Ogródek przydomowy: jak zrobić przydomowy ogródek warzywny, kwietny lub zielny?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 19.01.2024, Data aktualizacji: 19.01.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Ogródek przydomowy: jak zrobić przydomowy ogródek warzywny, kwietny lub zielny?
Aranżacja małego ogrodu powinna być dobrze przemyślana. Jeśli chcemy ciekawie zaprojektować i zagospodarować ogródek, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Jak urządzić mały ogródek przydomowy? W jaki sposób zadbać o dobrą kondycję warzyw, kwiatów i ziół? Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

O aranżacji przydomowego ogródka warto pomyśleć wraz z nadejściem wiosny. Inspiracji poszukują zarówno właściciele prywatnych posesji, jak i nowoczesnych mieszkań usytuowanych na parterze. Jak zaprojektować i urządzić przydomowy ogródek warzywny, kwietny lub zielny? Jaki sposób zagospodarowania otwartej przestrzeni sprawdzi się przy domach jednorodzinnych oraz na współczesnych osiedlach? Podpowiadamy. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak urządzić małe ogródki przydomowe; 
 • czy możemy ingerować w elewację;
 • jakie funkcje pełni roślinność w ogrodzie. 

Ingerencja z głową

Jak zaplanować ogródek przydomowy? Zacznijmy od tego, że nie zawsze możemy wprowadzać do takiego miejsca wszystkie modyfikacje, które sobie zaplanujemy. Jako element większej całości musi on spełniać pewne, obowiązujące na całym osiedlu, normy. Najlepiej więc zorientować się u administratora obiektu, na co możemy sobie pozwolić i czy wymagana jest ewentualna zgoda dodatkowego organu, np. wspólnoty lub spółdzielni, zarządcy, inspektora budowlanego czy architekta. Zdarza się, że już w umowie mamy wskazane sytuacje i osoby, do których należy się zwrócić. A ograniczenia, o których mowa, mogą dotyczyć zarówno poważniejszych prac montażowych, jak i zmian czysto estetycznych.

Przykładowo, deweloper może zastrzec, że wszelkie, nawet drobne ingerencje w elewację muszą być zatwierdzone przez autora jej projektu. Na szczęście często, jeśli nie planujemy niebezpiecznych lub odstających wizualnie od otoczenia modyfikacji, otrzymanie zgody bywa łatwą do załatwienia formalnością. We wspólnotach niejednokrotnie praktykuje się też określanie uchwałami zakresu dopuszczalnych działań dla wszystkich właścicieli lokali.

betonowa ścieżka

W każdym przypadku dobrze jest już na etapie poszukiwania mieszkania zwracać uwagę, jak prezentuje się dołączona do niego przestrzeń: jaką ma powierzchnię, czy lokalizacja jest komfortowa, jak wygląda ogrodzenie, czy posiada zadaszenie lub możliwość zainstalowania takiej konstrukcji, jak zagospodarowana jest nawierzchnia. Oczywiście nie chodzi o to, by zagadnienia te decydowały o rezygnacji z zakupu lokalu, ale warto wcześniej wiedzieć, czego się spodziewać.

Jak założyć ogródek przydomowy?

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin, wykonajmy przemyślany projekt. Szczegółowy plan pozwoli na stworzenie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni. W pierwszej kolejności określmy, jaką funkcję ma pełnić przydomowy ogródek. Jeśli będzie służył głównie rekreacji, postawmy na wygodne meble ogrodowe oraz ozdobne rośliny i kwiaty. W przypadku, gdy chcemy mieć dostęp do świeżych i pełnowartościowych produktów, zastanówmy się nad założeniem ogródka warzywnego oraz zielnego. Przed wyborem miejsca pod uprawę powinniśmy zbadać glebę. 

Jak zaprojektować ogródek przydomowy? Wystarczy wziąć do ręki kartkę papieru i ołówek. Następnie możemy rozrysować działkę w skali 1:100. Po stworzeniu szkicu na papierze zastanówmy się, jakie rośliny chcemy posadzić. Jak zrobić przydomowy ogródek kwietny? Na mapie terenu warto rozrysować kontury domu oraz wszystkie przeszkody, np. przebieg podziemnych mediów. Szczególną uwagę należy zwrócić na nasłonecznienie, przepuszczalność czy odczyn gleby. Motywem przewodnim jest kolorystyka, kształt i faktura roślin ozdobnych. Warto wprowadzić nietypowy akcent, pasujący do całości np. oryginalne rzeźby lub szklane kule.

Ogródek przydomowy jest jednym z najczęstszych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni.

Jakie kwiaty do ogródka przydomowego? Wiele zależy od naszych indywidualnych upodobań. Istotne znaczenie ma również położenie oraz rodzaj gleby. Często wybieranym rozwiązaniem jest przydomowy ogródek z kwiatami o różnych wysokościach. Mogą one dopełniać ozdobne trawy lub zieleń liści o kontrastujących ze sobą fakturach i wielkościach. Rośliny do ogródka przydomowego nie powinny być zasadzone zbyt gęsto. Warto pamiętać o tym, że się rozrastają, więc należy zachować odpowiednie odstępy. Najlepiej sadzić je w grupach po kilka lub kilkanaście grup z jednego gatunku.

Jak zrobić przydomowy ogródek warzywny?

W tym przypadku sprawdzi się również szczegółowy plan. Jak założyć przydomowy ogródek warzywny? Na pierwszy plan wysuwa się wybór odpowiedniego miejsca. Stanowisko pod uprawę powinno być dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Na urodzajne plony możemy liczyć w przypadku, gdy warzywa posadzimy na glebie żyznej, przepuszczalnej oraz próchniczej. Z reguły najlepsza jest ziemia o odczynie obojętnym lub kwaśnym.

Jakie warzywa w przydomowym ogródku nie powinny się znaleźć obok siebie? Przykładowo nie należy sadzić pomidorów przy ogórkach. Fasola nie powinna sąsiadować z burakami, a groch z ziemniakami. Jakie warzywa w ogródku przydomowym mogą pozytywnie oddziaływać na siebie? Fasola czy groch dobrze wpływają na ziemniaki. Z kolei cebula lubi buraki. Podobnie jak rzodkiew czy koper, który można uprawiać 2-3 razy w sezonie.

Jak zagospodarować mały ogródek przydomowy?

Na niewielkim metrażu możemy posadzić zioła, które najczęściej wykorzystujemy do gotowania. Jak zaprojektować mały ogródek przydomowy? W takim miejscu warto wykorzystać każdy centymetr przestrzeni użytkowej. Nie powinno w nim zabraknąć kącika z rabatkami czy najpopularniejszymi ziołami. Na małej posesji lub tarasie przynależnym do mieszkania w bloku najlepiej posadzić okazałe donice z kwiatami i intensywnie pachnące rośliny, które bardzo szybko rosną. 

Aby zaprojektować mały ogródek przydomowy musisz maksymalizować wykorzystanie przestrzeni.

Jak urządzić mały ogródek przydomowy? Bez wątpienia warto zainwestować w podrośnięte sadzonki, które przesadzimy z doniczek do gleby. Bardziej ambitni sadownicy mogą natomiast skorzystać z własnych rozsad. Jakie zioła do ogródka przydomowego wybrać? Z pewnością przyda się majeranek, bazylia, oregano, lubczyk, szałwia czy mięta. W przypadku tych roślin nie trzeba stosować specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać o regularnym i niezbyt intensywnym podlewaniu. Samodzielnie wyhodowane świeże przyprawy można dodać do dowolnych potraw przyrządzanych w kuchni.

Nowoczesne ogródki przydomowe

Zdarza się, że po pierwszych zachwytach zielenią za oknem, dochodzimy do wniosku, że strefa ta obejmuje zbyt mało powierzchni utwardzonej (lub nie obejmuje jej wcale), przez co trudniej nam będzie stabilnie ustawić większy stół, przy którym chcemy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli nie ma przeciwskazań formalnych, możemy nieco ją rozbudować, uzupełniając zastane elementy lub zmieniając je na zupełnie nowe. Doskonałym rozwiązaniem będą tu płyty tarasowe z gresu porcelanowego.

Są wyjątkowo trwałe, odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, obciążenia czy zabrudzenia, a do tego bardzo łatwe w pielęgnacji. Co więcej, mamy do dyspozycji ogromną paletę barw, faktur czy formatów, dzięki czemu łatwo będzie dobrać wygląd pasujący do otoczenia. Duże możliwości kreacyjne oferują także płyty z betonu. To sprawdzony budulec tarasów, ścieżek i innych zewnętrznych nawierzchni.

W każdym przypadku należy jednak stosować się do podstawowych zasad układania kostek czy płyt. Producenci tych materiałów i wykonawcy zwracają szczególną uwagę na priorytetowe znaczenie odpowiedniej podbudowy. Liczy się tu grubość składających się na nią warstw oraz rodzaj użytych kruszyw. Warto więc zapoznać się ze wskazaniami dla nawierzchni wykorzystywanych pod ruch pieszy.

Nowoczesny ogród przydomowy to minimalizm.

Dobrze jest też na tym etapie zweryfikować, czy pod wąskim pasem gruntu nie mamy betonowej konstrukcji wieńczącej podziemny garaż. Może to bowiem zmienić nasze założenia co do głębokości podbudowy.

Przygotowaliśmy grunt pod nogami, wystawiliśmy stół, krzesła, leżaki, hamak, dmuchany basen ogrodowy dla dzieci, słowem – wszystko, co jest nam w danej chwili potrzebne do szczęścia, mamy w zasięgu ręki. Po kilku takich chwilach może nam jednak zacząć doskwierać… nadmiar letniego słońca. Dlatego do popularnych elementów ogródkowego niezbędnika należą specjalne żagle i parasole przeciwsłoneczne. W pierwszym przypadku pamiętajmy, by spytać o zgodę na ewentualne mocowanie takiej osłony na nienależących do nas elementach, np. balkonie sąsiada z pierwszego piętra.

Niezależnie od tego, którą konstrukcję wybierzemy, obie one powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wiatrem, który bardzo lubi oddziaływać na takie duże powierzchnie. Pamiętajmy też, że współczesne elewacje kryją pod tynkiem warstwę ocieplenia. Wszelkie haki i kołki, na których zamierzamy wieszać akcesoria, muszą być dostosowane do takiego podłoża. Trzeba też zachować szczególną ostrożność, by nie doprowadzić do powstania mostków cieplnych w termoizolacji.

płyty tarasowe z porcelanego gresu

Jeśli chcemy spędzać na powietrzu również letnie wieczory, możemy zainwestować w oświetlenie zewnętrzne. Zachowajmy jednak przy tym umiar, by nasza iluminacja nie była kłopotliwa dla innych mieszkańców osiedla. Idealnie sprawdzają się w takich miejscach nowoczesne lampy ogrodowe 12 V – są bezpieczne dla użytkowników, mało inwazyjne, łatwe w montażu i dostępne z całym niezbędnym osprzętem.  Na tarasie czy w ogródku możemy postawić na uniwersalne reflektorki z możliwością regulacji strumienia światła lub też umieścić na ścianie klimatyczne, okrągłe lampy, subtelnie podświetlające najbliższe otoczenie.

Dodatki do ogródka przydomowego

Oczywiście dla wielu osób gotowa aranżacja to taka, w której nie brakuje różnego rodzaju dodatków. Obok odpornych na wilgoć mebli ogrodowych, chętnie wprowadzamy do niej lampiony, ozdobne skrzynie czy dekoracje wieszane na płocie. Jak efektownie ozdobić ogródki przydomowe? Aranżacje wolnej przestrzeni powstają na podstawie różnych inspiracji. 

Jeśli marzymy o strefie wypoczynkowej, warto pomyśleć o praktycznych meblach ogrodowych. Zamiast obszernej kanapy z ławą możemy wybrać solidny stół i krzesła wykazujący odporność na działanie czynników atmosferycznych. Do ozdoby przydomowego ogródka idealnie służą pergole, na których można umieścić pięknie kwitnące pnącza. Przed wsadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować glebę, co znacznie ułatwi późniejszą ich pielęgnację.

Ważne są także rośliny, które mogą spełniać typowo ozdobne funkcje, a jednocześnie stanowić naturalny mur osłaniający nas od strony chodnika, ulicy, placu zabaw czy działki obok. Podobnie jak przy wykonywaniu podbudowy pod płyty, również w tym przypadku inwestycja powinna być poprzedzona sprawdzeniem warunków glebowych, także pod kątem obecności elementów konstrukcji budynku. Upewnijmy się też, czy wybrane przez nas okazy nie osiągają z czasem zbyt dużych rozmiarów.

Całość może wieńczyć dodatkowa zabudowa ogrodzenia, jeśli wersja podstawowa nam nie odpowiada wizualnie lub nie gwarantuje pożądanej intymności. Dobrze jednak, by wybrana osłona była spójna z wyglądem tego typu rozwiązań u sąsiadów. Najlepiej jest ustalić wcześniej z nimi i z zarządcą jednolity kierunek stylistyczny. W przypadku prywatnych posesji ogrodzenia ogródków przydomowych powinny być dopasowane do elewacji budynku oraz aranżacji zieleni.

gres porcelanowy

Ogródki przydomowe – inspiracje i porady

Umiar jest bardzo ważny podczas aranżowania niewielkich przestrzeni. Często bowiem pojawia się pokusa, by umieszczać w nich wszystko, co może okazać się kiedyś przydatne. Dodatkowo przy wybieraniu różnych kategorii produktów – od mebli, przez osłony przeciwsłoneczne, po dekoracje i rośliny – możemy zapomnieć o zachowaniu spójności w ich wyglądzie. W efekcie pojawia się ryzyko stworzenia małej graciarni, w której mieszają się rozmaite style i funkcje. W takim miejscu szybko poczujemy się niezbyt komfortowo, będzie ono też niekoniecznie udaną wizytówką naszego mieszkania. Dlatego działajmy w sposób przemyślany i ostrożnie dobierajmy kolejne detale.

Ogródek przydomowy: podsumowanie

Urządzanie ogródka przydomowego warto rozpocząć od stworzenia przemyślanego projektu. Kwiatowa i warzywna część ogrodu nie powinna kolidować z pozostałymi elementami działki, np. przewodem gazowym czy miejscem parkingowym. Co posadzić w przydomowym ogródku? Jeśli mamy dużo wolnego miejsca na działce, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomyśleć zarówno o warzywach, jak i kwiatach. Warto zadbać, by efektowne rabatki znalazły się w reprezentacyjnej części ogrodu.

Materiał został przygotowany razem z Libet.

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: