Przegląd prasy - październik 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.10.2019, Data aktualizacji: 20.07.2022

14 minut czytania
Przegląd prasy - październik 2019
Jak wyrok TSUE wpłynie na Polską gospodarkę? W których miastach mieszkania z "drugiej ręki" są droższe od deweloperskich? Czy program 500+ ma wpływ na rynek nieruchomości? Sprawdźcie najpopularniejsze tematy października!

28.10 - 03.11

Ile kosztują remonty bloków?

Jak podaje GUS w ubiegłym roku łączne koszty eksploatacji budynków wielorodzinnych wyniosły prawie 16,4 mld zł. Z czego ponad 7 mld zł to koszty remontów i konserwacji bloków. Czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe rzeczywiście wydają najwięcej na prace remontowe?  Odpowiedź znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl, Skarbiec.biz i Administrator24.info.

Najważniejsze wydarzenia na rynku nieruchomości

Minione 10 lat przyniosło wiele zmian na krajowym rynku nieruchomości, wśród nich należy wymienić m.in. ustawę deweloperską, a także rządowe programy Rodzina na swoim i Mieszkanie dla Młodych. Jakie wydarzenia minionej dekady wywarły na polski rynek mieszkaniowy największy wpływ? Dowiecie się, czytając wypowiedzi przedstawicieli firm deweloperskich na obud.pl, eGospodarka.pl oraz Skarbiec.biz.

Coraz trudniej o banki ziemi

Jedną z przyczyn podwyżek nieruchomości na rynku pierwotnym są rosnące ceny gruntów. Jak wskazują dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski, według szacunków firm deweloperskich, w okresie III IV kwartał 2018 r. działki podrożały o 14 proc. w standardowych lokalizacjach, natomiast w lepszych o 24 proc. Więcej o podwyżkach cen gruntów przeczytacie na aleBank.pl i Skarbiec.biz.

Wymiana ciepłomierzy i wodomierzy

Koszt urządzeń do zliczania zużycia mediów nie należy do najniższych, dodatkowo w typowym lokalu mieszkalnym znajdują się  przynajmniej cztery takie urządzenia. Czy zakup i montaż nowych wodomierzy oraz ciepłomierzy powinien zostać pokryty ze środków funduszu remontowego? Dowiecie się na Bankier.pl.

Kto zmienia przeznaczenie gruntów

Deweloperzy mogą nabywać grunty pod budowę nowych inwestycji na mocy tradycyjnych transakcji z osobami fizycznymi, instytucjami, Skarbem Państwa oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Jednak istnieje też możliwość zakupu działki przeznaczonej pod "tereny zielone", którą na podstawie tzw. Wuzetki można przekształcić w działkę budowlaną. Jak się to odbywa? O tym w Gazecie Prawnej.

Gdzie mieszkania używane są o połowę tańsze od nowych?

W większości Polskich miast różnice między cenami mieszkań na rynku pierwotnym oraz wtórnym są niewielkie. Są jednak takie miasta, w których lokale z drugiej ręki są o 40 proc. tańsze niż te od dewelopera. W której części Polski występują największe różnice cenowe?  Dowiecie się z artykułu opublikowanego na Forsal.pl

Zakup mieszkania spółdzielczego na kredyt

Choć od dłuższego czasu spada wielkość spółdzielczego zasobu mieszkaniowego, to wg danych GUS pod koniec ubiegłego roku, liczba mieszkań spółdzielczych wynosiła ponad 2 miliony. W jakich przypadkach można obciążyć spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania kredytem hipotecznym? Odpowiedź znajdziecie na Infor.pl

Jak się zabezpieczyć przy zakupie nowego mieszkania? 

Już ponad 7 lat temu weszła w życie ustawa deweloperska, mimo to w dalszym ciągu nie wszystkie domy i lokale od deweloperów są powiązane z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym. Jak się okazuje, równie istotny jest wpis roszczenia nabywcy nowego lokalu do księgi wieczystej zabudowanego gruntu. O tym na Infor.pl.

Zmiany w wyposażeniu mieszkań

Rozwiązania proekologiczne, system smart home, a nawet urządzanie mieszkań pod klucz stają się standardem w wielu powstających obecnie inwestycjach deweloperskich. Jak w ciągu ostatniej dekady zmieniły się trendy w wyposażeniu mieszkań i części wspólnych? Na te pytanie odpowiedzą przedstawiciele firm deweloperskich na Administrator24.info
21.10 - 27.10

Deweloperzy idą na rekord

Październikowe dane GUS w dalszym ciągu sygnalizują utrzymywanie się dobrej koniunktury budownictwa mieszkaniowego. Od początku 2019 roku do końca września deweloperzy wybudowali i oddali do użytku więcej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Więcej informacjij o nieprzemijającej passie deweloperów mieszkaniowych znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na tvn24BIS, WP.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl, Skarbiec.biz i CEO.com.pl

Używane mieszkania drożeją szybciej?

Nieprzerwanie trwający na rynku mieszkaniowym boom deweloperski przyczynił się do wzrostu cen lokali mieszkalnych. Jednak, jak się okazuje w metropoliach mieszkania z drugiej ręki, drożały szybciej niż nowe. Sprawdźcie, jak różniło się tempo podwyżek mieszkań na rynku pierwotnym oraz wtórnym w największych miastach Polski. O tym na Interia.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl i Forumbiznesu.pl.

Zmiany wyposażenia mieszkań

W ciągu ostatniej dekady zwiększyła się świadomość zakupowa klientów firm deweloperskich. Potrzeby i wymagania nabywców mieszkań są coraz większe, dlatego deweloperzy starają się wprowadzać do swoich inwestycji rozmaite udogodnienia, by wyróżnić się na rynku i przyciągnąć nowych klientów. Jak w ciągu ostatnich 10 lat zmienił się standard wyposażenia mieszkań? Dowiecie się na eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.

14.10 - 20.10

Nowe mieszkania drożeją wolniej niż używane?

Trwający boom mieszkaniowy odznacza się dużymi wzrostami cen mieszkań. Najbardziej podrożały lokale premium w Warszawie i Gdańsku, co ma przełożenie na średniej cenie metrażu. Jednak jak się okazuje, w krajowych metropoliach dużo szybciej drożały mieszkania z drugiej ręki. Jak się kształtowały ceny mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego, w latach 2016 - 2018? Odpowiedź znajdziecie na obud.pl, Skarbiec.biz, wGospodarce.pl, Administrator24.info, ReNews.pl i ceo.com.pl.

Deweloperzy znowu sprzedają więcej!

W III kw. br. deweloperzy notowani na giełdzie odnotowali spektakularny wzrost sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. W sumie łączny wynik sprzedaży mieszkań przez największych deweloperów w kraju notowanych na GPW wyniósł prawie 12 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Więcej o wynikach sprzedażowych deweloperów przeczytacie na obud.pl, Skarbiec.biz i eGospodarka.pl.

Większy popyt na mieszkania dzięki “500+”?

W drugim kwartale 2019 roku nastąpił wzrost wolumenu oraz ilość udzielonych kredytów hipotecznych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zastanawiają się, czy na ożywienie rynku hipotek miało wpływ rozszerzenie programu “500+” na pierwsze dziecko. Czy zamożni beneficjenci “500+” zaczną inwestować w nieruchomości? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany na Interia.pl, Forbes.pl i aleBank.pl.

O ile procent wzrosła liczba mieszkań?

GUS regularnie publikuje szacunkowe dane dot. krajowego zasobu mieszkaniowego. Według nich liczba lokali mieszkalnych i domów, pod koniec 2018 r. wynosiła ponad 14 mln mieszkań, czyli prawie 10 proc. więcej niż w 2009 r. Co przyczyniło się do wzrostu krajowego zasobu mieszkaniowego w ciągu ostatniej dekady? O tym na Interia.pl.

Drożeją mieszkania i hipoteki

W ostatnim czasie banki podwyższały marże kredytowe, zwłaszcza osobom, które posiadały mniej niż 20 proc. wkładu własnego. Obecnie marże dla kredytów z małym wkładem są najwyższe od 2010 roku. Ponadto wszystko wskazuje, że klienci banków zapłacą za niedawny wyrok TSUE. Więcej o kredytach mieszkaniowych dowiecie się z nagrania Studio Biznes, opublikowanego na Gazeta.pl.

Nowoczesna boazeria

Jeszcze niedawno boazeria kojarzyła się z okresem PRL, dziś powraca jako niezwykle modna i oryginalna dekoracja ścian. Czasem wystarczy tylko usunięcie starego lakieru i pomalowanie powierzchni na biało, żeby odmienić wnętrze i wprowadzić do niego tak popularny styl skandynawski. Jak sprawić, żeby stara boazeria stała się stylowym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz? Odpowiedź znajdziecie w artykule opublikowanym na deccoria.pl

Górka cenowa inwestować czy nie?

Specjaliści od inwestowania w nieruchomości są jednomyślni nie opłaca się inwestować w mieszkania w szczycie górki cenowej, ponieważ odsprzedaż ich z zyskiem może potrwać nawet kilkanaście lat. Jednak nikt nie wie, kiedy ten szczyt zostanie osiągnięty oraz jak długo trzeba będzie czekać na spadki cen nieruchomości. Więcej o inwestowaniu w mieszkania przeczytacie na deccoria.pl.

Gdzie kupuje się najmniejsze mieszkania?

Najpopularniejszym metrażem mieszkania wciąż pozostaje 50 - 55 mkw. Warto jednak wiedzieć, że średnia powierzchnia kupowanych mieszkań różni się w zależności od regionu. Jak się okazuje, największe mieszkania kupowane są w Sopocie, Legnicy i Żorach, a najmniejsze? Dowiecie się z materiału opublikowanego na Forumbiznesu.pl.

07.10 - 13.10

Wolniejsze wzrosty cen mieszkań

Mimo dużego zainteresowania nieruchomościami, na rynku wtórnym widoczne jest spowolnienie wzrostów cen. Spokojniej jest również na rynku nowych mieszkań, a szybkie wzrosty cen metrażu widoczne były tylko w Gdańsku. Jak wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości w III kwartale 2019 r.? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym raporcie przygotowanym przez ekspertów RynekPierwotny.pl, Metrohouse i Gold Finanse, opublikowanym w Rzeczpospolitej, Wyborczej Trójmiasto oraz na obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl, BS.net i eGospodarka.pl.

Gdzie kupujemy najmniejsze mieszkania?

Od dłuższego czasu największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni 50 - 55 mkw. Jednak lokalne rynki różnią się między sobą średnią powierzchnią kupowanych lokali. W których miastach na prawach powiatu kupowane są najmniejsze i największe mieszkania? O tym na obud.pl, Skarbiec.biz, eGospodarka.pl, aleBank.pl, CEO.com.pl i Administrator24.info.

Dom od dewelopera

Domy jednorodzinne realizowane przez firmy deweloperskie wciąż stanowią zaledwie ułamek ich oferty mieszkaniowej. Najwięcej domów powstaje na obrzeżach miast i poza ich granicami. Wśród metropolii z największą ilością nowych domów możemy wyróżnić Warszawę oraz Wrocław. Więcej o domach jednorodzinnych w ofercie krajowych deweloperów przeczytacie w Rzeczpospolitej.

Rynek deweloperski w 3Q 2019

Jak wskazują raporty większości deweloperów notowanych na GPW, w III kw. 2019 r. poprawiła się rentowność w stosunku do takiego samego okresu ubiegłego roku. Wysoki popyt na mieszkania oraz takie czynniki, jak rosnące wynagrodzenia, niska stopa bezrobocia i niskie stopy procentowe spowodują dalszy, lecz prawdopodobnie wolniejszy wzrost cen mkw. lokali mieszkalnych. O tym na Parkiet.com.

Działka zamiast wkładu własnego?

Wiele osób, które planują budowę domu, nie posiada dodatkowych oszczędności, lecz jest właścicielem działki pod zabudowę. Postanowiliśmy sprawdzić, czy istnieje możliwość uwzględnienia działki jako wkładu własnego przy kredycie budowlanym.  Które krajowe banki stawiają dodatkowe wymagania kredytobiorcom poza poziomem LtV? Odpowiedź znajdziecie na Bankier.pl. 

Zamiana mieszkania

Mimo oszczędności czasu oraz niższych kosztów transakcyjnych i podatkowych, zamiany nieruchomości w Polsce wciąż są mało popularne. Taka zamiana polega na przeniesienia własności swojego mieszkania na kontrahenta. Jak przeprowadzić transakcję zamiany mieszkania? Oraz jakie są jej zalety? Więcej na Bankier.pl.

Co oznacza “sztuka budowlana

Termin "sztuka budowlana" powszechnie używany jest w branży nieruchomości. Stanowi on jedną z ważniejszych klauzul generalnych, jakie możemy znaleźć w prawie budowlanym. Jednak, mimo że jest powszechnie stosowany w umowach, operatach szacunkowych i opiniach rzeczoznawców sądowych, to nie posiada ustawowej definicji. Co, w takim razie kryje się pod terminem "sztuka budowlana"? O tym na Administrator24.info

Wspólnota mieszkaniowa zmiana przepisów

Od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych. Największe zmiany dotkną tzw. małych wspólnot, w których liczba wyodrębnionych lokali zmniejszy się z 7 do 3. Jakie jeszcze zmiany będzie zawierała nowelizacja? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na Administrator24.info.

30.09 - 06.10

Jak wyrok TSUE wpłynie na Polską gospodarkę?

W środę zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim. Korzystny dla “frankowiczów” wyrok zmusi banki do przewalutowania kredytów na złotówki, przy jednoczesnym utrzymaniu ujemnej stawki LIBOR. Jakie mogą być skutki wyroku TSUE? O tym na Interia.pl i aleBank.plNatomiast o tym, co sądzą eksperci o środowym wyroku TSUE przeczytacie na Interia.pl i Forsal.pl.

Gdzie używane mieszkania są droższe od deweloperskich?

Zazwyczaj lokale z rynku pierwotnego są droższe od tych z “drugiej ręki”, ale jak się okazuje, ta zasada nie dotyczy wszystkich polskich miast. Gdzie jest inaczej? Jak przedstawiają się wyniki w krajowych metropoliach? Odpowiedzi znajdziecie w materiale opublikowanym  w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl i eGospodarka.pl.

Konserwator a deweloper

Rewitalizacja zabytkowych nieruchomości dla wielu inwestorów oznacza drogę przez mękę: poza ogromem pieniędzy włożonym na adaptację, nierzadko prace remontowe utrudniają sami konserwatorzy. Jaka powinna być rola konserwatora przy renowacji kamienic przez dewelopera?  Czy zachowawczo-konserwatywne stanowisko konserwatorów jest uzasadnione? O tym w Rzeczpospolitej oraz na ŻycieWarszawy.pl.

Gdzie poprawiła się dostępność cenowa mieszkań?

Mimo że krajowy rynek nieruchomości skoncentrowany jest głównie w sześciu największych miastach Polski, to nie należy zapominać, że ważną rolę w krajowej mieszkaniówce odgrywają również rynki regionalne. Dlatego warto sprawdzić, w których miastach wojewódzkich wynagrodzenia nadążają za wzrostami cen metrażu. Więcej na aleBank.pl i ForumBiznesu.pl.


Uciążliwy remont mieszkania jak interweniować?

Remonty w budynkach wielorodzinnych zawsze są uciążliwe dla mieszkańców bloków i kamienic oraz są jednym z najczęstszych powodów do konfliktów między sąsiadami. Czy istnieje możliwość zakazania przeprowadzenia prac remontowych w określonych godzinach oraz w jakich sytuacjach warto zgłosić się do administratora budynku? O tym na WP.pl.

Droższa budowa domu od 2021 r.

Na początku 2021 roku wzrosną koszty budowy domu jednorodzinnego. Przyczyną będą nowe, bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące energochłonności budynków mieszkalnych. Jak się okazuje, budowa może podrożeć nawet o 25 proc. Jak w poprzednich kwartałach zwiększyły się przeciętne koszty budowy domu jednorodzinnego? Dowiecie się na Bankier.pl.

Życie po MdM

Obowiązujący w latach 2014- 2018, rządowy program Mieszkanie dla Młodych wywarł duży wpływ na krajowy rynek mieszkaniowy. W ramach MdM pieniądze z dopłat trafiły do ponad 110 tys. beneficjentów, a sama realizacja programu kosztowała państwo 3 miliardy złotych. Czy po zakończeniu MdM rząd oferuje wsparcie osobom kupującym mieszkanie? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany na Bankier.pl.

Bezpieczeństwo wielkiej płyty

Budowane w czasach PRL budynki z wielkiej płyty w dalszym ciągu królują nad wieloma osiedlami w polskich miastach. Zamieszkuje w nich ok. 12 mln osób. Zdaniem Instytutu Techniki Budowlanej większość z budynków ma istotne wady i wymaga remontu. Dlatego warto sprawdzić, czy na pewno są bezpieczne. O tym na money.pl.

Gdzie regulacja czynszów jest nieskuteczna?

Wzrastające stawki czynszów, które muszą płacić najemcy, nie są wyłącznie polskim problemem. W Niemczech oraz USA podjęto działania, które miały na celu zahamowanie dalszym wzrostom czynszów. Jak takie ograniczenia wpłynęły na rynek mieszkaniowy w tych krajach? Odpowiedź znajdziecie na Forsal.pl

Sytuacja słoweńskich “frankowiczów”

Kredyty mieszkaniowe we frankach były powszechne nie tylko w Polsce, ale również  w innych krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Jednym z krajów, któremu warto się przyjrzeć pod kątem zadłużenia hipotecznego we frankach, jest Słowenia. Sprawdźcie, jak obecnie wygląda sytuacja słoweńskich “frankowiczów” na Forsal.pl.

Roszczenia do dewelopera

Deweloper względem kupującego ponosi 5-letnią odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady. Nie oznacza to jednak, że po tym okresie osoba, która nabyła nieruchomość, pozbawiona jest wszelkich roszczeń względem dewelopera. W artykule opublikowanym na Administrator24.pl dowiecie się co zrobić z wadą, która pojawiła się po wygaśnięciu okresu rękojmi.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: