Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Robaki w domu - jak się ich pozbyć?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 19.06.2020, Data aktualizacji: 15.03.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 111 głosów

Robaki w domu
Insekty domowe to prawdziwa zmora. Rybiki, pluskwy, roztocza, mole… Jak pozbyć się robaków z domu? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, opanowując nasze szafki z ubraniami, jedzeniem, a nawet łóżka czy podłogi. Niestety nie tylko trudno się ich pozbyć, ale mogą zanieczyszczać jedzenie czy przenosić groźne infekcje. Są natomiast sposoby, które skutecznie wspomogą zwalczanie robaków w domu. Przedstawiamy kilka z nich.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym są pluskwy
  • jak wygląda rybik cukrowy
  • jak się pozbyć domowych insektów

Insekty domowe – jak poznać, że są w domu?

Robaki domowe mogą znaleźć się w każdym mieszkaniu. Zwykle kryją się w budynkach w gorszym stanie, ale łatwo je zabrać ze sobą przebywając np. na wakacjach w hotelach o niskim standardzie.

Rozwojowi robaków w domu sprzyja wilgoć, brud i kurz. Mogą ukrywać się w wielu miejscach w naszych domach, najczęściej w ciemnych zakamarkach, gdzie ciężko je dostrzec, ale także w dywanach, ubraniach czy pod podłogą. Jeśli nie chcemy mieć z nimi do czynienia powinniśmy przede wszystkim unikać lokali położonych blisko zsypów lub wysypisk śmieci. Gdy natomiast mieszkamy w nowym budownictwie warto zadbać o czystość, brak wilgoci i niepozostawianie resztek jedzenia na wierzchu.

Co na robaki w domu?

Sposób walki z robakami w domu zależy od ich rodzaju. Na początku często próbuje się starych i sprawdzonych rozwiązań. Jednak jeśli to nie działa, często potrzebna jest dezynsekcja. Specjalna ekipa przeprowadza odpowiednie działania w mieszkaniu. Spryskuje każdy kąt dedykowanymi środkami, podpowiadając, jak się wcześniej przygotować np. poprzez oderwanie listew przypodłogowych czy poodsuwanie mebli. Poniżej przedstawiamy, jak walczyć z najpopularniejszymi robakami w domu.

Rybik cukrowy

Rybiki cukrowe przebywają najczęściej w miejscach, gdzie panuje wilgoć, czyli głównie w łazienkach i kuchniach. Są trudne do pozbycia, potrafią przeżyć bez pożywienia nawet do 12 miesięcy. Nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i nie przenoszą żadnych chorób. Rybiki cukrowe można zobaczyć w nocy, ponieważ wychodzą dopiero po zmroku. Poznamy je po srebrnym pancerzu, charakterystycznym kształcie oraz długich czułkach.

Aby pozbyć się rybików z domu, trzeba zadbać o niepozostawianie wilgoci np. kałuż w łazience, czy mokrych plam na blatach kuchennych po zmywaniu. Równie ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń i zatkanie wszelkich szpar, przez które mogą się przedostać. Liczy się dokładne sprzątanie i trzymanie jedzenia w odpowiednich pojemnikach. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie zwabianie ich do pułapek, opryskiwanie pomieszczeń środkiem owadobójczym lub stworzenie własnego preparatu – idealnie sprawdzi się cukier puder wymieszany z naturalnym boraksem (1:1).

rybik cukrowy w domu

Pluskwa domowa

Pluskwy to bardzo uciążliwe insekty domowe. W dodatku gryzą człowieka, przez co mogą przenosić różnego rodzaju infekcje. Na ciele osób pogryzionych przez pluskwy pojawiają się swędzące, czerwone bąble. Eksperci z dompelenpomyslow.pl podpowiadają również, że charakterystyczna dla pluskw jest forma ugryzienia - często ślady ułożone są w linii lub grupie na skórze.

Dorosłe osobniki mają czerwonobrunatne zabarwienie i są mocno spłaszczone. Znoszą jaja, które ukrywają w naszych meblach i ubraniach. Pluskwy wyczuwają ofiarę po cieple i zapachu. Bez pożywienia zapadają w hibernację, i mogą tak przeżyć nawet kilka miesięcy. Najczęściej wychodzą w nocy, wtedy też gryzą. Można poznać, że są w domu są pluskwy, kiedy znajdziemy na pościeli plamy po odchodach lub martwe osobniki. Jeśli zobaczymy choć jeden egzemplarz w mieszkaniu, powinniśmy od razu zareagować. Pluskwy bardzo szybko się rozmnażają, jeśli mają żywiciela.

Do domu można je przynieść m.in. z komunikacji miejskiej. Pluskwy lubią chować się w tapicerowanych meblach. Pozbyć się ich jest natomiast bardzo ciężko. Jeśli nie pomagają domowe środki, najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie dezynsekcji. Specjaliści wiedzą, jak z nimi walczyć i gdzie ich szukać. Czasami zabieg trzeba powtórzyć, nawet trzykrotnie, aby skutecznie pozbyć się wszystkich osobników i larw.

pluskwa domowa

Roztocza

Roztocza są wszędzie. Nie widzimy ich gołym okiem, dlatego najtrudniej pozbyć się ich z domu. Należą do pajęczaków i jest ich ponad 30 tys. gatunków. Roztocza są szczególnie szkodliwe dla alergików - wywołują podrażnienia skórne oraz kaszel. Nie można ich całkowicie usunąć z mieszkania, ale ograniczyć - jak najbardziej. Konieczne jest regularnie pranie pościeli w wysokiej temperaturze. Nie powinno się też pozostawiać kurzu na meblach i systematycznie odkurzać. Nieocenionym pomocnikiem w walce z roztoczami będzie np. robot sprzątający. Pamiętajmy również o wietrzeniu pomieszczeń.

10 trików ułatwiających sprzątanie Poznaj sprawdzone porady

Karaluchy i prusaki

Karaluchy to większe odpowiedniki prusaków. Są bardzo uciążliwymi insektami domowymi, ponieważ bardzo szybko uodparniają się na nowe, wynajdowane przez człowieka trucizny. Karaluchy - lubią ciepło i wilgoć - im wyższa temperatura, tym szybciej się rozwijają. Żywią się praktycznie wszystkim od resztek jedzenia po włosy, watę.

Do domów trafiają przez ściany, otwarte okna i drzwi, meble tapicerowane czy rury kanalizacyjne. Walka z karaluchami bywa trudna, ponieważ są wyjątkowo odporne. Można stosować środki owadobójcze, jednak należy tez przestrzegać standardów czystości i odpowiednio zabezpieczać śmieci oraz jedzenie. Czasami okazuje się, że konieczna jest dezynsekcja, i to robiona w odstępach czasowych. Jeśli mieszkamy w bloku, warto zaangażować również pozostałych mieszkańców.

karaluch w domu

Mole ubraniowe

Mole pojawiają się w naszych szafach i skutecznie psują ubrania. Składają jaja głównie na wełnianych materiałach. W zależności od warunków klimatycznych rozwijają się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Moli można się pozbyć poprzez używanie naftaliny czy innych specjalnych środków dostępnych w sklepach. Mole nie znoszą również zapachu farby drukarskiej, lawendy, skórki cytryny, ziela angielskiego czy mydła.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

5 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Oliwia

    U mnie nic się nie sprawdza. Niby często wymieniam zawieszki na mole i jak już wydaje mi się, że mam spokój, to znów atakują. I tak w kółko. Już nie wiem co mam robić.

    23 czerwca 2022, 10:42
  • Marcelina

    Ja stosuję takie kulki lawendowe na mole – dostępne do kupienia w sklepach. Wg mnie super się sprawdzają, bo teraz już nie widzę żadnego robala. Tylko trzeba je jednak systematycznie wymieniać.

    22 czerwca 2022, 15:15
  • Marta

    A co pomaga w pozbyciu się moli spożywczych? Już tyle jedzenia przez nie zmarnowałam, bo musiałam wszystko wyrzucić. Zastanawiam się skąd się biorą – czy to możliwe, że „przyszły” ze mną ze sklepu?

    14 czerwca 2022, 14:09
  • Karolina

    Moją zmorą są mole w szafie. Mam tam zawieszki lawendowe, ale chyba słabo działają, bo co jakiś czas odnajduję ubrania z dziurami. Może ma ktoś sprawdzony sposób na to robactwo?

    8 czerwca 2022, 08:10

    Redakcja

    W sklepach można znaleźć specjalne środki na mole, ale wcześniej warto spróbować domowych sposobów. Dobrze sprawdza się lawenda w każdej postaci – często to są gotowe zawieszki. Niekiedy wystarczy mydło w kostce o intensywnym zapachu.

    20 czerwca 2022, 10:12
  • Monika

    Ja od lat walczę z rybikami w łazience. Poszłam na łatwiznę, bo kupiłam gotowy preparat. Sprawdza się dobrze, ale muszę psikać co jakiś czas, bo ciągle wracają.

    3 czerwca 2022, 13:48

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023