Ubezpieczenie mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Sonia Grodek

Data publikacji: 03.12.2018, Data aktualizacji: 03.10.2022

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 23 głosów

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Od czego możemy się ubezpieczyć? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych ubezpieczeń mieszkań. Czy warto w nie inwestować? Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oferty i przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co warto wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie mieszkania 
 • czym jest home assistence 
 • ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenia mieszkań i domów to najpopularniejsze i najbardziej znane dobrowolne ubezpieczenia. Natomiast z badań towarzystwa ubezpieczeniowego Liberty Ubezpieczenia, wynika, że 25 proc. badanych uważa polisy za zbyt drogie. Jedna czwarta nie wierzy, że odszkodowanie będzie w stanie zrekompensować poniesione straty.

Kolejne 25 proc. twierdzi, że nie posiada wartościowych sprzętów, więc nie ma wiele do stracenia. Aż jedna piąta badanych nie ubezpiecza się, ponieważ jest zdania, że na rynku nie ma oferty spełniającej ich oczekiwania.

W Polsce nadal ubezpieczona jest jedynie połowa nieruchomości. Na statystykę wpływają banki, które przy podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny wymagają wykupienia polisy ubezpieczenia nieruchomości. Ubezpieczenie nieruchomości przez bank jest wygodne, ale możliwe, że polisa wystawiona bezpośrednio przez ubezpieczyciela będzie tańsza. Warto dobrze przemyśleć każdą dostępną opcję i wybrać najkorzystniejszą z nich. Niezależnie co kupujemy - dom lub mieszkanie - nie warto odkładać ich ubezpieczenia na później.

ubezpieczenie mieszkania

Podstawy ubezpieczenia

To, w jakim zakresie zdecydujemy się ubezpieczyć mieszkanie, zależy od nas i wybranej polisy. Najczęściej wybierana jest ochrona przed pożarem, zniszczeniem w wyniku zdarzeń losowych (m.in. eksplozja, dym i sadza, huragan, powódź, trzęsienie ziemi, upadek drzew itp.), włamaniem i kradzieżą rzeczy znajdujących się w mieszkaniu i działaniem osób trzecich.

Podpisując umowę, musimy dokładnie znać warunki ubezpieczenia, żeby wiedzieć, kiedy przysługuje nam odszkodowanie, a kiedy odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej będzie wyłączona.

Umowa ubezpieczeniowa

Przed wykupieniem polisy ubezpieczeniowej należy szczególnie uważnie zapoznać się z warunkami zawartymi w dokumencie zwanym „Ogólne Warunki Ubezpieczenia” (OWU). Często klienci nie czytają umów i przeżywają gorzkie rozczarowanie w chwili, gdy przychodzi do ubiegania się o rekompensatę. Inni przeciwnie - nie wiedzą, co było zawarte w umowie, więc nie zdają sobie sprawy, w jakiej sytuacji należy im się pomoc i z niej nie korzystają.

Bardzo ważne przy potencjalnej wypłacie odszkodowania jest wcześniejsze dopełnianie obowiązków wynikających z użytkowania domu, o których informacje znajdziemy w umowie. Przykładowo - pan X wybudował dom i ubezpieczył go w drogim pakiecie. Podczas burzy zawaliło się całe piętro, więc zwrócił się do ubezpieczyciela. Okazało się, że wynikało to z wady konstrukcyjnej budynku, a więc było winą osoby ubezpieczonej, a nie zdarzeniem losowych.

W konsekwencji, pan X nie otrzymał żadnego odszkodowania. Podobnie byłoby w przypadku, gdyby na dom spadło drzewo, o którym pan X wiedział, że powinno być konserwowane, ale tego obowiązku zaniedbał. Warto naprawdę dobrze sprawdzić ubezpieczyciela, by uniknąć podobnych kruczków w umowie.

ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenia nie pokrywają jedynie kosztów strat, jakie poniesiemy. Z ich tytułu wypłacane jest odszkodowanie także sąsiadom, którzy z naszej winy doświadczyli zniszczenia mienia. W takich przypadkach świetnie sprawdza się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Ubezpieczenie OC cywilne to polisa na wypadek wyrządzenia szkody sąsiadowi (np. zalania) czy stłuczenia szyby przez dziecko. Co ważne, często takie ubezpieczenie chroni też od skutków działań osób zatrudnionych w domu - niani, gosposi itp. Jeśli mamy zwierzęta domowe, szczególnie takie, które mogą sprawiać problemy (węże, duże psy), sprawdźmy, czy i od jakiej ich działalności chroni polisa.

Home assistence

Co więcej, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem home assistance - czyli pomocy hydraulika, elektryka, montera itp. Wybierają tę opcję, oprócz pokrycia kosztów interwencji i naprawy szkody, pokrywane są również zwroty kosztów części zamiennych koniecznych do wykonania usługi. Można też ubezpieczyć wyposażenie domu (tzw. mienie ruchome) - sprzęty AGD, RTV, elektronikę czy inne przedmioty tj. obrazy czy ubrania.

Takich dodatków jest dużo, dlatego należy uważnie czytać warunki ubezpieczenia. Jeśli często podróżujemy, mamy kilka samochodów itp., warto wybrać ubezpieczyciela, który oferuje również ubezpieczenie podróży, holowanie auta (nawet za granicą) i inne. Zwykle w pakiecie takie usługi są tańsze.

Warto pamiętać, że wszystkie dodatkowe ubezpieczenia zmniejszają składkę za ubezpieczenie mieszkania, dlatego warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie pakietu.

Ubezpieczenie mieszkania

Wykupienie polisy zabezpieczającej mieszkanie jest prostsze niż ubezpieczenie domu. Wynika to przede wszystkim z mniejszej liczby zagrożeń, które mogą nas spotkać. W obu przypadkach, przed podjęciem decyzji, warto porównać oferty kilku firm ubezpieczeniowych. Dobrym rozwiązaniem są brokerzy, którzy proponują różne warianty ubezpieczeń różnych towarzystw. Jeśli jest to Wasze pierwsze podejście do ubezpieczania mienia, podpowiadamy, co warto zawrzeć w umowie. Dużym problemem jest to, iż na rynku nadal funkcjonuje wielu nieuczciwych agentów.

Korzystają oni z niewiedzy kupującego, nie tłumaczą warunków umowy, przez co kupujący może wiele stracić w razie wypadku losowego. Posiadanie, choć podstawowej wiedzy jest więc koniecznością. Warto zagłębić się w definicje, na jakich dane towarzystwo bazuje. To, co dla nas jest oczywiste, dla ubezpieczyciela może mieć zupełnie inne znaczenie. Nie żałujcie czasu na to, aby dokładnie przestudiować warunki umowy, a zwłaszcza informacje o wyłączeniach. Zwraca się to później z nawiązką.

W przypadku mieszkania zakres możliwego ryzyka jest dużo węższy niż w przypadku domu. To, co może Was spotkać to zalanie wodą, pożar, włamanie itp. Straty wynikające z naturalnych zagrożeń takich jak powódź, wiatr czy grad są zdecydowanie rzadziej rejestrowane (niemniej także występują, choć bardzo często od takich zdarzeń ubezpieczony jest właściciel całego budynku czy kamienicy). Jeśli nie mieszkacie na terenach, w których opisane zdarzenia występują nad wyraz często, skonsultujcie konieczność włączania kataklizmów do umowy, mogą okazać się niepotrzebne.

koszt ubezpieczenia

Ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu jest sprawą zdecydowanie bardziej skomplikowaną. Długoletni posiadacze nieruchomości, czy to w mieście, czy też na wsi, mogliby prawdopodobnie napisać książkę o tym, jakie ryzyko jest z tym związane. Wydaje Wam się, że zagrożenia i kataklizmy naturalne nie dotyczą Waszego domu? Bardzo się mylicie. Zagrożenia są jak najbardziej realne, a anomalia pogodowe zdarzają się bardzo często. Warto o tym pamiętać i w przypadku domu, zdecydować się na ubezpieczenie o jak najszerszym zakresie. Jest to gwarancja, że w momencie zerwania dachu przez huragan, szkody zostaną szybko naprawione, a Wy nie poniesiecie dodatkowych kosztów. Wykupując polisę, warto pomyśleć także o innych elementach (bramy, garaże, ogrodzenie), które się wokół znajdują, są one często bardzo kosztowne i tak samo, jak dom, mogą ulec zniszczeniu.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

To, jakiej wysokości będzie składka ubezpieczeniowa mieszkania, zależy od wielu czynników, m.in.: zakresu i sumy ubezpieczenia, położenia nieruchomości, czasu trwania ubezpieczenia oraz posiadanego przez nas majątku. Ubezpieczenie jest dobierane do wartości naszych rzeczy i w przypadku poniesienia strat, pokryte zostają wszystkie szkody, a nie tylko ich część.

Nie są to wysokie kwoty. Przeciętna suma roczna, jaką przyjdzie nam zapłacić w dużych miastach, wynosi od 200 do 600 zł, ale wszystko zależy od tego, co polisa obejmuje. Cena jednak nie jest tu najważniejsza. Lepiej pomyśleć o zakresie ubezpieczenia, ponieważ różnice w składce nie są duże, a w razie wypłaty odszkodowania mogą być ogromne.

Według internetowego kalkulatora ubezpieczeniemieszkania.pl, koszt ubezpieczenia 50 metrowego mieszkania w Warszawie o wartości pół miliona złotych to od 212 zł (Proama) do 560 zł (Ergo Hestia) rocznie.

O czym pamiętać?

Warto pamiętać, że im droższa nieruchomość, tym zwykle wyższa składka na ubezpieczenie. Weźmy to pod uwagę szczególnie, gdy "zastawiamy się" na kupno domu. Może się okazać, że nie stać nas na jego ubezpieczenie. Zwykle ubezpieczenie starszego domu kosztuje więcej, niż wybudowanego w ciągu ostatnich kilku lat - warto dobrze skalkulować te koszty. Ważne jest też, jak my sami mamy zamiar zabezpieczyć mieszkanie. Jeśli zainwestowaliśmy w system antywłamaniowy i alarm lub mieszkamy na chronionym osiedlu, wykupowanie polisy ma sens.

Jeśli jednak mamy drzwi zamykane na jeden zamek, a w środku kolekcję cennych dzieł sztuki, ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia lub nałożyć zaporową opłatę wynikającą z tego, że nie ręczymy za bezpieczeństwo mieszkania. Nie ma jednak sensu na siłę wykupywać najdroższego pakietu. Bierzmy pod uwagę czynniki, które faktycznie nas dotyczą - ubezpieczenie od kradzieży dzieł sztuki warte kilkaset złotych miesięcznie nie ma sensu, jeśli posiadamy jeden, niezbyt cenny obraz. Podobnie polisa uwzględniająca powódź nie przyda się, gdy mieszkamy na ostatnim piętrze apartamentowca w centrum miasta.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak głosi stare powiedzenie - przezorny zawsze ubezpieczony. Co prawda, żadne ubezpieczenie nie sprawi, że unikniemy przykrych doświadczeń, czy niemiłych sytuacji, na które nie mamy wpływu. Jednak korzystnie sformułowana umowa to dobra ochrona i pomoc w momencie, kiedy najbardziej będziemy tego potrzebowali. Rezygnacja z ubezpieczenia lub odkładanie tej czynności w czasie może przynieść nam spore straty i nie powinniśmy motywować takiej decyzji np. bezpieczną okolicą czy niską wartością posiadanych przez nas rzeczy. Ofert i możliwości ubezpieczeń mieszkania jest sporo, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku i wybrać tę optymalną.

Ubezpieczenie pomostowe - czym jest i kto tak naprawdę jest ubezpieczony? Sprawdż

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: