Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 30.03.2023, Data aktualizacji: 18.05.2023

Średnia ocen 3/5 na podstawie 35 głosów

Koszt remontu mieszkania
Planujesz remont mieszkania? Sprawdź, ile kosztuje remont w 2023 roku i jaki cennik obowiązuje w przypadku poszczególnych prac remontowych.

Czy to możliwe, żeby remont w 2023 roku wymagał ponad dwa razy więcej nakładów finansowych niż w roku poprzednim? W ostatnim czasie ceny usług oraz materiałów budowlanych wzrosły. Na jaki koszt remontu mieszkania w bloku trzeba się przygotować, chcąc odnowić cztery kąty? Sprawdzamy, jak wygląda kosztorys remontu mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • remont mieszkania - ile kosztuje w 2023 roku
 • co składa się na wycenę kosztu generalnego remontu mieszkania
 • jaki będzie największy koszt podczas odnawiania własnego M

Jak wycenić koszt remontu mieszkania 50 m2?

Przy wycenie kosztów remontu mieszkania 50 m2 należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: zakres prac, rodzaj używanych materiałów oraz lokalizacja mieszkania. Ważnym elementem jest również wybór wykonawcy, którego koszt może znacznie wpłynąć na ostateczną wartość remontu. Przed przystąpieniem do prac warto dokładnie oszacować koszty oraz przeanalizować planowane zmiany, aby wiedzieć, jak obliczyć koszt remontu mieszkania. Warto pamiętać, że remont niesie za sobą inne koszty niż wykończenie mieszkania pod klucz.

Dobrze wykonane wyliczenie musi uwzględniać wymiary każdego z pomieszczeń. Warto od razu określić, w jakie materiały będziemy celować - zwykle jest to średnia półka, która oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny.

Wycenę należy zacząć od pomieszczeń, które będą nie tylko najdroższe, ale i najtrudniejsze podczas prac remontowych. Na pierwszy ogień powinna pójść łazienka i kuchnia. Po nich mniej wymagające pokoje oraz przedpokój. 

Do policzenia łącznego kosztu remontu konieczne jest skrupulatne obliczenie potrzebnych materiałów oraz ceny konkretnej usługi - różnej dla malowania ścian, układania płytek, instalacji WC czy wykonania gładzi.

Ile kosztował remont mieszkania w 2022 roku? Czytaj

Jaki jest zakres prac remontowych?

Na potrzeby wyceny przyjęliśmy, że gruntownego odnowienia wymaga mieszkanie o powierzchni 54 metrów kwadratowych, na które składa się 6-metrowa kuchnia, 5-metrowa łazienka, 15-metrowy salon, dwie 12-metrowe sypialnie i 4-metrowy przedpokój.

Prace budowlane obejmują kompleksowy remont, w tym wymianę hydrauliki i elektryki, armatury sanitarnej, oświetlenia, glazury, parkietu oraz zakup i zamontowanie mebli kuchennych na wymiar, a także drzwi wewnętrznych. Zakładamy, że użyte materiały reprezentują średni przedział cenowy - są dobrej jakości, ale z dużych marketów budowlanych. Podobnie jeśli chodzi o biały montaż, meble kuchenne i inne wyposażenie.

Cennik wykończenia mieszkania

Ile kosztuje remont łazienki?

Nasza modelowa łazienka ma 5 m2 i wymaga nowej wylewki poziomującej, tynków na ścianach oraz glazury. Konieczna będzie też wymiana instalacji hydraulicznej i elektrycznej. 

Musimy przygotować się, by skuwać płytki z podłogi i ścian. Będzie nas to kosztować około 640 zł. Warto przy tej okazji pomyśleć o wynajęciu kontenera na gruz - jego koszt wraz z transportem to około 560 zł. Zakładamy, że hydraulika to wymiana 4 punktów, więc za prace zapłacimy 2400 zł. Instalacja elektryczna będzie nieco tańsza i wyniesie 700 zł. Musimy wymienić także grzejnik (600 zł) oraz okno (ok. 800 zł).

Zaprawa wyrównująca z robocizną fachowca pochłoną nieco ponad 250 zł. Tynki na ścianach to koszt rzędu 900 zł (materiały + robocizna). Płytki ze średniej półki to wydatek 950 zł, natomiast doliczyć trzeba jeszcze fugę (360 zł), klej (135 zł) i preparat gruntujący (20 zł). Za położenie płytek fachowiec przyjmie od nas około 1500 zł. 

A co z sufitem? Wybraliśmy farbę lateksową, odpowiednią do pomieszczeń, w których utrzymuje się wilgoć. Do trzykrotnego pomalowania 5 m2 potrzebujemy 1,5 litra. Za usługę malowania zapłacimy ok. 15 zł/m2. 

Nie możemy zapomnieć o białym montażu – najważniejszym elemencie tego pomieszczenia. Za podwieszany WC z wbudowanym zbiornikiem i deską zapłacimy 800 zł. Umywalka wraz z szafką i syfonem to 500 zł, bateria do niej – 200 zł. Wanna ze średniej półki cenowej kosztować będzie około 1500 zł, bateria do niej niecałe 400 zł. Za montaż tych elementów powinniśmy policzyć 700 zł

Nowa lampa sufitowa kosztować będzie 300 zł, a zakup i osadzenie drzwi z ościeżnicą – 2000 zł. Jako elementy wyposażenia zakupimy pralkę w cenie 1400 zł oraz dwie szafki. Wysoki słupek za 950 zł i wiszącą szafkę dwudrzwiową za 500 zł. Przydadzą się także akcesoria, jak: wieszaki, lustro czy kosz na pranie.

Całkowite wydatki na generalny remont łazienki to blisko 22 000 zł.

Ile kosztuje remont kuchni?

Pomieszczenie ma 6 m2, więc skucie płytek w kuchni to koszt około 500 zł. Wymiana hydrauliki i elektrykę zapłacimy 2000 zł. Koszt wylewki (materiały i robocizna) wyniesie 300 zł, a tynków - ponad 800 zł. Czas na wymianę okna (1000 zł), grzejnika (450 zł) oraz drzwi (1800 zł). Kolejny krok to płytki, a do tego fuga, klej do płyteki preparat gruntujący. Całość wraz z ułożeniem to suma rzędu niemal 4500 zł. Do malowania potrzebujemy białej farby gruntującej oraz lateksowej farby kolorowej. Z robocizną zapłacimy ok. 250 zł.

Najdroższe będzie wyposażenie. Meble na wymiar mają bardzo różne ceny. My decydujemy się na wysoką jakość, która posłuży na lata. W tym przypadku koszt mebli wraz z montażem to 17 100 zł. Na wysokie koszty musimy również liczyć przy zakupie sprzętów AGD. Wybraliśmy lodówkę do zabudowy o pojemności 220 litrów, której cena to 1700 zł, kuchenka z piekarnikiem to koszt rzędu 2500 zł. Potrzebujemy również zmywarki do zabudowy (1400 zł) oraz okapu (200 zł). Zdecydowaliśmy się także na zabudowaną mikrofalę w cenie 900 zł. 

Pozostaje jeszcze zlewozmywak - 300 zł, bateria - 600 zł, oraz syfon, odpływ i wężyki - 300 zł. Ostatnim elementem, dopełniającym funkcjonalność naszej kuchni jest oczywiście stół. Wybraliśmy taki w zestawie z czterema krzesłami w cenie 1200 zł.

Kwota remontu kuchni z wyposażeniem w zabudowę meblową, sprzęty AGD oraz inne niezbędne elementy to ponad 40 tys. zł.

Ile kosztuje remont przedpokoju?

Przedpokój to kolejne pomieszczenie w naszym modelowym mieszkaniu, które wymaga remontu. Ma powierzchnię 4 m2 i wymaga najmniej prac. Wyrównanie posadzki i położenie tynków wyniesie 650 zł. Na podłodze ułożymy płytki w cenie 600 zł. Ściany wymagają malowania farbą gruntującą oraz farbą powierzchniową w kolorze. Koszt odmalowania pomieszczenia to 200 zł.

Dodatkiem będzie lampa sufitowa za 200 zł, natomiast najdroższym elementem okazuje się 2-drzwiowa szafa wnękowa, za którą wraz z montażem zapłacimy 3000 zł.

Koszt całkowitego remontu przedpokoju wyniesie ponad 5000 zł.

Koszt remontu M

Ile kosztuje remont salonu i sypialni?

Pozostałe pomieszczenia to 15-metrowy salon oraz dwie 12-metrowe sypialnie. Należy wyrównać w nich posadzkę i położyć nową podłogę. Koniecznie będzie również malowanie ścian i zamontowanie punktów świetlnych i żaluzji, a także zakup podstawowego wyposażenia. Jak przedstawiają się poszczególne ceny?

W salonie zaczniemy od wymiany elektryki. 14 punktów będzie nas kosztować ok. 1400 zł. Dwa okna wraz z montażem podniosą nam cenę remontu mieszkania o kolejne 2600 zł. Do tynkowania potrzebujemy 510 kg zaprawy tynkarskiej. Cena tynku wraz z robocizną powinna zamknąć się w kwocie 1400 zł. Kolejny krok to podwieszany sufit - tu koszt z montażem wynosi 3000 zł. Droższym elementem będzie parkiet. Za lakierowane deski, klej, listwy i robociznę zapłacimy ok. 6500 zł.

W obu sypialniach musi zostać wykonana wylewka samopoziomująca - 1500 zł. Tynki z kolei wydatek rzędu 3300 zł. Wymieniamy też instalacje elektryczne (1600 zł za 16 punktów), okna (1700 zł) i grzejniki (900 zł). Malowanie sypialni to około 1700 zł. W obu pokojach położymy panele, za które (wraz z montażem) zapłacimy 1800 zł. 

Zarówno salon, jak i sypialnie potrzebują sztucznego światła, więc zamontujemy nowe oświetlenie. Lampa sufitowa w salonie to zakup za 200 zł, a dwa kinkiety 155 zł. Koszt ich zamontowania to 600 zł. W sypialni zdecydowaliśmy się jedynie na światło górne w cenie 850 zł.

Konieczny będzie również zakup mebli. W salonie będzie to zestaw mebli wraz z szafką RTV za 5100 zł oraz skórzana sofa i fotel za 4800 zł. W sypialni potrzebne jest podwójne łóżko z materacem (1500 zł), komoda (900 zł) i biurko wraz z krzesłem obrotowym (800 zł).

Przydatny element, zdecydowanie najbardziej kosztowny, to 3-drzwiowa szafa wnękowa za 4400 zł. Sypialnia jest oczywiście zamykanym pomieszczeniem, a więc potrzebujemy jeszcze drzwi. Ich zakup wraz z montażem będzie równał się niecałe 1700 zł.

Remont salonu według naszego budżetu pochłonie 39 000 zł. Ile kosztuje remont sypialni? Przy dwóch pomieszczeniach cena to prawie 28 000 zł.

Podsumowanie kosztów remontu mieszkania 

Nasza modelowa nieruchomość o metrażu 54 m2 przechodzi generalny remont mieszkania. Koszt robocizny ekipy remontowej i materiałów wykończeniowych to blisko 135 tys. zł. W przeliczeniu cena remontu mieszkania za metr to prawie 2500 zł. To zdecydowanie więcej niż w roku 2022, gdzie wykonywaliśmy podobny gruntowny remont mieszkania. Koszt za metr wyniósł niecałe 1900 zł/m2.

Oczywiście dla stworzenia kosztorysu stworzyliśmy pewne założenia. Każde zwiększenie zakresu prac będzie się wiązało ze skokiem ostatecznej ceny. Trzeba także pamiętać, że podczas prac mogą pojawić się nieoczekiwane sytuacje - co nie zdarza się raczej przy wykończeniu mieszkania deweloperskiego. Dobrze mieć finansowe zabezpieczenie na taką ewentualność i odłożyć nieco więcej oszczędności, niż przewiduje przygotowany kosztorys remontu całego mieszkania.

Czy warto brać kredyt na wykończenie mieszkania? Sprawdź

remont mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: