Ilu obcokrajowców kupuje mieszkania w Polsce?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 19.05.2022, Data aktualizacji: 01.06.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 52 głosów

Cudzoziemcy na polskim rynku nieruchomości
Nie maleje zainteresowanie nabyciem nieruchomości na terenie Polski przez cudzoziemców. Ilu obcokrajowców chce kupić mieszkanie w Polsce? Jakie lokalizacje wybierają najczęściej? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Liczba cudzoziemców zainteresowanych zakupem mieszkania w naszym kraju systematycznie rośnie. W 2021 r. w ich ręce trafiło aż ponad 10,6 tys. lokali. Kto kupił najwięcej? W statystykach przodowali obywatele Ukrainy. Właścicielami polskich mieszkań chętnie zostają także Niemcy, Białorusini i Rosjanie. Co skłania ich do zakupu? Odpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • obywatele jakiego kraju najliczniej kupują nieruchomości w Polsce
 • od kiedy Polska otworzyła się na zagranicznych kupujących
 • czy cudzoziemcy muszą się liczyć z jakimiś ograniczeniami w nabywaniu mieszkań 

W ostatnich dwóch dekadach rodzimy rynek nieruchomości został niemal całkowicie otwarty dla cudzoziemców. Zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wymaga jedynie zakup nieruchomości w strefie nadgranicznej. Z ograniczeniami w zakupie lokali trzeba się zatem liczyć m.in. w Szczecinie, Trójmieście, Świnoujściu oraz Zakopanem. Co ważne, takiego zezwolenia nie potrzebują obywatele Unii Europejskiej.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców Czytaj

Cudzoziemcy w Polsce - zakup mieszkań

Z raportów MSWIA wynika, że z roku na rok rośnie liczba rejestrowanych transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców. Chwilowy przestój miał miejsce podczas pandemii i jednak już 2021 rok przyniósł rekordową liczbę sprzedaży. Zgodnie z danymi resortu osoby z zagranicznym paszportem kupiły w naszym kraju 10 621 mieszkań oraz 2 542 lokale użytkowe. Tych pierwszych było aż o ponad 43% więcej niż rok wcześniej!

mieszkaniówka atrakcyjna dla obcokrajowców

Otwarcie rynku nieruchomości na obcokrajowców

Istotnym wydarzeniem w kontekście sprzedaży mieszkań obcokrajowcom było wejście Polski do Unii Europejskiej. W momencie dołączenia do wspólnoty granice zostały otwarte, co było równoznaczne z otwarciem rodzimego rynku nieruchomości. Wówczas zakup nieruchomości na terenie kraju stał się możliwy również dla osób niebędących obywatelami RP. Jak się okazało na przeprowadzenie takich transakcji znalazło się wielu chętnych.

Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej przed 2004 rokiem. Niewielu obcokrajowców było zainteresowanych zakupem nieruchomości w Polsce. Dane zgromadzone przez MSWiA wskazują, że w ręce cudzoziemców trafiało poniżej 500 lokali rocznie. Już w 2005 roku, czyli zaledwie rok od momentu przystąpienia naszego kraju do UE, odnotowano już 1 368 transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców. 

Większość z nich była dokonywana przez obywateli Niemiec, w tym naszych rodaków posługujących się niemieckim paszportem. Mieszkania chętnie kupowali także Brytyjczycy i Irlandczycy. Nie brakowało również klientów z Włoch i Hiszpanii, którzy nabywali polskie nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Co ciekawe, w ostatnich latach rośnie zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości wykazują obywatele Indii i Wietnamu.

obywatele jakich państw najchętniej kupowali mieszkania

Ile mieszkań kupują Ukraińcy w Polsce?

Najliczniejszą grupę cudzoziemców zainteresowanych zakupem mieszkań w Polsce stanowią Ukraińcy. W 2019 roku stali się właścicielami ponad 3,1 tys. nieruchomości, w 2020 roku dokonali ponad 2,9 transakcji. Z kolei ubiegły rok przyniósł rekord w postaci blisko 4,5 tys. zakupionych M.

Co istotne, Ukraińcy nabywają nie tylko lokale mieszkalne, ale również grunty. W 2019 roku wydano 270 zezwoleń na zakup 53,3 hektarów. Jako główny cel nabycia działek wnioskodawcy wskazywali zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Głównym powodem przyjazdów imigrantów z Ukrainy do Polski jest różnica w poziomie wynagrodzeń. Ponadto duża część osób wybiera imigrację także w poszukiwaniu lepszej jakości życia. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że w 2021 r. blisko 504,2 tys. cudzoziemców dostało zezwolenie na pracę - aż 325,2 tys., czyli przeszło dwie trzecie, przypadało na obywateli Ukrainy.

– Od siedmiu lat to właśnie Ukraińcy są największą grupą kupujących z obcym paszportem. W 2021 r. sfinalizowali transakcje dotyczące co najmniej 4,5 tys. mieszkań. Pod względem metrażu obywatele Ukrainy kupili ich więcej, niż łącznie obywatele kolejnych 16 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii – mówi Marek Wielgo ekspert GetHome.pl i RynekPierwotny.pl.

Polska jest dla imigrantów z Ukrainy „oknem na świat”, jest stabilna politycznie i gospodarczo, a jej obywatele korzystają w pełni z praw UE. W ostatnim czasie stała się także schronieniem przed wojną. Wybuch konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą zmusił miliony ludzi do ucieczki. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego do Polski przyjechało 3,442 mln osób z Ukrainy (stan na 18.05.22r.). Część z nich pojechała dalej na Zachód, niektórzy wrócili już do domów, ale ogromna rzesza została w kraju. Póki co, trudno oszacować ilu z nich zostanie u nas na stałe. Eksperci prognozują, że może to być nawet 1,6 mln Ukraińców. Zwłaszcza tych, którzy nie będą mieli do czego wracać.

jaki odsetek wśród kupujących stanowili obywatele Ukrainy

Przykładowe wzory umowy najmu dla osób z Ukrainy Zobacz

Duże zainteresowanie wśród Rosjan i Białorusinów

Nie tylko Ukraińcy, ale także obywatele Białorusi i Rosji, chętnie nabywają nieruchomości w Polsce. Łącznie nasi wschodni sąsiedzi kupili w 2021 r. – głównie w największych miastach – przeszło 5,5 tys. mieszkań o łącznej powierzchni przeszło 303 tys. m kw. Gdyby przyjąć, że średnia cena metra kwadratowego wynosi 10 tys. zł, to oznaczałoby, że w ubiegłym roku wydali oni na mieszkania w naszym kraju łącznie 3 mld zł.

Duże zainteresowanie zakupem polskich nieruchomości przez naszych wschodnich sąsiadów może mieć związek z prowadzoną polityką migracyjną i sytuację polityczną panującą w tych krajach. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które tutaj otrzymują, jest znacznie wyższe niż w ich rodzimych państwach.

Dlatego też obywatele Rosji, Białorusi i przede wszystkim Ukrainy coraz częściej decydują się na emigrację i podejmują decyzję o pozostaniu w Polsce. Szukają tu pracy, posyłają dzieci do szkół i na studia wyższe. Za takimi decyzjami często idzie postanowienie o zakupie mieszkania. Zwłaszcza, gdy przeprowadzki podejmują się całe rodziny.

ile mieszkań kupowali wschodni sąsiedzi

Gdzie obcokrajowcy kupują mieszkania?

Z danych MSWiA wynika, że w 2021 roku cudzoziemcy najchętniej kupowali mieszkania w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Stolica jest dla większości z nich oczywistym wyborem. Do osiedlenia się w tym rejonie Polski zachęca duży rynek pracy i bogata oferta edukacyjna. Co ciekawe, w ostatnich trzech latach najbardziej, bo aż o 67% wzrosła liczba transakcji mieszkaniowych zawieranych w Łodzi. W 2021 r. było ich więcej niż w Poznaniu i Gdańsku. 

Cudzoziemcy najchętniej kupują mieszkania w dużych miastach. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się miasta powiatowe i mniejsze miasta wojewódzkie.

w jakich miastach obcokrajowcy kupują mieszkania

Podsumowanie 

Obcokrajowcy coraz śmielej poruszają się po polskim rynku nieruchomości. Z roku na rok nabywają na własność coraz więcej mieszkań. W najbliższych latach z pewnością zwiększać się będzie liczba transakcji dokonywana przez Ukraińców. Trudno przewidzieć, kiedy skończy się wojna w ich kraju, dlatego wielu z nich zdecyduje się osiąść w Polsce na stałe. Ci, których będzie na to stać, będą kupować mieszkania. Skalę tego zjawiska będziemy obserwować w najbliższych miesiącach i latach.

Wojna w Ukrainie a ceny mieszkań Sprawdź

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: