Żoliborz Artystyczny z nagrodą im. Barbary i Stanisława Brukalskich

Dom Development S.A.

Data publikacji: 07.06.2018, Data aktualizacji: 12.08.2021

Średnia ocen 3/5 na podstawie 11 głosów

Żoliborz Artystyczny z nagrodą im. Barbary i Stanisława Brukalskich
Żoliborz Artystyczny Dom Development S.A. otrzymał Nagrodę im. Barbary i Stanisława Brukalskich za najlepszą architekturę Żoliborza w latach 2014-2017, w kategorii nowa inwestycja. Sprawdź!

Nagroda przyznana została przez Stowarzyszenie Żoliborzan - organizatora konkursu. Patronami honorowymi konkursu są: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Oddział Warszawski SARP, Burmistrz Dzielnicy Żoliborz. W jury konkursu znaleźli się m.in. architekci, pracownicy naukowi i miłośnicy Żoliborza.

Autorem projektu osiedla Żoliborz Artystyczny jest pracownia Mąka Sojka Architekci. Na terenie Żoliborza Artystycznego, nawiązującego do tradycji dzielnicy, powstało 13 budynków liczących ponad 1600 lokali, gdzie znaleźć można ciekawe formy artystyczne, m.in.: murale, rzeźby, rysunki, instalacje.

Żoliborz Artystyczny otrzymał nagrodę za dobrze rozplanowany układ urbanistyczny osiedla, wysokie walory formy architektonicznej, elementy sztuki doskonale wpisujące się w przestrzeń publiczną. Doceniono również walor edukacyjno–poznawczy osiedla, przywracający pamięć o artystach żoliborskich.

Nagroda im. Barbary i Stanisława Brukalskich przyznawana jest inwestorowi za realizację inwestycji o znaczących wartościach architektonicznych, doskonale wpisujących się w koncepcję i styl Żoliborza.

Nagroda promuje Żoliborz jako dzielnicę umiejętnie łączącą współczesność i tradycję, jest także uhonorowaniem pamięci Państwa Brukalskich – awangardowych architektów, którzy mieli ogromny wpływ na styl i charakter architektoniczny Żoliborza w czasach międzywojennych i powojennych.

Nagroda przyznana przez Stowarzyszenie Żoliborzan, osoby tak silnie związane z tą dzielnicą to dla nas ogromny zaszczyt. Żoliborz zasługuje na architekturę uwydatniającą największe jego atuty i takie było założenie przy tworzeniu wieloetapowego osiedla Żoliborz Artystyczny. Liczne prace artystów na terenie inwestycji wnoszą wartość estetyczną, ale także umiejętnie łączą tradycję z dziełami współczesnych artystów, nawiązujących do historii dzielnicy i słynnych Żoliborzan. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tej społeczności – mówi Radosław Bieliński, Dyrektor ds. Komunikacji, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A. oraz Prezes Fundacji Dom Development City Art.

Żoliborz Artystyczny

Osiedle Żoliborz Artystyczny to unikalne warszawskie osiedle wyróżniające się artystycznym charakterem, półotwartymi przestrzeniami, co ma na celu aktywizację i integrację obecnych i nowych mieszkańców tego rejonu Żoliborza. Na terenie osiedla znajdują się liczne prace artystów m.in. murale, rzeźby, rysunki, mozaiki, plakaty czy neony nawiązujące do twórczości wybranych artystów związanych z dzielnicą – m.in. Janusza Morgensterna, Jerzego Kawalerowicza, Kaliny Jędrusik, Krzysztofa Komedy. Nadzór artystyczny nad osiedlem sprawuje związana z Żoliborzem malarka Olga Wolniak. W efekcie powstała inwestycja spójna architektonicznie z pozostałą częścią dzielnicy. Osiedle jest częścią przestrzeni publicznej Żoliborza Płd.

Wszystkie dzieła artystyczne powstałe na tym terenie należą do zbiorów utworzonej w 2017 r. Fundacji Dom Development City Art. – promującą sztukę w przestrzeni miejskiej.

Na osiedlu, poza pracami artystów, znajdują się przyjazne kolonie, pasaże, rekreacyjne place, dziedzińce, urokliwe wewnętrzne uliczki oraz punkty handlowo - usługowe. Dzięki ciekawym rozwiązaniom funkcjonalno-architektoniczno-urbanistycznym powstało ważne miejsce na mapie Warszawy, którełączy nowoczesność, tradycję żoliborską i sztukę. Żoliborz Artystyczny był miejscem wielu wydarzeń kulturalnych np. koncertu Natalii Niemen, Kina Letniego, odsłonięcia neonu Komedy.

Dotychczasowe nagrody I wyróżnienia dla Żoliborza Artystycznego:

 • W 2018 roku Żoliborz Artystyczny został nominowany do Nagrody Twórcy Przestrzeni – Konkursu dla Deweloperów i Inwestorów, którzy działają na rzecz zrównoważonego rozwoju. Organizatorem Konkursu jest Rzeczpospolita.

 • W 2016 roku w ramach II edycji Konkursu przyznającego Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, Żoliborz Artystyczny otrzymał wyróżnienie za wysoką jakość i unikalny projekt III etapu inwestycji.

W 2015 roku Żoliborz Artystyczny został nominowany do Nagrody Roku 2014 Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) dla budynku apartamentowego osiedla Żoliborz Artystyczny. Inwestycja wygrała również konkurs CiJ Awards 2015 w kategorii Residential Affordable Development of the Year oraz Ranking Inwestycji Deweloperskich 2015 otodom.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: