Wiadomości mieszkaniowe

Sonia Grodek

Wiadomości - Porady - Kawiarnia Prasowa

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosów

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Od czego możemy się ubezpieczyć? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych ubezpieczeń mieszkań. Czy warto w nie inwestować? Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oferty i przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem.

Kilkunastu ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie domu od kradzieży, zalania, pożaru, powodzi, eksplozji i innych zdarzeń losowych wynikłych nie z winy lokatorów. Warto po nie sięgnąć zarówno w przypadku domu jednorodzinnego, jak i przy zakupie mieszkania.

Umowa ubezpieczeniowa

Przed wykupieniem polisy ubezpieczeniowej należy szczegółnie uważnie zapoznać się z warunkami zawartymi w dokumencie zwanym „Ogólne Warunki Ubezpieczenia” (OWU). Często klienci nie czytają umów i przeżywają gorzkie rozczarowanie w chwili, gdy przychodzi do ubiegania się o rekompensatę. Inni przeciwnie - nie wiedzą, co było zawarte w umowie, więc nie zdają sobie sprawy, w jakiej sytuacji należy im się pomoc i z niej nie korzystają.

Bardzo ważne przy potencjalnej wypłacie odszkodowania jest wcześniejsze dopełnianie obowiązków wynikających z użytkowania domu, o których ubezpieczyciel poinformował w umowie. Przykładowo - pan X wybudował dom i ubezpieczył go w drogim pakiecie. Podczas burzy zawaliło się całe piętro, więc zwrócił się do ubezpieczyciela. Okazało się, że wynikało to z wady konstrukcyjnej budynku, a więc było winą osoby ubezpieczonej, a nie zdarzeniem losowych. W konsekwencji, pan X nie otrzymał żadnego odszkodowania. Podobnie byłoby w przypadku, gdyby na dom spadło drzewo, o którym pan X wiedział, że powinno być konserwowane, ale tego obowiązku zaniedbał. Warto naprawdę dobrze wybrać ubezpieczyciela, by uniknąć podobnych kruczków w umowie.

Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiada...ubezpieczyciel

Dodatkowo na rynku dostępne są inne ciekawe produkty dla osób, którym nie wystarczy pakiet podstawowy. Jednym z nich jest ubezpieczenie OC cywilne, czyli polisa na wypadek np. zniszczenia sąsiadowi ściany na skutek remontu, czy stłuczenia szyby przez dziecko. Co ważne, często takie ubezpieczenie chroni też od skutków działań osób zatrudnionych w domu - niani, gosposi itp.

Jeśli mamy zwierzęta domowe, szczególnie takie, które mogą sprawiać problemy (węże, duże psy), sprawdźmy, czy i od jakiej ich działalności chroni polisa.

Co więcej, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem home assistance - czyli pomocy hydraulika, montera itp. na wypadek awarii, a także ubezpieczeniem konkretnych sprzętów - samochodu w garażu, obrazu, telewizora, sprzętów kuchennych itp.

Warto pamiętać, że wszystkie dodatkowe ubezpieczenia (od pożaru, kradzieży) zmniejszają składkę za ubezpieczenie mieszkania, dlatego warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i wybrać odpowiedni dla siebie pakiet.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Według internetowego kalkulatora Ipolisa.pl za ubezpieczenie nowego mieszkania w dużym mieście o wartości pół miliona złotych zapłacimy od 254 zł (Signal Iduna) do 927 zł (pakiet maksimum w Allianz) miesięcznie.

W Avivie można dopasowywać polisę nawet do swoich nałogów. Osoby niepalące np. nie muszą wykupować polisy od zaprószenia ognia. Z kolei polisa Generali Direct dodaje darmową wizytę projektanta wnętrz. Takich dodatków jest więcej, dlatego warto uważnie czytać warunki ubezpieczenia. Jeśli często podróżujemy, mamy kilka samochodów itp., warto wybrać ubezpieczyciela, który oferuje również ubezpieczenie podróży, holowanie auta (nawet za granicą) i inne. Zwykle w pakiecie takie usługi są tańsze.

O czym pamiętać?

Warto pamiętać, że im droższa nieruchomość, tym zwykle wyższa składka na ubezpieczenie. Weźmy to pod uwagę szczególnie, gdy "zastawiamy się" na kupno domu. Może się okazać, że nie stać nas na jego ubezpieczenie. Zwykle ubezpieczenie starszego domu kosztuje więcej, niż wybudowanego w ciągu ostatnich kilku lat - warto dobrze skalkulować te koszty. Ważne jest też, jak my sami mamy zamiar zabezpieczyć mieszkanie. Jeśli zainwestowaliśmy w system antywłamaniowy i alarm lub mieszkamy na chronionym osiedlu, wykupowanie polisy ma sens.

Jeśli jednak mamy drzwi zamykane na jeden zamek, a w środku kolekcję cennych dzieł sztuki, ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia lub nałożyć zaporową opłatę wynikającą z tego, że nie ręczymy za bezpieczeństwo mieszkania. Nie ma jednak sensu na siłę wykupywać najdroższego pakietu. Bierzmy pod uwagę czynniki, które faktycznie nas dotyczą - ubezpieczenie od kradzieży dzieł sztuki warte kilkaset złotych miesięcznie nie ma sensu, jeśli posiadamy jeden, niezbyt cenny obraz. Podobnie polisa uwzględniająca powódź nie przyda się, gdy mieszkamy na ostatnim piętrze apartamentowca w centrum miasta.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy