Jak inflacja wpływa na wartość nieruchomości?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 25.05.2022, Data aktualizacji: 01.06.2022

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 185 głosów

Ceny nieruchomości a inflacja
Czy inflacja ma wpływ na ceny mieszkań i domów? Czy inwestycja w nieruchomości stanowi zabezpieczenie przed inflacją? Sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy inflacja ma wpływ na wartość nieruchomości
 • w jakich sytuacjach wartość nieruchomości może spaść
 • jak inflacja wpływa na ceny nieruchomości i jakie są prognozy na kolejne miesiące

Wpływ inflacji na wartość nieruchomości

Zakup nieruchomości wydaje się jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Rynek nieruchomości jest uznawany za stosunkowo stabilny, a wzrost cen mieszkań jest obserwowany od dłuższego czasu. Co więcej - nie wpłynęła na to nawet pandemia Covid-19. Wraz z cenami rosła również wartość nieruchomości. Część osób może się jednak zastanawiać, jak wysoka inflacja - którą mamy obecnie - przekłada się na wartość mieszkań. To zagadnienie może być szczególnie interesujące zwłaszcza dla osób, które na zakup nieruchomości zaciągnęły kredyt hipoteczny.

wpływ inflacji na wartość nieruchomości

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jak inflacja oddziałuje na ceny nieruchomości. Bezpośredniego wpływu trudno się dopatrzyć, należy natomiast zwrócić uwagę na czynniki, które doprowadziły do tego, że od dłuższego czasu odnotowujemy stały wzrost inflacji.

Jedną z przyczyn tego, że inflacja rośnie już od co najmniej kilku miesięcy, jest wpompowanie w gospodarkę mnóstwa pieniędzy w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych. Dodatkowo stopy procentowe zostały obniżone praktycznie do zera. To z kolei poskutkowało tym, że Polacy masowo decydowali się na zakup mieszkania na kredyt.

Popyt na mieszkania był zresztą spowodowany nie tylko niskimi stopami procentowymi (a co za tym idzie - niskimi ratami kredytów), ale również tym, że do inwestowania w nieruchomości namawiało wówczas większość ekspertów. Należy zresztą dodać, że w tamtym momencie faktycznie ciężko było o znalezienie atrakcyjniejszej formy lokowania kapitału; lokaty bankowe były niskooprocentowane (teraz powoli się to zmienia), co zniechęcało wiele osób do korzystania z oferty banków.

Jak można było przewidzieć, ceny mieszkań w Polsce zaczęły w krótkim okresie gwałtownie rosnąć. Ceny za metr kwadratowy mieszkania rosły nawet o kilkaset złotych z kwartału na kwartał. Wpływ na stały wzrost cen nowych mieszkań miały również rosnące ceny materiały budowlanych. Inflacja natomiast cały czas rosła, bo sprzyjały temu niskie stopy procentowe. Zdaniem ekspertów Rada Polityki Pieniężnej powinna była podnieść je znacznie wcześniej.

Ostatecznie należy jednak podkreślić, że inflacja była niejako zjawiskiem pobocznym - i to nie ona zapoczątkowała gwałtowny wzrost cen mieszkań na rynku, nie spowodowała też zmiany wartości nieruchomości. Warto jednocześnie mieć na uwadze, że skutkami inflacji na obecnym poziomie może być teoretycznie obniżony popyt na nieruchomości, a co za tym idzie - spadek cen nieruchomości.

Aktualna walka z wysoką inflacją (poprzez gwałtowne podnoszenie stóp procentowych) sprawia, że kredyty są obecnie trudniej dostępne, a zdolność finansowa większości Polaków - znacznie niższa. To z kolei może mieć teoretycznie skutek w postaci spadku cen ofertowych lub przynajmniej zahamowania dalszego wzrostu cen mieszkań.

ceny mieszkań i domów

Wartość rynkowa nieruchomości w czasach inflacji

O ile jednak inflacja (przynajmniej nie bezpośrednio) nie wpływa na wzrost cen nieruchomości, to pozostaje jeszcze kwestia tego, jak obecny poziom inflacji wpływa na wartość mieszkań.

Dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli mieszkań w 2022 r jest taka, że wysoka inflacja skłania przede wszystkim do szukania aktywów pozwalających zabezpieczyć posiadane środki przed spadkiem ich wartości. Oznacza to też równocześnie, że większość osób posiadających oszczędności chce znaleźć taki rynek do ulokowania kapitału, który będzie rósł na podobnym poziomie jak inflacja. I takim rynkiem jest właśnie rynek mieszkaniowy. Taką korelację potwierdzają zresztą dane z Głównego Urzędu Statystycznego.

To, że ulokowanie oszczędności na rynku nieruchomości to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań, gdy wskaźnik inflacji niebezpiecznie rośnie, potwierdzają również dane historyczne. Wartość nieruchomości spada jedynie w skrajnych sytuacjach, gdy gospodarka danego kraju jest skrajnie nieefektywna. Dobrym przykładem jest Wenezuela. W Europie ze spadkiem wartości nieruchomości zmaga się obecnie Grecja, w której poważne problemy finansowe występują już od dłuższego czasu.

Należy mieć oczywiście na uwadze, że sytuacja na rynku nieruchomości jest dynamiczna i może się zmienić w najbliższych miesiącach, na co bez wątpienia ma wpływ również wojna w Ukrainie. Warto jednak pamiętać, że i tak nieruchomości to obecnie - obok złota - jedna z najbardziej pewnych form inwestycji.

Konflikty zbrojne a rynek nieruchomości Czytaj

wartość rynkowa nieruchomości w czasach inflacji

Czy wartość mieszkań może spaść poniżej kwoty kredytu?

Osoby, które zakupiły nieruchomość (niezależnie, czy chodzi o rynek wtórny, czy pierwotny) mogą jednak zastanawiać się nad jeszcze jedną kwestią, niezwiązaną bezpośrednio z inflacją. Czy wartość zakupionej nieruchomości może spaść poniżej kwoty zaciągniętego kredytu hipotecznego?

Taka sytuacja jest oczywiście możliwa, jednak zdarza się stosunkowo rzadko. Wartość nieruchomości na samym początku jest wyższa od kwoty zaciągniętego kredytu (banki wymagają posiadania wkładu własnego w wysokości 10 lub 20 proc.), jednak należy pamiętać, że zobowiązanie jest zaciągnięte zazwyczaj na 15, 20 lub nawet 30 lat. Mając z kolei na uwadze fakt, że wzrost wartości nieruchomości w tak długim okresie jest niemal pewny, a ceny mieszkań w perspektywie długoterminowej nieustannie rosną, spadek wartości kupionego lokalu mieszkalnego jest mało prawdopodobny.

Za wyjątek należy natomiast uznać sytuację, w której znaleźli się frankowicze. Uwolnienie kursu franka pociągnęło za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kursu w tej walucie. Pomijając drastyczny wzrost rat kredytu, to całkowita suma zobowiązania faktycznie przerosła w tamtym momencie wartość nieruchomości. Stało się to jednak nie ze względu na nagły spadek ich wartości, tylko wzrost kwoty zobowiązania.

czy wartość mieszkań może spaść poniżej kwoty kredytu

Ceny mieszkań i domów - prognozy

Rosnąca inflacja w Polsce sprawia, że wiele osób zadaje sobie jeszcze jedno pytanie - czy w przypadku polskiego rynku nieruchomości ceny nadal będą rosnąć?

Podwyżka stóp procentowych na razie spowodowała chwilowy zastój w sprzedaży nieruchomości ze względu na obniżoną zdolność kredytową wielu osób. Należy jednak pamiętać, że na przykład deweloper zazwyczaj może przeczekać trudny okres na rynku nieruchomości, nie obniżając cen metra kwadratowego. Obecnie wszystko wskazuje zresztą na to, że gwałtownych zmian cen nie można się spodziewać, zwłaszcza na rynku pierwotnym - nawet zakładając dalszy wzrost stóp procentowych. Inflacja powoduje rosnące koszty, jeśli chodzi o wynagrodzenia pracowników (inflacja i podwyżki płac zazwyczaj idą w parze).

Należy też pamiętać, że od dłuższego czasu obserwuje się również wzrost kosztów, jeśli chodzi o materiały budowlane. Tym samym nowe mieszkania niemal na pewno nie będą tanieć. Z danych RynekPierwotny.pl wynika zresztą, że ceny nieruchomości rosną mimo realnego widma kryzysu gospodarczego oraz wojny za wschodnią granicą. Wzrosty są wprawdzie znacznie niższe niż w 2021 r., a przeciętne ceny mieszkań nie rosną szybciej niż inflacja, jednak należy też wziąć pod uwagę fakt, że podaż mieszkań w Polsce jest zbyt mała w stosunku do potrzeb - co z kolei nie sprzyja spadkom cen.

Ceny mieszkań w Polsce - BigData rynekpierwotny.pl

W kontekście cen nieruchomości warto też przyjrzeć się danym NBP. Wynika z nich, że cena transakcyjna za metr kwadratowy mieszkań i domów w I kwartale 2022 r. (w porównaniu do IV kwartału 2021) z rynku pierwotnego w 17 największych miast w Polsce spadła jedynie w Szczecinie. Z kolei jeśli chodzi o ceny transakcyjne na rynku wtórnym, średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości spadła jedynie w Gdańsku.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań i domów, trzeba też pod uwagę wziąć fakt, że renesans przeżywa rynek najmu. Osoby prywatne, chcące sprzedać mieszkanie (a posiadające inną nieruchomość, w której mieszkają) mogą zatem wstrzymać się z transakcją sprzedaży, a zamiast tego - wynająć niezamieszkany lokal.

Mimo dalszego wzrostu inflacji (obecne prognozy zakładają wzrost cen towarów i usług w kolejnych miesiącach) należy się zatem spodziewać, że wysokie ceny nieruchomości utrzymają się, a spadki - jeśli w ogóle nastąpią - będą relatywnie niewielkie.

ceny mieszkań i domów - prognozy

Podsumowanie

Nieruchomości a inflacja to temat, który obecnie budzi wiele emocji. Posiadaczy mieszkań interesuje zwłaszcza to, czy inflacja na poziomie 14 proc. (w maju wyniosła 13,9 proc.) lub wyższym może wpłynąć na wartość nieruchomości. Na szczęście wysoka inflacja nie powoduje spadku cen mieszkań i domów. Mało prawdopodobny jest również scenariusz spadku wartości nieruchomości poniżej kwoty zaciągniętego kredytu.

Gorsze wiadomości czekają natomiast osoby, które dopiero planują zakup mieszkania - ceny mieszkań rosną i wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy utrzyma się, chociaż jego dynamika może być słabsza niż w zeszłym roku.

Kiedy kupić mieszkanie? Sprawdź

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl to ludzie pełni pasji i zaangażowania.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  logo

  Oferty

  Wydawcą portalu rynekpierwotny.pl jest PropertyGroup Sp. z o.o.

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: