Robaki w domu - jak się ich pozbyć?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 19.06.2020, Data aktualizacji: 15.03.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 100 głosów

Robaki w domu
Insekty domowe to prawdziwa zmora. Rybiki, pluskwy, roztocza, mole… Jak pozbyć się robaków z domu? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, opanowując nasze szafki z ubraniami, jedzeniem, a nawet łóżka czy podłogi. Niestety nie tylko trudno się ich pozbyć, ale mogą zanieczyszczać jedzenie czy przenosić groźne infekcje. Są natomiast sposoby, które skutecznie wspomogą zwalczanie robaków w domu. Przedstawiamy kilka z nich.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym są pluskwy
  • jak wygląda rybik cukrowy
  • jak się pozbyć domowych insektów

Insekty domowe – jak poznać, że są w domu?

Robaki domowe mogą znaleźć się w każdym mieszkaniu. Zwykle kryją się w budynkach w gorszym stanie, ale łatwo je zabrać ze sobą przebywając np. na wakacjach w hotelach o niskim standardzie.

Rozwojowi robaków w domu sprzyja wilgoć, brud i kurz. Mogą ukrywać się w wielu miejscach w naszych domach, najczęściej w ciemnych zakamarkach, gdzie ciężko je dostrzec, ale także w dywanach, ubraniach czy pod podłogą. Jeśli nie chcemy mieć z nimi do czynienia powinniśmy przede wszystkim unikać lokali położonych blisko zsypów lub wysypisk śmieci. Gdy natomiast mieszkamy w nowym budownictwie warto zadbać o czystość, brak wilgoci i niepozostawianie resztek jedzenia na wierzchu.

Co na robaki w domu?

Sposób walki z robakami w domu zależy od ich rodzaju. Na początku często próbuje się starych i sprawdzonych rozwiązań. Jednak jeśli to nie działa, często potrzebna jest dezynsekcja. Specjalna ekipa przeprowadza odpowiednie działania w mieszkaniu. Spryskuje każdy kąt dedykowanymi środkami, podpowiadając, jak się wcześniej przygotować np. poprzez oderwanie listew przypodłogowych czy poodsuwanie mebli. Poniżej przedstawiamy, jak walczyć z najpopularniejszymi robakami w domu.

Rybik cukrowy

Rybiki cukrowe przebywają najczęściej w miejscach, gdzie panuje wilgoć, czyli głównie w łazienkach i kuchniach. Są trudne do pozbycia, potrafią przeżyć bez pożywienia nawet do 12 miesięcy. Nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i nie przenoszą żadnych chorób. Rybiki cukrowe można zobaczyć w nocy, ponieważ wychodzą dopiero po zmroku. Poznamy je po srebrnym pancerzu, charakterystycznym kształcie oraz długich czułkach.

Aby pozbyć się rybików z domu, trzeba zadbać o niepozostawianie wilgoci np. kałuż w łazience, czy mokrych plam na blatach kuchennych po zmywaniu. Równie ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń i zatkanie wszelkich szpar, przez które mogą się przedostać. Liczy się dokładne sprzątanie i trzymanie jedzenia w odpowiednich pojemnikach. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie zwabianie ich do pułapek, opryskiwanie pomieszczeń środkiem owadobójczym lub stworzenie własnego preparatu – idealnie sprawdzi się cukier puder wymieszany z naturalnym boraksem (1:1).

rybik cukrowy w domu

Pluskwa domowa

Pluskwy to bardzo uciążliwe insekty domowe. W dodatku gryzą człowieka, przez co mogą przenosić różnego rodzaju infekcje. Na ciele osób pogryzionych przez pluskwy pojawiają się swędzące, czerwone bąble. Eksperci z dompelenpomyslow.pl podpowiadają również, że charakterystyczna dla pluskw jest forma ugryzienia - często ślady ułożone są w linii lub grupie na skórze.

Dorosłe osobniki mają czerwonobrunatne zabarwienie i są mocno spłaszczone. Znoszą jaja, które ukrywają w naszych meblach i ubraniach. Pluskwy wyczuwają ofiarę po cieple i zapachu. Bez pożywienia zapadają w hibernację, i mogą tak przeżyć nawet kilka miesięcy. Najczęściej wychodzą w nocy, wtedy też gryzą. Można poznać, że są w domu są pluskwy, kiedy znajdziemy na pościeli plamy po odchodach lub martwe osobniki. Jeśli zobaczymy choć jeden egzemplarz w mieszkaniu, powinniśmy od razu zareagować. Pluskwy bardzo szybko się rozmnażają, jeśli mają żywiciela.

Do domu można je przynieść m.in. z komunikacji miejskiej. Pluskwy lubią chować się w tapicerowanych meblach. Pozbyć się ich jest natomiast bardzo ciężko. Jeśli nie pomagają domowe środki, najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie dezynsekcji. Specjaliści wiedzą, jak z nimi walczyć i gdzie ich szukać. Czasami zabieg trzeba powtórzyć, nawet trzykrotnie, aby skutecznie pozbyć się wszystkich osobników i larw.

pluskwa domowa

Roztocza

Roztocza są wszędzie. Nie widzimy ich gołym okiem, dlatego najtrudniej pozbyć się ich z domu. Należą do pajęczaków i jest ich ponad 30 tys. gatunków. Roztocza są szczególnie szkodliwe dla alergików - wywołują podrażnienia skórne oraz kaszel. Nie można ich całkowicie usunąć z mieszkania, ale ograniczyć - jak najbardziej. Konieczne jest regularnie pranie pościeli w wysokiej temperaturze. Nie powinno się też pozostawiać kurzu na meblach i systematycznie odkurzać. Nieocenionym pomocnikiem w walce z roztoczami będzie np. robot sprzątający. Pamiętajmy również o wietrzeniu pomieszczeń.

10 trików ułatwiających sprzątanie Poznaj sprawdzone porady

Karaluchy i prusaki

Karaluchy to większe odpowiedniki prusaków. Są bardzo uciążliwymi insektami domowymi, ponieważ bardzo szybko uodparniają się na nowe, wynajdowane przez człowieka trucizny. Karaluchy - lubią ciepło i wilgoć - im wyższa temperatura, tym szybciej się rozwijają. Żywią się praktycznie wszystkim od resztek jedzenia po włosy, watę.

Do domów trafiają przez ściany, otwarte okna i drzwi, meble tapicerowane czy rury kanalizacyjne. Walka z karaluchami bywa trudna, ponieważ są wyjątkowo odporne. Można stosować środki owadobójcze, jednak należy tez przestrzegać standardów czystości i odpowiednio zabezpieczać śmieci oraz jedzenie. Czasami okazuje się, że konieczna jest dezynsekcja, i to robiona w odstępach czasowych. Jeśli mieszkamy w bloku, warto zaangażować również pozostałych mieszkańców.

karaluch w domu

Mole ubraniowe

Mole pojawiają się w naszych szafach i skutecznie psują ubrania. Składają jaja głównie na wełnianych materiałach. W zależności od warunków klimatycznych rozwijają się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Moli można się pozbyć poprzez używanie naftaliny czy innych specjalnych środków dostępnych w sklepach. Mole nie znoszą również zapachu farby drukarskiej, lawendy, skórki cytryny, ziela angielskiego czy mydła.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

5 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Oliwia

    U mnie nic się nie sprawdza. Niby często wymieniam zawieszki na mole i jak już wydaje mi się, że mam spokój, to znów atakują. I tak w kółko. Już nie wiem co mam robić.

    23 czerwca 2022, 10:42
  • Marcelina

    Ja stosuję takie kulki lawendowe na mole – dostępne do kupienia w sklepach. Wg mnie super się sprawdzają, bo teraz już nie widzę żadnego robala. Tylko trzeba je jednak systematycznie wymieniać.

    22 czerwca 2022, 15:15
  • Marta

    A co pomaga w pozbyciu się moli spożywczych? Już tyle jedzenia przez nie zmarnowałam, bo musiałam wszystko wyrzucić. Zastanawiam się skąd się biorą – czy to możliwe, że „przyszły” ze mną ze sklepu?

    14 czerwca 2022, 14:09
  • Karolina

    Moją zmorą są mole w szafie. Mam tam zawieszki lawendowe, ale chyba słabo działają, bo co jakiś czas odnajduję ubrania z dziurami. Może ma ktoś sprawdzony sposób na to robactwo?

    8 czerwca 2022, 08:10

    Redakcja

    W sklepach można znaleźć specjalne środki na mole, ale wcześniej warto spróbować domowych sposobów. Dobrze sprawdza się lawenda w każdej postaci – często to są gotowe zawieszki. Niekiedy wystarczy mydło w kostce o intensywnym zapachu.

    20 czerwca 2022, 10:12
  • Monika

    Ja od lat walczę z rybikami w łazience. Poszłam na łatwiznę, bo kupiłam gotowy preparat. Sprawdza się dobrze, ale muszę psikać co jakiś czas, bo ciągle wracają.

    3 czerwca 2022, 13:48

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: