Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt hipoteczny w Pekao S.A.: kalkulator, spłata, zdolność kredytowa i ubezpieczenie

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 12.06.2024, Data aktualizacji: 18.06.2024

12 minut czytania
Kredyt hipoteczny w Pekao S.A.: kalkulator, spłata, zdolność kredytowa i ubezpieczenie
Na jakich zasadach można dostać kredyt hipoteczny w banku Pekao S.A? Z jakimi kosztami się to wiąże? Poznaj szczegóły oferty. Kredyt hipoteczny Pekao S.A. - warunki, zasady, opinie.

Kredyty hipoteczne są dostępne w wielu bankach. Ich oferty mogą jednak znacząco różnić się między sobą, a wybór tej właściwej może przynieść spore oszczędności. Co oferuje bank Pekao SA? Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów tej instytucji. Dowiedz się, jak się o niego ubiegać, jak spłacać i jakie są wymagania wobec kredytobiorców.

Z tego artykuły dowiesz się m.in:

Na jaki cel można wziąć kredyt hipoteczny Pekao SA?

Kredyt hipoteczny w banku Pekao SA można uzyskać tylko na konkretny, wskazany w umowie cel. Możliwości są jednak dość szerokie. Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna pozwala przeznaczyć środki z kredytu m.in. na:

 • zakup domu lub mieszkania, działki budowlanej, domu letniskowego, garażu,
 • budowę domu jednorodzinnego lub letniskowego,
 • zakup mieszkania od dewelopera,
 • wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego (także wraz z przeprowadzeniem remontu),
 • remont lub modernizację domu albo mieszkania,
 • przekształcenie nieruchomości na cele mieszkaniowe,
 • spłatę kredytu zaciągniętego w innym banku.

Bank Pekao kredyt hipoteczny oferuje w kilku wariantach - oprócz standardowego dostępny jest też m.in. "Kredyt na ekodom" przeznaczony na budowę, zakup lub remont domu wyposażonego w ekologiczne rozwiązania.

Kredyt hipoteczny Pekao: oprocentowanie i pozostałe koszty

O kosztach kredytu decyduje przede wszystkim oprocentowanie. Kredyt hipoteczny Pekao w wersji standardowej może mieść oprocentowanie zmienne lub okresowo stałe. Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego Pekao SA obowiązuje przez 5 lat. Oprocentowanie zmienne jest natomiast ustalane na podstawie stawki WIBOR 6M, do której jest dodawana wyznaczona przez Pekao marża. Kredyt hipoteczny będzie zatem tańszy lub droższy w zależności od wysokości marży, która mieści się w przedziale od 1,84% do 3,84%. Szczegóły zawiera Tabela Opłat i Prowizji Pekao S.A. Kredyt hipoteczny ulega częstym zmianom oferty, dlatego warto zawsze sprawdzić aktualne dane.

Zobacz oferty i ceny nowych mieszkań w Warszawie

Kredyt hipoteczny w Pekao SA: marża przy oprocentowaniu zmiennym

Jak zaoszczędzić, ubiegając się w Pekao SA o kredyt hipoteczny? Marża jest zależna m.in. od wysokości wkładu własnego - jeżeli przekracza on 20%, stawka będzie niższa. Ponadto przy kredytach o wartości powyżej 500 000 zł marża jest niższa o 0,05 p.p. Niezwykle ważnym czynnikiem jest też ubezpieczenie spłaty, czyli ubezpieczenie CPI. Pekao zapewnia wówczas obniżenie marży o 0,10 p.p. względem oferty bez ubezpieczenia. Do zera jest wówczas obniżana także pobierana przez bank Pekao SA prowizja. Kredyt hipoteczny jest wtedy zatem tańszy o 1,99% do 2,99% wartości pożyczanego kapitału. Aktualna oferta obowiązuje, jeśli złożysz do końca czerwca 2024 roku wniosek w Pekao o kredyt hipoteczny. Tabela Opłat i Prowizji pozwoli Ci natomiast upewnić się, jakie są aktualne stawki marży.

Kredyt hipoteczny w Pekao SA: stałe oprocentowanie

Możesz również wybrać oprocentowanie okresowo stałe, ubiegając się o kredyt hipoteczny Pekao. Stale oprocentowanie w czerwcu 2024 r. jest ustalone na poziomie 7,67% lub 7,87%. Niższa stawka obowiązuje przy wyższym wkładzie własnym w Pekao. Kredyt hipoteczny stałe oprocentowanie o wartości 7,67% może mieć tylko wtedy, gdy z własnej kieszeni pokryjesz co najmniej 20% wartości inwestycji. Szczegóły zawiera Tabela Opłat i Prowizji. Kredyt hipoteczny Pekao zawsze uzyskasz na warunkach wyszczególnionych w tej tabeli oraz w regulaminie. Jeśli nie jesteś pewien, jakie aktualnie warunki i parametry ma kredyt hipoteczny Pekao, infolinia banku pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kredyt hipoteczny w Pekao SA: najważniejsze informacje

Ile dokładnie kosztuje w Pekao SA kredyt hipoteczny i jak kształtują się jego główne parametry? Warunki na czerwiec 2024 przedstawia poniższa tabela:

Kwota kredytu od 10 000 zł do 2 520 000 zł
Okres kredytowania od 12 do 360 miesięcy
Wkład własny minimalny - 10%, optymalny - 20%
Oprocentowanie zmienne (marża + WIBOR 6M) lub okresowo stałe (na 5 lat)
Wysokość marży 1,84% do 3,84%
Wysokość prowizji od 0 do 2,99%
Warunki Konto z regularnymi wpływami, karta kredytowa, bankowość internetowa oraz ubezpieczenie nieruchomości z oferty banku pozwalają skorzystać z niższych stawek marży i prowizji.
Prowizja 0% z ubezpieczeniem CPI

Warto mieć na uwadze, że oprocentowanie zmienne jest obliczane na podstawie stopy bazowej podawanej w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca kalendarzowego. Stopa bazowa określana jest jako średnia arytmetyczna ze wszystkich dziennych publikacji wskaźnika referencyjnego WIBOR 6M z ostatniego miesiąca kalendarzowego poprzedzającego 6-miesięczny okres, dla którego jest ustalana. Stawka marży jest stała. Natomiast wskaźnik referencyjny WIBOR 6M jest  opracowywany i publikowany przez GPW Benchmark S.A.

Porównując oferty kredytu hipotecznego Pekao SA oraz innych banków, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wskaźnik RRSO (im niższy, tym tańszy jest kredyt) oraz całkowitą kwotę do spłaty.

Pamiętaj, że szczegóły na temat wszystkich kosztów zawsze zawiera publikowana przez Pekao S.A. Tabela Opłat i Prowizji. Kredyt hipoteczny może bowiem zmieniać swoje parametry w zależności od aktualnej oferty.

Kredyt hipoteczny w banku Pekao: kalkulator rat i kosztów kredytu

Chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie będzie kosztować kredyt hipoteczny w Pekao? Kalkulator dostępny na stronie banku to proste narzędzie, które pozwoli Ci się o tym przekonać. Jak działa udostępniony przez Pekao kalkulator? Kredyt hipoteczny możesz obliczyć, podając w nim przede wszystkim wartość inwestycji oraz pożyczaną kwotę. Niezwykle ważny jest też okres kredytowania, czyli czas, w jakim będziesz spłacać swój kredyt hipoteczny w Pekao SA. Kalkulator sam uzupełni wysokość marży, wyliczaną m.in. na podstawie wysokości zobowiązania i wkładu własnego. Pamiętaj jednak, że marżę można obniżyć, korzystając z dodatkowych produktów banku. Jeśli wiesz, jaka marża Ci przysługuje, możesz samodzielnie wpisać ją w kalkulator. Kredyt hipoteczny Pekao zostanie wówczas obliczony dla podanych danych.

Zobacz oferty i ceny mieszkań na sprzedaż w Trójmieście

Skąd wiadomo, ile zapłacisz za swój kredyt hipoteczny? Kalkulator Pekao wyliczy Twoją prognozowaną ratę, RRSO oraz całkowity koszt, jaki wygeneruje zaciągnięty w Pekao kredyt hipoteczny. Kalkulator to zatem świetne narzędzie do symulacji spłaty oraz porównywania ofert. Podoba Ci się propozycja kredytu hipotecznego Pekao? Kontakt bezpośrednio z doradcą jest możliwy ze strony z kalkulatorem.

Kalkulator zdolności kredytowej Pekao

Zamierzasz wziąć w Pekao S.A. kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej to inne bardzo przydatne narzędzie. Oblicza ono, jaką maksymalnie kwotę kredytu jesteś w stanie uzyskać w swojej sytuacji finansowej. Jak obliczyć swój maksymalny kredyt Pekao S.A.? Kalkulator zapyta Cię o:

 • wartość inwestycji,
 • okres kredytowania,
 • Twoje miesięczne dochody,
 • limity na rachunkach i kartach kredytowych,
 • sumę rat spłacanych kredytów i pożyczek,
 • liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Na tej podstawie dowiesz się, w jakiej wysokości możesz otrzymać od Pekao SA kredyt hipoteczny. Kalkulator poda maksymalną kwotę finansowania dla określonych parametrów, a z wyliczenia będziesz mógł przejść bezpośrednio do kontaktu z bankiem.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny w euro w Pekao S.A.?

Wszystkie powyższe informacje dotyczą standardowej oferty Pekao. Kredyt hipoteczny jest w niej udzielany w złotówkach. W Pekao SA kredyt hipoteczny w euro jest dostępny, ale tylko dla niektórych. Co najważniejsze, bank może udzielić kredytu tylko w tej samej walucie, w której zarabia kredytobiorca. Kredyt hipoteczny w euro Pekao kieruje zatem tylko do osób otrzymujących wynagrodzenie w tej walucie. Jeśli zatem np. pracujesz i zarabiasz w Niemczech, a chcesz kupić mieszkanie w Polsce, dostaniesz kredyt hipoteczny w euro. Pekao oferuje też inne kredyty walutowe. W jakiej walucie dostaniesz w Pekao S.A. kredyt hipoteczny? W funtach brytyjskich (GBP), w koronach szwedzkich (SEK), w koronach norweskich (NOK), w dolarach amerykańskich (USD), a także w innych.

Jeśli jednak interesuje Cię w Pekao SA kredyt hipoteczny w funtach, euro, dolarach, koronach lub innej obcej walucie, będziesz musiał wnieść wysoki wkład własny. W PKO SA kredyt hipoteczny w euro lub innej obcej walucie z okresem spłaty nieprzekraczającym 15 lat wymaga wniesienia wkładu własnego pokrywającego aż 30% wartości inwestycji. Jeśli natomiast chcesz wziąć w Pekao kredyt hipoteczny w euro lub innej obcej walucie na ponad 15 lat, będziesz potrzebować aż 40-procentowego wkładu własnego.

Co jeszcze musisz wiedzieć, jeśli chcesz uzyskać kredyt hipoteczny w euro? Pekao SA wymaga, aby wcześniej wynagrodzenie w walucie obcej wpływało na Twój rachunek w polskim banku co najmniej przez 6 miesięcy. Gdy będziesz natomiast składać do Pekao SA wniosek o kredyt hipoteczny w obcej walucie, konieczne będzie dostarczenie dokumentacji przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego.

Kredyt hipoteczny w Pekao: warunki uzyskania

Co trzeba zrobić, aby uzyskać w banku Pekao kredyt hipoteczny? Warunki są w zasadzie takie same jak w innych bankach. Potrzebna będzie przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Pekao sprawdzi także Twoją historię kredytową, czyli dane dotyczące pozostałych zobowiązań. Niezbędny będzie także odpowiedni wkład własny. Ponadto należy złożyć w Pekao wniosek o kredyt hipoteczny wraz z wymaganymi załącznikami.

Jakie to załączniki? Co dokładnie jest potrzebne, gdy chcesz uzyskać w Pekao SA kredyt hipoteczny? Dokumenty niezbędne do procesu kredytowego zależą m.in. od rodzaju realizowanej inwestycji i tego, skąd pochodzą Twoje dochody. Ich pełną listę dostaniesz od doradcy banku. Często wymagane jest np. przez Pekao SA zaświadczenie o zarobkach. Kredyt hipoteczny dostaniesz bowiem tylko z dobrze udokumentowanymi dochodami.

Warunki uzyskania kredytu w Pekao: zdolność kredytowa i zaświadczenia o zarobkach

Zdolność kredytowa to najważniejsza rzecz, gdy ubiegasz się o jakiekolwiek duże zobowiązanie. Aby uzyskać w banku Pekao kredyt mieszkaniowy, musisz mieć odpowiednio duże zarobki, by poradzić sobie z jego spłatą. Gdy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, bank Pekao samodzielnie wylicza Twoją zdolność kredytową na podstawie Twoich przychodów, ale też zobowiązań, wydatków, liczby osób na utrzymaniu czy wieku. W tym celu zazwyczaj wymagane jest dostarczenie dokumentów dotyczących np. Twojej pracy i dochodów. Jeśli ubiegasz w Pekao o kredyt hipoteczny, zaświadczenie o zarobkach może być niepotrzebne tylko wtedy, gdy Twoje wynagrodzenie wpływa co miesiąc na konto w tym banku.

Warunki uzyskania kredytu w Pekao: wkład własny

Jeśli chcesz uzyskać kredyt hipoteczny w Pekao SA, będziesz potrzebować też wkładu własnego. Część kosztów realizowanej inwestycji musisz bowiem pokryć z własnej kieszeni. Bank Pekao SA kredyt hipoteczny przyzna Ci tylko wtedy, gdy będziesz mieć wkład własny na poziomie przynajmniej 10% wartości nieruchomości. Preferowany jest jednak wkład własny na poziomie 20% - wówczas można liczyć na niższe oprocentowanie kredytu.

Warunki uzyskania kredytu w Pekao: dokumenty wymagane przy składaniu wniosku

Składając wniosek o kredyt hipoteczny Pekao SA, należy też dodać do niego odpowiednie dokumenty. Można je podzielić na trzy główne kategorie:

 • dokumenty tożsamości,
 • dokumenty finansowe,
 • dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości..

Jeśli ubiegasz się w banku Pekao SA o kredyt hipoteczny, wymagane dokumenty będą zależeć od Twojej indywidualnej sytuacji. Ich pełną listę poda Ci np. prowadzona przez bank Pekao infolinia. Kredyt hipoteczny uzyskasz szybciej, jeśli złożysz wniosek od razu z kompletem wymaganych dokumentów, dlatego warto zawczasu zabrać się za ich kompletowanie. Pomocne mogą się okazać także publikowane w internecie przez bank Pekao S.A. druki do pobrania. Kredyt hipoteczny zwykle wymaga składania niektórych dokumentów na specjalnych bankowych drukach - warto mieć to na uwadze!

Jakich dokumentów wymaga Pekao? Zaświadczenie o zarobkach do kredytu hipotecznego, PIT za ubiegły rok czy umowa o pracę lub dokumenty firmowe to standardowe dokumenty potrzebne do potwierdzenia Twojej sytuacji finansowej. Będziesz też potrzebować np. umowy przedwstepnej podpisanej ze sprzedawcą nieruchomości, umowy deweloperskiej lub pozwolenia na budowę oraz innych dokumentów charakterystycznych dla kredytowanej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny w Pekao a ubezpieczenie mieszkania: co trzeba wiedzieć? 

Jeśli chcesz uzyskać w Pekao kredyt hipoteczny, ubezpieczenie mieszkania będzie jednym z warunków wymaganych do obniżenia marży. Można je zawrzeć za pośrednictwem banku lub na własną rękę. W tym drugim przypadku musisz potem dodać w Pekao S.A. ubezpieczenie do konta, dostarczając polisę do oddziału banku.

Oferta i zwrot ubezpieczenia pomostowego w Pekao S.A. Dowiedz się więcej

Wskazane ubezpieczenie kredytu hipotecznego Pekao SA to także ubezpieczenie od utraty pracy. Kredyt hipoteczny Pekao SA uzyskasz wówczas z marżą niższą o 0,10 p.p. Potrzebne może być ponadto ubezpieczenie na życie. Kredyt hipoteczny Pekao SA uzyskasz tylko z tego rodzaju polisą, jeśli np. spłata ostatniej raty przypada po Twoich 65 urodzinach. Ubiegasz się z drugą osobą (małżonkiem, członkiem rodziny itp.) w Pekao S.A. o kredyt hipoteczny? Ubezpieczenie na życie będzie potrzebne, jeśli występuje duża dysproporcja dochodów pomiędzy wnioskodawcami (dla tego kredytobiorcy, który zarabia więcej). Więcej informacji na ten temat udzieli Ci np. prowadzona przez Pekao SA infolinia. Kredyt hipoteczny to dość skomplikowane zagadnienie, dlatego nie należy się obawiać zadawania pytań.

Jak uzyskać ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Pekao SA zaproponuje Ci odpowiednie polisy. Warto jednak sprawdzić ofertę, ponieważ ubezpieczenie wykupione na własną rękę może być tańsze. 

Procedury w banku Pekao: kredyt hipoteczny krok po kroku

Jak uzyskać w banku Pekao kredyt hipoteczny krok po kroku? Proces jest dość złożony, ale przejrzysty. Do banku zgłaszasz się dopiero wtedy, gdy masz już wybraną nieruchomość oraz podpisaną umowę przedwstępną lub umowę deweloperską. Następnie należy:

 1. złożyć wiosek o kredyt hipoteczny Pekao wraz z kompletem załączników - wymagane przesz Pekao do kredytu hipotecznego dokumenty warto zacząć kompletować już wcześniej (ich listę otrzymasz od doradcy);
 2. poczekać na decyzje kredytową - w Pekao SA czas oczekiwania na kredyt hipoteczny nie powinien przekroczyć 21 dni; niestety w Pekao status wniosku o kredyt hipoteczny nie może być monitorowany na bieżąco;
 3. podpisać umowę o kredyt hipoteczny Pekao SA - po dokładnym zapoznaniu się z warunkami zaproponowanymi przez bank;
 4. spełnić dodatkowe warunki - jak np. dostarczenie umowy ubezpieczenia i innych niezbędnych do uruchomienia w Pekao S.A. kredytu hipotecznego.

Następnym krokiem jest już uruchomienie kredytu, czyli wypłata całości pożyczanej kwoty lub pierwszej transzy. Ile się czeka na kredyt hipoteczny w Pekao SA? Na wypłatę środków bank ma 7 dni w przypadku zakupu na rynku wtórnym i 21 dni przy zakupie na rynku pierwotnym.

Spłata kredytu hipotecznego Pekao SA

Jak spłacić kredyt hipoteczny Pekao? W przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego, np. na zakup mieszkania, spłata rat w pełnej wysokości rozpoczyna się od razu. Spłaty należy dokonywać zgodnie z otrzymanym od Pekao harmonogramem spłat. Przy kredycie hipoteczno-budowlanym zwykle obowiązuje okres karencji. Do momentu wypłaty ostatniej transzy kredytu płaci się tylko raty odsetkowe. Dopiero zakończeniu procesu wypłaty, spłaca się udzielony przez Pekao bank polski kredyt hipoteczny ratami w pełnej wysokości.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny Pekao?

Możesz jednak również nadpłacać swoje zobowiązanie w Pekao SA. Jak nadpłacić kredyt hipoteczny? Wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję przez internet. Nadpłaty możesz dokonywać w dowolnej chwili i dowolną kwotą. Jeśli masz kredyt hipoteczny Pekao, nadpłata może obniżać ratę lub skracać okres kredytowania. W przypadku skrócenia okresu kredytowania trzeba jednak podpisać aneks do umowy. Koszt jego sporządzenia zależy od momentu podpisania umowy i wynosi 0 zł lub 50 zł.

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w Pekao S.A. Sprawdź szczegóły

Jeśli spłacisz swoje zobowiązanie przed czasem, przysługuje Ci w Pekao S.A. zwrot prowizji. Kredyt hipoteczny spłacony wcześniej uprawnia bowiem do otrzymania proporcjonalnej części poniesionych kosztów. Jak wygląda w Pekao zwrot prowizji? Kredyt hipoteczny spłacony przed czasem powinien skutkować automatycznym przelewem od banku. Nie otrzymałeś zwrotu prowizji? Kredyt hipoteczny Pekao spłacony przed czasem uprawnia Cię do ubiegania się o taki zwrot. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Kredyt hipoteczny Pekao SA - opinie

Jak postrzegany jest udzielany przez bank Pekao SA kredyt hipoteczny? Opinie na temat tego kredytodawcy są podzielone. W sieci znajdziesz sporo wypowiedzi osób opisujących swoje doświadczenia, m.in. z obsługą klienta. Na pewno jednak udzielony przez Pekao SA hipoteczny kredyt jest bezpieczny. Ponadto dostępny w Pekao kredyt hipoteczny jest aktualnie oferowany z dość atrakcyjnym oprocentowaniem. Jeśli masz okazję skorzystać z obniżek marży, może to być dobry wybór. Pamiętaj jednak, aby porównywać oferty kredytowe indywidualnie, według parametrów finansowania, jakie jest Ci potrzebne.

Kredyt hipoteczny w Pekao SA: podsumowanie

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, jak wygląda w Pekao kredyt hipoteczny? Infolinia banku pozwoli Ci zadać konsultantowi wszystkie "palące" pytania. Wiele informacji znajdziesz też na stronie interentowej banku Pekao SA - w zakładce kredyt hipoteczny. Kontakt z doradcą bezpośrednio w placówce również może być dobrym wyborem.

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023