Najlepsze uczelnie w Warszawie – Przewodnik po okolicy dla studenta

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 30.11.2022, Data aktualizacji: 29.05.2023

26 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Najlepsze uczelnie w Warszawie – Przewodnik po okolicy dla studenta
Chcesz studiować w Warszawie? A może jesteś już na liście studentów? Sprawdź, jak wygląda Warszawa dla studentów! Zobacz przewodnik po okolicy!

Warszawa jest największym miastem w Polsce pod względem powierzchni oraz liczby ludności. Jest także największym ośrodkiem akademickim, a swoją siedzibę ma tu ponad 60 uczelni wyższych. W stolicy nie brakuje także infrastruktury, która z pewnością przyciąga studentów. Młodzi ludzie mogą spędzać wolny czas w licznych restauracjach, klubach i pubach, fani aktywności skorzystają z siłowni i klubów sportowych oraz wielu terenów zielonych. Warszawa to także ogromny rynek gospodarczy i tysiące miejsc pracy. Trudno się więc dziwić, że to właśnie stolica jest często pierwszym wyborem młodych osób, zarówno pod kątem edukacji, jak i dalszego rozwoju zawodowego. 

Warszawski przewodnik dla studenta to zbiór najważniejszych informacji, które przydadzą się każdemu, kto wkracza do tutejszego świata właśnie jako student. Znajdziesz w nim opis najlepszych uczelni w Warszawie, ale też najciekawsze miejsca na mapie miasta. Poznasz najważniejsze punkty w okolicy topowych uczelni – zarówno tych typowo rozrywkowych, jak i tych związanych bezpośrednio z nauką. Omówimy także tutejszy rynek nieruchomości i ceny w poszczególnych dzielnicach miasta. Dzięki temu zdobędziesz niezbędną wiedzę o studenckim życiu w Warszawie i przygotujesz się na nowy etap właśnie tutaj!

Ranking uczelni – najlepsze szkoły wyższe w Warszawie

Poza bardzo obszerną ofertą edukacyjną Warszawa może pochwalić się również wysoką jakością nauki. Według regularnie publikowanego rankingu szkół wyższych, warszawskie uczelnie wypadają naprawdę korzystnie na tle całego kraju. Miesięcznik Perspektywy co roku przyznaje punkty każdej uczelni. Maksymalny wskaźnik rankingowy możliwy do uzyskania to 100 punktów. Kryteria, jakie są brane pod uwagę to: absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, prestiż, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. Jak wyglądają warszawskie uczelnie na tle całego kraju? Sprawdźmy aż 12 z nich!

Najpopularniejsze uczelnie wyższe w warszawie naniesione na mapę

Uniwersytet Warszawski

Jedna z najpopularniejszych szkół wyższych w kraju i, jak się okazuje, najlepsza z nich. Uniwersytet Warszawski zajął 1. miejsce w tegorocznym rankingu i uzyskał maksymalny wskaźnik, czyli 100 punktów. Jego największą konkurencją jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, z którym od lat UW prześciga się właśnie w 1. pozycji rankingu.

Uniwersytet Warszawski powstał w roku 1816, a obecnie jest największym uniwersytetem w Polsce. Główna siedziba uczelni znajduje się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28 na warszawskim Śródmieściu. W skład UW wchodzi 25 wydziałów. W tej samej dzielnicy umieszczone są wydziały: Archeologii; Filozofii; „Artes Liberales”; Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii; Geografii i Studiów Regionalnych; Historii; Pedagogiczny; Nauk Ekonomicznych; Nauk o Kulturze i Sztuce; Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; Neofilologii; Orientalistyczny; Polonistyki; Prawa i Administracji; Psychologii; Socjologii oraz wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Na Ochocie znajdują się wydziały: Biologii; Chemii; Fizyki; Geologii; Medyczny oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Z kolei na Mokotowie mieszczą się: Wydział Lingwistyki Stosowanej oraz Wydział Zarządzania. 

UW ma w swojej ofercie studia I oraz II stopnia, a także jednolite studia magisterskie. Kandydaci mogą wybierać spośród 300 kierunków, a najwyżej oceniane według rankingu Perspektyw to m.in.: filologia polska oraz filologie obce i lingwistyka, historia, dziennikarstwo i komunikacja, socjologia, politologia, geografia, chemia, matematyka czy fizyka. Choć wielu wydaje się, że Uniwersytet Warszawski jest szkołą głównie humanistyczną, okazuje się, że również ścisłe kierunki cieszą się nie tylko ogromnym zainteresowaniem, ale też wysokimi notami w rankingu.

Politechnika Warszawska

Kolejna znana uczelnia to Politechnika Warszawska, która od lat zajmuje 3. miejsce w rankingu ogólnokrajowym oraz 1. miejsce wśród uczelni technicznych z tegorocznym wskaźnikiem w wysokości 84. 

Politechnika została założona w 1915 roku i stanowi jedną z największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Na uczelnię składa się 19 wydziałów (1 w Płocku i 18 w Warszawie) oraz Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Płocku. Główny kampus uczelni znajduje się przy Placu Politechniki na Śródmieściu wraz z wydziałami: Administracji i Nauk Społecznych; Elektrycznym oraz Geodezji i Kartografii. Tuż obok, przy ulicy Koszykowej znajdziemy wydział: Architektury; Fizyki; Matematyki i Nauk Informacyjnych oraz Transportu, przy ulicy Noakowskiego mieści się Wydział Chemiczny, a przy Nowowiejskiej Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych; Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa. Na Śródmieściu znajdują się także wydziały Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz Inżynierii Lądowej. Na Mokotowie przy ulicy Narbutta umieszczone są wydziały: Zarządzania; Samochodów i Maszyn Roboczych; Mechaniczny Technologiczny. Obok znajdziemy Wydział Inżynierii Materiałowej (ul. Wołoska) oraz Wydział Mechatroniki (ul. św. Andrzeja Baboli). Zdecydowana większość uczelnianych budynków znajduje się w bliskiej odległości od siebie, a dystans można pokonać w kilka minut spacerem.

Politechnika Warszawska oferuje studia jednolite, I i II stopnia, a także Szkołę Doktorską oraz studia podyplomowe. Wśród najwyżej ocenianych kierunków są przede wszystkim te techniczne, m.in.: automatyka i robotyka, budownictwo, transport, lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowa maszyn, informatyka czy technologia chemiczna. 

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Gdzie może szkolić się przyszły personel medyczny, jeśli nie na WUM-ie? Szkoła uzyskała w tym roku 70.3 punktów, czym zasłużyła sobie na 12. miejsce w rankingu. Jest jednocześnie 3. szkołą medyczną w kraju.

Uczelnia utworzona została w roku 1950, a obecnie kształci ponad 10 tys. studentów. Jej główna siedziba znajduje się przy ulicy Żwirki i Wigury na warszawskiej Ochocie. Szkoła składa się z czterech wydziałów: Wydział Lekarski, Wydział Farmaceutyczny, Wydział Lekarsko-Stomatologiczny oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Wszystkie znajdują się w obrębie jednego kampusu. 

Studenci mogą wybrać naukę na jednym z 16 kierunków w języku polskim lub 3 kierunków w języku angielskim. Dostępne są studia I stopnia: audiofonologia z protetyką słuchu, higiena stomatologiczna, ratownictwo medyczne, techniki dentystyczne; I oraz II stopnia: dietetyka, elektroradiologia, logopedia ogólna i kliniczna, pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie publiczne; jednolite magisterskie: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny oraz niestacjonarne studia II stopnia na kierunku toksykologia z elementami kryminalistyki. Poza tym uczelnia oferuje kształcenie podyplomowe oraz studia doktoranckie. 

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Najlepsza uczelnia ekonomiczna w Polsce i 13. w rankingu ogólnym – Szkoła Główna Handlowa uzyskała wskaźnik 68.5 punktów i znalazła się na równi z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniką Śląską. Ranking Perspektyw wskazuje, że SGH wygrywa w kryterium „Absolwent na Rynku Pracy”, zdobywając maksymalną liczbę punktów.

Szkoła Główna Handlowa jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w kraju, istnieje od 1906 roku. Siedziba szkoły znajduje się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości 162. Struktura uczelni różni się znacząco od tego, jak wygląda to w innych placówkach. W SGH na początku lat 90. zlikwidowano istniejące wtedy wydziały, a w tym momencie funkcjonuje 5 kolegiów: Analiz Ekonomicznych, Ekonomiczno-Społeczne, Gospodarki Światowej, Nauk o Przedsiębiorstwie oraz Zarządzania i Finansów. Wszystkie znajdują się w promieniu kilometra od głównej siedziby.

Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Według rankingu Perspektyw SGH prowadzi kształcenie najwyższej jakości na kierunkach: finanse i rachunkowość (1. miejsce w rankingu); ekonomia oraz zarządzanie (2. miejsce w rankingu). Kierunki, które nie zostały ujęte w rankingu, ale znajdują się w ofercie szkoły to m.in.: globalny biznes, finanse i zarządzanie; analiza danych – Big Data; E-biznes czy kierunek menedżerski.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

ALK to niepubliczna uczelnia wyższa, która jest uznawana za najlepszą uczelnię biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej (według rankingu „Financial Times”). W rankingu Perspektyw uzyskała wskaźnik 67.1, co uplasowało ją na 16. miejscu, jednocześnie ALK zajmuje 1. miejsce wśród polskich uczelni niepublicznych (ze wskaźnikiem równym 100). Wśród uczelni ekonomicznych szkoła zajęła 2. miejsce w kraju, ustępując jedynie Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Akademia Leona Koźmińskiego istnieje stosunkowo krótko, bowiem od roku 1993. Obecnie kształci około 8000 studentów. Szkoła znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 57/59 na warszawskiej Pradze-Północ. Struktura uczelni nie ma wydziałów, a opiera się na katedrach. Obszary, w jakich ALK prowadzi kształcenie to: zarządzanie i marketing, prawo i administracja, ekonomia i finanse oraz psychologia i socjologia. W ofercie znajdują się kierunki w języku polskim i angielskim, zarówno I i II stopnia, jak i podyplomowe. Funkcjonują także studia dwukierunkowe prawo i finanse.

Kierunek zarządzanie na Akademii Leona Koźmińskiego uzyskał 1. miejsce w tegorocznym rankingu Perspektyw. Inne dostępne kierunki to m.in.: finanse i rachunkowość, zarządzanie i psychologia biznesu, ekonomia, zarządzanie logistyką i łańcuchami dostaw czy prawo w zarządzaniu biznesem.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

SGGW, czyli Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uzyskała w roku 2022 wskaźnik rankingowy rzędu 58.9, co zapewniło jej 28. miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce, ex aequo z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Na równi z tą samą uczelnią SGGW zajmuje 2. miejsce wśród polskich uczelni rolniczych.

Szkoła powstała w 1816 roku i jest uznawana za najstarszą i największą placówkę tego typu. Początkowo mieściła się we wsi Marymont po Warszawą, a obecnie kampus wraz z wszystkimi wydziałami mieści się w dzielnicy Ursynów, przy ulicy Nowoursynowskiej. Kształcenie na SGGW możesz podjąć na jednym z 14 wydziałów: Biologii i Biotechnologii; Rolnictwa i Ekologii; Medycyny Weterynaryjnej; Leśny; Ogrodniczy; Technologii Drewna; Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt; Technologii Żywności; Żywienia Człowieka; Inżynierii Produkcji; Ekonomiczny; Socjologii i Pedagogiki; Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. 

Wśród najlepiej ocenianych kierunków w Polsce, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego zajmuje 1. miejsce na: architektura krajobrazu, dietetyka, kierunki rolnicze i leśne, ogrodnictwo, weterynaria. Inne dostępne kierunki to: budownictwo, biotechnologia, ekonomia, informatyka, hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich, inżynieria systemów biotechnicznych, meblarstwo, technologie energii odnawialnej czy towaroznawstwo i marketing żywności. 

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie

Kolejna niepubliczna uczelnia, która uzyskała 58.2 punktów, czym uplasowała się na 30. miejscu w rankingu, wraz z Uniwersytetem Opolskim. W rankingu uczelni niepublicznych SWPS uzyskał wskaźnik 81.9 i 2. miejsce. 

Jak sama nazwa wskazuje, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oferuje przede wszystkim kształcenie na kierunkach humanistycznych i społecznych. Uczelnia działa od 1996 roku i mieści się przy ulicy Chodakowskiej 19 na Pradze Południe. Naukę można podjąć na jednym z pięciu warszawskich wydziałów, choć szkoła ma również wydziały zamiejscowe we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Sopocie. Wydziały funkcjonujące w Warszawie to: wydział Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Prawa, Projektowania oraz Psychologii. Wszystkie wydziały mieszczą się w jednym budynku przy Chodakowskiej.

SWPS oferuje naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, zarówno na studiach I stopnia, jak i II oraz jednolitych magisterskich. Wśród ponad 60 kierunków znajdziesz m.in.: dziennikarstwo i komunikację społeczną; filologię angielską, norweską czy szwedzką; grafikę; iberystykę i italianistykę; prawo; psychokryminalistykę; psychologię z jej różnymi odmianami; UX; życie publiczne czy zarządzanie i przywództwo.

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna (w skrócie AEH) to niepubliczna szkoła wyższa w Warszawie. Uczelnia uzyskała 56.6 punktów i zajęła 37. miejsce w rankingu ogólnopolskim, co jest ogromnym wzrostem w porównaniu do poprzednich lat. Na edukacyjnej arenie warszawskiej, AEH zajmuje 8. miejsce. 

Szkoła powstała w 2001 roku i początkowo nosiła nazwę: Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania. Obecna nazwa została wprowadzona w 2018 roku, po otrzymaniu statusu pełnej uczelni akademickiej. Rok później do struktur uczelni została włączona Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Warszawie. AEH znajduje się przy ulicy Okopowej na warszawskiej Woli. Wśród dostępnych kierunków studenci mogą wybrać m.in: administrację, bankowość i ubezpieczenia, cyberbezpieczeństwo, dietetykę, dziennikarstwo, finanse i handel międzynarodowy, gospodarkę cyfrową w biznesie, informatykę, komunikację społeczna i PR czy marketing w przedsiębiorstwie. Wybór jest więc naprawdę szeroki, a kierunki wszechstronne.

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

Niepubliczna uczelnia akademicka w tym roku zajęła 40. miejsce w rankingu Perspektyw, uzyskując przy tym 54.8 punktów.

Placówka istnieje od 1993 roku, a do 2010 nazywała się Wyższą Szkołą Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego. Jako druga w Polsce uczelnia niepubliczna kształci lekarzy na Wydziale Medycznym. W swojej ofercie Uczelnia Łazarskiego ma studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie w zakresie prawa, podyplomowe, seminaria doktorskie, szkolenia oraz kursy językowe. Prowadzi także naukę w języku angielskim. Na Wydziale Medycznym dostępne kierunki to lekarski oraz pielęgniarstwo. Pod Wydział Ekonomii i Zarządzania podlegają: ekonomia, finanse i rachunkowość i zarządzanie. Ostatni Wydział Prawa i Administracji obejmuje prawo w biznesie, administrację i prawo. Budynek szkoły wraz ze wszystkimi wydziałami mieści się przy ulicy Świeradowskiej 43 w dzielnicy Mokotów.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Tuż za Łazarskim w rankingu umieszczony został Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uzyskał wskaźnik 54 punktów i zajął 42. miejsce.

UKSW powstał na bazie Akademii Teologii Katolickiej. 3 września 1999 szkoła uzyskała tytuł uniwersytetu swoją obecną nazwę. Dziś kształci ok. 10 000 studentów na ponad 40 kierunkach humanistyczno-społecznych, ścisłych, przyrodniczych oraz medycznych. Zajęcia odbywają się na terenie dwóch kampusów przy ulicy Dewajtis oraz Wóycickiego – oba znajdują się w dzielnicy Bielany na północy Warszawy. Szkoła ma 12 wydziałów: Biologii i Nauk o Środowisku; Filozofii Chrześcijańskiej; Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych; Medyczny. Collegium Medicum; Nauk Historycznych; Nauk Humanistycznych; Nauk Pedagogicznych; Prawa i Administracji; Prawa Kanonicznego; Społeczno-Ekonomiczny; Studiów nad Rodziną oraz Teologiczny.

Do najciekawszych kierunków należą na pewno: chrześcijańska turystyka religijna, muzeologia, zarządzanie dziedzictwem kulturowym; nauki o rodzinie czy archiwistyka i zarządzanie dokumentacją. 

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Istniejąca od 1994 roku szkoła niepubliczna uplasowała się na 45. miejscu według tegorocznego rankingu Perspektyw. 

PJATK znajduje się przy ulicy Koszykowej 86 na warszawskim Śródmieściu. Prowadzi kształcenie na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich, podyplomowych i doktoranckich. Uczelnia ma jednostki zamiejscowe w Bytomiu i Gdańsku. Wydziały funkcjonujące w Warszawie to wydział Informatyki, Sztuki Nowych Mediów, Zarządzania Informacją oraz Kultury Japonii. Oferta obejmuje pięć kierunków: informatykę, zarządzanie informacją, kulturoznawstwo, grafikę oraz architekturę wnętrz. Studia są dostępne w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, a większość kierunków jest prowadzona w języku polskim oraz języku angielskim. 

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie

Uczelnia zamykająca ranking najlepszych szkół w Warszawie i jednocześnie mieszcząca się w pierwszej 50 uczelni wyższych w całej Polsce to WAT, czyli Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego. Szkoła uzyskała 51.8 punktów w rankingu i objęła 47. miejsce ex aequo z czteremy innymi placówkami. 

WAT to publiczna, cywilno-wojskowa uczelnia techniczna, która powstała w 1951 roku. Jej siedziba mieści się przy ulicy Kaliskiego 2 w dzielnicy Bemowo. Kształcenie odbywa się w ramach wydziałów: Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania; Cybernetyki; Elektroniki; Inżynierii Lądowej i Geodezji; Inżynierii Mechanicznej; Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz Nowych Technologii i Chemii. Wśród kierunków znajdziesz: budownictwo, chemię, informatykę, logistykę, kryptologię i cyberbezpieczeństwo, lotnictwo i kosmotautykę czy inżynierię bezpieczeństwa. 

Warszawa dla studenta – najważniejsze punkty na mapie

Studia rządzą się własnymi prawami. To wyjątkowy czas, który dla wielu jest nie tylko pilną nauką, ale też zdobywaniem nowych znajomości i doświadczeń. Między wykładami nie brakuje czasu na rozrywkę, spotkania towarzyskie czy sport. Właśnie dlatego zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze miejsca, które mogą zainteresować studenta. 

Skupimy się na dzielnicach, w których mieszczą się najlepsze warszawskie uczelnie. Będą to: centrum miasta, czyli Śródmieście (UW, PW, PJATK), Mokotów (SGH, Uczelnia Łazarskiego, a także wydziały UW i PW), Ochota (WUM oraz niektóre wydziały UW), Wola (AEH), Ursynów (SGGW), Praga-Północ (ALK) i Praga-Południe (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny), Bielany (UKSW), Bemowo (WAT).

Komunikacja miejska w Warszawie

Warszawa jest bardzo dobrze skomunikowana, a uczelnie w większości przypadków są umiejscowione przy przystankach autobusowych lub tramwajowych. Rozbudowana siatka transportu zbiorowego pozwala na sprawne przemieszczanie się po mieście – jeśli nie jedną linią to np. z jedną przesiadką.

Najłatwiej mają studenci uczelni na Śródmieściu, Mokotowie oraz Ursynowie, gdzie biegnie pierwsza linia metra, które stanowi najszybszy środek transportu w stolicy. Metro jest ułatwieniem dla większości studentów, bo choć nie dojeżdża do wszystkich dzielnic, z pewnością skraca czas dojazdu do poszczególnych miejsc. Placówki na Ochocie, Woli, Bemowie i Pradze-Północ zlokalizowane są przy trasach tramwajowych. Najtrudniejszy dojazd mają studenci UKSW na Bielanach, choć tam z kolei nie ma problemu z autem – zarówno w kwestii dotarcia na miejsce, jak i zaparkowania. 

Warszawskie biblioteki studenckie

Chyba najpopularniejszą biblioteką jest BUW, czyli Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, która znajduje się przy ulicy Dobrej na Śródmieściu, tuż przy zachodnim brzegu Wisły. Miejsce przyciąga nie tylko pilnych studentów, ale także fanów terenów zielonych – BUW jest bowiem słynny ze swoich ogrodów na dachu. Sam budynek jest zresztą nie lada atrakcją. Zbiory biblioteczne opiewają na liczbę 6 mln pozycji. 

Najpopularniejsze Biblioteki w warszawie dla studentów

Większość uczelni ma swoje biblioteki w najbliższej okolicy głównej siedziby. Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej mieści się przy placu Politechniki, Biblioteka Główna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Żwirki i Wigury, a Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej. Na uwagę zasługuje także jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce – Biblioteka Narodowa przy al. Niepodległości na Ochocie. 

W stolicy nie brakuje także bibliotek publicznych, np. przy ulicy Pełczyńskiego na Bemowie, w odległości niecałych 2 kilometrów od WAT-u, przy Jagiellońskiej, 850 metrów od Akademii Leona Koźmińskiego czy Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 35, 600 metrów od SGH. Warszawscy studenci nie mogą więc narzekać na brak możliwości, bo poza placówkami podlegającymi bezpośrednio pod uczelnie, miasto oferuje liczne oddziały bibliotek publicznych zlokalizowanych na terenie całej Warszawy.

Gdzie zrobić ksero?

Punkty ksero to jedne z najważniejszych miejsc na studenckiej mapie miasta. Jeśli nawet nie przydadzą się, by skserować notatki – będą nieocenione, gdy przyjdzie wydrukować i oprawić pracę licencjacką, magisterską czy inżynierską. 

I tu króluje przede wszystkim Śródmieście oraz Mokotów. W pobliżu UW czy PW znajduje się przynajmniej kilka takich punktów, do których dotarcie z głównego gmachu zajmie nie więcej niż kilka minut. Podobnie ma się rzecz w okolicy SGGW, gdzie na terenie uczelni znajdziemy pięć punktów ksero, a w promieniu 1 km kolejne cztery. Przyszli pracownicy sektora zdrowotnego z WUM-u na Ochocie mogą skorzystać z aż 7 punktów w okolicy.

Nieco mniejszy wybór mają studenci takich dzielnic, jak: Wola, Bemowo, Bielany czy Praga-Północ. AEH czy UKSW nie mają w swoim pobliżu żadnego punktu ksero, WAT ma takie dwa, a ALK – jeden, na terenie uczelni.

Zielona Warszawa? Oczywiście!

Choć stolica wielu kojarzy się z wszechobecnym betonem i ciasną zabudową, nie brakuje tutaj terenów zielonych! Wszyscy fani rekreacji na świeżym powietrzu bez wątpienia znajdą coś dla siebie, gdzie będą mogli wybierać się regularnie na krótkie przebieżki, weekendowe pikniki czy spokojne spacery.

najpopularniejsze parki i tereny zielone w warszawie zaznaczone na mapie warszawy

Tym razem to Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego wydaje się mieć bardzo atrakcyjną lokalizację. Jest bowiem położony w Lesie Bielańskim, a więc bliżej natury już się chyba nie da. Całkowita powierzchnia lasu to 150 ha. 

Jednym z ulubionych miejsc na studenckie spotkania jest oczywiście Pole Mokotowskie, do którego mają szczególnie blisko studenci Szkoły Głównej Handlowej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Warszawskiej. Studenci UW na przechadzki często wybierają Ogród Saski, ci z SGGW – Park Dolinka Służewiecka nad brzegiem potoku. Inne ciekawe tereny w Warszawie to Ogród Krasińskich i Łazienki Królewskie na Śródmieściu, Park Edwarda Szymańskiego na Woli czy Park Skaryszewski na Pradze-Południe.

Restauracje i kawiarnie w stolicy

Kolejny obszar, w którym Warszawa ma naprawdę wiele do zaoferowania to lokale gastronomiczne – zarówno restauracje, fast foody, bary czy kawiarnie. Wybór jest ogromny! Gdzie największy? Oczywiście na Śródmieściu, w centrum miasta, ale także na Mokotowie i Ursynowie. Niemal w każdej dzielnicy miasta można spotkać popularne bary szybkiej obsługi, jak McDonald’s czy KFC, sieci pizzerii (Pizza Hut, Da Grasso, Domino’s) oraz lokale z kuchnią azjatycką – chińską, tajską czy wietnamską. Nie brakuje także sieci kawiarni, na które można się natknąć niemal na każdym rogu Warszawy, np.: Green Caffè Nero, Starbucks czy Costa Coffee. 

najpopularniejsze restaturacje i kawiarnie w warszawie w dzielnicy śródmieście

Pomiędzy WUM-em, a SHG, na terenie Pola Mokotowskiego znajduje się amerykańska restauracja Jeff’s. W okolicy AEH można się wybrać na obiad do dwóch pobliskich restauracji – Casa Mia Pizza Napoletana oraz Spokojna 15. Studenci SGGW mają zaś do wyboru kilka niezobowiązujących lokali, które oferują szybki posiłek w przystępnej cenie, m.in.: Domowe Jedzenie Kartka Bufet na SGGW, Bistro Małgosia, Bar Ha Noi, Kebab Plus czy Pizzeria Picka. 

Gdzie na zakupy?

Zakupy podstawowych produktów to konieczność w życiu niemal każdego – również studenta. Większość młodych ludzi na studiach nie ma jeszcze własnego samochodu, więc szczególnie dla tej grupy jest ważne, aby sklep znajdował się po drodze np. z uczelni do domu. Sklepów w Warszawie na szczęście nie brakuje. Na szybkie zakupy studenci chętnie wybierają znaną sieć Żabka, której punkty rozlokowane są co kilkaset metrów, a także Carrefour Express. Oba te sklepy znajdują się w pobliżu szkół: UW, PW, WUM, SGH oraz PJATK. Inne popularne sklepy to Lewiatan, Odido i Top Market.

Studenci AEH mogą odwiedzić centrum handlowe Klif oddalone o 350 metrów od uczelni, gdzie poza sklepem spożywczym Eurospar, znajdują się również sklepy z elektroniką, odzieżą i akcesoriami, a także liczne punkty usługowe. W pobliżu SGGW (ok. 700 m) umiejscowiony jest Lidl, naprzeciwko ALK – Biedronka. 

Największe centra handlowe w Warszawie to: Westfield Arkadia na pograniczu Śródmieścia i Żoliborza, Westfield Mokotów właśnie na Mokotowie, Galeria Młociny na Bielanach, Złote Tarasy na Śródmieściu oraz Wola Park na Woli.

Kultura i sport w Warszawie

Czas wolny to równie ważny element studenckiego życia, co sama nauka. I pod tym kątem stolica ma wiele do zaoferowania młodym ludziom. Liczne kina, muzea, galerie sztuki czy teatry, a także obiekty sportowe, baseny i siłownie. Możliwości jest wiele w zależności od preferencji. Dokąd warto się wybrać w Warszawie?

Do najbardziej popularnych muzeów warszawskich zalicza się przede wszystkim Muzeum Powstania Warszawskiego na Woli, które w niesamowity sposób podtrzymuje pamięć o bohaterskich czynach Polaków, oddając im przy tym hołd. Ekspozycja robi ogromne wrażenie chyba na każdym odwiedzającym. Choć podróż do tamtych czasów nie należy do najłatwiejszych, zdecydowanie warto ją odbyć i zmierzyć się z rzeczywistością z tamtych lat.

Warto odwiedzić także jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce – Muzeum Narodowe i Zamek Królewski na Śródmieściu. Ciekawe miejsca to również Be Happy Museum na Ochocie, Selfie Museum na Woli czy Muzeum Neonów na Pradze-Południe, a także Centrum Nauki Kopernik tuż koło Uniwersytetu Warszawskiego.

Które jeszcze placówki kulturalne zasługują na uwagę? Na pewno Teatr Wielki Opera Narodowa znajdujący się w monumentalnym gmachu w stylu klasycystycznym, którego otwarcie nastąpiło 19 listopada 1965 wraz z przedstawieniem „Straszny dwór’’ Stanisława Moniuszki. Dziś w Teatrze Wielkim można podziwiać operę, balet, koncerty i recitale, a także wydarzenia specjalne. Jest to z pewnością miejsce, które choć raz trzeba odwiedzić.

Teatr Muzyczny Roma, który realizuje inscenizacje światowej klasyki musicalowej. Wśród najpopularniejszych premier na scenie Romy znalazły się: Grease, Upiór w operze, Les Misérables, Deszczowa piosenka czy Mamma Mia! W 2009 roku powstała NOVA Scena Teatru Muzycznego Roma, na której odbywają się kameralne formy poetyckie związane z muzyką: piosenkę literacką, poezję śpiewaną, monodram.

Och-Teatr to prywatna placówka założona w 2010 przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Poza sztukami teatralnymi organizowane są tu także koncerty muzyczne. Historycznie na scenie pojawiali się m.in.:  Maria Peszek, Ania Dąbrowska czy Kult.

Teatr Dramatyczny powstały z połączenia Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Teatr ma trzy sceny, a aktualnie realizuje następujące inicjatywy: Warszawskie Spotkania Teatralne, Laboratorium Dramatu, Fabula Mundi oraz DramatOn. 

Fani sportu znajdą w Warszawie liczne siłownie, kluby fitness oraz inne kluby sportowe, szkoły tańca czy baseny. Mieszkańcy mogą również skorzystać z oferty Ośrodków Sportu i Rekreacji w wielu dzielnicach, m.in.: Woli, Mokotowie, Ochocie, Śródmieściu oraz Bemowie.

Warszawa nocą – gdzie potańczyć i napić się drinka?

Nocą Warszawa tętni życiem. Liczne bary, puby i kluby przyciągają klientów bogatą ofertą kolorowych drinków, kraftowych piw i różnorodną muzyką (w tym koncertami na żywo). Zagłębiem życia nocnego jest ulica Mazowiecka na Śródmieściu, gdzie otwartych jest kilka klubów, jeden obok drugiego, m.in.: Tygmont, Sketch Nite, Bank Club czy Room 13. Obok jest także Czupito – bar specjalizujący się w wymyślnych szotach o różnych kolorach i smakach. 

Do typowo studenckich klubów, gdzie często odbywają się koncerty, zaliczają się z kolei: Stodoła na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego Proxima na Ochocie, Klub studencki Politechniki Warszawskiej Mechanik na Mokotowie oraz jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce – Hybrydy w samym centrum. 

Największy wybór pubów i barów znajdziemy w centrum, szczególnie w okolicach ulic Nowogrodzkiej i Żurawiej, a także na Pawilonach na tyłach ulicy Nowy Świat, które stanowią skupisko takich lokali. Popularne lokalizacje na spotkania towarzyskie to miejsca takie jak: Hala Koszyki, Fabryka Norblina czy Hala Gwardii, gdzie w jednym miejscu jest szeroki wybór tak pubów, jak i restauracji.

Rynek nieruchomości w Warszawie

Znacząca część warszawskich studentów to osoby przyjezdne, zarówno z pobliskich małych miejscowości, jak i większych miast oddalonych o setki kilometrów. Na czas studiów muszą oczywiście gdzieś zamieszkać. Gdzie? Najlepiej, aby było tanio, miło i blisko do uczelni. Jakie są możliwości? Właściwie trzy: domy studenckie, które zwykle mają świetną lokalizację i przystępne ceny; wynajem mieszkania lub pokoju, co zapewnia dużo większą wygodę lub zakup nieruchomości, czyli inwestycja i spokój na lata. Na co się zdecydować? Jak kształtują się ceny na rynku nieruchomości w stolicy? Sprawdzamy!

Domy studenckie

Wiele uczelni oferuje swoim uczniom (a czasem nie tylko swoim!) zakwaterowanie w domach studenckich, zwanych też akademikami. Uniwersytet Warszawski ma takich budynków 6 – cztery na Ochocie, jeden na Mokotowie i jeden na Śródmieściu. Ceny pokoi, w zależności od ich standardu, wynoszą od 500 do około 800 zł za miesiąc.

Podobnie wygląda oferta Politechniki Warszawskiej, choć ta ma aż 9 akademików. Żaczek i Tatrzańska znajdują się na Mokotowie; Akademik, Pineska-Tulipan, Bratniak-Muszelka i Babilon na Ochocie; Mikrus i Riviera na Śródmieściu, a DS Ustronie mieści się na Woli. Wśród sal użytkowych, z których mogą korzystać mieszkańcy są: sala muzyczna, sala ping-pong, siłownia, sala bilardowa i telewizyjna oraz sale do cichej nauki. Ceny wahają się od 340 do nawet 800 zł.

Studenci WUM mają możliwość zakwaterowania w dwóch Domach Studenckich – przy ul. Batalionu Pięść i przy ul. Karolkowej (Wola). Dostępne udogodnienia to sala komputerowa, pokój ksero, klubokawiarnia, pokój cichej nauki oraz pralnia

Szkoła Główna Handlowa dysponuje dwoma akademikami: Sabinki oraz Grosik, oba w bliskiej odległości od gmachu głównego uczelni. Miejsce w pokoju jednoosobowym to koszt 780 zł miesięcznie, a w pokoju dwuosobowym – 630 zł.

SGGW ma kilkanaście Domów Studenckich, z czego zdecydowana większość znajduje się przy ulicy Nowoursynowskiej. W budynkach ulokowano pokoje 1, 2 i 3-osobowe. Ceny wynoszą około 500-700 zł za miesiąc.

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna stworzyła Akademicką Sieć Mieszkaniową VIZJA, która oferuje wysoki standard i zakwaterowanie maksymalnie 30 minut drogi od uczelni. Za sypialnię z jednym łóżkiem zapłacić trzeba 1850 zł, za dwa łóżka – 1250 zł, natomiast sypialnia z trzema łóżkami to koszt 950 zł za miesiąc.

Domy Studenckie, z którymi współpracuje UKSW – Jelonek, Rogaś lub Sarna – znajdują się na Osiedlu Przyjaźń w warszawskiej dzielnicy Bemowo. Ceny za jedną osobę wynoszą od 480 do 680 zł. Studenci oprócz opłaty za pierwszy miesiąc pobytu, wnoszą jednorazową kaucję w wysokości 800 zł oraz opłatę rejestracyjną w wysokości 100 zł, która nie podlega zwrotowi.

Najem długoterminowy – mieszkanie czy pokój?

Miejsca w akademikach są niestety ograniczone, a najem własnego mieszkania lub nawet pokoju to dużo większa wygoda i niezależność. Wielu studentów decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Lokalizacja jest oczywiście zależna od uczelni, na którą będziesz uczęszczać, choć najwięcej studenckich mieszkań znajduje się na Śródmieściu i Mokotowie, które stanowią jednocześnie jedne z najdroższych dzielnic.

Za najem pokoju w Warszawie w typowym mieszkaniu studenckim, kilkupokojowym, trzeba zapłacić ok. 1200-1300 zł miesięcznie. Przy naprawdę dogodnej lokalizacji, blisko uczelni, cena potrafi wzrosnąć do nawet 1600-1700 zł. 

Całe mieszkanie to oczywiście dużo większe koszty. Im większy metraż, lepsza lokalizacja i wyższy standard wykończenia lokalu oraz samego budynku – tym wyższa cena za najem miesięczny. Średnio za mieszkanie dwupokojowe w Warszawie należy zapłacić ok. 3500 zł. 

średnie ceny wynajmu mieszkań w warszawie zachodnia strona

Na Śródmieściu, gdzie studentów nie brakuje, najtańsze mieszkania 1-pokojowe znajdziemy za 1500 zł miesięcznie, przy czym w tej cenie trudno o przyzwoity standard. Najnowocześniejsze lokale w obleganych obszarach kosztują niemal 5000 zł za miesiąc, przy czym nadal mowa o kawalerkach. Średnia cena dla takich nieruchomości w centrum Warszawy to 2400 zł. Mieszkania 2-pokojowe to już średnia cena 4200 zł miesięcznie. Najmniej zapłacimy za lokale o małym metrażu (choć nadal 2-pokojowe) – około 2000 zł, a czasem nawet nieco mniej; najwięcej – nawet ponad 10 000 zł.

Na Mokotowie jest podobnie, bowiem przy najmie kawalerki trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 1500 zł. Najdroższe mieszkania nie przekraczają jednak 4000 zł, a więc i średnia jest nieco niższa – niecałe 2200 zł miesięcznie. Przy lokalach 2-pokojowych widać już większą różnicę. Niewiele ogłoszeń proponuje cenę powyżej 10 000 zł. Średnio za takie mieszkanie zapłacimy ok. 3200 zł. Za trzy pokoje zapłacimy już 5300 zł miesięcznie.

Jak wygląda sytuacja na Bielanach? Co prawda w okolicy jest tylko jedna uczelnia (UKSW), jednak studenci chętnie wybierają tę dzielnicę ze względu na niższe ceny i łatwy dostęp do metra. Czy rzeczywiście jest taniej? Kawalerkę można tu wynająć za średnio 1900 zł, więc różnica jest odczuwalna. Dwa pokoje znajdziemy już w cenie 1700-1800 zł, natomiast najdroższe ogłoszenia wskazują ok. 3500 zł. Średnia cena za mieszkanie 2-pokojowe na Bielanach to 2500 zł. Trzy pokoje z kolei wynajmiemy za ok. 3300 zł za miesiąc.

średnie ceny wynajmu mieszkań w warszawie wschodnia strona

Nieruchomości – zakup własnego M

Oczywiście kupno mieszkania to duże przedsięwzięcie i z pewnością nie każdy student może zdecydować się na taki krok. Jest to jednak świetny start i inwestycja na przyszłość. Jeśli więc są możliwości – warto rozważyć zakup własnego M, choćby niedużego. Co prawda do transakcji nie zachęcają ani ceny za mkw., ani stopy procentowe ewentualnego kredytu. Jak kształtują się koszta?

Warszawa należy do jednych z najdroższych rynków mieszkaniowych w Polsce, a ceny rosną z miesiąca na miesiąc. Średnia stawka za 1 mkw. wynosi ok. 14 000 zł. Do najdroższych dzielnic należą:

 • Śródmieście (gdzie ceny dochodzą nawet do 17 000 zł/mkw.),
 • Wilanów,
 • Żoliborz,
 • Wola,
 • Mokotów,
 • Ochota.

Najtaniej jest w dzielnicach skrajnych, jak:

jednak stamtąd z pewnością nie jest blisko do większości warszawskich uczelni.

Oczywiście im mniejszy metraż, tym wyższa cena za 1 mkw. Dla mieszkania 3-pokojowego średnia cena wynosi około 13 500 zł/mkw., przy dwóch pokojach to ok. 14 000 zł/mkw., natomiast jednopokojowe kawalerki to już koszt ponad 15 000 zł/mkw. 

Tanio na pewno nie jest, choć oczywiście za dużą jednorazową inwestycją idzie wygoda, spokój, a ostatecznie niższe koszty stałe oraz możliwy zysk po latach. Co więcej, dla osób szukających mieszkania na sprzedaż, Warszawa najpewniej nie będzie wyłącznie krótkim "przystankiem" wyłącznie na okres studiów. Przy wyborze przyszłego M warto również pomyśleć o dłuższej perspektywie - np. bliskości hubów biznesowych czy infrastruktury dla młodych rodzin.

Czy warto studiować w Warszawie?

Warszawa daje ogrom możliwości – nie tylko pod kątem samej edukacji, ale również wszelkich rozrywek czy lokali gastronomicznych. Co więcej, jest także ogromnym ośrodkiem gospodarczym, a więc otwiera drzwi na karierę, szczególnie w przypadku ukończenia jednak z najlepszych uczelni w mieście. W stolicy ma swoją siedzibę wiele „dużych graczy”, u których praca zapewnia świetne doświadczenie i start w świat branży. Do potencjalnych pracodawców należą m.in. Google, Empik, CD Projekt, PZU S.A., PKO BP. Do dużych firm, które zdobywają wysokie pozycje w rankingach na najlepszych pracodawców zaliczają się także: Budimex, Skanska, General Electric, Grupa PGNiG czy Capgemini.

Sama oferta studiów w Warszawie jest bardzo szeroka, dzięki czemu można tu znaleźć wysoką jakość kształcenia niemal na każdym kierunku – od humanistycznych i społecznych, przez rolnicze, weterynaryjne i przyrodnicze, aż do kierunków technicznych, medycznych i ścisłych. Niewątpliwie na warszawskich uczelniach wyższych każdy znajdzie coś dla siebie, i to na wysokim poziomie. Jeśli więc czeka Cię wybór wymarzonej uczelni, a być może i miasta do życia na co najmniej kilka najbliższych lat – koniecznie rozważ studia właśnie w Warszawie.

Jesteś zainteresowany studiami w województwie małopolskim i wielkopolskim? Sprawdź najlepsze uczelnie w Krakowie i najlepsze uczelnie w Poznaniu.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: