Zobacz dlaczego nie warto budować domu samemu

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 25.07.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

Średnia ocen 3/5 na podstawie 6 głosów

Zobacz dlaczego nie warto budować domu samemu
Planując budowę domu, stajemy przed wyzwaniem czy robić to samemu, czy wynająć firmę specjalizującą się w takich pracach.

Oczywiście każdy chce mieć poczucie samorealizacji i móc pochwalić się swoimi osiągnięciami. Dodatkowo za samodzielną budową przemawia fakt oszczędności znacznych środków finansowych. Jakie jednak zagrożenia czekają na osoby, które podjęły się wyzwania?

Inwestor, który samodzielnie chce podjąć się budowy, powinien znać przepisy prawa budowlanego oraz warunki wykonania robót budowlanych wraz z ich cenami. Dodatkowo powinien posiadać dużo czasu wolnego.

Od samego początku planowania samodzielnej budowy powinniśmy znać przepisy prawa związane z realizacją budowy. To my jesteśmy wówczas zobowiązani do skompletowania wszelkich dokumentów związanych z budową takich jak wypis z planu zagospodarowania czy też uzyskanie warunków zabudowy, wykonanie projektu budowlanego, oraz uzyskania prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę.

Po załatwieniu formalności następnym krokiem jest wybór ekipy budowlanej. Oczywiście brak znajomości branży rodzi kłopoty związane z oszacowaniem kosztów budowy oraz ilości materiałów potrzebnych, aby ją zrealizować. Pamiętajmy, iż wybierając ekipę, zawsze będzie drożej (w szczególności zatrudniając specjalistę od wszystkiego). Taniej wychodzi, jeśli podejmiemy się etapowania budowy i zatrudnimy poszczególnych fachowców do poszczególnych etapów takich jak stan surowy, ocieplenie, dach, okna itd.

Należy zauważyć, iż jako inwestor jesteśmy również zobowiązani do ustanowienia kierownika budowy. Najczęściej przy realizacji domów jednorodzinnych kierownik budowy jest obecny przy ważnych elementach konstrukcyjnych, które ulegają zakryciu.

Jest on zatem obecny przy wytyczeniu budynku, zalaniu fundamentów, stropów, wieńców i schodów oraz przy wykonaniu konstrukcji dachu. Kierownik budowy nie jest obecny przy całej realizacji budowy. Dlatego resztę prac jesteśmy zmuszeni sami dopilnować, aby zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną.

Kolejnym krokiem po zakończeniu budowy jest skompletowanie wszelkich dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

Z powyższego uogólnionego przebiegu prac wynika, iż największymi problemami inwestora samodzielnie planującego realizację budowy jest posiadanie dużo wolnego czasu, który potrzebny będzie do załatwienia formalności, znalezienia oraz dopilnowania odpowiednich firm potrzebnych do zrealizowania inwestycji.

Najczęstszymi problemami prywatnych inwestorów realizujących budowę jest brak znajomości przepisów prawa budowlanego. Zatem zdobycie potrzebnej wiedzy oraz uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń może być żmudnym i pracochłonnym procesem.

Problematyczny może być również wybór ekipy budowlanej. Dodatkowo brak znajomości branży powoduje porównywanie cen wielu wykonawców. Jednak ogólnikowe wyceny bez dokładnych specyfikacji i kosztorysów mogą być zgubne. Podana cena za metr np. budowy ściany może odnosić się np. do ściany o wysokości 3 metrów. Powyżej tej wysokości cena może być inna. Stąd sama wycena kosztów budowy jest bardzo ciężka.

 Budowa to również wiele problemów wynikających w trakcie jej trwania. Zawsze pojawiają się trudności, z którymi będziemy musieli zająć się samodzielnie. Ekipy najczęściej te problemy starają się rozwiązać z nami, czyli inwestorem, co znowu powoduje utratę naszego czasu i częste wizyty na budowie.

Budując samemu, oczywiście możemy się poradzić osób doświadczonych, jednak nie uda się nam zgromadzić pełnej wiedzy inżynierskiej, aby samodzielnie być w stanie przypilnować budowy. Pamiętajcie, że dom budujemy na długie lata, dlatego warto dopilnować, aby był wykonany solidnie i zgodnie ze sztuką budowlaną.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: