Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wakacje kredytowe dla frankowiczów: oferta i warunki

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 18.03.2024, Data aktualizacji: 03.12.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Wakacje kredytowe dla frankowiczów: sprawdź, czy możesz skorzystać w 2025!
Frankowicze mogą ubiegać się w sądzie o wakacje kredytowe! Jak jednak zawiesić raty kredytu hipotecznego we frankach w 2025 roku? Sprawdź!

Frankowicze mogą ubiegać się w sądzie o wakacje kredytowe. Rozwiązanie to polega na zawieszeniu przez bank płatności rat na czas trwania procesu. Istnieje także możliwość, aby złożyć wniosek o wakacje kredytowe umowne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy banki mają w swojej ofercie wakacje kredytowe dla frankowiczów,
  • czy frankowicze mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych,
  • na czym polega zawieszenie spłaty kredytu na czas trwania procesu sądowego,
  • czy frankowicze mogą skorzystać z wakacji procesowych, jeśli sfinansowali kredytem zakup mieszkania na wynajem. 

UWAGA: ten artykuł jest wciąż aktualizowany o najnowsze informacje dotyczące wakacji kredytowych dla frankowiczów w 2025 roku! W tym nie ma szczegółów w sprawie wakacji kredytowych dla posiadaczy zobowiązań we frankach szwajcarskich.

Kredyt we frankach a ustawowe wakacje kredytowe dla frankowiczów

Rządowe wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która weszła w życie 29 lipca 2022 roku. Rozwiązanie to pozwoliło w latach 2022-2023 zawiesić maksymalnie 8 rat kapitałowo-odsetkowych. Skorzystać z wakacji kredytowych mogły jednak tylko osoby, które spłacały zobowiązanie w polskiej walucie.

Wakacje kredytowe: od kiedy, dla kogo i czy warto postawić na nowe zasady? Czytaj więcej

Kredyt we frankach a wakacje kredytowe w 2024

W 2024 roku weszła w życie nowelizacja prawna, która pozwoliła kredytobiorcom wstrzymać spłatę kolejnych 4 rat kredytu. Jakich zobowiązań tym razem dotyczą wakacje kredytowe? Kredyt we frankach niestety nadal nie może być zawieszony. Możliwość skorzystania z przerwy w spłacie kredytu w dalszym ciągu jest ograniczona do zobowiązań zaciągniętych w złotówkach.

Zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego na czas trwania pozwu sądowego: wyrok TSUE

Frankowicze mogą wnioskować o zawieszenie kredytu na czas procesu, jeśli złożyli w sądzie pozew o unieważnienie umowy kredytowej. Umożliwia im to wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2023 roku. Wcześniej tacy kredytobiorcy musieli płacić raty w trakcie trwającego postępowania, co mogło trwać nawet kilka lat. 

Wakacje kredytowe dla frankowiczów

Korzystny wyrok TSUE pozwala wnioskować o udzielenie zabezpieczenia roszczeń przez sąd w postaci procesowych wakacji kredytowych. Polegają one na zawieszeniu spłaty kredytu na czas trwania procesu – aż do momentu uzyskania prawomocnego wyroku. W przypadku korzystnego rozpatrzenia wniosku bank nie będzie miał prawa wypowiedzieć umowy kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich. Nie powinien także przekazać danych kredytobiorcy do Biura Informacji Kredytowej.  Praktyka jednak pokazuje, że niektóre banki mimo tego zgłaszają frankowiczów do BIK.

Procesowe wakacje kredytowe a kredyt we frankach na zakup mieszkania w celu wynajmu

Frankowicze mogą złożyć przeciwko bankom pozew o unieważnienie kredytu hipotecznego w CHF nawet w przypadku, gdy zaciągnęli go na mieszkanie w celu inwestowania w wynajem. Pozwala im na to wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 2024 roku. TSUE stwierdził, że tacy kredytobiorcy również są konsumentami, których chroni dyrektywa dotycząca umów z niedozwolonymi zapisami. Mogą oni wnioskować o unieważnienie zobowiązania i procesowe wakacje kredytowe pod warunkiem, że kupiony za kredyt lokal służy inwestycji w prywatny wynajem – niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Wsparcie kancelarii dla frankowiczów w sądach

Kredytobiorców w sądowych sporach z bankami mogą reprezentować prawnicy kancelarii, które specjalizują się w prowadzeniu podobnych spraw frankowych. Jak dotąd zdecydowana większość postępowań dotyczących frankowiczów zakończyła się pomyślnie dla kredytobiorców, czyli stwierdzeniem nieważności zawartej umowy kredytowej. Frankowicz zostaje w takim przypadku zwolniony z obowiązku spłaty odsetek – będzie musiał jedynie kapitał kredytu hipotecznego, czyli pierwotną kwotę otrzymanego kredytu.

Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczeń w trakcie postępowania sądowego?

Wniosek o zabezpieczenie roszczeń należy złożyć do sądu w formie pisemnej. Powinien wskazywać żądanie frankowicza o udzielenie zabezpieczenia w formie zawieszenia spłaty raty kredytu we frankach szwajcarskich na czas trwania postępowania sądowego oraz zakaz wypowiadania umowy kredytowej przez bank. 

Wakacje kredytowe dla frankowiczów mogą również być wydane przez sąd.

Kredytobiorca powinien uzasadnić i uprawdopodobnić swoje roszczenie oraz interes prawny. Sąd zaakceptuje wniosek i wyda stosowne orzeczenie, jeśli uzna, że istnieją podstawy do stwierdzenia nieważności zawartej umowy kredytowej. Należy więc wykazać, że bank zawarł w niej niedozwolone klauzule, np. umożliwiające swobodne przeliczanie kursów franka szwajcarskiego na złotówki. Wniosek o zabezpieczenie roszczenia frankowego można złożyć nawet w przypadku, gdy kredytobiorca nie spłacił jeszcze całego kapitału w ramach kredytu walutowego.

We wniosku warto zawrzeć następujące dane:

  • miejscowość i data złożenia wniosku,
  • nazwa, wydział i adres sądu,
  • imię i nazwisko kredytobiorcy (powoda) lub jego pełnomocnika,
  • nazwę pozwanego (banku),
  • numer umowy kredytu hipotecznego,
  • uzasadnienie żądania.

Ugoda z bankiem dla kredytobiorców nadal posiadających kredyty frankowe

Banki często zachęcają frankowiczów, którzy nadal spłacają kredyt do zawarcia ugody. Rozwiązanie to pozwala uniknąć postępowania sądowego, lecz zwykle jest znacznie mniej korzystne dla kredytobiorcy w porównaniu do stwierdzenia nieważności umowy przez sąd. Ugoda z bankiem może polegać np. na przekształceniu kredytu we frankach szwajcarskich na złotówkowy.

Podatek od ugody bankowej dla frankowiczów w 2024 roku

Frankowicze, którzy nie chcą spłacać kolejnych rat kredytu i zgodzą się na ugodę z bankiem, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdy zostanie umorzona część ich zobowiązania. Mogą jednak skorzystać z ulgi podatkowej (również w 2024 roku), jeśli zaciągnęli kredyt frankowy, aby sfinansować jedną inwestycję wyłącznie na cele mieszkaniowe. Gdy kredytobiorca nie spełnia tego warunku, musi zapłacić podatek od umorzonej kwoty kredytu.

Umowne wakacje kredytowe – warunki zawieszenia spłaty rat kredytu w CHF

Frankowicze, którzy zmagają się z przejściowymi problemami finansowymi i mają trudność w spłacaniu rat, mogą też złożyć wniosek o umowne wakacje kredytowe. Banki proponują w ramach swoich ofert zawieszenie na określony czas spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych. 

Nie martw się kredytem we frankach - sprawdź zobowiązania złotówkowe! Skorzystaj z kalkulatora kredytu

Zazwyczaj takie zawieszenie płatności rat kredytu wiąże się z koniecznością dalszego opłacania ubezpieczenia. Może też narażać kredytobiorcę na dodatkowe opłaty i prowizje. Skutkiem umownych wakacji kredytowych dla frankowiczów może być zwiększenie wysokości kolejnych rat kredytu po zakończeniu zawieszenia lub wydłużenie okresu kredytowania, a w efekcie wzrost całkowitych kosztów kredytu frankowego.

Kredyt we frankach i frankowicze a wakacje kredytowe: podsumowanie

Frankowicze będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych umownych, jeśli ich bank wyda zgodę. Mają także możliwość, aby ubiegać się o zawieszenie spłaty rat w ramach zabezpieczenia roszczeń postępowania sądowego. Dla osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, wakacje kredytowe ustawowe w 2024 roku nie są dostępne – podobnie jak w poprzednich latach.

Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      W teorii zwrot nadpłaty czynszu powinien następować na wniosek mieszkańca i być obsługiwany bezproblemowo. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzamy.

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Kredyt konsolidacyjny w Citibank: sprawdź, zanim złożysz wniosek!

      Kredyt konsolidacyjny w Citibank: sprawdź, zanim złożysz wniosek!

      Poznaj warunki kredytu konsolidacyjnego Citi Handlowy. Sprawdź szczegóły oferty – okres spłaty, kwotę kredytu i przybliżoną wysokość miesięcznej raty.

      03 grudnia 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Kredyt bez BIK i KRD: sprawdź, czy otrzymasz kredyt bez sprawdzania BIK

      Kredyt bez BIK i KRD: sprawdź, czy otrzymasz kredyt bez sprawdzania BIK

      Szybki kredyt online bez BIK to popularna oferta na wielu stronach internetowych. Często występuje również pod takimi nazwami jak pożyczka na dowód czy na oświadczenie. Istnieją również pogłoski o możliwych kredytach hipotecznych bez BIK i KRD. Sprawdzamy, jakie są fakty.

      03 grudnia 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023