Przegląd prasy - czerwiec 2020
Data publikacji: 08.06.2020, Data aktualizacji: 27.06.2022
22.06 - 28.06
Ożywienie na rynku pierwotnym
Po wprowadzonym lockdown i stagnacji spowodowanej epidemią koronawirusa, w branży nieruchomości widać ożywienie. Choć według najnowszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, w maju 2020 roku wydano mniej pozwoleń na budowę niż przed rokiem, to w porównaniu do kwietnia br. widać, że rynek powoli odżywa. Więcej o aktualnej sytuacji w branży deweloperskiej przeczytacie w Pulsie Biznesu, Parkiecie oraz na obud.pl i TerazDom.pl.
Spadają ceny transakcyjne
Jak wskazują dane GUS, maj dla deweloperów okazał się być bardziej łaskawy niż poprzedni miesiąc, kiedy to w branży nieruchomości widoczne były efekty lockdownu. Lecz, jeśli przyjrzymy się statystykom i porównamy je z tymi z ubiegłego roku, to sytuacja na rynku nie wygląda już tak optymistycznie. Czy możemy już mówić o kryzysie? Odpowiedź znajdziesz w Rzeczpospolitej.
Deweloperzy stawiają na pofabryczne grunty
Na miejscu dawnych obiektów przemysłowych coraz częściej powstają inwestycje mieszkaniowe, a najwięcej takich obiektów znajduje się w Łodzi. Pytanie, czy mieszkanie w pofabrycznej inwestycji jest na pewno bezpieczne. Mimo zapewnień deweloperów, że badają i uzdrawiają grunt, to przepisy dotyczące wykonywania badań ziemi nie są jednoznaczne. O tym w Rzeczpospolitej.
Eksmisja na poczet niezapłaconego czynszu
Licytacja mieszkania własnościowego zazwyczaj kojarzy nam się z niespłaconym kredytem hipotecznym, jednak jak się okazuje, do licytacji mogą doprowadzić również zaległości czynszowe. Co na ten temat mówią obowiązujące przepisy oraz prawo spółdzielcze? Czy problem z eksmisją na poczet zaległości czynszowych dotyczy również wspólnot mieszkaniowych? Odpowiedzi znajdziesz w artykule opublikowanym na Infor.pl.
Budowa stawu i oczka wodnego — formalności
Oczko wodne i staw to ciekawe sposoby na aranżację ogrodu. Od niedawna zrobiło się o nich głośno, za sprawą jednego z tematów trwającej kampanii wyborczej. Chodzi o małą retencję blisko domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych. Czy budowa takiego akwenu jest skomplikowana pod względem formalnym? Czytaj więcej na Infor.pl.
Fala eksmisji w Ameryce?
Mimo ustąpienia miejsca Chinom w największej wartości rynku domów i lokali, Stany Zjednoczone nadal są niezwykle istotnym rynkiem mieszkaniowym na świecie. W Ameryce nastąpił wzrost liczby licytowanych nieruchomości, połączony z masowymi eksmisjami, co może sprzyjać spadkom cen na rynku mieszkaniowym. Więcej o sytuacji w amerykańskiej mieszkaniówce przeczytacie na Forsal.pl.
Ile kraj wydaje na politykę mieszkaniową?
Sytuację wsparcia krajowej polityki mieszkaniowej poprawiają wydatki samorządów. Jednak jak się okazuje, sam wzrost nakładów na krajową mieszkaniówkę nie rozwiąże problemów, związanych m.in. z wysokim poziomem zadłużenia mieszkań komunalnych i socjalnych. O tym na Forsal.pl.
Obniżka rat hipotecznych
Po serii trzech obniżek stóp procentowych NBP wielu kredytobiorców z niecierpliwością oczekuje pozytywnych skutków obniżenia rat hipotek. Niestety spadki rat mogą być zauważalne dopiero po wakacjach, gdyż decydujące znaczenie mają klauzule umowne zawarte w umowach z bankami. Dlaczego tak długo trzeba czekać na obniżkę rat hipoteki? O tym na Bankier.pl.
Zakup mieszkania z najemcą
Podczas przeglądania ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, w niektórych z nich pojawiają się informacje o najemcy. Choć nabycie takiego lokalu może wydawać się bardziej atrakcyjne, to warto sprawdzić, czy nieruchomość nie będzie problematyczna pod względem prawnym. Czytaj więcej na Bankier.pl.
Mieszkanie inteligentne od dewelopera
Podczas, gdy miejsca parkingowe, komórki lokatorskie i specjalnie zaaranżowane strefy zielone stały się powszechne, znaczenia zaczęło nabierać inne udogodnienie, znane nam dotychczas z oferty premium. Systemy smart home zaczynają budzić coraz większe zainteresowanie zwłaszcza wśród milenialsów, którzy doceniają komfort mieszkania, jaki zapewniają inteligentne rozwiązania. O tym na TerazDom.pl.
Na podstawie czego postają budynki wielorodzinne?
W Polsce rośnie liczba inwestycji budowanych na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jednak ten wynik w dalszym ciągu jest zbyt niski, gdyż, jak informuje GUS, pod koniec 2018 roku aż jedna trzecia bloków powstała na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Gdzie powstaje najwięcej bloków z pozwoleniem wydanym na podstawie plany miejscowego? Więcej na TerazDom.pl.
15.06 - 21.06
Stabilizacja cen mieszkań
Maj jest pierwszym miesiącem, w którym zaczęła być widoczna stabilizacja cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Dzięki obniżkom cen w niektórych miastach można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Jak przedstawiała się średnia cena za mkw. w maju w największych Polskich miastach? Gdzie ceny mieszkań wciąż rosną, a gdzie zaczęły spadać? Odpowiedzi znajdziesz w Rzeczpospolitej oraz na portalach Interia.pl, obud.pl i eGospodarka.pl.
Wróciła moda na domki letniskowe
W latach 2015-2019 powstało wiele nieruchomości letniskowych, jak np. domki wypoczynkowe czy rezydencje wiejskie. Na podstawie danych GUS analitycy portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, na terenie, których województw powstało najwięcej takich budynków. Przeczytacie o tym na dziennik.pl, jeżeli dodatkowo interesują Was domki mobilne, to zachęcamy do odsłuchania audycji na ten temat w radiu TOK FM.
Energooszczędne mieszkania
Ekologiczny styl życia staje się coraz bardziej popularny i nie ogranicza się już tylko do zmiany naszych codziennych nawyków, ale również do tego, jak mieszkamy. Rozwiązania energooszczędne pojawiają się jako jedno z udogodnień w nowych inwestycjach — w częściach wspólnych oraz mieszkaniach, jako tzw. system smart home. O tym w Pulsie Biznesu.
Nowa ulga mieszkaniowa
Niedawno zapowiedziana przez rząd, nowa ulga mieszkaniowa wzbudza pewne kontrowersje. Chodzi o wykluczenie nieruchomości z rynku wtórnego oraz skromną wysokość wsparcia dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Jak w porównaniu do ulgi budowlanej sprzed 20 lat przedstawia się projekt nowej ulgi mieszkaniowej? O tym na money.pl.
Więzienie za “odcięcie mediów”
W odpowiedzi na prowadzoną 8 lat temu działalność “czyścicieli kamienic”, politycy zmienili przepisy kodeksu karnego. Choć zmiany prawne zostały wprowadzone na początku 2016 roku i wciąż budzą pewne wątpliwości. Chodzi o wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla osób utrudniających korzystanie z mieszkania poprzez “odcięcie mediów”. Więcej na money.pl.
Ogród wertykalny w domu
Kompozycja z roślin pnących, a może ściana z mchu? Istnieje wiele możliwości stworzenia ogrodu wertykalnego we własnym mieszkaniu. Dzięki odrobinie wyobraźni, manualnym zdolnością i nowatorskiemu podejściu w prosty sposób możecie przygotować go samodzielnie. Jakie rośliny będą idealne do stworzenia ogrodu wertykalnego? Jak go pielęgnować, by przez długi czas cieszył oko? Odpowiedzi znajdziecie na deccoria.pl.
Jak wybrać kosiarkę do trawy?
Osoby posiadające działki i ogródki przydomowe doskonale wiedzą, że aby trawnik zawsze wyglądał na zadbany, trzeba go regularnie kosić. Zakup odpowiedniego sprzętu ułatwi pielęgnację otaczającej was zieleni i może sprawić, że konieczność przycinania trawnika przestanie być przykrym obowiązkiem. W artykule opublikowanym na deccoria.pl przeczytacie, jaką kosiarkę wybrać do małego, a jaką do dużego ogrodu.
Na którym piętrze chcemy mieszkać?
Nasze kryteria wyboru mieszkania nie powinny ograniczać się tylko do ceny i lokalizacji. Kiedy już zdecydujemy się na konkretną inwestycję, warto pod uwagę wziąć piętro, na którym znajdować się będzie nasze przyszłe lokum. Wybór właściwej kondygnacji będzie miał wpływ nie tylko na widok z okna czy komfort mieszkania, ale również na jego cenę. Jakie piętra są najpopularniejsze wśród nabywców mieszkań? Dowiecie się z materiału opublikowanego na eGospodarka.pl.
Kwietniowe spowolnienie w mieszkaniówce
W maju Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz pierwszych czterech miesiącach 2020 roku. Zaprezentowane dane ujawniły pierwsze efekty zamrożenia gospodarki spowodowanego epidemią koronawirusa. Ile mieszkań oddano do użytku w kwietniu br.? Sprawdźcie na TerazDom.pl.
08.06 - 14.06
Jakie mieszkania wybierają millenialsi?
Osoby urodzone w latach 1980 - 2000 stanowią obecnie 30 procent populacji Polski. O tym, że stają się ważną grupą docelową dla firm deweloperskich, świadczyć może m.in. to, że na niektórych osiedlach stanowią ponad połowę mieszkańców. Istnieje wiele stereotypów odnośnie do ich preferencji mieszkaniowych, dlatego postanowiliśmy zapytać deweloperów, jakie mieszkania wybierają najczęściej. O tym w Pulsie Biznesu oraz na eGospodarka.pl.
Smart home w nowych inwestycjach
Coraz częściej osoby szukające swojego wymarzonego M pytają o dodatkowe udogodnienia w nowych inwestycjach. Na popularności zyskuje m.in. system smart home, który nie tylko znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ale również pozwala obniżyć koszty eksploatacji mieszkania. Którzy deweloperzy posiadają w swojej ofercie lokale wyposażone w inteligentne rozwiązania? Więcej na obud.pl i eGospodarka.pl.
Problemy z rewitalizacją kamienic
Historyczne nieruchomości mieszkaniowe stanowią wyjątkową ofertę firm deweloperskich. Ceny lokali w kamienicach często osiągają poziom luksusowych apartamentów, mimo to ich popularność wcale nie dziwi, bo poza unikatową architekturą i wysokim standardem, takie inwestycje zlokalizowane są najczęściej w centrach miast. Adaptacja kamienic nie należy do najprostszych, choćby z powodu formalności konserwatorskich, które potrafią trwać latami. O tym w Rzeczpospolitej.
Ulga na zakup mieszkania
Rząd chce wprowadzić ulgę w podatku dochodowym dla osób, które mają 35 lat lub mniej i kupują swoje pierwsze mieszkanie od dewelopera, bądź budują dom jednorodzinny. Niestety obiecywane wsparcie jest skromne, a wysokość ulgi ma zależeć od wielkości gospodarstwa domowego oraz lokalizacji mieszkania. Więcej o uldze podatkowej na zakup nieruchomości przeczytacie w Wyborczej.
Ceny nowych mieszkań w maju
Maj jest pierwszym miesiącem, w którym zaczęła być widoczna stabilizacja cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Co prawda w czterech z sześciu największych miast ceny nadal rosły, ale były to niewielkie zmiany (np. w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu wzrosty wyniosły zaledwie ułamek procenta). Czy w końcu tendencja wzrostowa cen mieszkań zostanie zatrzymana? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.
Jak taniały mieszkania podczas ostatniego kryzysu?
Obecna sytuacja sprawiła, że wiele osób liczy na spadki cen mieszkań deweloperskich. Jak na razie nie widać większych spadków cen, ale pierwsze obniżki w Warszawie, czy stabilizacja cen w Poznaniu i Łodzi mogą pozytywnie nastrajać kupujących. Czy powtórzy się sytuacja z kryzysu w 2008 roku? Jak w ciągu ostatnich 14 lat zmieniała się dostępność cenowa mieszkań? O tym na forsal.pl.
01.06 - 07.06
O ile potaniały nowe hipoteki?
Niedawne obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej mocno wpłynęły na koszty nowych hipotek. Mimo że banki powoli aktualizują oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, to statystyki za kwiecień powinny częściowo uwzględniać marcową obniżkę stóp procentowych NBP. Więcej o kosztach nowych kredytów mieszkaniowych przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, eGospodarka.pl, ForumBiznesu.pl, Administrator24.info i TerazDom.pl.
Nowa ulga mieszkaniowa
Od 2021 roku Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić nową ulgę mieszkaniową dla osób do 35 roku życia, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie od dewelopera lub budują dom jednorodzinny na własnej działce. Jednak zdaniem ekspertów przewidywana ulga mieszkaniowa w PIT jest zbyt mała, by stanowiła istotne wsparcie dla nabywców. O tym w Rzeczpospolitej oraz na Gazeta.pl i money.pl.
Wpływ obniżki stóp procentowych na mieszkaniówkę
Czwartkowa obniżka stóp procentowych przez RPP była dużym zaskoczeniem i spotkała się w wielu przypadkach z negatywnym odbiorem. Rada podjęła decyzję o obniżce stopy referencyjnej do 0,1 proc. Jak decyzja Rady Polityki Pieniężnej może wpłynąć na krajowych rynek mieszkaniowy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na eGospodarka.pl i TerazDom.pl.
Jak pozbyć się kuny z domu
Kuna domowa to mały drapieżny ssak, który mieszka w pobliżu ludzkich siedzib. Jest aktywna w nocy, a w ciągu dnia kryje się na strychach, w stodołach i piwnicach. Mimo tego, że kuny żywią się przede wszystkim myszami i szczurami, to mogą wyrządzać duże szkody, np. przegryźć kable czy zniszczyć ocieplenie budynku. Jak pozbyć się tych stworzeń z domu? Odpowiedź znajdziecie na WP.pl.
Jak myć okna?
Nawet najpiękniejsze mieszkanie straci swój urok przez brudne ramy okienne oraz smugi na szybach. Dla wielu osób mycie okien jest jedną z najmniej lubianych czynności podczas domowych porządków, jednak istnieją sposoby, dzięki którym mycie okien stanie się szybkie i bardzo proste. Sposoby na perfekcyjnie czyste okna znajdziecie na WP.pl.
Czeka nas wzrost cen działek?
Wraca moda na działki rekreacyjne, nie tylko na obecną sytuację, ale również dlatego, że coraz chętniej lubimy odciąć się od wielkomiejskiego stylu życia i odpocząć z najbliższymi w ciszy i spokoju. Osoby posiadające większy budżet mogą rozglądać się za ogródkiem działkowym, ale niestety od pewnego czasu obserwujemy wzrost ich cen. O działkach przeczytacie na money.pl.
Od czego zacząć szukanie mieszkania?
Planując zakup mieszkania, musimy przygotować się nie tylko na czasochłonny proces poszukiwań, ale również na liczne formalności związane z kwestiami prawnymi czy kredytowaniem naszego wymarzonego M. Pomocne może być zaplanowanie krok po kroku wszystkich czynności związanych ze znalezieniem mieszkania, które idealnie wpisuje się w nasze gusta. Więcej na money.pl.
Zwrot prowizji hipotecznej
Już w 2016 roku klienci banków zaczęli domagać się zwrotów wszytskich kosztów kredytów oraz prowizji za jego wcześniejszą spłatę. Co ciekawe, aż do 2019 roku polityka banków związana ze zwrotem kosztów po nadpłacie kredytów była niejednolita i wiele zależało od tego, czy kredytobiorca wykazał się mocną determinacją do dochodzenia swoich roszczeń. Czy zwrot hipotecznej prowizji będzie możliwy? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.
Hipoteka w czasie koronawirusa
Epidemia mocno wpłynęła na rynek kredytów mieszkaniowych, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. W wielu krajach zostały wprowadzone specjalne programy wspierające kredytobiorców. Jak się okazuje, na tle innych krajów, działania prowadzone przez polski rząd wydają się dość ostrożne. O tym na Bankier.pl.
Remont, a urzędowe formalności
Lato to najczęściej wybierana pora roku na remont mieszkania czy domu. Wiele osób, które planują prace remontowe, nie jest świadoma tego, że istnieją przepisy zobowiązujące w pewnych sytuacjach do zgłoszenia planowanych prac, bądź uzyskania na nie pozwolenia. Jakie prace można przeprowadzić bez urzędowych formalności? Odpowiedź znajdziecie na Bankier.pl.
Smarthome w nowych inwestycjach
Inteligentne rozwiązania coraz bardziej zyskują na znaczeniu, widoczne jest to zwłaszcza w ofertach mieszkań z rynku pierwotnego w największych polskich metropoliach. Zalet systemu smart home jest wiele, np. obniżenie kosztów eksploatacji mieszkania, bezpieczeństwo czy podniesienie komfortu życia. Którzy krajowi deweloperzy oferują w swoich inwestycjach inteligentne rozwiązania? Dowiecie się z materiału opublikowanego na eGospodarka.pl.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: