Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt hipoteczny w ING Bank Śląski: na co uważać? Oprocentowanie, status i ubezpieczenie

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 29.05.2024, Data aktualizacji: 29.05.2024

10 minut czytania
Kredyt hipoteczny w ING Bank Śląski: na co uważać? Oprocentowanie, status i ubezpieczenie
Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym w ING Banku Śląskim? Sprawdź aktualną ofertę, warunki, oprocentowanie kredytu ING, potrzebne dokumenty i inne wymagania. Czytaj!

Jeśli szukasz kredytu na zakup mieszkania, kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim może być dobrym rozwiązaniem - charakteryzuje się brakiem prowizji i najlepszą obsługą hipoteczną. Jednak zobowiązanie z tak długim czasem kredytowania wymaga gruntownej wiedzy, dlatego w poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o kredycie ING, które ułatwią Ci podjąć decyzję.

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

 • jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny w ING,
 • co oferuje bank ING, 
 • na co uważać przy podpisywaniu umowy kredytowej. 

ING: jaki to bank?

ING jaki to bank? Być może jest to dla Ciebie jedna z istotniejszych informacji. ING należy do grupy instytucji finansowych o zasięgu globalnym, a wywodzi się z Holandii - podmiotem dominującym w Grupie ING jest holenderska instytucja finansowa ING Groep N.V. powstała w 1991 roku. Usługi banku obejmują opiekę nad klientami indywidualnymi i biznesowymi w zakresie prowadzenia kont czy udzielania kredytów hipotecznych, gotówkowych i innych. 

Kredyt hipoteczny w ING Bank Śląski

Kredyt hipoteczny w ING cieszy się popularnością wśród klientów indywidualnych i dlatego często pojawia się na pierwszych miejscach rankingów. Jak wyglądają warunki kredytu hipotecznego, oferta i jakie są promocje kredytowe w tym banku? Sprawdzamy.

Warunki kredytu hipotecznego w ING

Warunki kredytu hipotecznego w ING to informacja, która najbardziej Cię interesuje? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje: poznasz warunki, przestudiujesz ofertę i dowiesz się czegoś o stopach procentowych oraz oprocentowaniu stałym i zmiennym. 

Planujesz wykończenie mieszkania? Zobacz oferty stawki od 1200 zł/m2

Oferta ING

Oferta ING pod względem kredytu hipotecznego stanowi mocny punkt banku i skonstruowana jest tak, aby zaspokoić potrzeby kredytobiorców bez względu na to, jak duży kredyt ma zostać udzielony. Sam bank chwali się zdobyciem pierwszego miejsca w rankingu ''Instytucja Roku'', w kategorii ''Najlepsza obsługa hipoteczna''. Warto wspomnieć, że ING już trzeci rok z rzędu stał się finalistą konkursu, a miarą oceny były odczucia klientów zainteresowanych ofertą produktową. 

ING: oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w ING to jeden z najważniejszych parametrów. Zgodnie z rekomendacją KNF, każdy bank musi oferować możliwość zaciągnięcia kredytu ze zmiennym oprocentowaniem oraz ze stałym oprocentowaniem na minimum 5 lat. Warto wspomnieć, że omawiany bank był pionierem w tym zakresie i ofertował takie rozwiązanie przed pojawieniem się rekomendacji. 

Wybierz miasto i zobacz najlepsze oferty mieszkań na sprzedaż

ING: oprocentowanie stałe

Oprocentowanie stałe w ING jest proponowane klientom, którzy chcą ograniczyć wpływ zmian rynkowych oddziałujących na wysokość wskaźnika referencyjnego WIRON. ING udostępnia swoim klientom stałą stopę oprocentowania przez 5 lat, co oznacza, że rata przez cały ten okres nie ulegnie zmianie.

Oferta w zakresie kredytu ING ze stałym oprocentowaniem zmienia się raz w tygodniu (poniedziałek), a obecna obowiązuje od 20 do 26.05.2024. Na chwilę pisania tego artykułu stałe oprocentowanie ING wynosi 8,24%.

Oprocentowanie RRSO Prowizja Ubezpieczenie spłaty kredytu
8,24% 9,02 1,9% Możesz dokupić

Źródło danych: Oferty z oprocentowaniem stałym przez 5 lat ING Bank Śląski na dzień 20.05.2024

ING: RRSO przy kredycie hipotecznym

Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny w ING, RSSO w wynosi 9,02%. Jak być może już wiesz, głównym zamiarem RSSO jest wykazanie, że najniższa wartość oznacza ''najtańszy'' kredyt. Jednak warto pamiętać, że we wzorze matematycznym tego wskaźnika nie jest zawarta np. prowizja za wcześniejszą spłatę i nie uwzględnia on potrzeby wykupienia polisy na życie.

ING: oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie zmienne w ING oparte jest o WIRON 1M oraz marżę. WIRON 1M oznacza, że oprocentowanie zmienia się codziennie, co czyni ratę niestałą. Obecną ofertę można sprawdzić na stronie banku: Oferty z oprocentowaniem zmiennym. ING Bank Śląski jest jednym z banków, który wprowadził do swojej oferty wskaźnik WIRON w miejsce ING WIBOR 6M. Obecnie obowiązujący wskaźnik charakteryzuje się tym, że jego stawka jest niższa od WIBOR o około 1 punkt procentowy. 

Oprocentowanie RRSO Prowizja Ubezpieczenie spłaty
8,39104% (3,25%+WIRON1M Stopa składana) 9,16% 1,9% Możesz dokupić

Źródło danych: Oferty z oprocentowaniem zmiennym ING Bank Śląski na dzień 20.05.2024

ING: marża przy kredycie hipotecznym

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wysokość raty przy kredycie hipotecznym w ING, jest marża. Przy ofercie standardowej wynosi ona 3,25% i podnosi całkowity koszt kredytu. 

ING: promocje kredytowe

Promocje kredytowe w ING to dodatkowe opcje wykraczające ponad standardową ofertę banku. Poniżej znajdziesz szczegóły aktualnie trwających promocji. 

Eko kredyt hipoteczny ING: kredyt na dom energooszczędny

Eko kredyt hipoteczny w ING funkcjonuje również pod nazwą ''kredytu hipotecznego na dom energooszczędny''. Ta opcja dotyczy chęci budowy przez kredytobiorcę nowego domu z udokumentowanym niskim zużyciem energii. 

Charakteryzuje się oprocentowaniem stałym. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu ani za wcześniejszą spłatę. 

Oprocentowanie Prowizja za udzielenie kredyt Prowizja za wcześniejszą spłatę RRSO
7,21% 0% 0 zł 7,75%

Źródło danych: Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny ING Bank Śląski na dzień 20.05.2024

ING kredyt hipoteczny: do jakiego wieku?

Zastanawiasz się, do jakiego wieku możesz otrzymać kredyt hipoteczny w ING? W tym banku możliwe jest zaciągnięcie takiego zobowiązania, jeśli jesteś w wieku od 25 do 75 lat (na dzień spłaty ostatniej raty). To, ile lat ma kredytobiorca ważne jest przy liczeniu zdolności kredytowej, a bank uwzględnia spadek dochodów przy przekroczeniu wieku emerytalnego. Dodatkowym aspektem, zwłaszcza przy starszych kredytobiorcach jest to, że może być on niejako zmuszony do skorzystania z najdroższej polisy na życie. 

ING kredyt hipoteczny a wkład własny

Wkład własny przy kredycie hipotecznym w ING musi wynosić minimum 20%. Może on być wpłacony gotówką lub w formie działki i wykonanymi nakładami finansowymi. Warto wiedzieć, że bank nie akceptuje wkładu w postaci zabezpieczenia na drugiej nieruchomości, środków pochodzących z książeczki mieszkaniowej lub z różnicy między wartością wyceny a ceną transakcyjną. 

ING kredyt hipoteczny bez wkładu własnegona tę chwilę nie istnieje oferta kredytu hipotecznego bez wkładu własnego w ING. Bank zastrzega, że w tym wątku nie ma odstępstw i wkład własny wynosi minimum 20% wartości nieruchomości. 

Kredyt w ING a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa w ING liczona jest nad wyraz dobrze - jest to jeden z banków, w którym jest ona liczona najwyżej. Oczywiście, jak wszędzie, jest ona uzależniona od uzyskiwanych dochodów (m.in zarobków).

Kredyt w ING i zarobki

Zarobki w przypadku kredytu ING mogą mieć swoje źródło w umowie o pracę na czas nieokreślony lub określony, umowie o zlecenie i o dzieło lub działalności gospodarczej.

Bank nie podaje konkretnych kwot, a wysokość udzielonego kredytu jest uzależniona od indywidualnej oceny kredytobiorcy.

ING: jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Zastanawiasz się jakie dokumenty są Ci potrzebne do wzięcia kredytu hipotecznego w ING ? Sprawdź poniżej!

Dokumenty ogólne w ING

Wniosek o kredyt hipoteczny jest niezbędny w procesie starania się o kredyt hipoteczny i powinien być pierwszym wypełnionym dokumentem. Wzór wniosku dostępny jest na stronie banku - Wniosek o mieszkaniowy kredyt hipoteczny. Dodatkowo zatroszcz się o dokument zawierający dane wnioskodawców oraz przedstawienie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość. 

ING: zaświadczenie o zarobkach

Zaświadczenie o zarobkach w ING to dokument istotny w procesie sprawdzania zdolności kredytowej. Źródłem zarobków są umowy o pracę, czy inne umowy cywilno-prawne. Jednak w każdym przypadku wraz z potwierdzeniem zatrudnienia, wymagane będzie od Ciebie dołączenie zaświadczenia o źródle i wysokości dochodów.

ING: zaświadczenie o zarobkach PDF

Nie musisz takiego dokumentu tworzyć samodzielnie. Bank oddaje do dyspozycji przyszłych kredytobiorców odpowiednią formatkę, dostępną na stronie: Zaświadczenie o źródle i wysokości dochodów

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Aby proces uzyskiwania kredytu poszedł sprawnie, dostarcz bankowi numer księgi wieczystej, umowę darowizny (jeśli dotyczy), podpisaną umowę deweloperską/przedwstępną/rezerwacyjną, promesę bankową o bez ciężarowym wyodrębnieniu nieruchomości, dokumenty potwierdzające dotychczasowe wpłaty na rzecz dewelopera/spółdzielni. Kompletną listę dokumentów, znajdziesz na stronie: Dokumenty do kredytu hipotecznego.

Dokumenty do wyceny nieruchomości

ING dopuszcza przyjęcie operatu szacunkowego wykonanego przez zewnętrznego rzeczoznawcę i wówczas nie pobiera żadnych opłat. Wymaga jedynie, aby przekazane zostały mu następujące dokumenty:

 • wytyczne do operatu;
 • formularz ryzyk związanych z wyceną nieruchomości;
 • protokół z inspekcji;
 • oświadczenie rzeczoznawcy majątkowego o braku konfliktu interesów.

Możesz również skorzystać z usługi wyceny proponowanej przez bank. 

Kredyt hipoteczny w ING a ryczałt

Ryczałt przy kredycie hipotecznym w ING, jeszcze w 2022 traktowany był z pewną niechęcią. Jednak już w 2024 roku taka opcja powróciła do banku. Dochód opodatkowany ryczałtem wyliczany jest z uwzględnieniem PKD, a także deklarowanych kosztów. Działalność, tak jak w przypadku innych form opodatkowania, musi być prowadzona przez minimum  24 miesiące. W tym przypadku bank wymaga od kredytobiorcy:

 • dokumentów rejestrowych, 
 • deklaracji podatkowej za ostatni, zakończony rok podatkowy, 
 • danych finansowych za bieżące miesiące. 

Kalkulator zdolności kredytowej ING

ING udostępnia swoim klientom kalkulator zdolności kredytowej oraz kalkulator raty kredytu. Wystarczy podać w nim parę najistotniejszych danych. Kalkulator dostępny jest na stronie banku: ING kredyt hipoteczny kalkulator

ING: skrócenie okresu kredytu

Skrócenie okresu kredytu ING jest kolejnym mocnym punktem tego banku. W przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego w ING prowizja wynosi 0%. Nie ma minimalnej kwoty nadpłaty.

Nadpłata kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim - jak działa? Dowiedz się więcej

Czy w ING jest kalkulator nadpłaty kredytu? Bank ING nie posiada własnego kalkulatora nadpłaty kredytu. Zasada jest jednak taka, że nadpłatami pomniejsza się kapitał, a tym samym kwotę, do której bank nalicza odsetki. Po nadpłacie automatycznie zmniejsza się rata, a okres spłaty zostaje taki sam. Jeśli kredytobiorca będzie chciał zostawić ratę w poprzedniej wysokości, a skrócić okres kredytowania, musi złożyć odpowiedni wniosek w oddziale banku. 

ING kredyt hipoteczny: ubezpieczenie nieruchomości

Kredyt hipoteczny w ING i ubezpieczenie nieruchomości najczęściej idą ze sobą w parze. W tym banku dostępne są dwa warianty dopasowane do etapu inwestycji: podstawowa (0,0096% x kwota udzielonego kredytu) i rozszerzona (0,0228% x kwota udzielonego kredytu). W obydwóch wersjach nieruchomość ubezpieczona będzie od ognia i innych zdarzeń losowych oraz wyposażona w pakiet assistence dom. Dodatkowo opcja rozszerzona obejmuje ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz OC w życiu prywatnym. 

Kredyt hipoteczny w ING a ubezpieczenie na życie

W ING, ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe - oznacza to, że możesz wykupić je w innej placówce. Podstawową opcją ubezpieczeniową w ramach usług świadczonych przez partnera banku jest opcja Życie Plus. Miesięczna kwota tego ubezpieczenia to 0,035% od salda zadłużenia.

ING: jaki jest czas oczekiwania na kredyt hipoteczny?

Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny może się różnić u każdego kredytobiorcy. Przyjęło się jednak, że wynosi on średnio od 60 do 90 dni. 

ING wniosek kredytowy: status

Jeśli złożyłeś w ING wniosek kredytowy, status możesz sprawdzić online. Wystarczy wejść na stronę banku ING lub uruchomić czat z konsultantem i podać numer wniosku. 

Okres karencji: kredyt hipoteczny ING

Okres karencji spłaty kredytu hipotecznego w ING to nic innego jak czasowe zawieszenie spłaty kapitału kredytu. W 2024 roku takie zawieszenie nosi potoczną nazwę ''wakacji kredytowych''.

Wakacje kredytowe w ING

Wakacje kredytowe w ING przewidują możliwość zawieszenia spłaty 4 rat:

 • od 1 czerwca do 31 sierpnia - 2 raty
 • od 1 września do 31 grudnia - 2 raty. 

Wakacje kredytowe w ING Bank Śląski: jak złożyć wniosek? Dowiedz się więcej

Kredytobiorca może zawiesić ratę tylko jednego kredytu. Umowa musiała zostać zawarta przed 1 lipca 2022 roku, a wartość udzielonego kredytu nie może przekraczać 1 200 000 zł. Dodatkowo stosunek raty do dochodu nie może przekraczać 30% (wyjątek stanowi sytuacja, w której kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci).

Kredyt hipoteczny ING: na co uważać?

Kredyt hipoteczny w ING jest bardzo atrakcyjny, ale na co uważać? Kredytobiorca na pewno powinien zwrócić uwagę na potencjalne, dodatkowe koszty kredytu związane z dodatkowymi produktami np. ubezpieczeniem. Możliwe, że takie zakupy poza placówką okażą się bardziej intratne. Nie musimy przypominać, że zawsze należy dokładnie przeczytać umowę kredytową, aby ustrzec się przed dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami.

ING kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Kredytobiorcy często zastanawiają się, jaka jest korelacja między kredytem hipotecznym a zmianą pracy. Warto wiedzieć, że decyzja o przyznaniu kredytu podejmowana jest na podstawie informacji zawartych we wniosku. Jeśli po otrzymaniu decyzji kredytobiorca zmieni pracę, nie musi informować o tym banku.

Kredyt w ING dla pracujących za granicą

Inną kwestią jest kredyt ING dla pracujących za granicą. Dobra wiadomość jest taka, że bank akceptuje dochody uzyskiwane poza granicami kraju, jeżeli kredytobiorca uzyskuje go na podstawie umowy o pracę, kontraktu marynarskiego lub dochodów z tytułu świadczeń emerytalnych i rentowych. 

Kredyt hipoteczny w ING: opinie

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny w ING, to opinie mogą być dla Ciebie bardzo ważne. Jednak, jak wszędzie opinie są podzielone i uzależnione od oczekiwań potencjalnych kredytobiorców. Niektórzy jako wadę wskazują dość długi czas oczekiwania na decyzję kredytową, podczas gdy drudzy nie mają żadnych zastrzeżeń w tym temacie. Z drugiej strony klienci uznają, że sam proces spłaty kredytu hipotecznego ING jest bezproblemowy i śmiało poleciliby usługi banku innym klientom. 

Infolinia ING przy kredycie hipotecznym

Konsultanci infolinii ING w sprawie kredytu hipotecznego dostępni są w dni robocze od 8:00 do 20:00, a w soboty od 8:00 do 16:00. Kontakt: +48 32 357 00 69

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim: podsumowanie

Przed Tobą długa i dosyć ryzykowna droga do sfinansowania swojego marzenia, dlatego zawczasu warto zebrać istotną wiedzę i niezbędne narzędzia. Oferta ING jest niezwykle korzystna, dlatego warto poświęcić czas, aby zapoznać się z jej szczegółami, do czego gorąco zachęcam. 

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023