Jaki jest koszt wykończenia mieszkania?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 07.02.2023, Data aktualizacji: 23.10.2023

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 498 głosów

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?
Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? Ile biorą fachowcy za wykończenie mieszkania w 2023 roku? Sprawdź koniecznie.

Zakup wymarzonego M w stanie deweloperskim to tylko początek drogi i… wydatków. Kolejnym etapem jest wykończenie nieruchomości, co - choć już znacznie tańsze niż samo mieszkanie - również swoje kosztuje. Jak kształtują się te ceny? Ile musimy zapłacić za nieruchomość gotową do wprowadzenia? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co wchodzi w koszt wykończenia mieszkania  za m2
 • ile wynosi koszt wykończenia mieszkania - kalkulator
 • czy można wziąć kredyt na prace wykończeniowe

Co się składa na koszt wykończenia mieszkania?

Zanim zastanowimy się, na co będziemy musieli przeznaczyć środki, warto uzmysłowić sobie, co już mamy. Co to znaczy? Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, zwykle otrzymujemy lokal w tzw. stanie deweloperskim. Nie ma jednoznacznej definicji tego pojęcia, dlatego każdorazowo warto upewnić się, co oferuje konkretny deweloper i co jest dla niego standardem. Zazwyczaj, gdy przeprowadzamy odbiór mieszkania, otrzymujemy: tynki, ściany przygotowane do malowania, wylewkę podłogową, instalacje wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, grzewczą i elektryczną, a także drzwi wejściowe, okna i grzejniki. To już wiele, ale nadal pozostaje sporo do zrobienia. 

Na ostateczny koszt wykończenia składa się wiele czynników, ale najważniejsze z nich to robocizna i materiały. Ile biorą fachowcy za wykończenie mieszkania? Oczywiście te kwoty są zmienne w zależności od tego, jaką ekipę zatrudnimy, na jakie rozwiązania się zdecydujemy, a także jaki jest metraż naszego M. Wpływ na ostateczny cennik będą miały także lokalizacja oraz jakość materiałów, które wybierzemy.

 

Wykończ mieszkanie od 1200zł/m2

co składa się na koszt wykończenia mieszkania

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2023 roku?

Od jakiegoś czasu obserwujemy stałe wzrosty cen, zarówno w obrębie robocizny, jak i (a może przede wszystkim) materiałów budowlanych. Niestety nic nie wróży szybkiego spadku, więc możemy zakładać, że będzie coraz drożej. Warto też zaznaczyć, że górna granica kosztu wykończenia mieszkań nie istnieje.

Decydując się na ekskluzywne materiały w apartamencie o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, na pewno nie możemy liczyć na kosztorys mieszczący się w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Weźmy jednak pod lupę nieco mniej luksusowy wariant, czyli koszt wykończenia mieszkania 70m2 w średnim standardzie. Jak będą kształtowały się ceny?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Jak wspomnieliśmy, decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, zazwyczaj nabywamy mieszkanie już w stanie deweloperskim. Standard takiego wykończenia może się nieznacznie różnić między deweloperami i może się okazać, że w niektórych przypadkach będziemy musieli samodzielnie np. zamontować parapety.

Deweloperzy często też przygotowują ściany do malowania, ale ich jakość nierzadko pozostawia nieco do życzenia, a powierzchnia jest nierówna. Ile może wynieść koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego? Trudno powiedzieć, nie znając szczegółów nieruchomości, ale we wspomnianej sytuacji konieczne może być nałożenie gładzi, aby wyrównać ściany. Koszt tej usługi zaczyna się od 20 zł za metr kwadratowy. Podobnie będzie z wylewką samopoziomującą, jeśli i podłoga okaże się zbyt krzywa. Koszt robocizny to około 25 zł/m2, przy czym są to ceny raczej w mniejszych miastach.

co składa się na koszt zakupu mieszkania

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz obejmuje wszystkie prace związane z malowaniem, układaniem podłogi i glazury, montażem armatury, mebli w zabudowie i punktów elektrycznych. Jeśli chcemy dokonać zmian w instalacji elektrycznej (na przykład przenieść włącznik światła lub zrobić dodatkowe gniazdka) - będzie to dla nas dodatkowy koszt. Jest on jednak uzależniony od wielkości zmian i trudności w ich przeprowadzeniu, więc ekipa budowlana powinna to indywidualnie wycenić.

Podstawowe koszty robocizny, na które musimy się przygotować to m.in.: montaż paneli podłogowych (od 35 zł/m2 w mniejszym mieście, ale już ułożenie podłogi drewnianej zacznie się od 50 zł/m2 w górę), montaż listew przypodłogowych (od 20 zł/mb.) ułożenie płytek ceramicznych (od 60 zł/m2), malowanie ścian (od 15 zł/m2), ułożenie płytek gresu (od 90 zł/m2) czy montaż drzwi wewnętrznych (od 250 zł za sztukę).

Koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim będzie się różnić w zależności od lokalizacji oraz renomy firmy budowlanej. Zastosowanie nietypowych rozwiązań również może wpłynąć na ostateczną cenę.

Wykończ mieszkanie pod klucz z gwarancją ceny i terminu Porównaj oferty od 1200zł / m2

Do tego należy doliczyć koszty samych materiałów wykończeniowych, jednak i tutaj mamy ogromne rozbieżności cenowe. Zakup paneli podłogowych to koszt od ok. 40 do nawet 400 zł/m2. Płytki z kolei zaczynają się od ceny ok. 20 zł/m2, ale znajdziemy również takie w cenie 300 zł/m2. Nie zapominajmy, że do tych wyliczeń należy doliczyć np. klej czy, jak w przypadku płytek, fugę. Farba to około 5 zł/m2, a drzwi wewnętrze ok. 500 zł za sztukę.

Musimy także wziąć pod uwagę armaturę: sedes (ok. 500-1000 zł), umywalka (od 300 zł), wanna (od około 600 zł) lub prysznic (również od około 600 zł). Drogo będzie również w kuchni, którą musimy wyposażyć w podstawowe sprzęty AGD, jak kuchenkę (ok. 900 zł za płytę indukcyjną), piekarnik (od 1200 zł), lodówkę (od 2000 zł) czy zmywarkę (od 1100 zł).

Jak widać, możemy podać szacunkowe ceny materiałów budowlanych, ale ich mnogość powoduje, że nie da się jednoznacznie określić cenę wykończenia mieszkania. Podobnie ma się rzecz z robocizną. Z tego względu przed przystąpieniem do prac warto zrobić własny kosztorys wykończenia mieszkania, by wiedzieć, na co być przygotowanym. Możemy też skorzystać ze specjalnego narzędzia typu kalkulator wykończenia mieszkania. Uogólniając można jednak przyjąć, ile potrzebujemy na wykończenie mieszkania.

Cena za metr to minimum 1200 zł/m2, jednak w tym przypadku warto zrobić sobie zapas środków na nieprzewidziane wydatki.

Wykończenie mieszkania pod klucz - ile kosztuje

Jak zoptymalizować koszty wykończenia mieszkania?

Skoro głównymi składowymi kosztów są materiały i robocizna, możliwości na obniżenie wydatków są dwie. Pierwsza dotyczy materiałów, możemy bowiem zdecydować się na produkty nieco niższej jakości, które będą znacznie tańsze. W skali całego mieszkania może nam to przynieść porządne oszczędności, jednak trzeba liczyć się z tym, że trwałość takich materiałów jest mniejsza, więc może się okazać, że będziemy potrzebowali remontu szybciej, niż by to nastąpiło przy wysokiej jakości produktach.

Druga opcja, może nieco bezpieczniejsza, to zminimalizowanie udziału fachowej ekipy budowlanej, co obniży koszt robocizny wykończenia mieszkania za m2. Wiele prac wykończeniowych w mieszkaniu możemy wykonać sami lub z pomocą najbliższych. Dzięki temu odejdzie nam sporo kosztów. Jednak i tutaj pojawia się haczyk.

Czy na pewno mamy umiejętności (i narzędzia), aby samodzielnie wykonać prace? O ile z malowaniem ścian powinniśmy sobie poradzić, o tyle montaż hydrauliki czy ułożenie glazury może być prawdziwym wyzwaniem. Warto więc znaleźć złoty środek i tam, gdzie można zaoszczędzić, rzeczywiście włączyć się samemu w prace, natomiast trudniejsze zadania zostawić fachowcom.

jak zmniejszyć koszt wykończenia mieszkania?

Co warto wiedzieć o wykończeniu mieszkania? Sprawdź

Czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?

Jeśli nie mamy możliwości sfinansować wykończenia mieszkania z własnej gotówki, istnieją trzy możliwości. Pierwsza to kredyt gotówkowy zaciągnięty na ten cel. Przy kosztach rzędu kilkudziesięciu tysięcy nie powinniśmy mieć trudności ze zdolnością kredytową, a przy tej formie kredytu bank nie będzie wymagał od nas informacji, na co przeznaczymy środki - mamy więc zupełną swobodę.

Drugą opcją jest pożyczka hipoteczna. Tu również nie musimy wskazywać celu, na jaki wydamy pożyczone pieniądze. Zabezpieczeniem pożyczki, jak sama nazwa wskazuje, musi być wolna od wszelkich obciążeń nieruchomość. Ostatnią możliwością, o której nie wszyscy wiedzą, jest kredyt hipoteczny. Zaciągając kredyt na mieszkanie, możemy od razu ustalić, że środki będą wykorzystane nie tylko na zakup nieruchomości, ale także na jej wykończenie. W tym przypadku będziemy jednak musieli mieć wyższą zdolność kredytową oraz wkład własny.

Co ważne, środki, których bank udzieli na wykończenie mieszkania, mogą być przeznaczone jedynie na wykonanie prac i zakup elementów, które trwale będą związane z danym lokalem, np. podłóg i kafelków, biały montaż w łazience czy zabudowę kuchenną. Musimy mieć także harmonogram prac wykończeniowych, z których bank nas rozliczy.

czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania

Podsumowanie

Wykończenie nieruchomości to nigdy nie jest tania sprawa i należy się z tym liczyć. Jak pokazuje historia ostatnich lat, ceny raczej idą w górę i nie zapowiada się, by miało się to w najbliższej przyszłości zmienić. Ile więc musimy liczyć przy wykończeniu mieszkania? Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim to minimum 1500 zł/m2.

Oczywiście ceny są bardzo zmienne i zależą od wielu czynników, a opieranie się o tę średnią może okazać się błędne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie własnego kosztorysu, który uwzględni takie dane, jak lokalizację nieruchomości, jej metraż, zaplanowane rozwiązania, standard wykończenia oraz wybrane materiały. Tylko w ten sposób, znając realia konkretnego mieszkania oraz własne oczekiwania, jesteśmy w stanie wyliczyć realną kwotę na wykończenie wnętrza.

remont mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: