Osiedla bez barier architektonicznych

Komunikacja+
Komunikacja+

Data publikacji: 22.07.2021, Data aktualizacji: 22.07.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów

Osiedla bez barier architektonicznych
Skanska buduje inwestycje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Gdzie powstaje osiedle bez barier? Sprawdź!

Seniorzy, osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, rodzice z małymi dziećmi – to właśnie dla nich świadomi inwestorzy wprowadzają na swoje osiedla specjalne rozwiązania, które mają ułatwić im codzienne życie. Jakie udogodnienia pojawiają się na polskich osiedlach? I czy inwestycje bez barier to standard w ofertach deweloperów?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • gdzie powstaje osiedle bez barier
 • jakie udogodnienia są istotne dla osób niepełnosprawnych
 • kto poszukuje mieszkań bez barier

Choć zasady przystosowania nieruchomości do potrzeb osób z niepełnosprawnościami określa obowiązujące prawo, niektóre zapisy w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. mogą wydawać się co najmniej niejednoznaczne. Dlatego też założenie o zapewnieniu „minimalnego udziału lokali mieszkalnych dostępnych dla osób niepełnosprawnych” oraz samo pojęcie „mieszkania dostępnego” realizowane są na rynku pierwotnym na różne sposoby.

Ponad 60% osób z niepełnosprawnościami gotowych do samodzielnego mieszkania

Jak wynika z raportu „Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych”, który był realizowany na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, aż 63% ankietowanych planuje rozpocząć samodzielną przyszłość – badani obecnie mieszkają z rodzicami lub opiekunami. Co jeszcze bardziej istotne – aż 30% z nich deklaruje potrzebę dostosowania mieszkań do swoich potrzeb, uwarunkowanych różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To przede wszystkim osoby z dysfunkcją ruchu (43%) oraz z dysfunkcją wzroku (29%)[1].

Holm House

Jakie udogodnienia powinny pojawić się na osiedlach?

Deweloperzy powinni pamiętać, że rozwiązania niwelujące bariery architektoniczne powinny pojawić się nie tylko w samych mieszkaniach, ale również w częściach wspólnych budynków oraz na całym terenie inwestycji. Należą do nich, m.in. odpowiedniej szerokości bramki i drzwi do budynków, bezprogowe wejścia na balkon, umieszczenie domofonów oraz włączników świateł na odpowiedniej wysokości, zapewnienie przestrzeni manewrowej na korytarzach.

Jak wskazuje raport PFRON – najbardziej istotne są adaptacje łazienek (59% badanych, w tym 74% wśród osób z dysfunkcją ruchu) oraz ułatwienia w dostępie do mieszkania (42%, w tym ponad połowa osób z dysfunkcją ruchu)[2].

Aż 40% przystosowanych mieszkań na pionierskim osiedlu bez barier

Chociaż deweloperzy realizują założenia prawa budowlanego – w zakresie budowania dostępnych osiedli – w różnym stopniu, są na polskim rynku inwestycje, które znacznie wykraczają poza ustawowe minimum. Pierwsze, w pełni dostępne osiedle w Polsce powstało na warszawskim Mokotowie – jest nim inwestycja Holm House, wybudowana przez Skanska Residential Development Poland. Co istotne, inwestycja szwedzkiego dewelopera zdobyła certyfikat Obiekt bez barier, wydawany przez Fundację Integracja. Proces certyfikacji wiązał się z przeprowadzeniem audytów, które sprawdzały poziom dostosowania inwestycji do wielu restrykcyjnych wymogów na etapie przygotowania projektu oraz po zrealizowaniu obiektów.

Skanska objęła certyfikacją pierwszy i drugi etap osiedla – na każdym z nich 40% mieszkań zostało pozbawionych jakichkolwiek barier architektonicznych. W sumie to aż 151 mieszkań ze wszystkich 373 lokali.

Holm Huse - Skanska

- Podczas tworzenia projektów naszych osiedli zawsze dużą wagę przywiązywaliśmy do kwestii dostępności. Dlatego też dość naturalne było dla nas rozszerzenie zakresu dostosowywania inwestycji do różnorodnych potrzeb wszystkich przyszłych mieszkańców oraz nawiązanie współpracy z Fundacją Integracja – mówi Agnieszka Karwala, menadżer projektu Holm House w spółce mieszkaniowej Skanska. - Dzięki pomocy i wskazówkom, które otrzymaliśmy od pracowników Fundacji, możliwe było wybudowanie pierwszej w Polsce inwestycji mieszkaniowej z certyfikatem Obiekt bez barier – dodaje ekspertka Skanska.

Kto poszukuje mieszkań bez barier?

W pełni dostępnymi nieruchomościami interesują się głównie osoby starsze, planujące zakup nowego, komfortowego mieszkania. Kolejną grupą osób, które poszukują mieszkań bez barier, są pary planujące założenie rodziny – ważne są dla nich, m. in. udogodnienia, które umożliwią im swobodne poruszanie się z wózkami dziecięcymi. Dla poszukujących dostępnych mieszkań jest także to, by miały one zróżnicowane metraże, a przez to również i zróżnicowane ceny.

 - Zainteresowanie deweloperów certyfikacją obiektów mieszkaniowych sukcesywnie rośnie, natomiast najważniejszy jest fakt, że wzrasta także zainteresowanie klientów. Dzięki wieloletnim działaniom Integracji, mającym na celu nagłośnienie potrzeb związanych z dostępnością, coraz więcej klientów pyta o certyfikat już na etapie sprzedaży albo po oddaniu budynku – wyjaśnia Jarosław Bogucki, dyrektor ds. rozwoju Integracja LAB. - Coraz większa grupa klientów kupuje mieszkania z myślą o rodzicach i szuka wtedy budynków certyfikowanych przez Integrację. Certyfikatem „Obiekt bez barier” może się pochwalić już 6 budynków, a pracujemy nad kolejnymi 20. Warto podkreślić, że na początku mówiliśmy o potrzebie dostępnych mieszkań tylko w Warszawie. Obecnie zainteresowanie certyfikowanymi obiektami widać również w innych częściach kraju, m.in. w Trójmieście i we Wrocławiu – dodaje Bogucki.

 

[1] Raport Końcowy - „Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych”, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 2017.

[2] Ibidem.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  logo

  Oferty

  Wydawcą portalu rynekpierwotny.pl jest PropertyGroup Sp. z o.o.

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: