Ile kosztuje kawalerka w Polsce?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 27.10.2022, Data aktualizacji: 01.12.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Ile zapłacimy za kawalerkę?
Kawalerki cieszą się w ostatnim czasie sporą popularnością. Jakie są ich ceny? Ile kosztują kawalerki w Polsce? Przeczytaj zestawienie naszego eksperta.

Kawalerki wydają się idealnym rozwiązaniem dla singla, na start w dorosłe życie, czy też pod przyszły wynajem. Czy jednak rzeczywiście małe mieszkania są tanie? Niekoniecznie. Bardzo często stawki za metr kwadratowy małych mieszkań okazują się wygórowane. Jak kształtują się ceny w Polsce?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie jest zainteresowanie kawalerkami
 • jak ma się metraż do stawki za metr kwadratowy
 • ile trzeba zapłacić za jednopokojowe M

Wzmożony popyt na kawalerki

Popyt na najmniejsze mieszkania ma charakter inwestycyjny. Dla inwestorów mogą być one łakomym kąskiem, bowiem za niewielkie pieniądze pozwalają wejść na rynek nieruchomości. W dobie wysokiej zyskowności najmu i dynamicznego rozwoju gałęzi najmu krótkoterminowego, kawalerki wydają się idealnym produktem do tego przeznaczonym.

Nie bez znaczenia dla zainteresowania kawalerkami jest sytuacja gospodarcza w kraju. Rosnące stopy procentowe, ceny nieruchomości i koszty utrzymania skutecznie przywróciły kawalerki do łask. Jest to także sposób na inwestycję gotówki w obawie przed pędzącą inflacją, przy czym oszczędności większości Polaków nie pozwalają obecnie na zakup większego lokum.

Zobacz oferty nieruchomości pod wynajem

wzmożony popyt na kawalerki

Mniejszy metraż to nierzadko wyższa stawka za metr

Mieszkania małe są pozornie tanie. Sumarycznie rzeczywiście zapłacimy mniej, jednak obowiązuje prosta zasada: im niższy metraż, tym większa stawka za 1 mkw.

Na ostateczną cenę nieruchomości wpływa oczywiście lokalizacja, standard wykończenia, a także stan ogólny budynku. Średnia cena z 1 mkw. kawalerki w Warszawie (jednym z najdroższych rynków – to fakt) to ok. 16 000 zł. Przy mieszkaniu dwupokojowym cena spada już do średnio 14 000 zł, a przy 3 pokojach schodzi do ok. 13 100 zł za metr. 

Podobnie plasują się ceny za mieszkania jednopokojowe w Krakowie (ok. 14 000 zł) i Gdańsku (15 000 zł). 

Największe różnice zaobserwujemy w tych miastach, gdzie są najwyższe ceny, czyli w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. To właśnie w tych ośrodkach jest największy popyt na najmniejsze mieszkania, co nie dziwi. W tych lokalizacjach jest bowiem najbardziej rozwinięty rynek najmu, także noclegowego, a kawalerki idealnie się do tego nadają.

kawalerki w Polsce

Ceny kawalerek w Polsce

Najdroższe kawalerki spotykamy w Warszawie. To oczywiście zrozumiałe, bo jest to najdroższy rynek w Polsce. Podaż kawalerek jest tu w ujęciu ilościowym również największa, co również nie dziwi, biorąc pod uwagę rozmiar rynku. W stolicy też 1 mkw. kawalerki okazuje się kosztować najwięcej w relacji do 1 mkw. nowego mieszkania w ogóle.

Różnica w cenie zależy także od tego, czy zdecydujemy się na rynek wtórny czy pierwotny – drugi ostatnio znacząco podnosi ceny, co wiąże się ze stale rosnącymi stawkami materiałów budowlanych oraz usług fachowców, a także coraz droższymi działkami. Jednak zakup nowej nieruchomości od dewelopera to szereg zalet – nowe budownictwo, wszelkie udogodnienia, nowoczesne wnętrza, a także możliwość dowolnej aranżacji wnętrz bez konieczności wymiany np. instalacji to tylko niektóre z nich. 

NBP opublikował we wrześniu br. raport Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2022 r. Mówi on o spadku nowych umów na kredyt hipoteczny oraz sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań, przy czym zauważono kolejne wzrosty cen w porównaniu do poprzednich miesięcy. Jak więc obecnie kształtują się ceny mieszkań?

Weźmy pod uwagę największe rynki mieszkaniowe w Polsce. W Warszawie średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym to ok. 12 900 zł, przy czym w przypadku lokali poniżej 40 mkw. cena za 1 mkw. wzrasta do 14 200 zł. Na rynku wtórnym nieco drożej – średnia kwota to 14 000 zł i 15 600 zł za małe wnętrza.

Oferta na gdańskim rynku mieszkań deweloperskich to średnio 11 600 zł/mkw., gdzie cena za kawalerkę o powierzchni do 40 mkw. wynosi ok. 12 000 zł. Jest to wzrost o niemal 20 proc. względem II kwartału 2021 roku. Podobnie ma się rzecz w Krakowie, gdzie średnia stawka to 11 400 zł/mkw., czyli o 12,3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Za lokal do 40 mkw. zapłacimy już 12 600 zł/mkw (w 2021 roku było to ok. 10 800 zł). Na rynku wtórnym obecne ceny to odpowiednio 12 000 i 12 920 zł/mkw.

ile zapłacimy za kawalerkę - infografika

Podsumowanie

Mimo że Polacy coraz rzadziej dostają kredyty, ceny nieruchomości w kraju cały czas rosną. Kawalerki zawsze miały swoją grupę odbiorców (przede wszystkim inwestorzy decydujący się na zakup, aby wynająć mieszkanie dla singla czy pary), jednak teraz przeżywają prawdziwy boom.

W obawie o topniejące oszczędności na koncie coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w nieruchomości – a kawalerki sumarycznie wychodzą najtaniej, choć jak wiemy ceny za metr kwadratowy najniższe nie są. W największych miastach Polski praktycznie niemożliwym jest znalezienie lokalu mieszkalnego w cenie poniżej 10 000 zł/mkw. Co gorsza – nie zapowiada się na razie na obniżki. 

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: