Przed nami Forum Rynku Nieruchomości!

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 12.06.2023, Data aktualizacji: 21.06.2023

3 minuty czytania
Konferencja Forum Rynku Nieruchomości 2023
Już niebawem odbędzie się konferencja Forum Rynku Nieruchomości 2023. Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu? Czytaj więcej na rynekpierwotny.pl.

Ubiegły rok był niezwykle surowy dla naszego rynku nieruchomości mieszkaniowych, makroekonomiczne prognozy mogły też nastrajać ponuro deweloperów i najemców biurowych. Pierwsze kwartały 2023 roku przyniosły jednak wiele powodów do optymizmu niemal całej naszej branży real estate. Czy to początek nowego, trwałego trendu? O tym spróbują zawyrokować uczestnicy 13. edycji konferencji Forum Rynku Nieruchomości, która już 19 i 20 czerwca odbędzie się w sopockim hotelu Sheraton.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak w ostatnich miesiącach wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych 
 • dlaczego warto wziąć udział w Forum Rynku Nieruchomości
 • kto wystąpi podczas wydarzenia

Rodzima mieszkaniówka wchodziła w 2023 rok w minorowych nastrojach. W 2022 roku sprzedaż mieszkań mocno podupadła. Na spadek sprzedaży wpłynęło wiele czynników, m.in. wzrost stóp procentowych. Zdolność kredytowa Polaków znacznie się skurczyła i wielu z potencjalnych nabywców, posiłkujących się finansowaniem bankowym, musiało zrezygować ze swoich planów.

Dużym problemem były także wysokie ceny mieszkań, które mimo spadku popytu utrzymywały tendencję wzrostową przez drożejące materiały budowlane, generalne wykonawstwo i surowce energetyczne. Przy ograniczonym popycie i wysokich kosztach realizacji duża część deweloperów zdecydowała się na zamrożenie nowych inwestycji i grę na przeczekanie.

Jednak wszystko wskazuje na to, że moment rynkowego odbicia nadejdzie szybciej, niż wszyscy się spodziewali. Już w I kwartale 2023 r. sprzedaż mieszkań była aż o 34 proc. wyższa niż w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. Nabywcom na ratunek przyszła Komisja Nadzoru Finansowego, która złagodziła nieco zapisy znowelizowanej rekomendacji S

Kolejnym impulsem stymulującym rynek będzie na pewno wejście w życie 1 lipca rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”, którego częścią jest „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” o stałym, gwarantowanym przez państwo niskim oprocentowaniu. Przy ożywionym popycie i utrzymującej się niskiej podaży każdy scenariusz inny niż powrót na ścieżkę wzrostów cen mieszkań byłby sporą niespodzianką.

Niska podaż nowych projektów to zjawisko, które obserwujemy również na rynku nieruchomości biurowych. Jego podłoże jest jednak zupełnie inne – przez pandemiczne ograniczenia w latach 2020-2021 deweloperzy wstrzymali się z realizacją nowych biurowców, aby sprawdzić, jakie długofalowe skutki dla branży będzie miało wymuszone upowszechnienie się modelu pracy zdalnej. Dziś już wiemy, że wolimy raczej pracować z biur (choć 1-2 dwa dni robocze w domu to dość pożądane rozwiązanie), ale luki podażowej, jaka przypadnie na lata 2023-24, nie da się już zasypać. W Warszawie w pierwszym kwartale br. nie oddano do użytku ani jednego nowego obiektu biurowego!   

Powrót popytu na mieszkania czy długofalowe skutki luki podażowej w sektorze biurowym to tylko niektóre z tematów, o których najlepsi eksperci będą dyskutować podczas 13. edycji konferencji Forum Rynku Nieruchomości. To cykliczne święto krajowej branży real estate, które co roku przywabia do sopockiego hotelu Sheraton setki najważniejszych rynkowych graczy, w tym roku odbędzie się w dniach 19-20 czerwca.

Organizator, firma Nowy Adres, jak zwykle przygotował ciekawy program merytoryczny, skupiający się na najbardziej palących problemach rynku i ich możliwych rozwiązaniach. Niezwykle ciekawie zapowiada się debata pod wszystko mówiącym tytułem „Deweloperzy: namolni petenci czy faktyczni kreatorzy miast?”, w której wezmą udział prof. Agata Twardoch z Politechniki Śląskiej, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Grzegorz Kiełpsz, Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Pustelnik.

FRN - baner

Nad możliwymi scenariuszami rozwoju sytuacji w naszej rodzimej mieszkaniówce będą się zastanawiać najbardziej uznani branżowi analitycy, wśród nich pojawią się eksperci portalu rynekpierwotny.pl i GetHome.pl. 

Jarosław Jędrzyński (ekspert portalu rynekpierwotny.pl) będzie moderatorem panelu Środowisko prawne działalości deweloperskiej w Polsce - próba oceny. Dyskusja na ten temat będzie miała miejsce 19 czerwca, między godziną 15:10 a 16:00. 

Radosław Bieliński (Manager ds. Komunikacji i Marketingu / Sektor B2B w portalu rynekpierwotny.pl) opowie o Monitoringu Konkurencji na rynku deweloperskim. Wystąpienie będzie miało miejsce podczas drugiego dnia konferencji, 20 czerwca między godziną 11:30 a 11:40. 

Z kolei Marek Wielgo (ekspert portalu rynekpierwotny.pl i GetHome.pl) weźmie udział w dyskusji na temat przyszłości polskiego rynku mieszkaniowego. Panel odbędzie się 20 czerwca w godzinach 13:30 – 14:35.

Firma Nowy Adres, należące do Grupy MTP, to jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych organizatorów targów i konferencji polskiego rynku nieruchomości. W swoim portfolio firma ma tak uznane cykle jak „Polski Rynek Mieszkaniowy” (13 edycji), „Biurowce w Polsce” (12 edycji), „Forum Rynku Nieruchomości” (12 edycji). Najnowszym projektem konferencyjnym Nowego Adresu jest Polish Real Estate Summit – dwudniowe wydarzenie, które w tym roku odbędzie się już po raz trzeci (23 i 24 listopada w Zakopanem), a które koncentruje się na zagadnieniach rynku mieszkaniowego i biurowego.

Więcej informacji o konferencji, bilety, sylwetki ekspertów o szczegółowy program dostępnę są tutaj: www.frn.pl

 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: