Przegląd prasy - sierpień 2018

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 06.08.2018, Data aktualizacji: 20.07.2022

14 minut czytania
Przegląd prasy - sierpień 2018
Dziś przeczytasz m.in. o dopłatach do wynajmu mieszkania, rekordowych dywidendach deweloperów notowanych na GPW oraz rosnącej liczbie nowych mieszkań. Kliknij i bądź na bieżąco z sierpniowymi newsami!

27.08 - 02.09

Coraz mniej przepłacamy za mieszkania

Według statystyk Europejskiego Urzędu Statystycznego zmniejsza się liczba Polaków, którzy mieszkają w gospodarstwach domowych przeciążonych wydatkami mieszkaniowymi. Od 2014 roku wskaźnik przeciążenia wydatkami mieszkaniowymi zmniejszył się o 3 proc. Więcej o danych Eurostat i wydatkach mieszkaniowych przeczytacie na stronie PAP i Radio ZET oraz na portalach Interia.pl, Bankier.pl i wGospodarce.pl.

Mieszkanie od gminy

Za mieszkaniami komunalnymi ustawia się kolejka mniej zamożnych Polaków. Rotacja w lokalach zapewnianych przez gminę jest niska, dodatkowo sytuacji nie poprawia niewielka aktywność gmin, które nie inwestują w nowe lokale dla najuboższych mieszkańców. Ile lat trzeba czekać na lokal komunalny w poszczególnych województwach? O tym w Rzeczpospolitej oraz na portalach inwestycje.pl, obud.pl i aleBank.pl.

Większa dostępność mieszkań

Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl obecna relacja między poziomem wynagrodzeń, a średnimi cenami metrażu jest lepsza niż w trakcie poprzedniego boomu mieszkaniowego.Jak zmieniła się dostępność cenowa mieszkań w miastach wojewódzkich w ciągu ostatniej dekady? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany na portalach inwestycje.pl, obud.pl oraz aleBank.pl.

Coraz droższe mieszkania w Gdańsku

Trwająca hossa na rynku mieszkaniowym oraz takie czynniki, jak brak gruntów, problemy z siłą roboczą i drożejące materiały budowlane nieustannie powodują wzrosty cen nieruchomości, widoczne zwłaszcza w krajowych metropoliach. Największe podwyżki odnotowano w Gdańsku, gdzie w ciągu kwartału średnia cena ofertowa 1 mkw. na rynku pierwotnym wzrosła o ponad 12 proc. O tym na Interia.pl.

Obecność hipermarketów a wynajem mieszkania

Głównym kryterium wyboru mieszkania jest jego lokalizacja. Dobrze wiedzą o tym inwestorzy, którzy chętnie kupują mieszkania w okolicy hipermarketów lub galerii. Czy obecność dużych obiektów handlowych może podnieść wartość lokalu i zwiększa prawdopodobieństwo sprzedaży nieruchomości? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany na portalu Interia.pl.

Wolimy domy

Rośnie liczba osób zainteresowanych zakupem działki budowlanej i zakupem gotowych domów. Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl popularność  takich inwestycji rośnie już od pewnego czasu, a wraz ze wzrostem zainteresowania domami od deweloperów i działkami niezabudowanymi spada zainteresowanie dużymi mieszkaniami. Więcej na Puls Biznesu.

Dom na przedmieściach czy mieszkanie w bloku?

Wiele osób planujących zakup własnego lokum staje przed dylematem - kupić dom czy mieszkanie. Jakie argumenty przemawiają za zakupem dużego mieszkania, a jakie za domem w analogicznej cenie? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając któreś z powyższych rozwiązań? O tym na money.pl.

Inwestycja w mieszkanie

Według sondy deweloperskiej przeprowadzonej przez portal RynekPierowtny.pl wśród deweloperó wynika, że co trzecie nowe mieszkanie kupowane jest w Polsce za gotówkę, a zdecydowana większość zakupów gotówkowych to inwestycje na wynajem. Po ilu latach zwróci nam się zakup mieszkania w celach inwestycyjnych? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany na money.pl.

Zysk z wynajmu krótkoterminowego

W okresie wakacyjnym najem turystyczny zyskuje na popularności. Wynajem pokoi i mieszkań jest dla turystów tańszą alternatywą dla pokoi hotelowych, a dla inwestorów szansą na dodatkowy zysk. Czy wynajem krótkoterminowy rzeczywiście jest tak opłacalny? Jak obliczyć zyski naszej działalności inwestycyjnej? O tym na Bankier.pl.

Akt notarialny a obrót nieruchomościami

Niedawno opublikowane przez GUS i bazujące na danych z Ministerstwa Sprawiedliwości statystyki wskazują, że w 2017 roku sprzedano w Polsce więcej nieruchomości. Na ich podstawie eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeanalizowali zmiany na rynku mieszkaniowym, uwzględniając różne kategorie sprzedawanych nieruchomości. Więcej na ten temat  przeczytacie na portalu eGospodarka.pl.

20.08 – 26.08

Mniej rozpoczętych budów

Choć od stycznia do lipca br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 6,6 proc. więcej mieszkań niż w tym samym okresie 2017 roku, to w lipcu zauważalne jest cykliczne osłabienie. Więcej o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości przeczytacie w Pulsie Biznesu oraz na Bankier.pl forsal.pl i AleBank.pl.

Mieszkaniowy boom

Według statystyk GUS, które bazują na danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w ubiegły roku sprzedano więcej nieruchomości niż w 2016 r. Zmiany w podaży lokali i mieszkań widoczne są w ilości aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości. Jakie transakcje najbardziej dominowały w 2017 roku? O tym na Forsal.plinwestycje.plSkarbiec.biz

Ceny mieszkań w Krakowie

Podczas gdy ceny lokali mieszkalnych w Polskich metropoliach rosną w zatrważającym tempie, to w Krakowie w dalszym ciągu podwyżki cen nie są aż tak gwałtowne. Średni metraż w tym mieście kosztuje najmniej spośród głównych miast Polski. Ile obecnie musimy zapłacić za mkw. mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego? O tym na Interia.pl.

Coraz gorsza sytuacja deweloperów

Wzrost popytu i drożejące ceny materiałów budowlanych, surowców oraz siły roboczej, a także problemy z bankami ziemi powodują coraz większe zadłużenie firm deweloperskich. Czy możemy spodziewać się powtórki z 2012 roku, kiedy dobra koniunktura na rynku nieruchomości doprowadziła do licznych bankructw firm budowlanych? O tym w Rzeczpospolitej.

Lokata czy wynajem mieszkania?

Inwestowanie w nieruchomości w dalszym ciągu należy do najpopularniejszej formy lokaty kapitału. Dlatego eksperci portalu RynekPierowtny.pl przeanalizowali, o ile zysk z wynajmu mieszkań w krajowych metropoliach jest bardziej zyskowny od depozytów bankowych. Czy podwyżki stóp procentowych NBP mogą odmienić tę sytuację? Na to pytanie odpowie artykuł opublikowany w Rzeczpospolitej.

Wysokość pensji a zakup mieszkania

Według najnowszych danych GUS  metr kwadratowy lokalu mieszkalnego jest najdroższy od 8 lat. Podczas gdy cena metra kwadratowego rośnie, spada wysokość wynagrodzenia. Jak przedstawia się porównanie poziomu wynagrodzeń i cen mieszkań  w krajowych metropoliach w I kw. 2018 roku? O tym na money.pl

Zakup mieszkania – koszty bezpośrednie i pośrednie

Osoby kupujące mieszkanie powinny liczyć się z tym, że poza ceną płaconą deweloperowi za daną nieruchomość należy wziąć pod uwagę również inne wydatki. Ile wyniosą dodatkowe opłaty za zakup powstającego oraz ukończonego mieszkania od dewelopera, a także lokalu z rynku wtórnego? Na te pytanie odpowie artykuł opublikowany na portalu Bankier.pl.

Zakup mieszkania od komornika

Mieszkanie pochodzące z licytacji komorniczej kojarzy się zazwyczaj z okazyjną ceną danej nieruchomości. Dlatego warto przyjrzeć się z bliska wadą i zaletą zakupu takiego mieszkania. Komu poleca się nabycie nieruchomości komorniczej i jakie pułapki czekają na przyszłych nabywców? Więcej na ten temat przeczytacie na dziennik.pl.

Rośnie liczba mieszkań

Opublikowane przez GUS wyniki budownictwa mieszkaniowego za I półrocze br. wskazują, że deweloperzy w 2018 roku oddali do użytku więcej mieszkań i domów niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Która kategoria inwestorów oddała do użytku więcej mieszkań? Czy w kolejnych kwartałach również możemy oczekiwać większej liczby nowych lokali mieszkalnych? O tym na TerazDom.pl

13.08 – 19.08

Rekompensata za przejęte grunty

Według nowelizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości państwowe podmioty w zamian za przekazanie gruntów do programu Mieszkanie Plus otrzymają rekompensatę w wysokości 90proc. wartości tych gruntów. Nowelizacja ma zachęcić do przekazywania banków ziemi pod budowę inwestycji w ramach rządowego programu. Czy zmienienie zasad przekazywania gruntów do KZN przyśpieszy realizację programu? O tym na TVN24bis, PolskieRadio.pl, wGospodarce.pl, forsal.pl

Likwidacja użytkowania wieczystego

20 lipca br. weszła w życie ustawa o likwidacji użytkowania wieczystego. Zgodnie z nią od stycznia 2019 roku tego dnia właściciele domów jednorodzinnych, lokali mieszkalnych w blokach oraz kamienicach zostaną właścicielami, bądź współwłaścicielami gruntów pod budynkami, na których mieszkają. Co likwidacja użytkowania wieczystego oznacza dla milionów Polaków oraz krajowych deweloperów? Zachęcamy do lektury na money.pl, egospodarka.pl, obud.pl, BS.net oraz aleBank.pl.

Wynajem czy lokata? Co jest bardziej opłacalne?

Najświeższe wyniki analizy NBP dot. cen mieszkań oraz sytuacji na ryku nieruchomości wskazują, że wynajem mieszkań w krajowych metropoliach jest o 5 punktów procentowych większy od rentowności lokat. Na podstawie wyników NBP eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przeprowadzić własną analizę i obliczyli poziom zyskowności najmu M2 w największych miastach Polski. Więcej na forsal.pl, wGospodarce.pl, egospodarka.pl, obud.pl, QBusiness.pl i ReNews.pl.

Rynek pierwotny w Warszawie II kw. 2018 r.

Drugi kwartał br. na rynku nieruchomości przyniósł nieoczekiwane spadki sprzedaży. Mimo drobnych problemów deweloperów sytuacja na warszawskim rynku mieszkaniowym wciąż jest stabilna. W analizowanym okresie odnotowano znaczną podwyżkę cen mieszkań, wzrost liczby lokali oraz obniżenie popytu. W której z warszawskich dzielnic można kupić najtańsze mieszkania? Jaki metraż jest najbardziej popularny oraz o ile wzrosła średnia cena mkw. w stolicy? O tym na egospodarka.pl oraz inwestycje.pl.

Krajowe fundusze nieruchomości

Fundusze nieruchomości jest jedną z form wspólnego inwestowania kapitału i polega na zbiorowym inwestowaniu środków pieniężnych przez wszystkich uczestników danego funduszu. Ta niezwykle popularna forma inwestowania funduszy na rozwiniętych rynkach kapitałowych nadal nie jest zbyt popularna w Polsce. Na czym polega inwestowanie w krajowe fundusze nieruchomości? O tym na money.pl.

Pułapki programu Mieszkanie Plus

W związku z przygotowaniami programu Mieszkanie Plus rząd planował wprowadzenie do polskiego prawa najmu instytucjonalego. Ta forma najmu lokalu jest korzystna przedewszystkim dla właściciela lokalu mieszkalnego i cechuje się łatwiejszymi zasadami eksmisji lokatorów. Zasady najmu mieszkań dla beneficjentów programu budzą wiele kontrowersji. Jakich? Zachęcamy do lektury artykułu opublikowanego na money.pl.

Kredyt hipoteczny i kredyt na budowę

Zawsze myśleliście, że kredyt na dom oraz kredyt hipoteczny to jedno i to samo? Najwyższy czas poznać różnice i dowiedzieć się, czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu na budowę. Który z nich będzie dla Was korzystniejszym rozwiązaniem? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany na totalmoney.pl.

06.08 – 12.08

Rośnie liczba nowych mieszkań

Najnowsze dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego z pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku oraz wyniki aktywności inwestorów wskazują, że w tym czasie oddano do użytku o 6,3 proc. więcej nowych mieszkań niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Co było kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki całej krajowej mieszkaniówki? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany w Rzeczpospolitej oraz na money.pl, Forsal.pl, obud.plSkarbiec.biz.

Rekordowe dywidendy

Według ekspertów spółki dywidendowe, czyli wypłacające dywidendy swoim akcjonariuszom są lepiej postrzegane na rynku mieszkaniowym. W tym roku ponad połowa deweloperów notowanych na GPW podzieli się swoim zyskiem z akcjonariuszami. Mogą oni liczyć na duży zastrzyk gotówki, ale czy ten trend utrzyma się w przyszłości? Więcej na ten temat przeczytacie na egospodarka.pl, obud.pl, QBusiness.pl oraz ReNews.pl.

Dopłaty do czynszu

Od 1 stycznia 2019 roku ruszy nowy program rządowych dopłat. Tym razem chodzi o pomoc państwa w wydatkach mieszkaniowych. Dofinansowanie będzie można dostawać nawet przez 15 lat i skierowany jest do osób, których nie stać na wynajem lub zakup mieszkania, a jednocześnie mają zbyt wysokie zarobki, by otrzymać mieszkanie komunalne. Więcej o dopłatach do czynszu przeczytacie na tvn24BIS.

Przesilenie w mieszkaniówce?

Od pięciu lat trwa hossa na rynku nieruchomości, a naturalnym następstwem tej sytuacji będzie przesilenie koniunktury w polskiej mieszkaniówce. Którzy deweloperzy najbardziej ucierpią na spadku sprzedaży? Oraz, w którym polskim mieście odnotowano największy spadek popytu nowych mieszkań? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany w Pulsie Biznesu.

Walka o lokale

Do inwestowania w lokale na wynajem nie trzeba przekonywać, gdyż w dalszym ciągu zakup nieruchomości uważa się za jedną z najlepszych form lokaty kapitału. Co trzecie mieszkanie na rynku pierwotnym jest kupowane w celach inwestycyjnych i coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy klienci poszukujący kompaktowych mieszkań muszą o nie rywalizować z inwestorami. O tym w Rzeczpospolitej.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w krajowych metropoliach

Według najnowszego raportu stworzonego przez ekspertów RynekPierwotny.pl. Metrohouse i Expandera sytuacja mieszkaniowa w Polskich metropoliach jest bardzo zróżnicowana. Jak przedstawia się rynek mieszkaniowy w II kw. 2018 r. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu? O tym na egospodarka.pl.

30.07 – 05.08

Regionalne rynki nieruchomości

Najnowsza analiza rynków regionalnych przygotowana przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, Metrohouse i Expandera jednoznacznie wskazuje na wzrost cen mieszkań. Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu? O tym m.in. na TVN24bis, Expander.pl i PolskaTheTimes.

Warunki mieszkaniowe w Polsce

Obecny rząd  planuje wybudowę do 2030 r. 435 lokali mieszkalnych w przeliczeniu na 1000 Polaków. Jednak kluczowe znaczenie dla warunków mieszkaniowych w naszym kraju ma nie tylko ilość mieszkań, lecz również ich jakość. W dalszym ciągu w Polsce w bardzo złych warunkach żyje ponad 9% ludności. Więcej na ten temat przeczytacie na Skarbiec.biz oraz Forsal.pl, FORUMbiznesu.pl.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Mieszkania w Polsce coraz chętniej są kupowane przez obcokrajowców, a zwłaszcza przez obywateli Ukrainy. Z jakimi ograniczeniami kredytowym i spotykają się obcokrajowcy przy zakupie mieszkania w Polsce? Jakie wymogi muszą spełniać osoby innej narodowości, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny w największych krajowych bankach? O tym na Bankier.pl.

Ile procent mieszkań kupujemy za gotówkę?

Narodowy Bank Polski od kilku lat publikuje szacunkowe udziały środków gotówkowych przy zakupie mieszkania w największych miastach Polski. Pod koniec 2017 r. ten wskaźnik wyniósł aż 74 proc., jednak nie oznacza to, że były one kupowane bez udziału kredytu hipotecznego. Czy można określić całość transakcji gotówkowych na całym roku nieruchomości? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany na Bankier.pl.

Zasady wyceniania nieruchomości

Wycenianie nieruchomości, czyli proces określania wartości działki lub lokalu często bywa przedmiotem kontrowersji.  Jakie są rodzaje wyceny nieruchomości oraz jak to możliwe, że dwóch rzeczoznawców potrafi określić wartość rynkową tej samej nieruchomości w różny sposób? Więcej o wycenianiu lokali i działek przeczytacie na money.pl.

Ceny mieszkań a poziom wynagrodzeń

Według analiz ceny nieruchomości są w dużym stopniu uzależnione od wysokości wynagrodzeń. Jak Polska wypada w zestawieniu z innymi krajami starego kontynentu pod względem dostępności mieszkań? Ile mkw. mieszkania można kupić w Polsce za roczny dochód dyspozycyjny? O tym na Dziennik.pl.

Koniec boomu w Trójmiejskiej mieszkaniówce?

Według danych GUS dobra sytuacja deweloperów na trójmiejskim rynku nieruchomości może się niedługo skończyć. Od początku trwania prosperity na Pomorzu spadła liczba oddawanych do użytku mieszkań oraz rozpoczynanych inwestycji. Obecnie województwo pomorskie znajduje się na czwartym miejscu pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę w ośmiu największych rynkach Polski. Więcej na ten temat w Trójmiejskim wydaniu Gazety Wyborczej.

Inflacja a ceny mieszkań

Analitycy nieustannie donoszą o wzrostach cen nowych mieszkań. Czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości przypomina tą sprzed 10 lat? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl porównali obecne ceny mieszkań deweloperskich i analogiczne sprzed 10 lat. W których miastach mieszkania podrożały najbardziej? O tym na eGospodarka.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: