Samodzielny remont mieszkania - jakich błędów unikać?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 23.02.2023, Data aktualizacji: 23.02.2023

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Samodzielny remont mieszkania
Jakie są najczęściej popełniane błędy przy samodzielnym remoncie mieszkania? Jak ich unikać? Jak przeprowadzić remont szybko i sprawnie? Czytaj.

Po zakupie własnego mieszkania wiele osób decyduje się na jego samodzielny remont. Wynika to zarówno z oszczędności finansowych, jak i z uzyskania satysfakcji z samodzielnie wykonanych prac. Nie wszystko jest jednak tak łatwe oraz oczywiste, jakby się mogło wydawać. Niektóre prace mogą sprawiać problemy nawet w późniejszym okresie użytkowania mieszkania. Przedstawimy najczęstsze błędy, które możemy popełnić przy samodzielnym remoncie naszego lokum.

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

 • jakie są najczęstsze błędy podczas samodzielnego remontu
 • na co zwrócić szczególną uwagę przy pracach
 • jak uniknąć podstawowych błędów przy remoncie samemu

Najczęściej popełniane błędy podczas remontu

Budowlanka nie jest łatwą dziedziną i bez fachowej wiedzy nietrudno o podstawowe błędy, których konsekwencje będziemy odczuwać przez lata użytkowania wnętrz. Zanim więc zabierzemy się za prace, warto dowiedzieć się, jak zrobić remont mieszkania samemu i uniknąć pomyłek.

Odpowiednie przygotowanie sprawi, że remont mieszkania krok po kroku przebiegnie sprawnie, a my poza mniejszymi wydatkami i satysfakcją, otrzymamy również funkcjonalne M, które będzie nam służyć przez lata. Nie ma się więc co rzucać na głęboką wodę, a do tematu remontu podejść z rozwagą i wspomnianym przygotowaniem. Czego zatem unikać?

błędy popełniane podczas remontu mieszkania - infografika

Brak planu i kosztorysu

To jeden z podstawowych błędów każdego, kto samodzielnie bierze się za prace remontowe. Aby te przebiegły prawidłowo, plan i kosztorys to konieczne elementy, które należy przygotować jeszcze przed pierwszym uderzeniem młotka. Co oczywiste, nie wszystko da się przewidzieć i bardzo możliwe, że potrzebne prace wyjdą dopiero w trakcie remontu, a ostateczne koszty przewyższą początkowy kosztorys - co też warto wziąć pod uwagę już na początku!

Zastanówmy się, jakie prace będziemy musieli wykonać. Jeśli to generalny remont mieszkania, konieczny będzie szeroki zakres prac - od ewentualnych prac wyburzeniowych i demontażowych (np. pozbycie się starej podłogi, płytek czy armatury) oraz wymiany instalacji, przez stawianie ścianek działowych, położenie nowych materiałów, gruntowanie i malowanie ścian, biały montaż, aż do montowania szaf wnękowych, oświetlenia czy mebli kuchennych. Warto wypisać wszystkie, nawet najdrobniejsze czynności, które nas czekają. Świetnym pomysłem jest też oszacowanie czasu, który będzie potrzebny na wszystkie etapy.

Musimy się także zorientować w cenach materiałów. Te mogą się dynamicznie zmieniać, jednak musimy mieć wiedzę, ile kosztuje remont mieszkania. Należy policzyć nie tylko materiały, ale także narzędzia, które trzeba będzie kupić lub wypożyczyć czy ewentualną pomoc fachowców. Przy tworzeniu kosztorysu weźmy pod uwagę nieoczekiwane wydatki i do ostatecznej kwoty dodajmy ok. 10-15%, aby nic nas nie zaskoczyło.

Brak planu i kosztorysu

Brak odpowiedniej ilości materiałów budowlanych

Błąd, który jest bezpośrednio powiązany z kosztorysem to niedoszacowanie ilości materiałów. O ile zazwyczaj nie ma problemu, gdy czegoś kupimy za dużo (w większości sklepów zamknięte, zapakowane produkty można zwrócić), o tyle zbyt mała ilość materiałów może być problemem. Szczególnie, gdy mowa np. o panelach czy płytkach. Kupione z innej partii mogą nieznacznie różnić się kolorem, co dla wprawnego oka na pewno będzie do wychwycenia.

Problem może się także pojawić, gdy zabraknie nam gruntu, farby czy kleju… w połowie pracy! Wycieczka do sklepu budowlanego zawsze zajmuje nieco czasu, a w niektórych momentach ten okazuje się kluczowy. Nie dopuśćmy więc do sytuacji, w której w połowie malowania ściany wyjdzie na jaw, że nie mamy czym dokończyć. 

Przed wybraniem się na zakupy policzmy dokładnie, ile konkretnych materiałów potrzebujemy. Pamiętajmy o wszystkim, co jest potrzebne do wykonania określonych prac. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dobrze się przygotowaliśmy i niczego nie powinno zabraknąć.

Przecenienie swoich umiejętności

Grzeszkiem domorosłych fachowców budowlanych jest ogromna wiara w swoje możliwości. I choć ogólnie to bardzo dobra cecha - warto mierzyć siły na zamiary. Jeśli samodzielny remont to nasza pierwsza przygoda z ogólno rozumianą budowlanką i wykończeniówką, zastanówmy się, czy rzeczywiście wszystkie prace jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. To oczywiście ogromna oszczędność pieniędzy, a tani remont mieszkania kusi.

Jednak czy błędnie wykonane prace nie przysporzą nam z czasem jeszcze większych wydatków? Przy trudniejszych pracach, jak na przykład elektryka czy hydraulika, warto zlecić wykonanie remontu profesjonalnej ekipie. To nieco nadszarpnie nasz budżet, jednak da gwarancję dobrze wykonanego zadania. To szczególnie ważne, gdy brakuje nam zdolności manualnych lub zwyczajnie dany temat jest dla nas zbyt trudny. 

Przecenienie swoich umiejętności

Niewłaściwa kolejność wykonywania prac remontowych

Wraz z planem wszystkich prac powinniśmy zastanowić się nad ich kolejnością. Ta jest nie bez znaczenia. Przeciwnie - to podstawowa kwestia, nad którą trzeba pomyśleć. I choć wielu wydaje się to oczywiste, nie zawsze takie jest. Kierujemy się zasadą - najpierw prace ciężkie (typu wyburzanie) oraz mokre (kładzenie gładzi czy płyt gipsowo-kartonowych), potem malowanie ścian, układanie podłogi, a na końcu elementy do montażu, jak: oświetlenie, gniazdka, meble w zabudowie, drzwi wewnętrzne.

Kolejność powinna wyglądać mniej więcej tak:

 • wyburzenia oraz prace instalacyjne, czyli wymiana rur instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej wymagająca kucia ścian;
 • stawianie nowych ścianek działowych, przygotowanie ich do malowania (kładzenie gładzi albo płyt g-k);
 • remont łazienki i kuchni, tj. układanie glazury czy terakoty;
 • prace wykończeniowe, malowanie ścian oraz sufitów;
 • kładzenie podłóg;
 • prace montażowe, podłączenie lamp, zamontowanie wszystkich gniazdek elektrycznych, montaż mebli kuchennych w wersji do zabudowy.

Oczywiście ostateczna kolejność zależy od tego, jakie prace będą konieczne do remontowania. Z niektórych punktów naturalnie zrezygnujemy, natomiast powinniśmy trzymać się zawsze kolejności, w której pracy najcięższe i zarazem najbrudniejsze wykonujemy na początku.

niewłaściwa kolejność wykonywania prac remontowych

Nieprawidłowo rozplanowane instalacje

To, jak rozplanujemy instalacje w naszym domu będzie miało ogromny wpływ na jego późniejszą funkcjonalność. Zastanówmy się najpierw, jak urządzić łazienkę i kuchnię - gdzie umieścimy wannę, a gdzie sedes i umywalkę? W którym miejscu ma się znajdować kuchenny zlew, a gdzie postawimy zmywarkę? Wszystko to potrzebuje podłączenia do wody, więc musimy to wiedzieć już na etapie planowania instalacji.

Jeszcze trudniej jest z instalacją elektryczną, która odpowiada za punkty świetlne, gniazdka i włączniki. Aby dobrze poprowadzić tę instalację, warto zastanowić się jak umeblujemy nasze mieszkanie. Dzięki temu łatwiej nam będzie zaplanować wszystkie punkty elektryczne. Trzeba jednak pamiętać, że być może za jakiś czas będziemy chcieli zrobić małe przemeblowanie. Czy nie okaże się wtedy, że włącznik światła znalazł się za szafą, a pod telewizorem nie ma żadnego gniazdka? Weźmy pod uwagę wszystkie możliwości i poprowadźmy instalację tak, by w razie czego móc dostosować ją do nowego wnętrza.

Błędne zakończenia posadzki przy otworach drzwiowych

Wylewki w różnych pomieszczeniach wyposażone są w dylatacje, czyli celowo stworzone szczeliny w konstrukcji budynku. Sprawiają one, że podłoże nie pęka w przypadkowym miejscu. Dylatacja na wylewce powinna być wykonana po tej stronie, na którą będzie się otwierać skrzydło drzwiowe. Tę stronę możemy sprawdzić w projekcie mieszkania. Połączenie dwóch rodzajów podłogi (np. płytek i paneli) również powinno mieć dylatację. 

Ułożenie posadzki niezgodnie z tą zasadą może powodować jej późniejsze pękanie. Pamiętajmy dodatkowo, że podłogi pływające, takie jak panele, powinny mieć szczeliny dylatacyjne na całym obwodzie pomieszczenia.

Błędne zakończenie posadzki przy drzwiach

Połączenie ścian działowych z konstrukcją budynku

Należy pamiętać, że wszelkie elementy wypełnienia takie jak ściany działowe, czy to z ceramiki, czy też z płyt g-k powinny być zdylatowane od konstrukcji nośnej budynku. Przy nowych mieszkaniach, po ułożeniu tynków, bardzo dobrze widoczna jest szczelina pomiędzy tymi elementami.

Na etapie wykończenia, połączenie to powinno być wykończoną elastyczną masą z akrylu. W innym przypadku sztywnego połączenia tych elementów będą one pękać. Dzieje się tak dlatego, że każdy element może się uginać, a powstałe naprężenia spowodują zepsucie efektów naszej pracy.

Ile kosztuje remont mieszkania? Sprawdź

Nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń

Kolejną istotną kwestią jest wentylacja w mieszkaniu. Dzięki niej nie tworzą się bakterie oraz grzyby, które w późniejszym czasie jest bardzo ciężko wyeliminować oraz powodują dużo chorób. Pamiętajmy, że działanie wentylacji możliwe jest przez napływ świeżego powietrza oraz usunięcie starego. W dzisiejszych czasach okna są bardzo szczelne. Stąd w ich ramach montowane są odpowiednie nawietrzaki, które zapewniają doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia.

Niestety wiele osób, zwłaszcza w okresie zimowym, zamyka je ze względu na poczucie napływu chłodu. Jednak taka sytuacja może spowodować brak wentylacji oraz pojawienie się pleśni. 

Co zaś z pomieszczeniami niewyposażonymi w okna oraz nawietrzaki - np. łazienkami oraz WC? Do tych pomieszczeń doprowadzane jest powietrze przez odpowiednie drzwi z otworami wentylacyjnymi na ich spodzie. Pamiętajcie zatem, aby przy zakupie drzwi zwrócić uwagę, żeby były przystosowane do takiego typu pomieszczeń.

błędnie wykonana wentylacja

Nieprzygotowane podłoże do wykończenia

Wiele niedoświadczonych osób wykańczając mieszkanie, nie przygotowuje odpowiednio podłoża do wykończenia. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju malowanie czy też położenie gładzi na ścianach powinno zostać poprzedzone odpowiednim ich zagruntowaniem, które powoduje lepszą przyczepność nanoszonych materiałów. Bez tego po krótkim czasie może się okazać, że farba zacznie odchodzić od ściany, a nasza praca pójdzie na marne.

Jak unikać błędów podczas remontu?

Prace budowlane i remontowe wymagają specjalistycznej wiedzy i nic dziwnego, że nie każdy z nas ją ma. Podstawą jest świadomość możliwych do popełnienia błędów - dzięki temu będziemy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i o czym należy pamiętać. To jednak nie zawsze wystarczy. Co więc zrobić? Możemy się doedukować. W dzisiejszych czasach w sieci nie brakuje wideo instrukcji, jak wykonać poszczególne prace. Na samym portalu rynekpierwotny.pl znajdziemy wiele poradników, jak przeprowadzić remont mieszkania.

Do niektórych, trudniejszych zadań warto po prostu zatrudnić specjalistę, który co prawda policzy sobie za robociznę, ale wykona prace fachowo i porządnie. W niektórych aspektach zwyczajnie nie warto oszczędzać i ryzykować, bowiem konieczne są odpowiednie kwalifikacje i sprzęt, a więc zlecenie prac będzie najlepszym rozwiązaniem.

jakich błędów unikać podczas remontu

Podsumowanie

Przeprowadzenie remontu samemu nie jest prostą sprawą. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, chcąc zmniejszyć koszty remontu i zyskać większą satysfakcję z efektów. Samodzielnie wykonane prace mają swoje wady i zalety, których świadomość warto mieć.

 Decydując się na remont własnymi rękami na pewno musimy wziąć pod uwagę ewentualne błędy. Aby ich uniknąć trzeba pamiętać, by zrobić listę prac oraz potrzebnych narzędzi, obliczyć ilość potrzebnych materiałów, zaplanować zakres i kolejność zadań i obiektywnie ocenić swoje możliwości.

remont mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Załącznik do pobrania
 • Wzór umowy o remont mieszkania
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: