Najlepsze uczelnie w Krakowie – Przewodnik po okolicy dla studenta

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 11.07.2022, Data aktualizacji: 07.12.2022

18 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Najlepsze uczelnie w Krakowie – Przewodnik po okolicy dla studenta
Planujesz studia w Krakowie? Poznaj najlepsze uczelnie w tym mieście wraz z okoliczną infrastrukturą i dokonaj najlepszego dla siebie wyboru!

Kraków to drugie miasto w Polsce pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców, a także jeden z topowych ośrodków akademickich. Miejsce przyciąga do siebie młodych ludzi z wielu względów – ma wyjątkowy klimat, liczne puby, kawiarenki i restauracje, jest wręcz stworzone dla artystów i stanowi ośrodek kulturalny Europy. Na liście zalet znajduje się też oczywiście krakowska oferta edukacyjna: 10 uczelni publicznych oraz szkoły niepubliczne, a także jednostki ogólnopolskie: Narodowe Centrum Nauki, Polska Akademia Umiejętności i Oddział Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Przewodnik po Krakowie dla studenta to kompendium wiedzy dla każdego, kto planuje (lub dopiero rozważa) naukę w tym mieście. Znajdziesz tu najważniejsze informacje o najlepszych szkołach wyższych w Krakowie oraz ich ofercie edukacyjnej. Zabierzemy Cię też w krótką wycieczkę po mapie miasta, podczas której wskażemy najważniejsze punkty dla studenta. Nie zabraknie także informacji o krakowskim rynku nieruchomości. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Ranking uczelni – najlepsze szkoły wyższe w Krakowie

Od lat w sieci pojawia się ranking najlepszych polskich szkół organizowany przez perspektywy.pl, który bierze pod uwagę kilka istotnych czynników. W przypadku uczelni wyższych są to: absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, prestiż, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. Placówki otrzymują wskaźnik rankingowy, a najwyższy możliwy wynik to 100. Jak wypadają krakowskie uczelnie na tle innych szkół? Sprawdźmy cztery najlepsze!

najlepsze uczelnie w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Krakowski Uniwersytet jest według Perspektyw niemal najlepszą uczelnią wyższą w całej Polsce. Szkoła zdobyła 99.4 punktów, czyli prawie maksymalny wskaźnik rankingowy, zajmując drugie miejsce, ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu.

Placówka powstała w roku 1364 i była to pierwsza szkoła wyższa w Polsce. Obecnie w skład UJ włączonych jest trzynaście wydziałów głównych oraz trzy wydziały Collegium Medicum. Najwięcej z nich znajduje się przy ulicy Gołębiej (Wydział Historyczny, Filozoficzny, Wydział Prawa i Administracji, Filologiczny oraz Wydział Polonistyki). Kolejna lokalizacja to ulica Łojasiewicza (gdzie udają się studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej) i ulica Gronostajowa (Wydział Chemii, Biologii, Geografii i Geologii oraz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych mieści się przy ulicy Reymonta, a pozostałe trzy to wydziały Collegium Medicum – Wydział Lekarski przy ul św. Anny 12, Wydział Farmaceutyczny przy ul. Medycznej 9 oraz Wydział Nauk o Zdrowiu przy Michałowskiego 12.

Uniwersytet Jagielloński w roku akademickim 2021/2022 uruchomił aż 168 kierunków na 13 wydziałach, kształcąc przy tym 34 432 studentów. Szkoła oferuje studia pierwszego i drugiego stopnia, studia jednolite magisterskie, a także doktoranckie i podyplomowe. Nie brakuje też oferty dodatkowej, gdzie studenci znajdą kursy językowe czy warsztaty terenowe.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Kolejna placówka godna uwagi to krakowskie AGH. W rankingu Perspektyw uzyskała 80.5 punktów, co zapewniło uczelni 4. miejsce w Polsce spośród wszystkich uczelni wyższych i 2. miejsce wśród uczelni technicznych (przed nią tylko Politechnika Warszawska).

Oferta dydaktyczna Akademii jest równie rozbudowana. Na AGH funkcjonuje 16 wydziałów. Przy al. Mickiewicza 30 mieszczą się: Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami’ Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej; Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji; Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki; Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska; Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska; Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki; Wydział Metali Nieżelaznych; Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu; Wydział Energetyki i Paliw oraz Wydział Matematyki Stosowanej. Kolejne wydziały to: Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej (ul. Czarnowiejska 66), Wydział Odlewnictwa (ul. Reymonta 23), Wydział Zarządzania (ul. Gramatyka 10), Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej  (ul. Reymonta 19) i Wydział Humanistyczny (ul. Gramatyka 8a).

Wśród najciekawszych kierunków w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, można znaleźć m.in.: Automatyka i Robotyka; Energetyka Wodorowa; Chemia w Kryminalistyce; Nanoinżynieria Materiałów; Tworzywa i Technologie Motoryzacyjne czy Inżynieria Procesów Odlewniczych. Do wyboru oczywiście studia I lub II stopnia, stacjonarne lub niestacjonarne.

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika w Krakowie uzyskała w tym roku 57.3 punktów i uplasowała się na 32. miejscu w kraju, ex aequo z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej, Politechniką Częstochowską, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Politechniką Lubelską. Wśród uczelni technicznych, szkoła zajęła 8. miejsce w Polsce (dwa miejsca wyżej, niż w roku poprzednim). 

Uczelnia ma 8 wydziałów, na których można wybrać jeden z wielu kierunków. Wydział Architektury znajduje się przy ul. Podchorążych 1, a dostępne kierunki to: architektura, architektura krajobrazu i architektura przestrzenna. Na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji (ul. Warszawska 24) można podjąć naukę na kierunkach: informatyka, matematyka lub matematyka stosowana. Kolejny wydział, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (również ul. Warszawska 24) oferuje kierunki: elektrotechnika, informatyka w inżynierii komputerowej oraz infotronika. Na wydziale Inżynierii Lądowej (ul. Warszawska) można wybrać kierunek: budownictwo (również w języku angielskim), gospodarka przestrzenna, inżynieria czystego powietrza lub transport. Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki mieści się przy ul. Podchorążych 1, a wybór kierunków to: fizyka techniczna, inżynieria materiałowa i nanotechnologie i nanomateriały. Kolejne dwa wydziały – Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Inżynierii i Technologii Chemicznej – znajdziemy przy ulicy Warszawskiej. Na pierwszy wydziale dostępne kierunki to: energetyka, geoinformatyka, gospodarka przestrzenna, inżynieria czystego powietrza, inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria środowiska, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna. Drugi to wybór między: biotechnologią, inżynierią chemiczną, inżynierią chemiczną i procesową oraz technologią chemiczną. Na Wydziale Mechanicznym, ostatnim na krakowskiej Politechnice, kierunków jest najwięcej: automatyka i robotyka, informatyka stosowana, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria medyczna, inżynieria produkcji, inżynieria środków transportu, inżynieria wzornictwa przemysłowego, mechanika i budowa maszyn, pojazdy samochodowe, systemy i urządzenia przemysłowe. Wydział znajduje się przy al. Jana Pawła II 37.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Powstały w 1925 roku Uniwersytet Ekonomiczny uzyskał w tegorocznym rankingu 52.3 punktów, czym zdobył: 47. miejsce w ogólnokrajowym rankingu szkół wyższych, 5. miejsce wśród polskich uczelni ekonomicznych oraz 5. miejsce spośród placówek w Krakowie.

Pod względem liczby studentów, UEK jest największym w Polsce oraz jednym z największych w Europie uniwersytetem poświęconym naukom ekonomicznym. Jest także drugą najstarszą w Polsce państwową uczelnią ekonomiczną. Szkoła znajduje się przy ulicy Rakowickiej 27, w pobliżu Dworca Głównego. Oferta obejmuje studia I oraz II stopnia, a także jednolite studia magisterskie. Wszystkie z nich można podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

W Uczelni funkcjonują 3 kolegia: Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa (a w nim: Instytut Ekonomii, Instytut Finansów, Instytut Metod Ilościowych w Naukach Społecznych i Instytut Prawa), Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej (Instytut Polityk Publicznych i Administracji, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Studiów Miejskich, Instytut Politologii, Socjologii i Filozofii), Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości (Instytut Zarządzania oraz Instytut Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem). Najpopularniejsze kierunki na UEK to: Marketing i Komunikacja Rynkowa, Przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce, Inżynieria Organizacji i Zarządzania czy Zarządzanie Finansami Państwa i Samorządu Terytorialnego.

Mapa Krakowa dla studenta

Okres studiów to nie tylko nauka, ale także wyjątkowy czas towarzyski. Dlatego studencka mapa Krakowa zawiera wszystkie najważniejsze punkty w mieście – zarówno punkty ksero i biblioteki w pobliżu najlepszych uczelni, jak i restauracje, sklepy, obiekty sportowe, puby i kluby. Nie zabraknie też informacji o komunikacji w najbliższej okolicy, aby każdy student mógł sprawnie poruszać się po Krakowie.

Wydziały poszczególnych uczelni są w różnych lokalizacjach, więc skupimy się na głównych siedzibach, ale wszystkie miejsca usytuowane są w niedalekiej odległości od siebie. Między Uniwersytetem Jagiellońskim, a Akademią Górniczo-Hutniczą jest nieco ponad kilometr. Z AGH do Politechniki droga to dwa kilometry, natomiast stamtąd do Uniwersytetu Ekonomicznego trasa wynosi 1,3 kilometra. Jednocześnie najlepsze krakowskie uczelnie znajdują się w promieniu 2 kilometrów od Rynku Głównego na Starym Mieście. Siłą rzeczy jest to zagłębie studenckiego życia.

studencka mapa Krakowa - biblioteki parki i punkty ksero

Komunikacja w Krakowie

Z UJ najbliżej do ulicy Straszewskiego i Piłsudskiego, gdzie nie brakuje komunikacji autobusowej i tramwajowej. Z przystanku Uniwersytet Jagielloński odjeżdżają m.in. autobusy: 124, 424, 502, 601, 611 i 902. Dostępny jest też tramwaj nr 70, którym dojechać można do przystanków Bratysławska czy Cichy Kącik. Tramwaj kursuje co około 7 minut.

Do AGH najlepiej dojechać autobusem linii 164, 169, 179, 189, 301, 304, 307, 503, 608 lub 792. Przystanek najbliżej uczelni nazywa się AGH / UR i znajduje się przy alei Mickiewicza, skrzyżowanie z Reymonta. Inną możliwością są przystanki wzdłuż ulicy Czarnowiejskiej, gdzie kursują autobusy 139, 144, 159, 173, 194, 208, 310, 501, 511, 601 i 611.

W okolicy Politechniki znajdują się przystanki o tej samie nazwie – zarówno autobusowe, jak i tramwajowe. Autobusy, które przyjeżdżają w to miejsce to m.in.: 105 z Prądnika Czerwonego, 130 z Azorów, 189 z Placu Centralnego im. R.Reagana czy 511 z Osiedla Na Stoku. Kursujące tu tramwaje to z kolei 17 z Czerwonych Maków, 19 z Borka Fałęckiego, 50 z przystanku Kurdwanów P+R oraz 70. 

Krakowski Uniwersytet również ma swój przystanek autobusowy i tramwajowy. Pierwszy znajduje się przy II obwodnicy miasta, ulicy Wita Stwosza i zatrzymują się na nim linie autobusowe: 182, 189, 482, 501 i 511. Tramwaj nr 5 kursuje ulicą Rakowicką i łączy przystanki Wzgórza Krzesławickie oraz Cmentarz Rakowicki.

Biblioteka dla studenta

Biblioteki w pobliżu UJ to przede wszystkim Biblioteka Zakładu Filologii Szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Floriana Straszewskiego 25, Biblioteka Jagiellońska, przy alei Adama Mickiewicza 22 oraz Biblioteka Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego PAT przy Franciszkańskiej 1.

Studenci AGH mogą skorzystać z Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej przy Mickiewicza 30. W pobliżu, przy tej samej ulicy mieści się Biblioteka Główna Uniwersytetu Rolniczego, a kawałek dalej dwie biblioteki miejskie – Filia nr 21 przy Królewskiej 59 oraz Filia nr 22 przy Sienkiewicza 2.

Biblioteka Politechniki Krakowskiej znajduje się przy ulicy Warszawskiej 24, natomiast Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego jest przy Rakowickiej 27. W pobliżu UEK znajdziemy także Filię nr 5 miejskiej biblioteki krakowskiej (ul. Lubomirskiego 7A) oraz Filię nr 8 (ul. Brodowicza 1).

Najlepsze ksero w mieście

Studenci UJ mogą wybrać spośród kilku okolicznych punktów – Całodobowe Centrum Druku hetmanska24.com (Wiślna 4, 100 m od głównego budynku uczelni), Nandu (Gołębia 10, niecałe 100 m odległości) czy Magnus Ksero (Piłsudskiego 9, około 300 m od UJ).

Tuż przy AGH znajduje się punkt Zebra Print Drukarnia - Ksero, Druk, Oprawa prac (Czarnowiejska 82), Ksero kawiory (Kawiory 10) oraz Ksero Kapitol (Witolda Budryka 2).

DDrukarnia – GIL jest najbliższym punktem ksero dla studentów Politechniki Krakowskiej, znajduje się bowiem w tym samym budynku, przy ulicy Warszawskiej 24. Tuż obok dostępne jest COPY Landia –Centrum przy Warszawskiej 18, a dwa numery dalej, przy Warszawskiej 2 mieści się Sklep papierniczy – Kserogrosz.

Studenci UEK najbliżej mają do COPY Landia – Stare Miasto przy Rakowickiej 12, Zebra Print Drukarnia Cyfrowa w przejściu podziemnym przy ul. Rakowickiej/ ul. Lubomirskiego oraz do Extrema przy Mogilskiej 20.

Krakowski relaks na łonie natury

Kolejne ważne punkty na mapie to tereny zielone, gdzie można odpocząć czy zorganizować piknik. Tuż przy UJ znajduje się niewielki, ale urokliwy Ogród Profesorski oraz liczne skwery okalające Stare Miasto. Popularnością wśród studentów cieszy się również Bulwar Czerwieński nad brzegiem Wisły.

W pobliżu AGH znajdziemy Park im. Henryka Jordana ze stawem, boiskami do koszykówki, kortami tenisowymi oraz punktami gastronomicznymi. Kawałek dalej znajdują się krakowskie Błonia – rozległe łąki, które stanowią często wybierany teren przy organizacji masowych imprez plenerowych.

Studenci Politechniki mogą wybrać się do Parku Kleparskiego przy Prądnickiej 30 oraz do wspomnianych już terenów wokół Rynku Głównego. Na uwagę zasługuje okolica Wodotrysku przy ulicy Basztowej, tuż obok Barbakanu.

UEK natomiast ma w swojej okolicy Skwer Stefana Kosińskiego wraz z alpinarium ozdobnym, Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Storczykarnią. Przy ulicy Zygmunta Augusta 7 mieści się także Park Strzelecki.

Restauracje i kawiarnie w Krakowie

Studenci UJ na wybór nie muszą narzekać – w obrębie Rynku Głównego nie brakuje ciekawych restauracji, jak np. wegańska Farma Burgerownia Roślinna, Piwnica pod Kominkiem z kuchnią polską, pizzeria To!Pizza czy znany Sphinx. Łatwo także znaleźć miejsce na poranną kawę, choćby w pobliskiej kawiarni U Pęcherza przy Jagiellońskiej, Nowa Prowincja przy Brackiej czy Kawa Ciekawa przy Grodzkiej.

W najbliższej okolicy AGH znaleźć możemy lokale: Sticky Fingers_Pizzeria, wietnamski Mekong, a także Stołówkę Studencką "Pod Lewiatanem" przy ulicy Józefa Rostafińskiego 11. Nie brakuje również lokali z fast foodem czy znanych sieciówek: pizzeria Da Grasso, Burger u Sławomira lub Makarun Kawiory. Najbliższe kawiarnie to Kawiory 8 Café, Fidrygałki i MICROSCUP. 

Osoby studiujące na Politechnice w bliskiej okolicy (tj. w odległości do 1 km) znajdą: Lunch Bar U Basi (750 metrów), Pizzeria Rucola (650 metrów), Restauracja U Filipa (600 metrów) oraz sieciówki w Galerii Krakowskiej – Burger King, McDonald’s, Pizza Hut, KFC oraz Subway. W budynku uczelni mieści się Kawiarnia Łupinka, a w odległości niecałych 400 m jest Green Caffè Nero.

Na jedzenie w okolicy Uniwersytetu Ekonomicznego można zdecydować się w Lunch bar TU, Barze Orientalnym Lam Kieu, Novum Bistro czy restauracji Pod Srebrnym Kurem. Kawiarni to z kolei zaUEK, Blossom Coffee & Food oraz Wesoła Cafe – wszystkie przy ulicy Rakowickiej.

Zakupy dla studenta

Kilkaset metrów od gmachu UJ znajduje się Biedronka, Carrefour Express i trzy Żabki. 

Najbliższa okolica AGH to również kilka żabek, a także małe sklepiki prywatne – Studentmarket u Andrzeja przy ulicy Kawiory 20 czy całodobowy ModoMarket przy Miechowskiej 5. Kawałek dalej znajdują się Top Market, Lewiatan i Carrefour Express.

Studenci Politechniki mogą wybrać się aż do pięciu Żabek. Przy Dworcu Głównym znajduje się Biedronka, a w Galerii Krakowskiej Carrefour.

Przy Rakowickiej 20 oraz 23 są kolejne Żabki, a kawałek dalej przy Rakowickiej 17 – Carrefour Express. Po przejście 1200 metrów, dojść można do wspomnianej już Biedronki, przy budynku Dworca Głównego.

Siłownie, obiekty sportowe i miejsca kultury

Fani ćwiczeń fizycznych mogą wybrać się do Fitness Młyn, R & K Siłownia, YouCan Studio Treningu Personalnego dla Kobiet lub Atlantic Squash & Fitness. Propozycję dla siebie znajdą również ci, którzy czas wolny spędzają z kulturą. W pobliżu UJ jest wiele ciekawych muzeów, jak choćby Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, ale też Muzeum Starego Teatru, Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, Muzeum Narodowe Kamienica Szołayskich czy słynne Sukiennice.

Studenci AGH mogą z kolei wybrać się do Infinity Fitness przy Reymonta 22, Siłowni AGH przy Jana Buszka 4 oraz do Błonia Sport - szkółka tenisowa, korty, fitness. Miejsca kultury w okolicy to Muzeum Ośrodka Historii Techniki AGH, Muzeum Geologiczne WGGiOŚ AGH, Muzeum Fotografii, Fresz Gallery - galeria sztuki współczesnej.

W okolicy Politechniki znajdują się trzy siłowni sieci My Fitness Place – przy ulicy Pawiej 21, Szlak 77 oraz Pawiej 5, w Galerii Krakowskiej. Przy ulicy Krowoderskiej mieści się z kolei basen YMCA Polska. Politechnika Krakowska ma także swoje muzeum. Inne punkty, które warto odwiedzić to Żywe Muzeum Obwarzanka oraz miejsca na Rynku Głównym – Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Bursztynu czy Rynek Podziemny.

UEK ma w swojej okolicy własny basen, a także Strong House oraz Maraton Fitness Club. Miejsca związane z kulturą to przede wszystkim pobliska Opera Krakowska oraz Muzeum Fotografii, Muzeum Paleobotaniczne PAN czy Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila".

Życie nocne w Krakowie – puby i kluby

Uniwersytet Jagielloński i jego studenci ponownie są w najlepszej pozycji – choć tak naprawdę wszystkie uczelnie znajdują się blisko Rynku Głównego. Na wieczorne wyjście mogą wybrać się do słynnej Piwnicy Pod Baranami, Vis a Vis. Drink-bar, Czeczotka | Cocktail Bar. Dla fanów tańców czy muzyki na żywo też się coś znajdzie, np.: Disco Pub, Frantic Club lub Klub Pod Jaszczurami.

W okolicy Akademii Górniczo-Hutniczej wieczorami nie dzieje się zbyt wiele. W najbliższym sąsiedztwie znajdziemy Trelkovsky Cafe oraz Whisky Bar EGON. Są także muzyczne Klub Gwarek, Klub STUDIO i Klub Zaścianek.

Polibuda Pub mieści się przy Warszawskiej 17, a więc tuż obok gmachu uczelni. Obok są także wysoko oceniane Infuzja Cocktail Bar i Korba Piwokawiarnia. Prominent The Original Lounge Bar to klub nocny ze stołami bilardowymi, kręgielnią oraz regularnymi sesjami karaoke, imprezami w rytmach salsy i występami DJ-ów. W okolicy znajduje się także Forty Kleparz Music Club.

Studenci z EUK mogą wybrać się do Schizofrenia Café Klubokawiarnia czy U Jolki. Na większą imprezę trzeba jednak udać się w okolice Głównego Rynku – do Coco Music Club, Choice Club lub Klub AWARIA Kraków.

studencka mapa Krakowa restauracje, puby i kluby

Krakowski rynek nieruchomości dla studenta

Ogromna część krakowskich studentów to osoby przyjezdne, które przeprowadzają się do miasta właśnie ze względu na naukę. Zdecydowana większość z nich po zakończeniu studiów zostaje w Krakowie – znajduje tu swoje miejsce, zakłada rodzinę, pnie się po szczeblach kariery. W takiej sytuacji własne mieszkanie kupione jeszcze w czasach studenckich może być zbawienne, choć oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić. Jakie są zatem opcje mieszkaniowe dla studenta w Krakowie?

Domy studenckie

Wiele uczelni oferuje swoim uczniom zakwaterowanie w domach studenckich, zwanych też akademikami. Uniwersytet Jagielloński udostępnia 5 takich obiektów: DS Nawojka przy ul. Reymonta 11, DS Żaczek przy al. 3 Maja 5, DS Bydgoska przy ul. Bydgoska 19, DS Piast przy ul. Piastowska 47 oraz DS Bursa Jagiellońska przy ul. Śliska 14. Pokoje w budynkach są 1-, 2- lub 3-osobowe, a na każdym piętrze znajduje się kuchnia. Cena za miejsce w pokoju wieloosobowym to około 500 zł miesięcznie, natomiast za miejsce w pokoju jednoosobowym – około 600 zł miesięcznie.

AGH ma całe miasteczko studenckie, a więc rozbudowany system domów. Łącznie budynków jest aż dwadzieścia: Odyseja, Apollo, Maraton, Itaka, Arkadia, Filutek, Strumyk, Bratek, Zaścianek, Stokrotka, Omega, Hajduczek, Bonus, Promyk, Straszny Dwór, Olimp, Babilon, Akropol, Kapitol i Alfa. Wśród udogodnień możemy znaleźć rowerownie, sale TV, siłownie, sale klubowe z tenisem stołowym czy bilardowym. Cennik, w zależności od standardu pokoju, mieści się w przedziale od 365 zł do 425 zł za miesiąc. 

Osiedle Studenckie Politechniki Krakowskiej obejmuje 5 budynków: DS Rumcajs, Leon, Bartek, Balon i DS Bydgoska. Wśród udogodnień akademików znajdują się: salka ćwiczeń, salka bilardowa i tenisa stołowego, pralnia i suszarnia, sala muzyczna oraz kinowa. Mieszkańcy mogą wypożyczyć piłkę do siatkówki, nogi oraz kosza, siatkę do siatkówki, siatkę do badmintona, rakiety i lotki do badmintona, paletki oraz piłeczki do ping-ponga, linę do przeciągania, a także artykuły gospodarstwa domowego, jak suszarka, żelazko czy odkurzacz.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie dysponuje miejscami w 2 akademikach: Merkury przy al. 29 Listopada 48A oraz Fafik przy ul. Racławicka 9. Cena za miesiąc, w zależności od wielkości pokoju- i jego standardu, to od 400 do 1115 zł (za pokój jednoosobowy z łazienką i aneksem kuchennym). Do dodatkowych udogodnień dla mieszkańców należą: siłownia, sala rekreacyjna czy sala TV.

Wynajem nieruchomości – pokój lub mieszkanie

średnie ceny mieszkań w Krakowie dla studentów

Studenci cenią sobie mieszkania w bliskiej odległości od swoich wydziałów oraz innych, najważniejszych na mapie punktów. Nic dziwnego – nie warto tracić czasu na dojazdy podczas zwykle najbardziej intensywnych lat swojego życia. Nie dziwi zatem, że najchętniej wybierane dzielnice na wynajem studencki to Stare Miasto, Krowodrza, Prądnik Czerwony oraz Grzegórzki. 

Wynajęcie kawalerki na Starym Mieście to średni koszt od 1500 do 2500 zł. Mieszkanie 3-4 pokojowe to z kolei wydatek rzędu 3000, do nawet 6000 zł – tu jednak możemy z powodzeniem zdecydować się na najem wraz ze znajomymi, więc koszty zostaną podzielone na kilka osób. W dzielnicy Krowodrza za podobne lokale zapłacimy podobnie – kawalerkę można znaleźć za nieco ponad 1000 zł, ale trzeba liczyć się z ograniczoną powierzchnią, nawet poniżej 20 metrów kwadratowych. Za nieruchomość 60-70 metrowy, z kilkoma pokojami zapłacimy średnio 2500-5000 zł miesięcznie. Ceny te zwykle nie zawierają dodatkowych opłat, często trzeba doliczyć czynsz, media czy inne koszty.

Za przykładowe mieszkanie tuż przy AGH, przy ulicy Czarnowiejskiej zapłacimy 2200 zł za miesiąc. Lokal ma niecałe 60 metry kwadratowe i składa się z dwóch pokoi. Jest w pełni umeblowane, wykonane w średnim standardzie i zawiera wszelkie potrzebne sprzęty. Do opłaty wynajmu należy doliczyć czynsz administracyjny w wysokości 710 zł, prąd wg zużycia (ok. 100 zł) oraz gaz (ok 30 zł). Całość wyniesie zatem ponad 3000 zł, jest to jednak tylko przykład – trzeba przyznać, o idealnej lokalizacji dla studentów AGH.

A może zakup?

Choć jak wiemy, nie każdy może sobie pozwolić na zakup nieruchomości w tak młodym wieku – jest to coraz częściej wybierana opcja, zwykle z pomocą rodziny. To nie tylko świetny start w dorosłość, ale także niezwykła inwestycja na przyszłość. Po ukończeniu studiów nieruchomość można sprzedać (zwykle z zyskiem) lub wynająć. Niektórzy decydują się także na pozostanie w studenckim lokum.

Niestety, trzeba liczyć się z wysokimi cenami. Tylko w ciągu ostatniego roku ceny w Krakowie wzrosły o średnio 12 proc. i nie zapowiada się, by miały gwałtownie spaść. Za nowe mieszkanie w stanie deweloperskim trzeba zapłacić średnio: 12 317 zł/m² w Prądniku Czerwonym, 13 179 zł/m² na Grzegórzkach oraz aż 15 315 zł/m² na Starym Mieście. Kawalerki wychodzą zazwyczaj sporo drożej – warto przemyśleć zakup większego mieszkania i w razie potrzeby wynająć dodatkowe pokoje.

Na rynku wtórnym zakres cen jest bardzo szeroki – poza lokalizacją, wpływ na to ma przede wszystkim stan mieszkania. Zdarzają się perełki wykończone w wysokim standardzie, inne jednak nadają się do generalnego remontu. Kupując nieruchomość z drugiej ręki na Krowodrzy trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 11 000 zł/m², na Prądniku Czerwonym będzie to od 8 000 do 13 000 zł/m², natomiast na Starym Mieście ceny zaczynają się na 9 000 zł/m², a kończą nawet na 30 000 zł/m². 

Czy warto studiować w Krakowie?

Stolica Małopolski już od lat znajduje się w czołówce najlepszych polskich miast do studiowania. Goni Warszawę zarówno pod kątem liczby studentów (w tym obcokrajowców), rozległości programu Erasmus, a także prestiżu oraz punktacji w rankingach międzynarodowych. Kraków oferuje naukę w uczelniach o bardzo wysokiej jakości, co skutecznie przyciąga co roku rzesze nowych studentów. Ponadto jest to niezwykłe miasto do zamieszkania na dłużej – ma bowiem rozbudowaną gospodarkę, co zapewnia duże możliwości zawodowe, ale też bogatą ofertę kulturową czy rozrywkową. Nie trudno tu o dostęp do wszystkich potrzebnych punktów handlowo-usługowych, do klimatycznych restauracji i kawiarenek czy choćby miejsc rozrywkowych i organizowanych imprez. Czy warto? Na pewno. Kraków skutecznie przekonuje do siebie nawet tych sceptycznych, zachwycając swoją historią i swoim pięknem, ale przede wszystkim proponując wysoki poziom kształcenia.


Jesteś zainteresowany studiami w województwie mazowieckim i wielkopolskim? Sprawdź najlepsze uczelnie w poznaniu i najlepsze uczelnie w warszawie.


Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: