P.A. Nova S.A. logo

P.A. Nova S.A.

Gliwice, ul. Górnych Wałów 42
O nas
Kontakt

Informacje o nas

Historia P.A. NOVA sięga roku 1987, kiedy założona została spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Budoprojekt. W roku 1990 Budoprojekt przy udziale kapitału amerykańskiego i niemieckiego powołał do życia spółkę P.A. NOVA Sp. z o.o., w której objął większość udziałów. W latach dziewięćdziesiątych kapitał zagraniczny został w całości odkupiony przez pozostałych udziałowców P.A. NOVA Sp. z o.o.

Dynamiczny rozwój spółki rozpoczął się w roku 1994, kiedy to P.A. NOVA została głównym partnerem i wykonawcą stacji paliw dla koncernu DEA. Współpraca z DEA trwała do roku 2001, tj. do momentu wycofania się koncernu z rynku polskiego. W okresie 7 lat współpracy PA NOVA wykonała pod klucz ponad 40 stacji paliw. Nabyte doświadczenie zostało wykorzystane przez P.A. NOVA przy realizacji stacji paliw dla innych koncernów paliwowych takich jak: Statoil, Shell i Lotos.

Kolejny etap dynamicznego rozwoju firmy wiąże się z rokiem 2002 i rozpoczęciem współpracy z sieciami handlowymi i kompleksowym wykonawstwem obiektów handlowych. Współpraca z sieciami handlowymi obejmuje zarówno formę deweloperską (polegającą na pozyskiwaniu nieruchomości gruntowych, przygotowaniu inwestycji pod względem formalno-prawnym, realizacji obiektu budowlanego i odsprzedaży zabudowanej nieruchomości) jak i typowe wykonawstwo budowlane. W latach 2002 - 2015 P.A. NOVA wykonała niemal 70 obiektów handlowych.

Nowy rozdział w działalności firmy rozpoczął się w 2007 roku wraz z wejściem spółki na giełdę. W roku 2006 Walne Zgromadzenie Wspólników podjęło decyzję o przekształceniu spółki w spółkę akcyjną. Głównym celem przekształcenia było pozyskanie dodatkowych kapitałów na dalszy rozwój spółki w drodze emisji akcji. Rejestracja przekształconej spółki akcyjnej nastąpiła 25 stycznia 2007 r. Debiut giełdowy nastąpił w dniu 20 lipca 2007 r. Ponadto w 2010 roku nastąpiła emisja kolejnych 2.000.000 akcji w drodze subskrypcji prywatnej.

Pozyskanie środków finansowych z emisji akcji pozwoliło m.in. na rozpoczęcie realizacji obiektów handlowych na własny rachunek (galerie i parki handlowe w miejscowościach 20-100 tys. mieszkańców). W chwili obecnej Grupa Kapitałowa P.A. NOVA posiada 9 obiektów handlowych: galerię handlową Galena w Jaworznie, galerię handlową Sanowa w Przemyślu, galerię handlową Odrzańskie Ogrody w Kędzierzynie-Koźlu, galerię handlową Miodowa w Kluczborku, obiekt biurowo-usługowy w Raciborzu, 4 parki handlowe w Chorzowie, Myszkowie, Kamiennej Górze i Krośnie.

Ponadto w 2012 roku w wyniku rosnącego zainteresowania inwestorów realizacją obiektów przemysłowych P.A. NOVA S.A. nawiązała współpracę z firmą TRW Braking Systems Sp. z o.o. (budowa hali przemysłowej w Gliwicach) oraz Doosan Babcock Energy Polska Sp. z o.o. (budowa hali produkcyjno-montażowej w Rybniku), konsekwentnie rozwijając swój udział w tym segmencie budownictwa. Obecnie w ramach Grupy kapitałowej P.A. NOVA zrealizowała 3 hale przemysłowe: w Rybniku, Siechnicach oraz w Wilkowicach (obiekt w Wilkowicach został sprzedany w czerwcu 2016 r.).

Obecna strategia firmy opiera się na wspólnym wykorzystaniu działów deweloperskiego, projektowego i wykonawczego przy realizacjach inwestycji budowlanych; wykorzystania doświadczeń zdobytych przy zrealizowanych obiektach oraz doświadczenie pracowników spółki - zarówno na szczeblu zarządu, jak i bezpośrednio wykonawczej kadry kierowniczej.

Kontakt

P.A. Nova S.A. logo
P.A. Nova S.A.
Gliwice, ul. Górnych Wałów 42
Strona internetowa dewelopera

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: