Czym impregnować drewno?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 13.09.2019, Data aktualizacji: 03.10.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Czym impregnować drewno?
Co daje impregnacja drewna? Jak impregnować drewno? Odpowiedzi znajdziesz na RynekPierwotny.pl.

Drewno to taki materiał budowlany, który znajdziemy niemal w każdym domu czy ogrodzie. Jest nie tylko ponadczasowe, ale również pięknie się prezentuje. Wykorzystujemy je m.in. jako element mebli, podłóg, schodów, podestów, ogrodzeń czy pergoli ogrodowych. Jednak, jest to materiał podatny na korozję biologiczną i oddziaływanie wilgoci. Dlatego też, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, czyli impregnacji, szczególnie jeśli znajduje się na zewnątrz. W tym artykule podpowiadamy jak impregnować drewno i czym.

 Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety impregnacji drewna
 • jaki impregnat wybrać
 • jak impregnować drewno

Co daje impregnacja drewna?

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej impregnacji chronimy drewno przed szkodliwym działaniem promieni UV, wilgoci, ogniem, a także szkodnikami. Jeśli nie jest zabezpieczone może to wpływać niekorzystnie na jego wygląd, strukturę i wytrzymałość. Impregnacja działa podobnie jak gruntowanie ściany przed jej malowaniem. Impregnaty również wnikają głęboko w strukturę drewna tak, aby nie rozwijały się w nim pleść czy grzyb.

Bardzo ważne jest to, że skuteczność wykonanej impregnacji jest zależna, od tego ile impregnatu wniknie w strukturę drewna. Jest to oczywiście powiązane z jego rodzajem oraz poziomem wilgotności. Im bardziej drewno jest wysuszone, tym lepiej. Pamiętajmy, że wilgotność nie powinna przekraczać poziomu 18%.

Impregnat do drewna

Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. To środek chemiczny, stworzony na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych. Można go stosować wyłącznie na surowe drewno, niczym nie pokryte. Wyjątkiem jest materiał impregnowany ciśnieniowo. Niektóre z impregnatów zawierają w swoim składzie substancje zabijające insekty domowe, czy likwidujące ogniska zapalne. Oznacza to, że mogą być używane nie tylko do zabezpieczenia, ale także do leczenia infekcji w drewnie. Po zakończeniu zabiegu należy pamiętać, aby pokryć drewno wybranym preparatem do dekoracji jak np. lakier do drewna czy bejca do drewna. Bez tego działania nie będzie odporne na ścieranie, wypłukiwanie przez deszcz czy uszkodzenia mechaniczne.

 

 

Wśród impregnatów możemy wyróżnić też te koloryzujące. Nie tylko chronią drewno, ale nadają wybraną barwę, a przy tym nie zasłaniają naturalnego rysunku słojów. Zapobiegają także szarzeniu się materiału. Używa się je na drewno już zaimpregnowane ciśnieniowo lub nasączone standardowym impregnatem.

Impregnat do drewna sprawdzi się do zabezpieczania płotów drewnianych czy elementów małej architektury ogrodowej jak np. pergoli, drewnianych mebli czy drewna konstrukcyjnego.

Olej do drewna

Jest to jeden z najstarszych sposobów konserwacji drewna. Olej do drewna wytwarzany jest na bazie oleju roślinnego. Zabezpiecza przede wszystkim przed rozsychaniem i pękaniem. Doskonale odświeża powierzchnie niepomalowanych elementów. Co ważne, ta metoda wymaga powtarzania zabiegu w każdym roku, najlepiej na wiosnę. Brak regularnej konserwacji może prowadzić do niszczenia się materiału.

Co ważne używanie oleju np. lnianego sprawia, że na zabezpieczanej powierzchni nie pozostaje ochronny film. Dzięki temu jest ono przyjemniejsze w dotyku, a przede wszystkim widoczna jest naturalna struktura drewna.

Na rynku znajdziemy preparaty, które są bezbarwne lub mogą koloryzować czy przyciemniać powierzchnię. Jeśli decydujemy się na użycie oleju na zewnątrz musimy pamiętać o wykorzystaniu preparatu bezbarwnego, którego głównym celem jest ochrona m.in. przed grzybami czy glonami. Najlepsze będą natomiast rozwiązania takie jak oleje z utwardzaczami jak choćby naturalne żywice. Pozwala to na skuteczną ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Olej do drewna to idealne rozwiązanie do zabezpieczania mebli ogrodowych, płotów, balustrad, elewacji czy tarasowych podłóg, szczególnie jeśli są wykonane z egzotycznych rodzajów drewna lub rodzimym jak dąb, czy jesion.

Lakier do drewna

To preparat będący malarskim środkiem rozpuszczalnikowym lub wodorozcieńczalnym. Skutecznie zabezpiecza i dekoruje elementy drewniane. Jednak główną zaletą lakierów do drewna jest to, że tworzą mocną powłokę, która zabezpiecza przed wilgocią. Niektóre preparaty zawierają filtry zabezpieczające przed promieniami UV, przy tym widocznie wzmacniają naturalny rysunek słojów. Możemy kupić lakiery bezbarwne, czy w kolorach drewnopodobnych. Możliwe są wykończenia na błysk (połysk lub półpołysk), mat oraz satynę.

Jeśli chcemy je stosować na zewnątrz to tylko do rozjaśniania wcześniej barwionego materiału lub w postaci specjalnego lakieru do drewna zewnętrznego (jego powłoka jest elastyczna) – należy tylko pamiętać, aby było to robione na zaimpregnowaną powłokę.

Bejca do drewna

Bejca do drewna to preparat impregnująco-dekoracyjny. Jest to połączenie pigmentów organicznych i/lub nieorganicznymi z lakierem. Tworzy na powłoce drewnianej mocną i transparentną powłokę z połyskiem. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed wilgocią oraz działaniem promieni UV. Co ważne, nie stanowi ochrony przed szkodnikami czy chorobami drewna. Są oczywiście środki z substancjami, które zabezpieczają przed biologiczną degradacją, ale  zwykle stosuje się to jako powłokę dekoracyjną.

Podobnie jak lakier najlepiej spełni swoją rolę na powierzchniach, które nie są narażone na mocne ścieranie czy intensywną eksploatację. Oznacza to, że najlepiej używać je do malowania elewacji, drewnianych elementów drzwi, balustrad czy okien.

Jak impregnować drewno?

Sam proces impregnacji nie jest skomplikowany. Powierzchnię należy oczywiście odpowiednio przygotować, czyli najpierw zeszlifować, a ewentualne ubytki wypełnić szpachlówką. Jest to o tyle ważne, że po nałożeniu impregnatu nie można ponownie szlifować. Następnie czyścimy, osuszamy i odłuszczamy rozcieńczalnikiem.

Preparat na powierzchnię najlepiej nanosić pędzlem lub wałkiem. Powinno się to robić wzdłuż słojów. Metoda natryskowa jest mniej skuteczna, ponieważ w głąb drewna wnika mniej środka impregnującego. Natomiast zanurzanie w impregnacie jest dobre w przypadku mniejszych przedmiotów. Każdą powłokę powinniśmy zostawić do wyschnięcia na minimum sześć godzin, a najlepiej odczekać dobę.

Na koniec należy pamiętać, że preparaty używane przez nas powinny posiadać atest PZH oraz informacje potwierdzające zgodność z normą lub aprobatą techniczną. Kolejną sprawą jest używanie rękawiczek gumowych oraz ochronnych ubrań.

Drewno w domu Czytaj

 
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: