Dzielnice dla studentów

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 27.08.2021, Data aktualizacji: 18.07.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Najbardziej studenckie dzielnice w Polsce
Tanie jedzenie, ksero i kluby studenckie – w jakich dzielnicach polskich miast studentom żyje się najlepiej. Ciekawi? Czytajcie dalej.

Tanie jedzenie, ksero i kluby studenckie – to jedne z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez studentów podczas szukania lokum na czas studiów. Istotna jest także odległość od uczelni i dworca. Tracenie czasu w korkach może być męczące, warto zatem z głową podejść do wyboru miejsca, w którym zamieszkamy. W tym tekście podpowiadamy, w jakich dzielnicach polskich miast studentom żyje się najlepiej. Ciekawi? Czytajcie dalej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest najbardziej studencka dzielnica w Olsztynie
 • gdzie leży Lumumbowo
 • gdzie chcą mieszkać krakowscy studenci 

Łódź

Lumumbowo – brzmi jak jakaś magiczna, bajkowa kraina, a to potoczne określenie osiedla studenckiego w Łodzi. Nazwa pochodzi od  ulicy Patrice’a Lumumby, która przechodzi przez sam środek osiedla. Lumumbowo położone jest we wschodniej części Śródmieścia. Znajdują się tu akademiki najważniejszych łódzkich uczelni, a także kilka wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego i Politechnika. Znajdziemy tu wszystko, co studentowi potrzebne do życia: stołówkę, gdzie można tanio i dobrze zjeść, piekarnie, pocztę, przychodnię dla studentów, centrum sportu, a nawet przedszkole Uniwersytetu Łódzkiego.

Warto pamiętać, że nie tylko wschodnia część dzielnicy to dobre miejsce do prowadzenia typowo studenckiego życia. Całe Śródmieście warte jest uwagi.

studenci w Łodzi

Olsztyn

Kortowo – to miasteczko akademickie uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, leżące na uboczu miasta, będące jednocześnie dzielnicą Olsztyna. Znajduje się tu 10 akademików, większość z nich położona jest w parku nad Jeziorem Kortowskim. Ogromną zaletą tej dzielnicy są piękne okoliczności przyrody. Kolejnym plusem jest doskonała infrastruktura. Nie brakuje tu sklepów, banków, przychodni lekarskiej, poczty, księgarni, pizzerii czy klubów studenckich. To praktycznie samowystarczalna dzielnica. Znajdują się tutaj również liczne węzły komunikacyjne, które pozwalają na szybki transport m.in. do pracy czy na uczelnię.

Miejsce to cały czas się rozwija. W tym roku wśród studentów i pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zostały przeprowadzone konsultacje na temat rozwoju miasteczka. Osoby, które wzięły udział w wirtualnej debacie, sugerowały m.in. utworzenie nowych miejsc do grillowania czy wyznaczenie stref biwakowych. Pojawiły się także prośby o utworzenie apteki, klubu muzycznego i placu zabaw dla dorosłych. Zaproponowane pomysły mają zostać zrealizowane w latach 2022-2024.

Uniwersytet w Olsztynie

Kraków

Kraków to miasto studentów. Większość żaków wybierając się na studia do stolicy Małopolski, myśli o zamieszkaniu w okolicy starówki. To jedno z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejsze miejsce w mieście. Niestety stosunkowo drogie jak na ograniczony budżet studenta. Warto zatem szukać alternatywy, dla tej prestiżowej dzielnicy. Jedną z nich jest krakowskie Krowodrze – dzielnica przyległa do Starego Miasta. Skąd bardzo blisko do Uniwersytetu Pedagogicznego, Politechniki Krakowskiej, Krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego oraz kilku większych wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Krowodrzy znajduje się także Miasteczko Studenckie AGH, a w jego rejonie kilka klubów studenckich. Nieopodal dzielnicy położone są legendarne Błonia –  największa łąka w mieście. Idealne miejsce do wypoczynku. 

Kraków UJ

Wrocław

Studenci przybywający na studia do Wrocławia marzą o mieszkaniu w Śródmieściu. Na terenie tej dzielnicy, w obszarze osiedla Plac Grunwaldzki znajdują się jedne z najważniejsze wrocławskich uczelni, m.in.: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Wydziały i Instytuty Uniwersytetu Wrocławskiego. Specyfikę Placu Grunwaldzkiego można porównać do łódzkiego „Lumumbowa” – znajdują się tu akademiki i wszystko to, co żakom niezbędne do życia. Liczne przystanki tramwajowe i autobusowe, bary mleczne, punkty ksero i całe mnóstwo klubów studenckich. Niestety ten rejon miasta nie należy do najtańszych.

Studenci, którzy mimo wszystko zdecydują się na to, aby osiąść w Śródmieściu, z pewnością nie będą żałować. W okolicy nie brakuje niedrogich knajpek, które specjalizują się w przygotowywaniu typowo studenckiego, taniego jedzenia. Nieopodal, na Starym Mieście, zlokalizowany jest popularny bar mleczny „Miś”, do którego ustawiają się długie kolejki głodnych studentów.

Wieża Matematyczna Wrocław

Lublin

Co piąty spotkany przechodzień na terenie Lublina jest studentem. W mieście tym kształci się ponad 60 tysięcy żaków. Jaką dzielnice najchętniej wybierają? Wieniawa to przylegająca do Śródmieścia dzielnica, w której mieszczą się największe lubelskie uczelnie - UMCS, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Dzielnica ta obfituje w kluby studenckie. W pobliżu znajduje się też centrum handlowe, liczne bary, pizzerie z niedrogim jedzeniem oraz tańsze sklepy. Także tutaj zlokalizowane są akademiki. Blisko jest również do ścisłego centrum miasta, nie musimy więc korzystać z komunikacji publicznej. Żacy znajdą tu liczne bary mleczne i punkty ksero. Polecaną dla studentów dzielnicą są także Czuby. To spokojne i rodzinne miejsce na mapie Lublina, z którego dojazd do innych części miasta nie stanowi problemu.

Uniwersytet w Lublinie

Warszawa

Warszawa nie należy do najtańszych miast w Polsce. Nie odstrasza to jednak przyszłych żaków, bowiem to właśnie w stolicy znajdują się najlepsze uczelnie w kraju. Najdroższą dzielnicą jest Śródmieście. Dbając o studenckie finanse warto skupić się na innych rejonach Warszawy. Rozwiązaniem jest szukanie lokum w dzielnicach z dobrym połączeniem komunikacyjnym do uczelni, najlepiej w pobliżu metra. Warto odpuścić dzielnice bardzo odległe od centrum. Na dalekiej Białołęce możemy znaleźć stosunkowo tanie mieszkanie, jednak długa podróż autobusem na zajęcia może bardzo uprzykrzać życie.

Uznaniem studentów cieszą się takie dzielnice jak Bielany, Ursynów, Mokotów czy Ochota, które są dobrze skomunikowane z różnymi częściami miasta. Bielany doceniane są za bliskość uczelni wyższych i dobry dojazd do centrum. Mieszkańcy mogą korzystać z linii metra M1, która znacznie usprawnia codzienny dojazd na uniwersytet. Znalezienie lokum w tej części stolicy to dobre rozwiązanie dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego - zwłaszcza wydziałów zlokalizowanych w okolicy Kampusu Głównego oraz Politechniki Warszawskiej. 

Ochota to najlepszy wybór między innymi dla osób uczących się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Warszawskiej oraz wielu wydziałach UW (głównie nauk ścisłych). Dzielnica co prawda trochę traci przez brak obecności metra, ale tramwaje i autobusy skutecznie zastępują ten środek lokomocji.

Warszawa - uniwersytet

Gdańsk

Oliwa, Wrzeszcz i Aniołki Gdańsk. Na terenie tych trzech dzielnic znajdują się najważniejsze uczelnie w mieście – Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Medyczny. Studenci, którzy zdecydują się zamieszkać na Wrzeszczu, z pewnością będą zadowoleni z połączeń komunikacyjnych z innymi częściami miasta. To doskonała lokalizacja przede wszystkim dla studentów Politechniki Gdańskiej, która znajduje się w samym sercu dzielnicy. Tu również zlokalizowane są takie obiekty jak Park Doliny Jaśkowej, Opera Bałtycka oraz liczne galerie handlowe.

W dzielnicy nie brakuje punktów ksero czy sklepów papierniczych. Istotnym punktem na mapie jest także akademicki bar mleczny. Mieszkający we Wrzeszczu studenci wracając do rodzinnych domów, chętnie korzystają z obecnej tu stacji kolejowej. Dzielnica jest świetnie skomunikowana z centrum Gdańska oraz Gdynią i Sopotem - połączenia obsługują tramwaje, autobusy i SKM.

Studia to ważny czas w życiu każdego człowieka. Warto zadbać o to, aby przyjemności ze studiowania nie odebrały zbyt długie dojazdy na uczelnię czy brak pobliskich lokali z tanim jedzeniem. Szukając odpowiedniej dzielnicy do zamieszkania, należy dobrze określić swoje preferencje, a najlepiej sprawdzić wcześniej okolicę, tak, aby wiedzieć gdzie zjeść tani obiad, skserować tony notatek przed sesją i rozerwać się po zdanych egzaminach.

Politechnika Gdańska

Mieszkanie studenckie - kupić czy wynajmować? Zobacz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: