkół i uczelni wyższych sprawia, że do Katowic każdego roku napływają nowi studenci. Popyt na zakup mieszkania stymuluje także program „Bezpieczny Kredyt 2 procent", którego beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie spłaty kredytu. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie i jak znaleźć atrakcyjny lokal, który odpowiada założeniom programu? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

 • jak skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent,
 • gdzie warto kupić mieszkanie w Katowicach,
 • w których dzielnicach są najtańsze i najdroższe mieszkania,
 • które dzielnice są najlepsze dla rodzin, par, singli i seniorów,
 • gdzie kupić mieszkanie w Katowicach pod wynajem,
 • gdzie kupić mieszkanie w Katowicach z kredytem 2 procent.

Program „Bezpieczny Kredyt 2 procent"- kto i jak może z niego skorzystać?

Program „Bezpieczny kredyt 2 procent" umożliwia dofinansowanie do kredytu na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego. Program przeznaczony jest dla osób do 45 roku życia, które planują zakup pierwszej nieruchomości. Regulamin programu nie zakłada ograniczeń w zakresie metrażu, lokalizacji lub ceny za metr kwadratowy. Wprowadza jednak jeden bardzo ważny warunek, który sprawia, że jego beneficjenci w praktyce mają dość ograniczony wybór. Wartość nieruchomości nie może przekraczać łącznej sumy kredytu i wkładu własnego, które wynoszą 500 tys. zł w dla singli, 600 tys. dla par oraz 200 tys. zł wkładu własnego w każdym przypadku. Czytaj więcej: Kredyt 2 procent: sprawdź, co musisz wiedzieć.   

Dla beneficjentów często oznacza to konieczny kompromis między lokalizacją a metrażem. Jest to szczególnie widoczne w dużych miastach, w których w zależności od dzielnicy mogą pojawiać się duże różnice w cenie za metr kwadratowy. Czytaj więcej: Gdzie szukać mieszkania do kupna, zaciągając Kredyt 2 procent? W ten trend wpisuje się także stolica województwa śląskiego. Gdzie warto zamieszkać i kupić mieszkanie w Katowicach? 

Gdzie warto kupić mieszkanie w Katowicach?

Katowice to największe pod względem powierzchni i liczby ludności miasto w województwie śląskim. Stolicę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o  powierzchni 165 km kw. zamieszkuje ponad 280 tysięcy mieszkańców. Miasto podzielone jest na 5 zespołów dzielnic, w ramach których funkcjonuje 22 jednostek pomocniczych. Dzielnice różnią się odległością od centrum i rodzajem oferowanych udogodnień dla mieszkańców, co pozostaje w ścisłym związku z cenami nieruchomości. 

Sprawdź mieszkania w kredycie 2 procent w Katowicach

Którą dzielnicę Katowic wybrać? Osiedla i oferty. 

Zastanawiasz się nad zakupem pierwszego mieszkania z programem „Bezpieczny Kredyt 2 procent"? Przedstawiamy krótki przewodnik po dzielnicach miasta i podpowiadamy, gdzie szukać atrakcyjnego lokum, aby móc skorzystać z dofinansowania!

Zespół Dzielnic Śródmiejskich 

Katowice-Śródmieście

Zespół Dzielnic Śródmiejskich tworzony jest przez Śródmieście, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Koszutka i Bogucice. Śródmieście to samo centrum Katowic. Dzielnica jest siedzibą wielu urzędów i budynków reprezentacyjnych. To tutaj koncentruje się życie kulturalne i rozrywkowe miasta oraz znajduje się największa ilość uczelni wyższych. Dzielnica jest chętnie wybierana przez studentów, singli oraz młode pary.

Sprawdź mieszkania w kredycie 2 procent w Śródmieściu

Rodziny z dziećmi i seniorzy chętniej wybierają Osiedle Paderewskiego-Muchowiec. Atutem lokalizacji jest Katowicki Park Leśny, Dolina Pięciu Stawów oraz bliskość autostrady A4, co ułatwia komunikację z innymi częściami aglomeracji. To dobry adres, aby kupić mieszkanie na wynajem.

Bogucice i Koszutka również wyróżniają się dużą ilością zieleni i świetną komunikację. Dzielnice oferują zarówno zabytkową architekturę, jak i nowoczesne inwestycje deweloperskie. Ceny mieszkań są tu nieco niższe niż w ścisłym centrum, ale nadal należą do najwyższych w Katowicach, przez co osoby, które będą chciały skorzystać z dofinansowania kredytu, prawdopodobnie będą musiały ograniczyć się do mniejszych metraży lub poszukać większego lokum w innej części miasta.

Zespół Dzielnic Północnych 

Katowice-Północ

Fot. na podstawie CC BY-SA 3.0

Zespół Dzielnic Północnych jest tworzony przez Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia, Dąb i Wełnowiec-Józefowiec. Atutem dzielnic jest świetna komunikacja. Załęże i Osiedle Witosa leżą w pobliżu trasy A4 i Drogowej Trasy Średnicowej. W dzielnicach dominuje wielomieszkaniowa zabudowa. Są to zarówno zabytkowe kamienice, jak i osiedla z wielkiej płyty. Załęże, Dąb i Wełnowiec-Józefowiec przylegają do centrum, ale mają dużo spokojniejszy charakter niż Śródmieście.

