Wiadomości mieszkaniowe

Redakcja

Biuro prasowe - Nieruchomości - Wiadomości

16 czerwca 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Jak zrobić oczko wodne?

Oczko wodne to dobry sposób na aranżację ogrodu. Jak zrobić oczko wodne samodzielnie? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Jak zrobić oczko wodne?

Ogród, szczególnie w ciepłe dni, to najlepsze miejsce na odpoczynek. To właśnie dlatego z dbałością aranżujemy jego przestrzeń i wyposażamy w wygodne meble, piękne dekoracje oraz stylowe elementy dodatkowe. Jednym z nich jest oczko wodne, które możemy wykonać w pełni samodzielnie. Jak zrobić oczko wodne?

Oczko wodne – wymogi prawne

Oczko wodne to niewielki akwen obsadzony roślinami i obłożony różnej wielkości kamieniami. Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o Prawie Budowlanym, oczko wodne o powierzchni nie większej niż 30 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Zanim jednak zabierzemy się za jego budowę, musimy zgłosić taki zamiar, uwzględniając opis i termin zaplanowanej inwestycji. Dokumenty wraz z oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością składa się w miejscowym Starostwie. Jeśli przez 21 dni nie dostaniemy sprzeciwu, możemy rozpocząć prace. Gdyby jednak marzył nam się zbiornik większy niż 30 m2, wtedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W takim wypadku należy przygotować dodatkowe dokumenty w postaci czterech egzemplarzy projektu oczka, które wykona uprawniony specjalista.

Oczko wodne – najlepsze miejsce

Pierwszym krokiem przy budowie oczka wodnego powinien być wybór odpowiedniej lokalizacji. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • nasłonecznienie – niezbędne jest zapewnienie zmiennej ekspozycji na słońce, aby woda nie była zbyt ciepła przez cały dzień, a jednocześnie rosnące wokół rośliny miały dostęp do promieni słonecznych,
  • okoliczna roślinność – nowoczesne oczko powinno być otoczone roślinami, ale warto umiejscowić je tak, aby w pobliżu nie rosły wysokie drzewa czy krzewy. Spadające z nich liście będą zanieczyszczać akwen a w najgorszym wypadku – zalegać i gnić, co negatywnie wpłynie na stan wody.
  • głębokość – oczko wodne w ogrodzie może być miejscem hodowli ryb. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, głębokość akwenu musi wynieść min. 1,5 m. Warto zadbać, aby nie przebiegały tamtędy przewody instalacyjne, ani korzenie drzew.
Hodowla ryb w oczku wodnym

Jak zrobić oczko wodne?

Oczko wodne można wykonać na wiele sposobów, w zależności od wybranej technologii i zasobu portfela. Najpopularniejsze są zbiorniki wylane z betonu, wykładane specjalną folią polietylenową lub PVC. Ciekawym rozwiązaniem są gotowe formy, wykonane z żywic i polietylenu, syntetycznej gumy lub kauczuku. Występują one w różnych rozmiarach i kształtach, co ułatwi dopasowanie oczka do aranżacji ogrodu. Najmniej trwałą opcją jest użycie folii, dlatego najlepiej jest stosować jak najgrubszy materiał. Najtrwalszy będzie zbiornik z betonu, którego wykonanie możemy przeprowadzić samodzielnie.

Oczko wodne – budowa krok po kroku

Jeśli chodzi o betonowe oczko wodne, budowa nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. W wyznaczonym miejscu dokonujemy wykopu otworu w pożądanym kształcie. Podłoże musimy prawidłowo zabezpieczyć i położyć wszelkie niezbędne instalacje, które będą potrzebne do funkcjonowania oczka wodnego. Na dno wykopu wysypujemy tłuczeń lub piasek i zalewamy go cementem. Obok oczka wykopujemy jeszcze jeden otwór, a następnie wypełniamy go tłuczniem. Poprowadzimy do niego rurę, która będzie odprowadzała wodę ze zbiornika w razie konieczności spuszczenia wody lub czyszczenia oczka. Pamiętajmy, aby rurę umieścić jak najniżej, na dnie akwenu. Następnie wykonujemy szalunki, czyli deski, które wypełnią brzegi zbiornik. Do środka wlewamy mieszankę betonową. Sama niecka powinna być wykonana z żelbetu. Układając beton należy pilnować, aby prawidłowo się zagęszczał. Dzięki temu uzyskamy gwarancję szczelnego wypełnienia zbiornika. Kiedy beton całkowicie wyschnie, czeka nas przygotowanie zabezpieczenia przeciwwodnego. Możemy zrezygnować z niego, ale tylko wtedy, gdy beton ma właściwości wodoszczelne.

Oczko wodne budowa

Jakie rośliny wokół oczka wodnego?

Jeśli chcemy mieć piękne oczko wodne, rośliny to konieczny element aranżacji. Poza funkcją dekoracyjną zaopatrują one wodę w tlen i dają schronienie owadom, ślimakom, rybom, czy zaskrońcom. To wśród ich liści żaby oraz ropuchy składają skrzek. Wokół oczka powstaje ekosystem, który będzie zmieniał się na oczach mieszkańców. Gatunki roślin przeznaczone do oczka wodnego mogą być jednoroczne lub wieloletnie.

Wybierzmy kilka rodzajów: lilie wodne i tatarak, ale także gatunki pnące, które ozdobią teren wokół zbiornika. W środku możemy również zainstalować niewielką fontannę, zwiększając walory estetyczne oczka i całego ogrodu. Warto podzielić zbiornik na strefy i do każdej z nich dopasować po kilka gatunków.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy