Jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 28.01.2020, Data aktualizacji: 03.10.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 25 głosów

Wilgotność powietrza w mieszkaniu
Jaka jest optymalna temperatura i wilgotność w mieszkaniu? Jak zmniejszyć lub zwiększyć wilgotność w mieszkaniu? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl!

Wilgotność w mieszkaniu ma ogromny wpływ na samopoczucie mieszkańców i ich komfort. Nie bez znaczenia pozostaje również jej oddziaływanie na elementy wyposażenia domu. Można ją regulować poprzez temperaturę oraz wentylację. Poziom wilgotności zależy również od pory roku. Jak ją sprawdzić i w razie potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

 • jaka jest optymalna wilgotność w mieszkaniu
 • jak sprawdzić poziom wilgotności
 • do czego służy higrometr

Optymalna wilgotność w mieszkaniu

Według norm prawidłowa wilgotność w mieszkaniu w pomieszczeniach zamkniętych powinna mieścić się w granicach 30-65%. Optymalna, czyli taka, w której człowiek czuje się najlepiej wynosi 40-60%. Jeśli utrzymuje się na takim poziomie wpływa odpowiednio na zdrowie, ale także podłogi (w szczególności drewniane), meble, książki, czy ubrania. Warto również pamiętać, że wilgotność nie powinna być niższa niż 30% - ta minimalna wartość jest określona przez polską normę PN-78/B-03421.

Wilgotność powietrza zależy od pory roku. Kiedy za oknem panuje mróz, w domach grzejniki są odpalone na maksymalną moc, a pomieszczeń nie wietrzymy, nie wymieniamy odpowiednio powietrza. Sprawia to, że wilgotność spada do bardzo niskiego poziomu, nawet 20%. A zbyt suche powietrze, wpływa na suchość w nosie, a nawet można odczuwać drapanie w gardle. Powoduje to przede wszystkim trudności z oddychaniem. Nie bez znaczenia pozostaje to również dla mebli czy podłogi, ponieważ w drewnie mogą pojawiać się szczeliny.

Latem natomiast, szczególnie gdy mamy do czynienia z obfitymi opadami deszczu wilgotność może podnieść się nawet do 80-90%. Wtedy odczuwamy chłód, a nawet może boleć nas głowa. Wpływa to też na choroby górnych dróg oddechowych. Nadmierna wilgotność jest po prostu szkodliwa dla zdrowia i samopoczucia, sprzyja również rozwojowi grzybów i pleśni. W dodatku nie chce dobrze schnąć nam pranie czy podłogi.

Jak sprawdzić wilgotność w mieszkaniu?

Do zmierzenia wilgotności powietrza w mieszkaniu wykorzystuje się profesjonalne narzędzie do pomiaru zwane higrometrem lub wilgotnościomierzem. Są to przenośne urządzenia, które mierzą poziom wilgotności. Pomiary powinno się robić w różnych miejscach w domu. Konieczne jest sprawdzenie łazienki, kuchni – czyli miejsc, w których powstaje najwięcej pary wodnej oraz w pozostałych pokojach, tak aby uzyskać miarodajny wynik.

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Kiedy mamy do czynienia ze zbyt wysokiem poziomem wilgotności najlepszym i najprostszym sposobem na początek jest częste wietrzenie pomieszczenia. Jednak jeśli mamy akurat deszczową pogodę, efekt może być nie wystarczający.

Jeśli taki poziom utrzymuje się długo, najpierw powinniśmy zlokalizować przyczynę. Dopiero poznanie źródła pomoże przyśpieszyć proces osuszania. W walce z wilgocią skutecznie pomogą specjalne urządzenia jak pochłaniacze wilgoci czy osuszacze powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest  również zainstalowanie klimatyzatora, który steruje nie tylko temperaturą, ale także wilgotnością i prędkością powietrza. Co ważne, usuwa z niego także inne zanieczyszczenia oraz je osusza.

Należy pamiętać, że kiedy temperatura na zewnątrz osiąga powyżej 25 stopni, a wilgotność jest na poziomie 60-80%, będzie nam duszno i gorąco. Oznacza to, że lepiej będziemy czuli się w pomieszczeniu, gdzie temperatura jest wyższa o dwa stopnie, ale wilgotność mniejsza, choćby na poziomie 40-60%, bo nawet jeśli pomieszczenie jest chłodniejsze, ale wilgotność sięga 80% będziemy się gorzej czuli. Tutaj zdecydowanie pomaga klimatyzacja, która osusza powietrze, i zwiększy komfort przebywania w mieszkaniu.

Co ważne przy zbyt wysokim poziomie wilgotności powinniśmy unikać podgrzewania pomieszczeń, ponieważ nagrzane powietrze szybko osiąga graniczne wartości wilgotności uniemożliwiając dalsze wysychanie.

Jak zwiększyć wilgotność w mieszkaniu?

Zbyt niski poziom wilgotności powietrza również zwiększa się poprzez częste wietrzenie. Warto to robić nawet kilka razy dziennie. Jednym z prostszych sposobów jest choćby rozkładanie wilgotnych ręczników na ciepłych kaloryferach, czy też pozostawienie obok naczynia z wodą.

Ze zbyt suchym powietrzem w profesjonalny sposób poradzi sobie nawilżacz powietrza. Urządzenia te utrzymują wilgotność na zadanym poziomie. Jednak tutaj warto pamiętać, aby urządzenie było wyposażone w higrostat, za pomocą którego nawilżacz powietrza kontroluje i utrzymuje określony poziom wilgotności.

Pamiętaj!

O odpowiedni poziom wilgotności powinniśmy przede wszystkim dbać poprzez zapewnienie prawidłowej wentylacji. Dopiero jeśli ona zawodzi, należy użyć specjalnych urządzeń, jak np. nawilżacze czy osuszacze. Podstawą działań jest również wietrzenie mieszkania, o każdej porze roku.

Rekuperacja w domu Przeczytaj

 
wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: