Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile kosztuje wykończenie mieszkania: jaki jest koszt robocizny za m2 i cena pod klucz?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 07.02.2023, Data aktualizacji: 10.07.2024

10 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 523 głosów

Ile kosztuje wykończenie mieszkania: jaki jest koszt robocizny za m2 i cena pod klucz?
Zastanawiasz się, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? Co wpływa na ostateczny koszt? Od czego zależy? Sprawdź, jakie ceny obowiązują w 2024 roku.

Zakup wymarzonego M z rynku pierwotnego jest zazwyczaj wstępem do dalszych wydatków. Nieuchronnie wiąże się z koniecznością wykończenia oraz wyposażenia nabytego lokum. Ile to kosztuje? Co składa się na kosztorys wykończenia mieszkania? Koszt robocizny za m2 jest jednym z kluczowych czynników, jakie wpływają na ostateczną wycenę. Istotne znaczenie ma nie tylko skala i zakres prac, ale też jakość zakupionych materiałów. Sprawdź, jak przedstawia się orientacyjny cennik w 2024 r.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy można wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania;
 • ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim;
 • od czego zależy ostateczna wycena usług wykończeniowych.

Co się składa na koszt wykończenia mieszkania?

Zanim zastanowimy się, na co będziemy musieli przeznaczyć środki, warto uzmysłowić sobie, co już mamy. Co to znaczy? Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, zwykle otrzymujemy lokal w tzw. stanie deweloperskim. Nie ma jednoznacznej definicji tego pojęcia, dlatego każdorazowo warto upewnić się, co oferuje konkretny deweloper i co jest dla niego standardem. Zazwyczaj, gdy przeprowadzamy odbiór mieszkania, otrzymujemy: tynki, ściany przygotowane do malowania, wylewkę podłogową, instalacje wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, grzewczą i elektryczną, a także drzwi wejściowe, okna i grzejniki. To już wiele, ale nadal pozostaje sporo do zrobienia. 

Na ostateczny koszt wykończenia składa się wiele czynników, ale najważniejsze z nich to robocizna i materiały. Ile biorą fachowcy za wykończenie mieszkania? Oczywiście te kwoty są zmienne w zależności od tego, jaką ekipę zatrudnimy, na jakie rozwiązania się zdecydujemy, a także jaki jest metraż naszego M. Wpływ na ostateczny cennik będą miały także lokalizacja oraz jakość materiałów, które wybierzemy. 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2024 roku?

Od jakiegoś czasu obserwujemy stałe wzrosty cen, zarówno w obrębie robocizny, jak i (a może przede wszystkim) materiałów budowlanych. Niestety nic nie wróży szybkiego spadku, więc możemy zakładać, że będzie coraz drożej. Warto też zaznaczyć, że górna granica kosztu wykończenia mieszkań nie istnieje.

Decydując się na ekskluzywne materiały w apartamencie o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, na pewno nie możemy liczyć na kosztorys mieszczący się w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Weźmy jednak pod lupę nieco mniej luksusowy wariant, czyli koszt wykończenia mieszkania 70 m2 w średnim standardzie. Jak będą kształtowały się ceny?

Wykończ mieszkanie od 1200zł/m2

Z roku na rok są coraz wyższe. Za taki stan rzeczy odpowiada fakt, że wciąż przybywa nowych inwestycji. To powoduje, że grafik ekip budowlanych i wykończeniowych zapełnia się w szybkim tempie. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki budżet założyć na wykończenie mieszkania. Cena robocizny w przeliczeniu na m2 wynosi obecnie min. 1500 zł. Po uwzględnieniu kosztu zakupu materiałów i usług fachowców za wykończenie mieszkania pod klucz zapłacimy nawet 3000 zł za metr kwadratowy. Na taki wydatek musimy się przygotować wybierając produkty ze średniej półki cenowej. W przypadku, gdy zdecydujemy się na wysoki standard, koszt wzrośnie do ok. 4000-5000 zł/ m2.

co składa się na koszt wykończenia mieszkania

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Jak wspomnieliśmy, decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, zazwyczaj nabywamy mieszkanie już w stanie deweloperskim. Standard takiego wykończenia może się nieznacznie różnić między deweloperami i może się okazać, że w niektórych przypadkach będziemy musieli samodzielnie np. zamontować parapety.

Deweloperzy często też przygotowują ściany do malowania, ale ich jakość nierzadko pozostawia nieco do życzenia, a powierzchnia jest nierówna. Ile może wynieść koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego? Trudno powiedzieć, nie znając szczegółów nieruchomości, ale we wspomnianej sytuacji konieczne może być nałożenie gładzi, aby wyrównać ściany. Koszt tej usługi zaczyna się od 20 zł za metr kwadratowy. Podobnie będzie z wylewką samopoziomującą, jeśli i podłoga okaże się zbyt krzywa. Koszt robocizny to około 25 zł/m2, przy czym są to ceny raczej w mniejszych miastach.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz obejmuje wszystkie prace związane z malowaniem, układaniem podłogi i glazury, montażem armatury, mebli w zabudowie i punktów elektrycznych. Jeśli chcemy dokonać zmian w instalacji elektrycznej (na przykład przenieść włącznik światła lub zrobić dodatkowe gniazdka) - będzie to dla nas dodatkowy koszt. Jest on jednak uzależniony od wielkości zmian i trudności w ich przeprowadzeniu, więc ekipa budowlana powinna to indywidualnie wycenić.

Podstawowe koszty robocizny, na które musimy się przygotować to m.in.: montaż paneli podłogowych (od 45 zł/m2 w mniejszym mieście, ale już ułożenie podłogi drewnianej zacznie się od 60 zł/m2 w górę), montaż listew przypodłogowych (od 30 zł/mb.) ułożenie płytek ceramicznych (od 70 zł/m2), malowanie ścian (od 20 zł/m2), ułożenie płytek gresu (od 90 zł/m2) czy montaż drzwi wewnętrznych (od 300 zł za sztukę). 

Koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim będzie się różnić w zależności od lokalizacji oraz renomy firmy budowlanej. Zastosowanie nietypowych rozwiązań również może wpłynąć na ostateczną cenę.

co składa się na koszt zakupu mieszkania

Do tego należy doliczyć koszty samych materiałów wykończeniowych, jednak i tutaj mamy ogromne rozbieżności cenowe. Zakup paneli podłogowych to koszt od ok. 40 do nawet 400 zł/m2. Płytki z kolei zaczynają się od ceny ok. 30 zł/m2, ale znajdziemy również takie w cenie 300 zł/m2. Nie zapominajmy, że do tych wyliczeń należy doliczyć np. klej czy jak w przypadku płytek, fugę. Farba kosztuje ok. 7 zł/m2, a drzwi wewnętrze ok. 500 zł za sztukę. 

Musimy także wziąć pod uwagę armaturę: sedes (ok. 500-1000 zł), umywalka (od 350 zł), wanna (od około 700 zł) lub prysznic (również od około 700 zł). Drogo będzie również w kuchni, którą musimy wyposażyć w podstawowe sprzęty AGD, jak kuchenkę (ok. 900 zł za płytę indukcyjną), piekarnik (od 1500 zł), lodówkę (od 2000 zł) czy zmywarkę (od 1100 zł).

Jak widać, możemy podać szacunkowe ceny materiałów budowlanych, ale ich mnogość powoduje, że nie da się jednoznacznie określić cenę wykończenia mieszkania. Podobnie ma się rzecz z robocizną. Z tego względu przed przystąpieniem do prac warto zrobić własny kosztorys wykończenia mieszkania, by wiedzieć, na co być przygotowanym. Możemy też skorzystać ze specjalnego narzędzia typu kalkulator wykończenia mieszkania. Uogólniając, można jednak przyjąć, ile potrzebujemy na wykończenie mieszkania.

Cena za metr to minimum 1500 zł/m2, jednak w tym przypadku warto zrobić sobie zapas środków na nieprzewidziane wydatki.

Jak zoptymalizować koszty wykończenia mieszkania?

Skoro głównymi składowymi kosztów są materiały i robocizna, możliwości na obniżenie wydatków są dwie. Pierwsza dotyczy materiałów, możemy bowiem zdecydować się na produkty nieco niższej jakości, które będą znacznie tańsze. W skali całego mieszkania może nam to przynieść porządne oszczędności, jednak trzeba liczyć się z tym, że trwałość takich materiałów jest mniejsza, więc może się okazać, że będziemy potrzebowali remontu szybciej, niż by to nastąpiło przy wysokiej jakości produktach.

jak zmniejszyć koszt wykończenia mieszkania?

Druga opcja może nieco bezpieczniejsza, to zminimalizowanie udziału fachowej ekipy budowlanej, co obniży koszt robocizny wykończenia mieszkania za m2. Wiele prac wykończeniowych w mieszkaniu możemy wykonać sami lub z pomocą najbliższych. Dzięki temu odejdzie nam sporo kosztów. Jednak i tutaj pojawia się haczyk.

Czy na pewno mamy umiejętności (i narzędzia), aby samodzielnie wykonać prace? O ile z malowaniem ścian powinniśmy sobie poradzić, o tyle montaż hydrauliki czy ułożenie glazury może być prawdziwym wyzwaniem. Warto więc znaleźć złoty środek i tam, gdzie można zaoszczędzić, rzeczywiście włączyć się samemu w prace, natomiast trudniejsze zadania zostawić fachowcom.

Czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?

Jeśli nie mamy możliwości sfinansować wykończenia mieszkania z własnej gotówki, istnieją trzy możliwości. Pierwsza to kredyt gotówkowy zaciągnięty na ten cel. Przy kosztach rzędu kilkudziesięciu tysięcy nie powinniśmy mieć trudności ze zdolnością kredytową, a przy tej formie kredytu bank nie będzie wymagał od nas informacji, na co przeznaczymy środki - mamy więc zupełną swobodę.

Wykończ mieszkanie pod klucz z gwarancją ceny i terminu Porównaj oferty od 1200zł / m2

Drugą opcją jest pożyczka hipoteczna. Tu również nie musimy wskazywać celu, na jaki wydamy pożyczone pieniądze. Zabezpieczeniem pożyczki, jak sama nazwa wskazuje, musi być wolna od wszelkich obciążeń nieruchomość. Ostatnią możliwością, o której nie wszyscy wiedzą, jest kredyt hipoteczny. Zaciągając kredyt na mieszkanie, możemy od razu ustalić, że środki będą wykorzystane nie tylko na zakup nieruchomości, ale także na jej wykończenie. W tym przypadku będziemy jednak musieli mieć wyższą zdolność kredytową oraz wkład własny.

Co ważne, środki, których bank udzieli na wykończenie mieszkania, mogą być przeznaczone jedynie na wykonanie prac i zakup elementów, które trwale będą związane z danym lokalem, np. podłóg i kafelków, biały montaż w łazience czy zabudowę kuchenną. Musimy mieć także harmonogram prac wykończeniowych, z których bank nas rozliczy.

Wykończenie mieszkania – krok po kroku

 1. W pierwszej kolejności warto wybrać dominujący styl aranżacyjny. Wskazane jest przygotowanie przemyślanego planu działania.
 2. Prace wykończeniowej najlepiej rozpocząć od ułożenia na podłodze warstw izolacyjnych. Niezbędne może okazać się również wykonanie gładzi.
 3. Zanim przejdziemy do ułożenia podłogi w poszczególnych pomieszczeniach, pomyślmy o glazurze, malowaniu oraz tapetowaniu.
 4. Dopiero później możemy zamontować drzwi wewnętrzne oraz urządzenia sanitarne.
 5. Następnym krokiem jest układanie płytek lub paneli oraz umeblowanie i podłączenie sprzętów AGD.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 40 m2?

Wiele zależy od rodzaju i jakości zastosowanych materiałów. Istotne znaczenie ma również poziom skomplikowania prac wykończeniowych oraz metraż lokalu. Dla singla lub młodego małżeństwa wystarczające jest z reguły jedno- lub dwupokojowe mieszkanie. Ile trzeba liczyć na wykończenie mieszkania 40 m2? Jeśli zdecydujemy się na rozkładaną kanapę, dużą szafę, komodę oraz materiały ze średniej półki cenowej, nie powinno pochłonąć więcej niż 60 000 zł. Podany koszt obejmuje również robociznę.

Wykończenie mieszkania pod klucz - ile kosztuje

 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 50 m2?

Lokale mieszkalne o powierzchni 50 metrów kwadratowych są również często wybierane przez młode pary. Wybierając nowe lokum od dewelopera, trzeba je jeszcze wykończyć i odpowiednio zaaranżować. Ile potrzeba na wykończenie mieszkania, którego powierzchnia wynosi 50 m2. Zakładając, że zainwestujemy w średniej klasy materiały i elementy wyposażenia, powinno wystarczyć 75 000 zł. Przy okazji warto wspomnieć, że nie istnieje górna granica wydatków.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 60 m2?

Najczęściej taki lokal składa się z trzech pokoi. Największych nakładów finansowych wymaga kuchnia i łazienka. Znaczną część posiadanych środków musimy przeznaczyć na tzw. biały montaż, który polega na montażu urządzeń sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Jeśli zamierzamy wykończyć mieszkanie tanim kosztem, warto przygotować się na wydatek rzędu 100 000- 105 000 zł. Nieco mniej będzie nas to kosztować, gdy większość prac przeprowadzimy samodzielnie.

Co warto wiedzieć o wykończeniu mieszkania? Sprawdź

Ile trwa wykończenie mieszkania?

To czasochłonny proces, do którego warto odpowiednio się przygotować. Najczęściej do przeprowadzenia wykończenia czy remontu mieszkania wystarczy 10-12 tygodni. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie zawsze jest to możliwe w jak najkrótszym czasie. Ze względu na rozmaite problemy, niektóre prace mogą się znacznie przesuwać. Zazwyczaj takie przedsięwzięcie  zajmuje co najmniej kilka miesięcy. Przez trudności w dostępie materiałów czy problemy przy wymianie instalacji może się wydłużyć do nawet pół roku.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 2024: podsumowanie

Tak naprawdę wszystko zależy od zakresu prac, dostępności materiałów oraz wykonawców. Są to kluczowe czynniki, które wpływają na koszt wykończenie mieszkania. Ile za metr kwadratowy zapłacimy w 2024 roku? Aktualnie trzeba liczyć minimum 1500 zł/ m2. W 2024 r. znacznie wzrosły również ceny poszczególnych prac wykończeniowych. Ile kosztuje robocizna za wykończenie mieszkania? Przykładowo za wykonanie tynków gipsowych trzeba zapłacić ok. 40-44 zł za 1 m2, malowanie ścian ok. 20-25 zł/m2, a za ułożenie gresów fachowcy liczą sobie ok. 90-130 zł.

czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania

Oczywiście ceny są bardzo zmienne i zależą od wielu czynników, a opieranie się o tę średnią może okazać się błędne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie własnego kosztorysu, który uwzględni takie dane, jak lokalizację nieruchomości, jej metraż, zaplanowane rozwiązania, standard wykończenia oraz wybrane materiały. Tylko w ten sposób, znając realia konkretnego mieszkania oraz własne oczekiwania, jesteśmy w stanie wyliczyć realną kwotę na wykończenie wnętrza.

remont mieszkania z architektem
Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023