Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Stabilizacja cen mieszkań w pełni. Jedno miasto się wyłamało.

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Data publikacji: 08.02.2021, Data aktualizacji: 29.03.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 80 głosów

Raport cenowy styczeń 2021
Początek 2021 roku przywitał kupujących stabilnymi cenami mieszkań, które za wyjątkiem Wrocławia zmieniły się symbolicznie w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Sprawdź!

„Tym razem 6 monitorowanych rynków w komplecie zanotowało wzrost średnich stawek. Jednak w pięciu przypadkach dodatnie zmiany były raczej kosmetyczne i nie przekroczyły wartości ułamka procenta. Z kolei we Wrocławiu zanotowano wyraźniejszą zwyżkę rzędu 2 procent.” – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Dodaje również, że taka sytuacja może mylnie sugerować, że na rynku zapanowała stabilizacja, jednak z dość wyraźną tendencją do zwyżek, które w ten sposób niejako sygnalizują swój rychły powrót w pełnej krasie. Na takie wnioski jest jednak zbyt wcześnie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak wyglądały ceny ofertowe mieszkań w styczniu w największych polskich miastach
 • ile nowych ofert trafiło na rynek na początku roku
 • czy na rynku zapanowała stabilizacja cen

W styczniu nastąpiło wyraźne ożywienie w nowych wprowadzeniach, których było w sumie 2908, czyli około 20 proc. więcej licząc miesiąc do miesiąca. Większość tych wprowadzeń dotyczyło ofert stricte inwestycyjnych, z wyższej półki i cenami znacznie powyżej obowiązujących średnich na monitorowanych rynkach. Dla przykładu Wrocław zwyżkę średniej stawki zawdzięcza głównie wprowadzeniu inwestycji microHome Promenady, Warszawa z kolei – inwestycji BOHEMA – Strefa Praga, natomiast Kraków –  inwestycji Zabłocie.

Jeśli chodzi o zmianę średnich metraży w relacji miesiąc do miesiąca, to tym razem nie nastąpiły żadne zmiany istotne statystycznie. I tu więc mamy pełen „constans”.

Sprawdźmy więc jak szczegółowo wyglądała sytuacja w styczniu na największych lokalnych rynkach mieszkaniowych w Polsce.

WARSZAWA

Ceny mieszkań Warszawa styczeń 2021

Na początku roku na mieszkanie w Warszawie trzeba było wydać średnio ok. 626,5 tys. złotych. Zmiana średniej ceny ofertowej w porównaniu do ubiegłego miesiąca wyniosła 0,76%. To największy miesięczny wzrost od października 2020 r., w głównej mierze spowodowany wprowadzeniem do stołecznej oferty inwestycji BOHEMA, II etapu Alei przy Czereśniowej czy Oazy Mokotów. W styczniu na warszawski rynek mieszkaniowy trafiło ogółem ponad 1200 nowych ofert nieruchomości, niemal tyle samo co w grudniu 2020 r.

KRAKÓW

Ceny mieszkań Kraków styczeń 2021

Stolica województwa małopolskiego od miesięcy notuje konsekwentnie niewielkie wzrosty. W pierwszym miesiącu nowego roku średnia cena ofertowa krakowskiego lokum wyniosła 9980 zł / mkw. Kraków umacnia się tym samym  na drugim miejscu w rankingu najdroższych miast Polski. Osoby szukające mieszkań musiały tu na „M” wydać średnio ponad 527 tys. zł. Co ciekawe, na krakowski rynek trafiło najmniej ofert od półrocza – tylko 265. Bardzo możliwe, że w lutym miasto Kraka trafi na listę „dziesięciotysięczników”, na której od marca 2020 r. widnieje tylko stolica.

WROCŁAW

Ceny mieszkań Wrocław styczeń 2021

Wrocław to miasto, które w styczniowym zestawieniu zanotowało największy wzrost średniej ceny ofertowej – o ponad 2%. Tym samym średnia cena za mkw. po raz drugi (od września 2020 r.) przebiła poziom 9000 zł. Osoby myślące o zakupie własnego mieszkania muszą się liczyć więc z wydatkiem rzędu ok. 451,5 tys. zł. Za styczniowe wahnięcie w głównej mierze odpowiedzialne jest pojawienie się w ofercie inwestycji microHome Promenady, której ceny wykraczają ponad średnią dla stolicy Dolnego Śląska. Ogółem, na wrocławski rynek mieszkaniowy w styczniu trafiło 356 ofert, o 1/3 więcej niż w grudniu.

POZNAŃ

Ceny mieszkań Poznań styczeń 2021

Poznański rynek mieszkaniowy, podobnie jak łódzki charakteryzuje się dużą stabilnością cenową. Od ponad sześciu miesięcy średnia cena ofertowa utrzymuje się tutaj na poziomie ok. 7700 mkw. i w styczniu nieznacznie wzrosła o ok. 30 zł. Tym samym kolejny miesiąc z rzędu stolica Wielkopolski nie odnotowuje większych zmian. Wolumen mieszkań dostępnych w portalu RynekPierwotny.pl dla tej lokalizacji wyniósł ok. 4 000 nieruchomości.   

GDAŃSK

Ceny mieszkań Poznań styczeń 2021

Dla Gdańska styczeń minął pod znakiem 0,5% wzrostu ceny ofertowej, która wyniosła 9 117 zł/mkw. W ubiegłym miesiącu w ofercie gdańskich deweloperów znalazło się 631 nowych nieruchomości. To wynik podobny do tego odnotowanego w listopadzie 2020 r. i dwa razy lepszy niż w grudniu ub. roku. W styczniu użytkownicy portalu RynekPierwotny.pl dodatkowo mieli możliwość wyboru wymarzonego lokum spośród 3750 mieszkań i domów.

ŁÓDŹ

Ceny mieszkań Łódź styczeń 2021

Łódź to ostatnie analizowane miasto w comiesięcznym zestawieniu cen portalu RynekPierwotny.pl. Zmiana miesiąc do miesiąca ceny ofertowej wyniosła tu 0,06% czyli niemal się nie zmieniła. Dla kupujących oznacza to, że w dalszym ciągu za mieszkanie kupione na łódzkim rynku będą musieli zapłacić średnio ok. 381 tys. zł. Osoby szukające własnego „M” miały jednak znacznie większy wybór niż w ub. miesiącu, ponieważ na łódzki rynek w styczniu trafiło 313 nowych nieruchomości, najwięcej od października 2020 r. Obecnie do dyspozycji użytkowników portalu RynekPierwotny.pl jest ponad 3500 łódzkich mieszkań i domów.

Obrona przed nadchodzącą korektą?

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego dane styczniowe w żadnym stopniu nie negują tezy o postępującym wyczerpywaniu się potencjału wzrostowego cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Z początkiem nowego roku najwyraźniej przystąpił on do obrony przed ewentualną korektą, tymczasem poprzez wzbogacanie oferty mieszkaniami dedykowanymi zakupom inwestycyjnym, w bardzo dobrych lokalizacjach i o silnie wywindowanym standardzie, a co za tym idzie także cenach za mkw.

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

PR Manager w portalu RynekPierwotny.pl. Od ponad 6 lat współtworzy politykę informacyjną portalu oraz odpowiada za kontakt z mediami, współpracę z kluczowymi partnerami i realizację projektów PR-owych w serwisie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023