Przegląd prasy - marzec 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.03.2019, Data aktualizacji: 20.07.2022

10 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Przegląd prasy - marzec 2019
Zajrzyjcie do najnowszego przeglądu prasy i przekonajcie się, czym żyła branża nieruchomości w marcu 2019. Zapraszamy do lektury!

25.03 – 31.03

Ile zarobisz na sprzedaży mieszkania?

Trwający od dłuższego czasu wyraźny wzrost cen mieszkań może zachęcać do odsprzedaży lokalu zakupionego w celach inwestycyjnych. Ile możemy zarobić w przypadku odsprzedaży mieszkania, które zakupiliśmy dwa lata temu? Dlaczego trudniej zarobić na nowym oraz wykończonym mieszkaniu? Na te i więcej pytań odpowie materiał opublikowany na Interia.pl, Forsal.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pleGospodarka.pl.

Preferencje mieszkaniowe Polaków

Nabywcy domów na rynku pierwotnym i wtórnym kierują się innymi kryteriami. Podczas gdy kupujący domy z drugiej ręki wybierają większe nieruchomości, to na rynku pierwotnym rośnie zainteresowanie szeregowcami i bliźniakami o niewielkim metrażu. Więcej o preferencjach nabywczych Polaków przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na Forsal.pl, obud.pl, aleBank.pl, QBusiness.pl, ReNews.pl i Echo Chorzowa.

Kto zapłaci za zmiany w ustawie deweloperskiej?

Przygotowana przez UOKiK nowelizacja ustawy deweloperskiej, wprowadza Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma na celu zabezpieczenie pieniędzy wpłaconych na budowane mieszkania. Czy zakładane zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród klientów firm deweloperskich wpłynie na podwyżki cen mieszkań? Komentarze deweloperów przeczytacie na obud.pl i Skarbiec.biz.  

Bonifikata na wykup mieszkania komunalnego

Osoby zamieszkujące mieszkania komunalne mogą być zainteresowane możliwością wykupienia zasiedlanego przez nich lokum. Jak wynika z danych GUS, taka forma transakcji jest dość powszechna, a dodatkowo istnieje możliwość otrzymania wysokiej bonifikaty, która może wynosić nawet 90 – 99 proc. wartości lokalu. O tym na Bankier.pl i administrator24.pl.

Zmiany dla kredytobiorców

Wymagania wynikające z unijnego rozporządzenia BMR o 2 lata dadzą więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z zasadami ustalania stopy WIBOR. Czy stopa NBP będzie lepszą opcją dla kredytobiorców od WIBOR-u? Ile wynosi różnica WIBOR-u 3M i stopy referencyjnej NBP od stycznia 2010 roku do marca 2019? O tym na Bankier.pl.

Mieszkania z wielkiej płyty

Masowo stawiane w czasach PRL mieszkania z wielkiej płyty w dalszym ciągu królują w wielu Polskich miastach. Obecnie mamy ok. 60 tys. bloków, które zamieszkuje 12 mln osób.  Niedawne spekulacje dotyczące stanu technicznego blokowisk z wielkiej płyty powinien rozwiać raport ITB. Czy wielka płyta jest bezpieczna? O tym na money.pl.

Ujemna rentowność lokat

Ujemna rentowność depozytów bankowych spowodowała wzmożone zainteresowanie inwestorów rynkiem mieszkaniowym. Już w ubiegłym roku przeciętna lokata po uwzględnieniu podatku Belki oraz inflacji przyniosła stratę, a rok 2019 może okazać się jeszcze gorszy. Więcej o rentowności lokat bankowych przeczytacie na Forsal.pl.

XXI wiek bez łazienki?

Dostęp do kanalizacji i łazienka w domu nadal stanowią luksus w polskich mieszkaniach, a kraj w dalszym ciągu nadrabia cywilizacyjne opóźnienie pod względem warunków mieszkaniowych i udziału lokali z łazienką. Ile gospodarstw domowych w dalszym ciągu nie posiada dostępu do kanalizacji? Na którym obszarze jest najniższy udział mieszkań wyposażonych w łazienkę o tym na eGospodarka.pl.

18.03 – 24.03

Łazienka w mieszkaniu to luksus?

Łazienka w domu czy mieszkaniu w XXI wieku powinna być standardem, jednak jak wynika z danych GUS, średnio jedno na dwadzieścia lokali mieszkalnych w polskich miastach nie posiada łazienki, na wsi jest jeszcze gorzej. W których powiatach i miastach na prawach powiatu jest najniższy udział mieszkań z łazienką?  Więcej w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, WP.pl, money.pl, obud.pl, Forsal.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Mieszkaniowe zadłużenie Polaków

Według najnowszych danych Centrum Amron, od stycznia do grudnia 2018 r. banki udzieliły rekordowej liczby kredytów mieszkaniowych, a ich wartość była największa od 2008 r., czyli schyłku ostatniego boomu mieszkaniowego.  Czy w związku z tym możemy mówić o boomie na kredyty hipoteczne? O tym na eGospodarka.pl i wGospodarce.pl.

Spowolnienie koniunktury inwestycyjnej

Wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego GUS, za okres styczeń — luty, komunikują pierwsze sygnały przesilenia koniunktury na rynku pierwotnym. Choć spowolnienie, jak na razie nie jest potwierdzone, to słaby wynik deweloperów może wskazywać m.in. na to, że zaczyna im brakować gruntów pod budowę kolejnych inwestycji. O tym na obud.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Tanie mieszkanie w dużym mieście?

Krajowe metropolie jak magnes przyciągają studentów oraz osoby pragnące rozpocząć swoją karierę zawodową. Jednak mimo możliwości rozwoju oraz bogatej oferty kulturalnej, takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk odstraszają kosztami zakupu mieszkania. Czy w miastach powyżej 100 tys. osób można kupić tanie mieszkanie? O tym na WP.pl.

Najszybciej wyludniające się regiony UE

Prognozy demograficzne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej nie napawają optymizmem. Jak pokazują dane Eurostatu od 2015 r. do 2050 r., praktycznie cały obszar Polski jest mocno zagrożony depopulacją, podobna sytuacja czeka Niemcy, kraje bałtyckie, południowe Włochy, czy prawie całą Grecję. Więcej o wyludniających się rejonach Starego Kontynentu przeczytacie na Forsal.pl.

Kiedy nastąpi spadek popytu na hipoteki? 

W 2018 roku rynek kredytów hipotecznych rozwijał się bardzo dynamicznie, a wpływ na ich rozwój miał finisz programu Mieszkanie dla Młodych. Zdaniem ekspertów perspektywy rynku kredytów mieszkaniowych w tym roku są nadal dobre, lecz tempo wzrostu może ulec stopniowemu ograniczeniu. Więcej o przewidywanym spadki popytu na kredyty hipoteczne w Gazecie Bankowej.

11.03 – 17.03

Nadciąga korekta cen materiałów budowlanych

Zdaniem ekspertów nadciąga moment odwrócenia trendu ciągłego wzrostu cen materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu. Do korekty cen powinny przyczynić się spadki rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę inwestycji. Więcej o stabilizacji cen materiałów budowlanych przeczytacie na tvn24BiS, PolskieRadio.pl, PolskieRadio24.pl, Bankier.pl oraz wGospodarce.pl.

Hipoteczny boom

W ubiegłym roku banki udzieliły dużo nowych kredytów hipotecznych, a ich wartość była największa od 2008 roku. Takie wyniki mogą sugerować, że znowu mamy hipoteczny boom. Jak zmieniały się wartości nowych kredytów mieszkaniowych w latach 2008 – 2018? Na to pytanie odpowie artykuł opublikowany w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl i BS.net.

Deweloperzy a Zalew Zegrzyński

Dekadę temu najpopularniejszy na Mazowszu teren rekreacyjno-wypoczynkowy – Zalew Zegrzyński, został okrzyknięty przez deweloperów rodzimym Lazurowym Wybrzeżem. Inwestorzy mieszkaniowi upatrzyli sobie Zegrze jako idealną lokalizację do budowy prestiżowych apartamentowców, jednak realizacja wielu z nich stoi pod znakiem zapytania. O tym na obud.pl i Skarbiec.biz.

Poprawa warunków mieszkaniowych

Rolnicy, pracownicy najemni, emeryci czy renciści? Której z wymienionych grup społecznych najbardziej poprawiły się warunki mieszkaniowe? Jak zmieniało się wyposażenie mieszkań w zależności od źródła utrzymania gospodarstwa domowego? Na te i inne pytania odpowie Wam artykuł opublikowany na eGospodarka.pl.

Wycena domu i mieszkania

Wycena nieruchomości polega na oszacowaniu wartości rynkowej, bądź odtworzeniowej lokalu. Dokonuje się jej zazwyczaj przed sprzedażą domu lub mieszkania oraz istnieje kilka sposobów na jej dokonanie. Lepszym wyjściem jest samodzielna wycena nieruchomości czy z pomocą specjalisty (pośrednika lub rzeczoznawcy)? Więcej o wycenie lokalu przeczytacie na deccoria.pl.

Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu?

Jakość powietrza w Polsce i smogu to niezwykle popularny temat w okresie jesienno-zimowym. Problem smogu jest powszechny nie tylko w krajowych metropoliach, ale również w takich województwach, jak śląskie, dolnośląskie czy małopolskie. Jak skutecznie oczyścić powietrze w mieszkaniu? Jakie są domowe sposoby walki ze smogiem? O tym na deccoria.pl.

Jak długo będziemy spłacać hipotekę?

Jak wskazują dane opublikowane przez AMRON, kredyty mieszkaniowe o długim okresie spłaty wyniosły w ubiegłym roku ponad 64 proc. całości zaciągniętych kredytów hipotecznych. Jak rozkładały się nowe kredyty mieszkaniowe pod względem czasu spłaty w latach 2010 – 2018? Więcej o hipotekach o długim okresie spłaty i ich popularności wśród osób powyżej 25 lat na money.pl.

Wiosenna oferta mieszkaniowa

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami w dalszym ciągu jest bardzo duże, zwłaszcza w takich miastach, jak Warszawa, Trójmiasto i Łódź, dlatego deweloperzy, chcąc wypromować swoje inwestycje, szykują się do wiosennych targów mieszkaniowych. Poza obniżkami cen, darmowymi powierzchniami np. komórką lokatorską lub miejscem postojowym coraz częściej przyciągają kupujących innymi udogodnieniami. O tym w Rzeczpospolitej.

Polacy żyją w ciasnocie

Polska jest jednym z krajów, w których mieszkańcy żyją w przeludnionych nieruchomościach. Gorsze warunki mieszkaniowe panują tylko w Serbii, Macedonii, Chorwacji, Rumunii, na Łowie oraz w Bułgarii. Mimo ciągle trwającego boomu na rynku nieruchomości deweloperskich, w dalszym ciągu brakuje lokali mieszkalnych, bo jak zaznaczają eksperci, na ofertę z rynku pierwotnego mogą pozwolić sobie nieliczni. Więcej o warunkach mieszkaniowych przeczytacie w Rzeczpospolitej.

04.03 – 10.03

Koszty budowy mieszkań

Na podstawie danych GUS i publikowanego przez tę instytucję wskaźnika widać, iż wzrost kosztów budowy mieszkań z wyłączeniem budownictwa indywidualnego jest widoczny od 2016 roku.  Jak natomiast zmieniały się koszty budowy mieszkań na przestrzeni ostatnich 10-lat? Na to pytanie odpowie Wam materiał opublikowany na Interia.pl, obud.pl, eGospodarka.pl oraz aleBank.pl.

Warunki mieszkaniowe w Polsce

Z każdym rokiem rośnie liczba mieszkań przypadających na 1000 Polaków i metraż w przeliczeniu na jedną osobę. Jak prezentują się warunki mieszkaniowe wybranych grup społecznych – rolników, emerytów czy pracowników najemnych? Kto z nich zyskał najwięcej przestrzeni oraz u kogo najbardziej poprawiło się wyposażenie mieszkań? O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl,  Skarbiec.biz i Forsal.pl.

 

Co z deficytem mieszkaniowym?

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące łącznej liczby polskich mieszkań w 2017 roku wskazują, że liczba mieszkań i domów jest zbliżona do liczby gospodarstw domowych. Czy w związku z tym w dalszym ciągu powinniśmy mówić o deficycie mieszkaniowym? Jak zmieniała się liczba mieszkań i gospodarstw domowych w latach 2005 – 2017? O tym na Interia.pl, obud.pl, eGospodarka.pl i Forsal.pl.

Ciężkie czasy dla wynajmujących?

Podobnie jak poprzedni rząd, ówczesna partia rządząca chce zmienić kierunek polityki mieszkaniowej i akcentuje potrzebę popularyzowania najmu. Mimo obietnic bilans zmiany polityki mieszkaniowej nie przedstawia się zbyt kolorowo. Program „Mieszkanie Plus” istnieje głównie w informacjach prasowych, a państwo nie wspiera inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. O tym na Bankier.pl.

Zakup mieszkania od komornika

Mieszkania z licytacji komorniczej są w dalszym ciągu popularnym źródłem zakupu mieszkań. W ostatnich latach, lokale mieszkalne wystawiane na licytacjach komorniczych stanowiły ok. 8 – 10 tys. transakcji rocznie. Czy zakup mieszkania od komornika jest opłacalny i stanowi alternatywę dla zakupu lokalu z rynku pierwotnego bądź wtórnego? Więcej o mieszkaniach z licytacji komorniczych przeczytacie na money.pl.

Rządowe dopłaty do termomodernizacji domów

Partia rządząca chce walczyć ze smogiem i rozpoczyna program dopłat do termomodernizacji budynków mieszkalnych. Adresatami programu są właściciele domów jednorodzinnych, których rząd chce zachęcić do wymiany starych pieców i kotłów. Istnieją trzy sposoby na skorzystanie z programu „Czyste powietrze”, jakie? O tym w artykule opublikowanym na money.pl.

Za bardzo inwestujemy w mieszkania?

Własne mieszkanie stanowi synonim bezpieczeństwa i stabilizacji, nic więc dziwnego, że dla większości Polaków nieruchomość jest postrzegana jako najcenniejszy składnik majątku. Również młodsi Polacy chętnie lokują swoje oszczędności w domy i lokale mieszkalne. Jak natomiast przedstawia się sytuacja majątkowa w różnych krajach Unii Europejskiej? O tym na Forsal.pl.

Udział Warszawy na rynku nieruchomości

Obrót nieruchomościami koncentruje się przede wszystkim w sześciu największych ośrodkach miejskich. Mimo to, jak wskazuje analiza ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, udział warszawskiego rynku wzrósł. Ile wyniósł udział największych rynków w wartości obrotu nowymi oraz używanymi mieszkaniami w 2017 roku? Na to pytanie odpowie artykuł opublikowany na Forsal.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: