Samodzielny remont mieszkania — zobacz najczęściej popełniane błędy

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 13.07.2018, Data aktualizacji: 10.01.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Samodzielny remont mieszkania — zobacz najczęściej popełniane błędy
Po zakupie własnego mieszkania wiele osób decyduje się na jego samodzielny remont. Czego się wystrzegać, aby nie popełnić błędów? Czytaj.

Po zakupie własnego mieszkania wiele osób decyduje się na jego samodzielny remont. Wynika to zarówno z oszczędności finansowych, jak i z uzyskania satysfakcji z samodzielnie wykonanych prac. Nie wszystko jest jednak tak łatwe oraz oczywiste, jakby się mogło wydawać. Niektóre prace, mogą sprawiać problemy nawet w późniejszym okresie użytkowania mieszkania. Dziś przedstawimy najczęstsze błędy, które możemy popełnić przy samodzielnym remoncie naszego lokum.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie błędy najczęściej popełniamy remontując mieszkanie
 • dlaczego odpowiednia wentylacja jest ważna
 • jak powinna być zakończona posadzka przy otworze drzwiowym 

Błędne zakończenie posadzki przy otworze drzwiowym

Wylewki w różnych pomieszczeniach posiadają dylatacje, czyli celowo stworzone szczeliny w konstrukcji budynku. Sprawiają one, iż podłoże nie pęka w przypadkowym miejscu. Dylatacja na wylewce powinna być wykonana, po tej stronie na którą będzie się otwierać skrzydło drzwiowe. Tę stronę możemy sprawdzić w projekcie mieszkania.

Również rodzaj posadzki powinien być zdylatowany, czyli posiadać odpowiednią szczelinę pomiędzy drugim rodzajem podłogi, np. połączenie płytek z panelami. Ułożenie posadzki niezgodnie z tą zasadą może powodować jej późniejsze pękanie. Pamiętajmy dodatkowo, że podłogi pływające, takie jak panele, powinny mieć szczeliny dylatacyjne na całym obwodzie pomieszczenia.

Innym aspektem jest zastosowanie szczelin dylatacyjnych przy dużych rozpiętościach. Wielu producentów, podaje maksymalne wymiary posadzki, możliwe do ułożenia bez wspomnianych szczelin.

Brak odpowiedniego stosowania wentylacji

Kolejną istotną kwestią jest wentylacja w mieszkaniu. Dzięki niej nie tworzą się bakterie oraz grzyby, które w późniejszym czasie, jest bardzo ciężko wyeliminować oraz powodują dużo chorób. Pamiętajmy, iż działanie wentylacji, możliwe jest przez napływ świeżego powietrza oraz usunięcie starego. W dzisiejszych czasach okna są bardzo szczelne. Stąd w ich ramach montowane są odpowiednie nawietrzaki, które zapewniają doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia.

Niestety wiele osób, zwłaszcza w okresie zimowym, zamyka je ze względu na poczucie napływu chłodu. Jednak taka sytuacja, może spowodować brak wentylacji oraz pojawienie się pleśni.

Co z pomieszczeniami niewyposażonymi w okna oraz nawietrzaki - np. łazienkami oraz WC? Do tych pomieszczeń, doprowadzane jest powietrze przez odpowiednie drzwi z otworami wentylacyjnymi na ich spodzie. Pamiętajcie zatem, aby przy zakupie drzwi zwrócić uwagę, żeby były przystosowane do takiego typu pomieszczeń.

Wpięcie urządzeń do przewodów wentylacyjnych niedostosowanych do tego

W nowo projektowanych inwestycjach mieszkaniowych często pojawia się sytuacja, iż w kuchni dostępny jest tylko jeden otwór wentylacyjny. Wiele osób, bardzo często właśnie do niego podpina okap kuchenny. Niestety w takim przypadku, wentylacja powinna zostać otwarta na pomieszczenie, i należy zamontować okap kuchenny z filtrem węglowym, czyli taki, którego nie podpinamy do przewodów wentylacyjnych.

Wpięcie takie, może powodować, przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów do mieszkań, zlokalizowanych powyżej. Niewłaściwe podpięcie okapu zostanie również wychwycone przez odpowiednio przeprowadzane przeglądy sprawności wentylacji, które są obowiązkowe. Wpięcie okapu jest możliwe, tylko jeżeli w kuchni dostępne są dwa przewody wentylacyjne.

Połączenie ścian działowych z konstrukcją budynku

Należy pamiętać, iż wszelkie elementy wypełnienia takie jak ściany działowe, czy to z ceramiki, czy też z płyt GK (gipsowo-kartonowych) powinny być zdylatowane od konstrukcji nośnej budynku. Przy nowych mieszkaniach, po ułożeniu tynków, bardzo dobrze widoczna jest szczelina pomiędzy tymi elementami.

Na etapie wykończenia, połączenie to powinno być wykończoną elastyczną masą z akrylu. W innym przypadku sztywnego połączenia tych elementów będą one pękać. Dzieje się tak dlatego, iż każdy element może się uginać, a powstałe naprężenia spowodują zepsucie efektów naszej pracy.

Brak zwrócenia uwagi na instalacje

Należy zwrócić, szczególną uwagę na montaż, wszelkiego rodzajów półek i szafek ściennych ze względu na przebieg instalacji elektrycznych, bądź wodno-kanalizacyjnych. Podczas odbioru mieszkania, powinna zostać przekazana dokumentacja powykonawcza. W takiej dokumentacji, na planach powinny być zaznaczone, przebiegi wszelkich instalacji. Bardzo często załącznikiem są zdjęcia obrazujące przebieg instalacji przed jej zakryciem przez tynki, czy też wylewki. Należy pamiętać, że przewiercenie instalacji powoduję utratę gwarancji, jak i koszty związane z jej późniejszą naprawą.

Brak przygotowania podłoża do wykończenia

Wiele niedoświadczonych osób wykańczając mieszkanie, nie przygotowuje odpowiednio podłoża. Pamiętajcie, że wszelkiego rodzaju malowanie, czy też ułożenie gładzi na ścianach, powinno zostać poprzedzone odpowiednim ich zagruntowaniem, które powoduje lepszą przyczepność nanoszonych materiałów. Bez tego po krótkim czasie, może się okazać, iż część wykonanej pracy będzie się znajdować nie na ścianie tylko na podłodze.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty. Tak, robiłem to wszystko! W tym czasie zauważyłem, że doświadczenie oraz połączenie tych cech jest najważniejsze. Dlatego zajmuję się obecnie obsługą rynku deweloperskiego i w tym się specjalizuje.

Załącznik do pobrania
 • Wzór umowy o remont mieszkania
  Pobierz

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: