Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Czy jakość powietrza wpływa na rynek mieszkaniowy?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 08.11.2018, Data aktualizacji: 22.11.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Czy jakość powietrza wpływa na rynek mieszkaniowy?
Nabywcy mieszkań w coraz większym stopniu zwracają uwagę na jakość powietrza. Sprawdzamy, jak pod tym względem prezentują się największe polskie miasta.

Wiele danych sugeruje, że 10 lat - 20 lat temu polskie miasta miały bardziej zanieczyszczone powietrze niż obecnie. Taka sytuacja stanowi jednak mizerne pocieszenie dla wielu Polaków. W tym kontekście warto pamiętać o wzrastającej świadomości zdrowotnej oraz popularyzacji danych na temat zanieczyszczenia powietrza.

Wspomniane informacje często dotyczą tylko szkodliwych pyłów. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozszerzyć analizę na wszystkie rodzaje zanieczyszczeń powietrza i odpowiedzieć na pytanie, czy kłopot związany z takimi gazami oraz pyłami, może wpływać na rynek mieszkaniowy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie miasta mają problemy z zanieczyszczonym powietrzem 
 • czy jakość powietrza wpływa na rynek mieszkaniowy 
 • czy zanieczyszczenie potęguje wyludnianie się miast

Problemy z powietrzem nie są tylko domeną Krakowa oraz Katowic

Od pewnego czasu można zauważyć wzmożone zainteresowanie różnego typu informacjami, które odzwierciedlają jakość powietrza. Właśnie dlatego znalezienie aktualnych danych o stężeniu różnych zanieczyszczeń na terenie polskich miast, nie stanowi żadnego problemu. Nieco trudniej jest odszukać historyczne dane, które w prosty i zbiorczy sposób prezentowałyby ogólną jakość powietrza w danym mieście.

Z pomocą przychodzą statystyki firmy Plume Labs. Wspomniana firma skonstruowała ciekawy indeks jakości powietrza. Ten indeks uwzględnia stężenia różnych zanieczyszczeń (nie tylko pyłów) i odnosi je do aktualnych norm podawanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Opisywany indeks Plume Labs przyjmuje następujące wartości:

 • do 20 jeśli powietrze jest czyste

 • od 21 do 50 gdy powietrze staje się umiarkowanie zanieczyszczone

 • od 51 do 100 jeżeli powietrze jest mocno zanieczyszczone

 • od 101 w razie bardzo mocnego zanieczyszczenia powietrza

Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli wskazują, że przez ostatnie 12 miesięcy (październik 2017 r. - październik 2018 r.), żadne z dużych polskich miast nie zakwalifikowało się do najniższej kategorii pod względem poziomu zanieczyszczenia powietrza (roczna wartość indeksu do 20). Najlepszy wynik odnotowały dwa ośrodki miejskie położone nad Zatoką Gdańską, czyli Gdańsk (roczny poziom indeksu: 30) oraz Gdynia (28). Relatywnie dobrze wypadł Rzeszów (roczny poziom indeksu: 37), Szczecin (38), Poznań (39) oraz Białystok (39).

Niestety wśród największych polskich miast można znaleźć kilka ośrodków, które w ocenie firmy Plume Labs zakwalifikowały się do grupy obszarów z mocno zanieczyszczonym powietrzem (roczny poziom indeksu od 51). Chodzi o Warszawę (51), Kielce (51), Radom (53), Kraków (54) oraz Katowice (55).

Dane Plume Labs wskazują też, że we wszystkich porównywanych miastach z Polski, kłopotem są te same rodzaje zanieczyszczeń powietrza. Mowa o dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, pyłach zawieszonych i ozonie. Czasem pojawiają się też ostrzeżenia dotyczące tlenku węgla. Warto zaznaczyć, że oprócz pyłów najpoważniejszy problem stanowi ozon. Wspomniany gaz jest toksyczny i powoduje m.in. trudności z głębokim oddychaniem.   

Zanieczyszczenie jest dużym kłopotem dla wyludniających się miast

Zaprezentowane powyżej informacje wskazują na przykład, że w Warszawie i Radomiu średnioroczny poziom zanieczyszczenia powietrza jest podobny. Zbliżone wyniki pomiarów nie oznaczają jednak podobnego znaczenia jakości powietrza w kontekście lokalnego rynku mieszkaniowego.

Takie miasta jak Warszawa oraz Kraków, pomimo problemu związanego z zanieczyszczeniami są atrakcyjne osadniczo dla młodych Polaków (m.in. ze względu na ofertę edukacyjną, dobrą infrastrukturę, niższe bezrobocie oraz duży rynek pracy). Właśnie dlatego słaba jakość krakowskiego lub warszawskiego powietrza ma mniejszy wpływ na decyzje o zakupie mieszkania oraz stałym pobycie. Dobry przykład stanowi Kraków, w którym mimo smogowego problemu deweloperzy notują bardzo dobre wyniki sprzedażowe.

Wydaje się, że problem związany ze złą jakością powietrza może być bardziej znaczący dla rynków mieszkaniowych z takich miast jak na przykład Katowice, Radom oraz Kielce. Każdy z trzech wspomnianych ośrodków miejskich doświadcza kłopotów demograficznych i jest mniej atrakcyjny dla młodych pracowników niż największe metropolie.

W przypadku Radomia, Katowic oraz Kielc, zła jakość powietrza niestety może stanowić dodatkowy argument skłaniający młodych ludzi do wyjazdu.

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023