Sprawdź mieszkania w kredycie 2 procent w dzielnicach północnych

Dzielnice są chętnie wybierane przez seniorów i rodziny z dziećmi. Osiedle Tysiąclecia przylega do Chorzowa. Naprzeciwko osiedla znajduje się popularny Park Chorzowski z ZOO i wesołym miasteczkiem. Dojazd tramwajem do centrum zajmuje niecałe 10 minut. Do zakupu mieszkania zachęcają także umiarkowane ceny nieruchomości oraz zróżnicowane metraże mieszkań.

Zespół Dzielnic Zachodnich

Katowice-Zachód fot. Marek Mróz

Fot. Marek Mróz na podstawie CC BY-SA 4.0

Zespół Dzielnic Północnych składa się z trzech obszarów. Są to Załęska Hałda-Brynów, Brynów-Osiedle Zgrzebnioka i Ligota-Panewniki. Ostatni z nich jest największą dzielnicą Katowic. Znajduje się tu m.in. siedziba Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przez co obszar jest chętnie wybierany przez studentów.

Sprawdź mieszkania w kredycie 2 procent w dzielnicach zachodnich

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka przylega do centrum miasta. Na terenie osiedla znajduje się Park Kościuszki. Dzielnica jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi i seniorów. Załęska Hałda-Brynów to obszar ukształtowany przez wieloletnią działalność kopalni Wujek. W architekturze dominuje wielomieszkaniowa zabudowa starszego typu. Atutem dzielnicy są stosunkowo niskie ceny mieszkań i dobry dostęp do infrastruktury handlowej oraz placówek edukacyjnych.

Zespół Dzielnic Wschodnich

Katowice - Janów-Nikiszowiec. Nowy Nikiszowiec (w budowie) fot. Marek Mróz

Fot. Marek Mróz na podstawie CC BY-SA 4.0

Zespół Dzielnic Wschodnich to przede wszystkim starsza, częściowo zabytkowa zabudowa wielomieszkaniowa. Zawodzie jest siedzibą Uniwersytetu Ekonomicznego. Dzielnica przylega do drogi łączącej Katowice z Sosnowcem. Atrakcyjne położenie sprawia, że ceny mieszkań są tu nieco droższe. Duże zainteresowanie sprawia, że łatwo je wynająć studentom, przez co dzielnica polecana jest osobom, które chcą kupić mieszkanie inwestycyjnie lub pod wynajem.

Sprawdź mieszkania w kredycie 2 procent w dzielnicach wschodnich

Giszowiec z pobliskim Nikiszowcem zachwyca architekturą i dużą ilością zieleni. Znajdują się tu m.in. Park Giszowiecki i Katowicki Park Leśny. Dąbrówka Mała i Szopienice Burowiec reprezentują starsze budownictwo. Średnia cena nieruchomości w tym obszarze jest najniższa w mieście.  

Zespół Dzielnic Południowych

Katowice - Piotrowice-Ochojec. Osiedle Odrodzenia fot. Marek Mróz

Fot. Marek Mróz na podstawie CC BY-SA 4.0

Zespół Dzielnic Południowych tworzą Murcki, Piotrowice-Ochojec, Zarzecze, Kostuchna i Podlesie. Dzielnice są odległe od centrum, ale ich podmiejski charakter przyciąga licznych inwestorów. Nie brakuje tu osiedli domów jednorodzinnych i kameralnej zabudowy szeregowej.

Sprawdź mieszkania w kredycie 2 procent w dzielnicach południowych

Do zakupu lokum zachęca duża ilość zieleni i terenów rekreacyjnych. Codzienne dojazdy ułatwia bliskość A4. Średnie ceny mieszkań są tu umiarkowane. Lokalizacja z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią spokój i ciszę na co dzień. Mieszkania kupują tu głównie rodziny z dziećmi i seniorzy.

Gdzie kupić mieszkanie w Katowicach: podsumowanie

Katowice zachęcają do zakupu nieruchomości umiarkowanymi cenami mieszkań i dobrymi warunkami życia. Cena za metr kwadratowy różni się w zależności od lokalizacji i standardu. Najdroższe lokale znajdują się tradycyjnie w centrum, podczas gdy tańsze mieszkania znajdziemy m.in. w Szopienicach lub na Brynowie, gdzie w tej samej kwocie będziemy mogli kupić znacznie większy metraż. Świetna komunikacja ułatwia dojazd do pracy i na uczelnie z każdej części miasta. Szeroki wybór ofert pozwoli Ci znaleźć wymarzone lokum i skorzystać z preferencyjnego kredytu w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 procent".

Co warto wiedzieć o programie Bezpieczny Kredyt 2%? Sprawdź również

Marta Gług
Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: