Małe ogródki przydomowe

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 12.05.2019, Data aktualizacji: 08.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Małe ogródki przydomowe
Jak zadbać o wystrój niewielkich ogródków? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl.

Niektórzy traktują je jako namiastkę przyszłego domu na wsi, dla innych są wymarzoną oazą spokoju w miejskim zgiełku. Tarasy z ogródkiem to popularny sposób zagospodarowania przestrzeni za oknami parterowych mieszkań na współczesnych osiedlach. O czym pamiętać przy planowaniu własnej aranżacji w tej przydomowej strefie relaksu?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak urządzić przydomowy ogródek 
 • czy możemy ingerować w elewację
 • jakie funkcje pełni roślinność w ogrodzie 

Ingerencja z głową

Zacznijmy od tego, że nie zawsze możemy wprowadzać do takiego ogródka wszystkie modyfikacje, które sobie zaplanujemy. Jako element większej całości musi on spełniać pewne, obowiązujące na całym osiedlu, normy. Najlepiej więc zorientować się u administratora obiektu, na co możemy sobie pozwolić i czy wymagana jest ewentualna zgoda dodatkowego organu, np. wspólnoty lub spółdzielni, zarządcy, inspektora budowlanego czy architekta. Zdarza się, że już w umowie mamy wskazane sytuacje i osoby, do których należy się zwrócić. A ograniczenia, o których mowa, mogą dotyczyć zarówno poważniejszych prac montażowych, jak i zmian czysto estetycznych.

Przykładowo, deweloper może zastrzec, że wszelkie, nawet drobne ingerencje w elewację muszą być zatwierdzone przez autora jej projektu. Na szczęście często, jeśli nie planujemy niebezpiecznych lub odstających wizualnie od otoczenia modyfikacji, otrzymanie zgody bywa łatwą do załatwienia formalnością. We wspólnotach niejednokrotnie praktykuje się też określanie uchwałami zakresu dopuszczalnych działań dla wszystkich właścicieli lokali.

betonowa ścieżka

W każdym przypadku dobrze jest już na etapie poszukiwania mieszkania zwracać uwagę, jak prezentuje się dołączona do niego przestrzeń: jaką ma powierzchnię, czy lokalizacja jest komfortowa, jak wygląda ogrodzenie, czy posiada zadaszenie lub możliwość zainstalowania takiej konstrukcji, jak zagospodarowana jest nawierzchnia. Oczywiście nie chodzi o to, by zagadnienia te decydowały o rezygnacji z zakupu lokalu, ale warto wcześniej wiedzieć, czego się spodziewać.

Nie tylko trawa

Zdarza się, że po pierwszych zachwytach zielenią za oknem, dochodzimy do wniosku, że strefa ta obejmuje zbyt mało powierzchni utwardzonej (lub nie obejmuje jej wcale), przez co trudniej nam będzie stabilnie ustawić większy stół, przy którym chcemy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli nie ma przeciwskazań formalnych, możemy nieco ją rozbudować, uzupełniając zastane elementy lub zmieniając je na zupełnie nowe. Doskonałym rozwiązaniem będą tu płyty tarasowe z gresu porcelanowego.

Są wyjątkowo trwałe, odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, obciążenia czy zabrudzenia, a do tego bardzo łatwe w pielęgnacji. Co więcej, mamy do dyspozycji ogromną paletę barw, faktur czy formatów, dzięki czemu łatwo będzie dobrać wygląd pasujący do otoczenia. Duże możliwości kreacyjne oferują także płyty z betonu. To sprawdzony budulec tarasów, ścieżek i innych zewnętrznych nawierzchni.

W każdym przypadku należy jednak stosować się do podstawowych zasad układania kostek czy płyt. Producenci tych materiałów i wykonawcy zwracają szczególną uwagę na priorytetowe znaczenie odpowiedniej podbudowy. Liczy się tu grubość składających się na nią warstw oraz rodzaj użytych kruszyw. Warto więc zapoznać się ze wskazaniami dla nawierzchni wykorzystywanych pod ruch pieszy.

Dobrze jest też na tym etapie zweryfikować, czy pod wąskim pasem gruntu nie mamy betonowej konstrukcji wieńczącej podziemny garaż. Może to bowiem zmienić nasze założenia co do głębokości podbudowy.

Przygotowaliśmy grunt pod nogami, wystawiliśmy stół, krzesła, leżaki, hamak, dmuchany basen ogrodowy dla dzieci, słowem – wszystko, co jest nam w danej chwili potrzebne do szczęścia, mamy w zasięgu ręki. Po kilku takich chwilach może nam jednak zacząć doskwierać… nadmiar letniego słońca. Dlatego do popularnych elementów ogródkowego niezbędnika należą specjalne żagle i parasole przeciwsłoneczne. W pierwszym przypadku pamiętajmy, by spytać o zgodę na ewentualne mocowanie takiej osłony na nienależących do nas elementach, np. balkonie sąsiada z pierwszego piętra.

Niezależnie od tego, którą konstrukcję wybierzemy, obie one powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wiatrem, który bardzo lubi oddziaływać na takie duże powierzchnie. Pamiętajmy też, że współczesne elewacje kryją pod tynkiem warstwę ocieplenia. Wszelkie haki i kołki na których zamierzamy wieszać akcesoria muszą być dostosowane do takiego podłoża. Trzeba też zachować szczególną ostrożność, by nie doprowadzić do powstania mostków cieplnych w termoizolacji.

płyty tarasowe z porcelanego gresu

Jeśli chcemy spędzać na powietrzu również letnie wieczory, możemy zainwestować w oświetlenie zewnętrzne. Zachowajmy jednak przy tym umiar, by nasza iluminacja nie była kłopotliwa dla innych mieszkańców osiedla. Idealnie sprawdzają się w takich miejscach nowoczesne lampy ogrodowe 12 V – są bezpieczne dla użytkowników, mało inwazyjne, łatwe w montażu i dostępne z całym niezbędnym osprzętem.  Na tarasie czy w ogródku możemy postawić na uniwersalne reflektorki z możliwością regulacji strumienia światła lub też umieścić na ścianie klimatyczne, okrągłe lampy, subtelnie podświetlające najbliższe otoczenie.

Kropka nad i

Oczywiście dla wielu osób gotowa aranżacja to taka, w której nie brakuje różnego rodzaju dodatków. Obok odpornych na wilgoć mebli ogrodowych, chętnie wprowadzamy do niej lampiony, ozdobne skrzynie czy dekoracje wieszane na płocie.

Ważne są także rośliny, które mogą spełniać typowo ozdobne funkcje, a jednocześnie stanowić naturalny mur osłaniający nas od strony chodnika, ulicy, placu zabaw czy działki obok. Podobnie jak przy wykonywaniu podbudowy pod płyty, również w tym przypadku inwestycja powinna być poprzedzona sprawdzeniem warunków glebowych, także pod kątem obecności elementów konstrukcji budynku. Upewnijmy się też, czy wybrane przez nas okazy nie osiągają z czasem zbyt dużych rozmiarów.

Całość może wieńczyć dodatkowa zabudowa ogrodzenia, jeśli wersja podstawowa nam nie odpowiada wizualnie lub nie gwarantuje pożądanej intymności. Dobrze jednak, by wybrana osłona była spójna z wyglądem tego typu rozwiązań u sąsiadów. Najlepiej jest ustalić wcześniej z nimi i z zarządcą jednolity kierunek stylistyczny.

gres porcelanowy

Co za dużo to…

Umiar to bardzo istotny towarzysz niełatwego procesu aranżowania niewielkich przestrzeni. Często bowiem pojawia się pokusa, by umieszczać w nich wszystko, co może okazać się kiedyś przydatne, ale niekoniecznie jest na to miejsce. Dodatkowo, przy wybieraniu różnych kategorii produktów – od mebli, przez osłony przeciwsłoneczne, po dekoracje i rośliny – możemy zapomnieć o zachowaniu spójności w ich wyglądzie. W efekcie pojawia się ryzyko stworzenia małej graciarni, w której mieszają się rozmaite style i funkcje. W takim miejscu szybko poczujemy się niezbyt komfortowo, będzie ono też niekoniecznie udaną wizytówką naszego mieszkania. Dlatego działajmy w sposób przemyślany i ostrożnie dobierajmy kolejne detale.

Materiał został przygotowany przez Libet.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: