Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt hipoteczny w Alior Bank: kalkulator, zdolność kredytowa i oprocentowanie

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 30.05.2024, Data aktualizacji: 30.05.2024

Kredyt hipoteczny w Alior Bank: kalkulator, zdolność kredytowa i oprocentowanie
Alior Bank kredyt hipoteczny: sprawdzamy warunki. Starasz się o kredyt hipoteczny? Sprawdź ofertę kredytu mieszkaniowego w Alior Banku z korzystnym oprocentowaniem i niskim wkładem własnym!

Alior Bank jest ostatnio znany m.in. z tak korzystnych produktów jak "pierwsza pożyczka w Alior Banku" (kredyt gotówkowy). A jak wygląda oferta kredytu hipotecznego w tym banku? Sprawdzamy.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile czeka się na kredyt hipoteczny w Alior Banku, 
 • czy o kredyt hipoteczny możesz starać się online, 
 • czy kredyt hipoteczny w Alior Bank dostępny jest dla emeryta.

Alior Bank: jaki to bank?

Jakim bankiem jest Alior Bank? Ta instytucja oferuje znaczną większość lub wszystkie dozwolone prawem czynności bankowym, a jego działalność nie jest profilowana. Głównym akcjonariuszem banku, posiadając 31,91% udziałów w kapitale zakładowym, jest Grupa PZU. 

Kredyt hipoteczny w Alior Banku

Kredyt hipoteczny w Alior Banku to doskonały wybór dla klientów, którzy od oferty oczekują różnorodności. Instytucja oferuje bowiem parę wariantów kredytu, z różnorodnymi opcjami. 

Megahipoteka Alior Bank

Megahipoteka Alior Banku jest pierwszą z dwóch głównych opcji kredytu hipotecznego. Bank oferuje maksymalną kwotę kredytu aż do 90% wartości nieruchomości oraz możliwość zawieszenia spłaty do 6 miesięcy w roku (łącznie nawet na 5 lat). Co więcej, walutą spłaty może być polski złoty, euro, dolar lub funt brytyjski. Niektórych kredytobiorców może zadowolić również okres kredytowania, który w tym banku wynosi nawet 35 lat.

Kredyt hipoteczny w Alior udzielony może zostać na realizację:

 • celu mieszkaniowego - np. zakup nieruchomości, wykup, budowę, remont, wykończenie
 • refinansowania - kredyt na spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku
 • konsolidację, dowolnego celu, celu komercyjnego. 

Chcesz kupić małe mieszkanie? Wybierz miasto i zobacz oferty kawalerek

Środki z kredytu hipotecznego mogą zostać też wykorzystane na zakup działki budowlanej i na podstawie dochodów uzyskanych za granicą. Dodatkowo kredyt można zabezpieczyć inną nieruchomością - także tą należącą do osoby trzeciej. Bank umożliwia również skorzystanie z wypłaty kredytu w transzach.

Oprocentowanie kredytu w Alior banku

Oprocentowanie kredytu a Alior Banku jest różnicowane w zależności od konkretnego produktu. Jak wygląda w przypadku Megahipoteki?

Kredyt ze stałym oprocentowaniem w Alior Banku

Kredyt ze stałym oprocentowaniem w Alior Banku, w przypadku Megahipoteki nie jest częścią oferty. Bank zastrzega, że w całym okresie kredytowania, oprocentowanie to jest zmienne. Do obliczania jego wysokości w pierwszym okresie obrachunkowym, bank stosuje stawkę referencyjną WIBOR3M/LIBOR3M dla odpowiedniej waluty z przedostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uruchomienia kredytu lub jego pierwszej transzy.  

W kolejnych 3-miesięcznych okresach następuje zmiana oprocentowania kredytu w wyniku zmiany WIBOR3M/LIBOR3M dla odpowiedniej waluty z przedostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień spłaty kredytu.

Oprocentowanie stanowi sumę marży banku oraz stawki WIBOR 3M (kredyty złotówkowe) lub LIBOR3M (kredyty w euro).

Prowizja i marża w Alior Banku

Prowizja i marża w Alior banku dla kredytów w kwotach mniejszych lub równych 1 MPLN ustalana jest indywidulnie. Poniżej znajdziesz tabelę z orientacyjnymi stawkami. 

Cel  Mieszkaniowy
Waluta PLN EUR/USD/GBP
Oferta Marża banku
prowizja 2-5% od 3,10% od 5,20%

Źródło: dane Alior Banku aktualne na dzień 27.05.2024. Taryfy opłat i prowizji Alior Banku obowiązują od 6 grudnia 2023 roku. 

RRSO w Alior Banku

RRSO w Alior Banku dla kredytu wypłacanego jednorazowo wynosi 9,07% przy założeniu, że okres obowiązywania umowy to 282 miesiące, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) wynosi 332 000 zł.  Inne założenia dotyczące kredytu hipoteczny można sprawdzić na stronie banku.

Własne M w Wielkim Mieście

Kolejną propozycją Alior Banku jest Własne M w Wielkim Mieście. Jest to oferta skierowana do osób, które chcą kupić mieszkanie w jednym z największych polskich miast (lista miast dostępna jest w regulaminie banku). Wniosek można złożyć do 30 września 2024 roku. 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem w Alior Banku

W ramach oferty Własne M w Wielkim Mieście dostępny jest kredyt ze stałym oprocentowaniem przez 5 lat. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi w tym przypadku 8,86%, a prowizja wynosi 0%.

Pożyczka hipoteczna w Alior Banku

Pożyczka hipoteczna w Alior Banku to kolejna propozycja tej instytucji. Oprocentowanie pożyczki może być stałe lub zmienne i nie może przekroczyć wysokości odsetek maksymalnych w rozumieniu art. 359 § 2 Kodeksu cywilnego. 

Warto dodać, że wysokość oprocentowania/marży zależy od zdolności kredytowej klienta, wysokości pożyczki, okresu kredytowania, kanału dystrybucji oraz skorzystania przez klienta z dodatkowych produktów. 

Kalkulator kredytu hipotecznego w Alior Banku

Kalkulator kredytu hipotecznego w Alior Banku ma dwie wersje:

 • kalkulator zdolności kredytowej
 • symulacja kredytu (kalkulator rat kredytu).

Obydwie opcje zostały omówione poniżej. 

Alior Bank: Kalkulator zdolności kredytowej

Kalkulator zdolności kredytowej w Alior Banku to prosty i krótki formularz dostępny tutaj. Za jego pomocą kredytobiorca może oszacować swoje szanse na uzyskanie satysfakcjonującego go kredytu. 

Kalkulator rat kredytu w Alior Bank

Z kolei kalkulator rat kredytu w Alior Banku, nazywany również symulacją kredytu hipotecznego pokazuje, jak sytuacja z zobowiązaniem może kształtować się w przyszłości. Symulator dostępny jest tutaj. 

Kredyt hipoteczny w Alior Banku: wymagania

Wymagania, które należy spełnić, starając się o kredyt hipoteczny w Alior Banku to:

 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;
 • zameldowanie na stały pobyt (lub czasowy) na terenie Polski;
 • polskie obywatelstwo lub status rezydenta/nierezydenta (cudzoziemcy) oraz uzyskiwanie dochodów na terenie Polski;
 • odpowiednia zdolność kredytowa;
 • otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej;
 • ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu wymaganego przez bank. 

Do jakiego wieku można zaciągnąć kredyt hipoteczny w Alior Banku?

To, do jakiego wieku można zaciągnąć kredyt hipoteczny w Alior Banku, określony jest w regulaminie instytucji. Maksymalny wiek kredytobiorcy jest tutaj dość wysoki i w dniu spłaty ostatniej raty nie może przekraczać 80 lat. 

Wkład własny przy kredycie hipotecznym w Alior Banku

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego w Alior Banku jest odpowiednio wysoki wkład własny. W przypadku Megahipoteki wymagany jest co najmniej 10% wartości nieruchomości. Jednak, przy wkładzie mniejszym niż 20%, bank stosuje ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które może wiązać się z wyższą marżą. 

Wkład własny powinien być wniesiony w formie gotówki, niepochodzącej z kredytu lub pożyczki. Jeśli zaciągasz kredyt na budowę własnego domu, wkładem może być też działka i poniesione już nakłady na realizację budowy. 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w Alior Bank

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w Alior Banku dostępny jest w ramach Programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Program ten umożliwia zaciągnięcie kredytu do 100% wydatków z gwarancją spłaty części kredytu w ramach  portfelowej linii gwarancyjnej Rządowego Funduszu Mieszkaniowego (PLG-RFM) oraz, po spełnieniu określnych warunków, skorzystanie ze spłaty rodzinnej. Szczegóły takiego rozwiązania możesz sprawdzić na stronie banku: Program Mieszkanie bez wkładu własnego

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego w Alior Banku

Nie wiesz jakich dokumentów do kredytu hipotecznego potrzebujesz w Alior banku? Sprawdź poniższą listę. 

Jak wygląda wniosek o kredyt hipoteczny w Alior Banku?

Pierwszym, najważniejszym dokumentem w Alior Banku jest wniosek kredytowy. Należy go wypełnić na drukach bankowych i składa się z dwóch części: pierwsza dotyczy wnioskowanego kredytu, a druga wnioskodawcy. Dokument dostępny jest w oddziale banku lub po kontakcie z doradcą. 

Zaświadczenie o zarobkach w Alior Banku

Kolejnym ważnym dokumentem w Alior Banku jest zaświadczenie o zarobkach. Taki dokument jest drukiem bankowym i dostępny jest na stronie banku (wersja dla Megahipoteki).

Umowa na czas nieokreślony a kredyt hipoteczny w Alior Banku

Umowa na czas nieokreślony jest dokumentem potwierdzającym źródło dochodu. Powinna ona obowiązywać od co najmniej 3 miesięcy. 

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony powinna obowiązywać od minimum 6 miesięcy oraz być podpisana minimum 8 miesięcy do przodu. 

Umowa o dzieło/zlecenie

Jeśli jesteś zatrudniony/a na podstawie jednej z dwóch wymienionych umów, musisz wiedzieć, że powinny obowiązywać od min. 12 miesięcy i zapewniać odpowiednią ilość wpływów przychodu w tym czasie.

Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny w Alior Banku

Działalność gospodarcza w przypadku chęci uzyskania kredytu hipotecznego w Alior Banku powinna być prowadzona od co najmniej roku.

Kredyt hipoteczny w Alior Banku a ryczałt

Alior Bank jest jednym z najbardziej przychylnych banków dla klienta rozliczającego się na bazie ryczałtu. W zależności od sytuacji bank może policzyć dochód nawet jako 90% przechodów ewidencjonowanych, co powoduje znaczne podniesienie zdolności kredytowej kredytobiorcy. Bank wymaga od przedsiębiorcy rozliczającego się w ten sposób prowadzenia firmy przez minimum 2 lata. 

Pamiętaj również o innych dokumentach niezbędnych do uzyskania kredytu hipotecznego: o dokumencie tożsamości oraz o dokumentach związanych z samą nieruchomością (np. odpis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna zakupu mieszkania itp.). 

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Alior Banku

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Alior Banku można wykupić za pośrednictwem samej instytucji, jak i u zewnętrznego ubezpieczyciela. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie od banku, do Twojej dyspozycji pozostaną dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony (ten drugi zapewnia również ochronę ruchomości domowych oraz OC w życiu prywatnym). 

Ubezpieczenie na życie w Alior Banku

Ubezpieczenie na życie w Alior Banku to możliwość skorzystania z oferty Ubezpieczenia na Życie w PZU Życie. Skorzystanie z tej oferty skutkuje lepszymi warunkami kredytowania np. niższą marżą i brakiem prowizji. Składkę należy pokryć z góry za 5 lat. 

Alior Bank: ile trwa weryfikacja i kiedy decyzja w sprawie kredytu hipotecznego?

Ile trwa weryfikacja wniosku i kiedy możesz spodziewać się decyzji w sprawie kredytu hipotecznego w Alior banku? Decyzja ostateczna w sprawie przyznania kredytu podejmowana jest w ciągu maksymalnie 21 dni od chwili złożenia kompletnego wniosku. 

Jak sprawdzić status wniosku kredytu hipotecznego w Alior Banku?

Status wniosku kredytu hipotecznego w Alior Banku możesz sprawdzić, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając dowolną placówkę banku.

Numer rachunku do spłaty kredytu w Alior Banku

Numer rachunku do spłaty kredytu w Alior Banku podany jest w umowie, która była podpisywana w trakcie składania wniosku o kredyt oraz w harmonogramie spłat. Ten ostatni dokument wysyłany jest na adres korespondencyjny kredytobiorcy po uruchomieniu kredytu. 

Jak sprawdzić raty przy kredycie hipotecznym w Alior Banku?

Chcesz sprawdzić, ile rat kredytu hipotecznego w Alior Banku Ci zostało? Oprócz harmonogramu spłaty, ta informacja dostępna jest również na swoim koncie w bankowości internetowej Alior Online. Liczbę rat możesz sprawdzić również w aplikacji mobilnej lub w najbliższym oddziale banku. 

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w Alior Banku?

Nadpłata kredytu hipotecznego w Alior Banku wymaga złożenia odpowiedniej dyspozycji. Należy w niej wskazać, czy skutkiem spłaty ma być zmniejszenie wysokości rat kredytu, czy skrócenie okresu kredytowania przy zachowaniu aktualnej wysokości raty. 

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w Alior Bank Dowiedz się więcej

Bank może naliczyć też odpowiednią prowizję, jeśli wcześniejsza spłata kredytu nastąpi przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu. Zgodnie z tabelą opłat i prowizji wynosi ona 2,5% od kwoty przedterminowej spłaty.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Alior Banku?

Wniosek o wakacje kredytowe w Alior Banku można składać od 15 maja 2024 roku. Można to zrobić:

 • za pośrednictwem bankowości internetowej Alior Bank
 • w oddziale
 • wysyłając skan wniosku na adres wakacje.hipoteki@alior.pl  

Wakacje kredytowe w Alior Bank: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Dowiedz się więcej

Bezpieczny kredyt 2 procent w Alior Banku

Bezpieczny kredyt w Alior Banku został wygaszony z początkiem stycznia 2024 roku. Obecnie cały sektor oczekuje na wieści związane z nowym programem rządowym Kredyt #naStart. 

Kredyt dla pracujących za granicą w Alior Banku

Dobra wiadomość jest taka, że kredyt dla pracujących za granicą w Alior Banku jest dostępny. Zatem, w jakich walutach można go uzyskać i jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt hipoteczny Alior Bank w euro, USD, koronach norweskich i funtach

Kredyt hipoteczny w Alior banku w euro, dolarach lub w funtach brytyjskich dostępny jest tylko wtedy, kiedy Twoje zarobki również są w tych walutach. Natomiast bank nie udostępnia informacji o możliwości udzielenia kredytu w koronach norweskich. 

Fundusz wsparcia kredytobiorców w Alior Bank

Fundusz wsparcia kredytobiorców w Alior Bank to pomoc w spłacie kredytu hipotecznego. Jest on adresowany do tych, którzy mają kredyt mieszkaniowy i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Dostępne są dwie formy wsparcia:

 • dofinansowanie spłaty rat kredytu 
 • pożyczka na spłatę pozostałej części zadłużenia po sprzedaży nieruchomości.

Wsparcie wypłacane jest przez okres nie dłuższy niż 40 miesięcy, a miesięczna kwota wsparcia nie może być wyższa niż 3000 zł. O wsparcie mogą ubiegać się kredytobiorcy:

 • posiadający status bezrobotnego (co najmniej jeden kredytobiorca);
 • którzy ponoszą miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 40 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez całe gospodarstwo domowe;
 • miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza 1940 zł (gospodarstwo jednoosobowe) lub 1500 zł (za każdą osobę dla gospodarstwa wieloosobowego). 

Kredytobiorca jest zobligowany do spełnienia tylko jednego z trzech kryteriów. Szczegóły oferowanego wsparcia można sprawdzić tutaj

Opinie o kredycie hipotecznym w Alior Banku

Opinie o kredycie hipotecznym w Alior Banku są różnorodne, z przewagą pozytywnych. Dotychczasowi klienci chwalą sobie m.in. dostęp do ofert specjalnych o korzystniejszych warunkach kredytowania, możliwość uzyskania kredytu z niskim wkładem własnym, opcję zawieszenia spłaty kredytu do 6 miesięcy w roku czy możliwość zabezpieczenia kredytu na innej nieruchomości. 

Kontakt w sprawie kredytu hipotecznego w Alior Banku: infolinia

Aby skontaktować się z Alior Bankiem w sprawie kredytu hipotecznego, wystarczy zadzwonić na infolinię: 19 502 lub (+48) 12 370 70 00 lub (+48) 799 608. Połączenie możesz wykonać również przez aplikację mobilną. 

Kredyt hipoteczny w Alior Bank: podsumowanie

Oferta kredytu hipotecznego w Alior Banku jest atrakcyjna zarówno dla osób poszukujących elastycznych rozwiązań jak Megahipoteka z możliwością zawieszenia spłaty, jak i dla tych, którzy cenią sobie stabilność oferty "Własne M w Wielkim Mieście". Wyróżnia się ona możliwością skorzystania z różnych opcji walutowych oraz korzystnych warunków oprocentowania, co sprawia, że każdy klient znajdzie tu coś dla siebie.

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023