Jak urządzić warsztat w garażu i na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 25.11.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Jak urządzić warsztat w garażu i na co zwrócić uwagę?
Jak urządzić warsztat w garażu, jakie narzędzia są niezbędne oraz jak wybrać odpowiednie oświetlenie do warsztatu? Sprawdź na RynekPierwotny.pl

Garaż to pomieszczenie o ogromnym potencjale. Niektórzy stosują go wyłącznie do przechowywania samochodu, ale tak naprawdę można tu urządzić warsztat lub magazyn na narzędzia ogrodowe. Jest to także świetne miejsce do spotkań z sąsiadem. Warto zatem zadbać o to miejsce i urządzić garaż w taki sposób, aby spełniał nasze wymagania i oczekiwania.

Z tego wpisu dowiesz się, jak urządzić warsztat w garażu, jakie narzędzia są niezbędne w warsztacie majsterkowicza, a także jak wybrać odpowiednie oświetlenie do warsztatu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie narzędzia powinny się pojawić w warsztacie majsterkowicza
 • jakie meble będą niezbędne w takim pomieszczeniu
 • jakie oświetlenie wybrać do warsztatu

Urządzenie warsztatu w garażu

Urządzenie warsztatu w garażu jest nie lada wyzwaniem, do którego należy podejść z głową. Należy starannie zaplanować przestrzeń i rozmieszczenie poszczególnych elementów, by pomieszczenie było funkcjonalne i by czuć się w nim przyjemnie.

Podczas planowania warto zwrócić uwagę na sprzęt i meble, które chcemy zastosować. Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, w której właściciel garażu dokonuje zakupu niewłaściwego sprzętu lub ustawia wybrane meble w nieodpowiedni sposób. Aranżacja garażu powinna być przeprowadzana z uwzględnieniem wszystkich szczegółów i możliwych zmian w przyszłości.

Pamiętaj również o tym, że strefa pracy powinna być zlokalizowana w takim miejscu, by podczas majsterkowania samochód nie był narażony na uszkodzenia. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, pamiętaj, by przed każdym majsterkowaniem wystawić auto na zewnątrz.

Jeśli chcesz, by warsztat w garażu spisywał się na medal przez wiele lat, zadbaj również o to, by stosowane półki, uchwyty i narzędzia pochodziły od sprawdzonych producentów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że utrzymasz sprzęt w idealnym stanie przez wiele lat.

Urządzenie warsztatu majsterkowicza

Wiesz już, w jaki sposób powinieneś przygotować swoje miejsce do pracy w garażu. Jednak nawet najlepszy stół warsztatowy nie pomoże, gdy nie będziesz posiadał odpowiednich narzędzi. Warto zatem zaopatrzyć się w podstawowe przyrządy, bez których urządzenie warsztatu majsterkowicza jest niemal niemożliwe. Upewnij się, że w Twoim warsztacie posiadasz:

 •     młotek
 •     zestaw śrubokrętów
 •     obcęgi i kombinerki
 •     nóż
 •     piłę
 •     klucze nasadowe
 •     imadło
 •     miarkę
 •     poziomicę

Jeśli wszystkie z wymienionych narzędzi znajdują się w Twoim warsztacie w garażu, możesz być pewny, że posiadasz wszystko, co powinien posiadać początkujący majsterkowicz.

Zwróć również uwagę na to, że latem możesz bez problemu pracować przy otwartych drzwiach, a zimą niekoniecznie. Podczas malowania, lakierowania czy szlifowania warto, jest zadbać o odpowiednie wywietrzenie, dzięki któremu oszczędzimy sporo na naszym zdrowiu. Używanie środków chemicznych i detergentów jest wykluczone jeśli pomieszczenie, w którym pracujesz, nie posiada odpowiedniej wentylacji.

Urządzenie warsztatu domowego i dobór oświetlenia

Odpowiednie urządzenie warsztatu domowego i dobór oświetlenia może mieć ogromny wpływ na to, jak się będziemy w nim czuć i jak będzie się w nim pracować. Jeśli zależy Ci na stworzeniu warsztatu, w którym pracuje się z przyjemnością, musisz zatem zaprojektować i dobrać odpowiednie oświetlenie. Jest to bardzo ważny krok, który odpowiada nie tylko za jakość pracy, ale również za wygląd i feeling warsztatu.

Żeby nie popełnić błędu i wybrać oświetlenie, które będzie wspierać naszą pracę, warto na początku zastanowić się, czego potrzebujemy. Poszukiwania można od razu zawęzić wyłącznie do świetlówek LED. Świetlówki LED są rozwiązaniem atrakcyjnym cenowo, które pozwoli dopasować moc i barwę światła. Dodatkowo w późniejszym etapie, ich wymiana nie będzie stanowić najmniejszego problemu, a po stłuczeniu nie będziemy narażenie na toksyczną rtęć, z którą można mieć kontakt w przypadku klasycznych świetlówek.

Warto również pamiętać, by lampa warsztatowa LED posiadała odpowiednią klasę szczelności. O ile te, zawieszone na ścianach i suficie nie będą narażone na zachlapanie, o tyle te, na stole warsztatowym w każdej chwili są narażone na kontakt z wodą lub inną cieczą.

Pomysł na warsztat w garażu

Odpowiedni projekt warsztatu odpowiada za komfort i jakość pracy. Opłaca się zatem poświęcić kilka minut, by zaprojektować pomieszczenie, w którym praca będzie kojarzyła się z przyjemnością.

To, co na pewno powinno znaleźć się w Twoim garażowym warsztacie to:

 •     Stół tradycyjny lub rozkładany - jeżeli pomieszczenie jest duże, zastosuj tradycyjny stół lub blat roboczy. Jeżeli miejsca nie ma zbyt wiele, pomyśl o rozkładanym stole.
 •     Regały i półki - wszystkie narzędzia powinny być zawsze pod ręką. Warto postarać się o dopasowane do wielkości pomieszczenia regały, które ułatwią utrzymanie porządku w warsztacie i garażu.
 •     Szafki na kółkach - jeśli potrzebujesz nieco mobilności, pomyśl o szafkach na kółkach, które można przestawiać w dowolne miejsce.
 •     Tablice na narzędzia i haki - zagospodarowanie przestrzeni na ścianie to bardzo dobry pomysł. Jest to nie tylko oszczędność miejsca, ale również możliwość umieszczenia najważniejszych narzędzi w widocznym miejscu.
 •     Dobre oświetlenie - lampa na suficie i lampki na blacie roboczym są niezbędnym elementem każdego warsztatu. Na pewno prędzej czy później natrafisz na precyzyjną pracę, przy której przyda się odpowiednie oświetlenie LED.
 •     Wentylacja i ogrzewanie - garaż w którym spędza się sporo czasu, powinien być ogrzewany i wentylowany.

Pomysł na warsztat w garażu i to, jak go urządzisz, zależy głównie od tego, do czego go potrzebujesz i jakie warunki pracy chcesz stworzyć. Niemniej jednak stosując się do powyższych rad, powinieneś bez problemu stworzyć miejsce pracy, do którego zawsze będziesz wracać z uśmiechem na twarzy.

 

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: