Cudzoziemcy na polskim rynku nieruchomości

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 04.02.2021,

Data aktualizacji: 03.11.2021

3 minuty czytania
Średnia ocen 4/5 na podstawie 44 głosów
Ilu obcokrajowców kupuje mieszkania w Polsce?
Nie maleje zainteresowanie nabyciem nieruchomości na terenie Polski przez cudzoziemców. Ilu obcokrajowców chce kupić mieszkanie w Polsce? Jakie lokalizacje wybierają najczęściej? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Rekordowo niskie stopy procentowe a także coraz większe zainteresowanie cudzoziemców zakupem nieruchomości w Polsce, stanowią dodatkowe impulsy dla koniunktury na rodzimym rynku mieszkaniowym. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, obcokrajowcy w 2019 roku kupili blisko 8,5 tys. lokali mieszkalnych i prawie 2,5 tys. lokali użytkowych.

Choć pozornie nie są to duże ilości, z roku na rok wzrasta liczba osób posługujących się obcym paszportem, zainteresowanych zakupem mieszkania i domu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy wśród obcokrajowców rośnie zainteresowanie nieruchomościami położonymi w Polsce
 • obywatele jakiego państwa najchętniej kupują nieruchomości w naszym kraju
 • w jakich miastach cudzoziemcy najczęściej kupują lokale

Ilu obcokrajowców kupuje mieszkania w Polsce?

Coroczny raport opracowany przez MSWiA, dotyczący kwestii nabywania nieruchomości przez osoby niebędące obywatelami RP wyraźnie wskazał, że - w porównaniu do lat wcześniejszych - wzrosła liczba cudzoziemców zainteresowanych zakupem polskich nieruchomości. Dane udostępnione przez resort wskazują, że w minionym roku największą grupę spośród obcokrajowców zainteresowanych zakupem nieruchomości w Polsce stanowili obywatele Ukrainy. 

Niemcy po wejściu do UE

Warto prześledzić sytuację na rodzimym rynku jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. W momencie dołączenia do wspólnoty granice zostały otwarte, co było równoznaczne z otwarciem rynku mieszkaniowego. Wówczas zakup nieruchomości na terenie kraju stał się możliwy również dla osób niebędących obywatelami RP.  

Przed oficjalnym wejściem Polski do struktur UE, niewielu obcokrajowców było zainteresowanych zakupem nieruchomości na terenie naszego kraju. Dane zgromadzone przez departament wskazują, że przez ostatnich 20 lat cudzoziemcy dokonali łącznie zakupu około 500 lokali. W 2005 roku, po upływie roku od momentu przystąpienia Polski do UE, odnotowano już 1368 transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców. 

Większość uczestniczących w transakcji stanowili obywatele Niemiec, również rodacy posługujący się niemieckim paszportem. Na drugim miejscu znaleźli się Brytyjczycy i Irlandczycy. Polskie nieruchomości - głównie w celach inwestycyjnych - kupowali także Włosi i Hiszpanie.

obcokrajowcy kupujący mieszkanie w Polsce

Ukraińcy na prowadzeniu

Do 2012 roku to obywatele Niemiec kupowali najwięcej mieszkań i domów na sprzedaż w Polsce. Jednak już w 2015 roku - według danych MSWiA - na podium zestawienia wysunęli się Ukraińcy. Podobna sytuacja ma miejsce dziś. Obywatele Ukrainy są grupą obcokrajowców, która dokonuje najwięcej transakcji na rodzimym rynku mieszkaniowym. Tylko w 2019 roku kupili w Polsce 3,2 tys. mieszkań, co stanowi ponad 36% wszystkich zakupów. Co istotne i warte podkreślenia, Ukraińcy są zainteresowani nie tylko zakupem lokali mieszkalnych, ale również gruntów. W 2019 roku wydano 270 takich zezwoleń na zakup 53,3 hektarów.

Tak duże zainteresowanie zakupem polskich nieruchomości przez obywateli Ukrainy może mieć związek z prowadzoną polityką migracyjną i sytuacją polityczną panującą u naszych sąsiadów. Obywatele tego kraju coraz częściej decydują się na emigrację i podejmują decyzję o pozostaniu w Polsce na stałe, co nierzadko wiąże się z koniecznością zakupu nieruchomości. Większość z nich rozpoczyna pracę bądź studia na uczelniach wyższych. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które tutaj otrzymują, jest znacznie wyższe niż w ich rodzimym kraju. Nie zdumiewa zatem rosnący popyt na polskie nieruchomości.

Stacja Mińsk - inwestycja pod Warszawą

Gdzie obcokrajowcy kupują mieszkania?

Gdzie kupują nieruchomości obcokrajowcy? Dane opublikowane przez resort wskazują, że lokalizacjami najchętniej wybieranymi przez cudzoziemców są większe aglomeracje - Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. To właśnie w tych miastach najłatwiej znaleźć pracę, co zapewne przyczynia się do zakupu nieruchomości przez cudzoziemców w tych metropoliach.

Warto wspomnieć, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia, wydanego przez MSWiA. Jak w świetle prawa przebiega zakup nieruchomości przez obywateli UE i innych państw spoza Unii?

Sprawdź artykuł opracowany przez naszego eksperta: Kiedy cudzoziemiec może nabyć nieruchomość w Polsce?

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: