Przegląd prasy - lipiec 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 08.07.2019, Data aktualizacji: 19.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - lipiec 2019
Jak inflacja wpływa na zmiany cen mieszkań w Europie? Jak wygląda zakup mieszkania od Kościoła? Jakie jeszcze tematy przykuły uwagę mediów w lipcu? Sprawdźcie!

22.07 - 28.07

Inwestycje mieszkaniowe ze słabnącą tendencją

Najnowsze dane GUS komunikujące wyniki budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszym półroczu 2019 r. wskazują trwającą w dalszym ciągu koniunkturę inwestycyjną w branży deweloperskiej. Mimo to zauważalna jest słabnąca tendencja dla wszystkich form budownictwa. Więcej o aktualnych osiągnięciach budownictwa mieszkaniowego przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, eGospodarka.pl, obud.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Obcokrajowcy inwestują w polskie nieruchomości

Polska w dalszym ciągu jest atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Wśród obcokrajowców zainteresowanych nieruchomościami w Polsce przodują Ukraińcy. To właśnie oni w 2018 roku kupili ok. 2000 polskich mieszkań. Czy duże zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami w Polsce ma wpływ na rynek mieszkaniowy? Dowiecie się na portalu Interia.pl oraz na money.pl i PolskaTimes.

Wynagrodzenia Polaków nie nadążają za cenami mieszkań?

Ceny mieszkań od deweloperów rosną bardzo szybko, a co za tym idzie – pogarsza się dostępność cenowa nowych lokali mieszkalnych w największych miastach Polski. Jedyną z metropolii, gdzie ceny mieszkań nie wyprzedzają wynagrodzeń, jest Poznań. O ile procent podrożał nowy metraż w ciągu ostatnich 3 lat? O tym na eGospodarka.pl i aleBank.pl.

Gminy wymuszają na deweloperach remonty

W 2018 roku deweloperzy przeznaczyli na remonty i budowę gminnych dróg oraz wodociągów prawie 2 mld złotych. Jednak te przedsięwzięcia często nie mają nic wspólnego z realizowanymi przez deweloperów inwestycjami, a dodatkowo przyczyniają się do wyższych cen mkw. sprzedawanego lokalu. Więcej o praktykach samorządów przeczytacie w Rzeczpospolitej.

Nasz ekspert w #RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH

W ubiegłym tygodniu nasz ekspert – Jarosław Jędrzyński został zaproszony do programu #RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH, gdzie opowiedział o bankach ziemi należących do największych firm deweloperskich. Zachęcamy do obejrzenia programu na stronie Rzeczpospolitej.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Ocieplanie się klimatu oraz długie letnie upały zwiększają zainteresowanie zakupem klimatyzacji. Na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jednak montaż stałego urządzenia jest bardziej skomplikowany niż w przypadku domu jednorodzinnego. Jakie ewentualne problemy czekają na osoby instalujące klimatyzację w budynkach wielorodzinnych? O tym na Bankier.pl.

Rama H a wielka płyta

W poprzedniej epoce ustrojowej wielorodzinne bloki mieszkalne budowano w dwóch technologiach budowy - ramie H oraz wielkiej płycie. O ile o tej ostatniej technologii częściej się mówi, zwłaszcza w perspektywie ostatnich doniesień o planowanej modernizacji, to nie wiele osób wie, czym jest rama H. Sprawdźcie, jakie są różnice między obydwiema technologiami, więcej na money.pl.

Zbyt wysoka rata hipoteki?

Wynagrodzenia przestały nadążać za rosnącymi cenami mieszkań w największych Polskich miastach zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Problem z dostępnością cenową lokali zmusza kredytobiorców do zaciągania zobowiązań hipotecznych, które są zbyt wysokie w stosunku do ich dochodów. Ilu Polaków decyduje się na hipoteczne ryzyko? O tym na Forsal.pl.

Wpływ inflacji na ceny mieszkań w Europie

Nawiązując do obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce, warto przyjrzeć się analogicznej sytuacji w pozostałych krajach Starego Kontynentu. Jak ceny europejskich mieszkań zmieniły się od poprzedniego boomu w 2008 r. do 2018 r.? Jaki wpływ na ceny nieruchomości miała inflacja? O tym na aleBank.pl.

Zmiany wysokości czynszów 

Jak w latach 2006 – 2018 zmieniał średni koszt wynajęcia 1 mkw. mieszkania oraz, jak zmieniła się średnia relacja między kosztem zakupu i wynajęcia 1 mkw. mieszkania w największych Polskich miastach? Na te i więcej pytań odpowie materiał opublikowany na ForumBiznesu.pl.

Jak przeprowadzić podział ziemi pod budowę?

Podział dużego gruntu na mniejsze działki budowlane może być bardzo opłacalny. Jest również długotrwałym i uciążliwym procesem, dlatego warto dokładnie się do niego przygotować. O czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku o podział gruntu? Na to i więcej pytań odpowie Wam materiał opublikowany na portalu pomysłnadom.pl.

15.07 - 21.07

Zarobki a ceny mieszkań

Ciągłe wzrosty cen mieszkań sprawiają, że pogarsza się dostępność cenowa mieszkań od dewelopera w największych Polskich miastach. Co ciekawe w ciągu trzech ostatnich lat średnia cena ofertowa mkw. w Warszawie wzrosła o 26 proc, a w Gdańsku aż o 31 proc.  Jak przedstawia się sytuacja  w pozostałych krajowych metropoliach? O tym w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, obud.pl, Forsal.pl, Skarbiec.biz i wGospodarce.pl.

Kościół jako deweloper?

W kościelnych bankach ziemi nie brakuje atrakcyjnych działek, dlatego inwestycji budowlanych z udziałem Kościoła będzie rosnąć. Już teraz są plany na budowę pierwszych inwestycji, w których w spółkę z firmą deweloperską będzie wchodził Kościół. Przykładową realizacją ma być hotel nad Jeziorem Łańskim w Rybakach. A jak podkreślają eksperci wchodzenie w spółki z deweloperami ma na celu m.in. zabezpieczenie finansów Kościoła. O tym w Rzeczpospolitej oraz na money.pl.

Sprzedaż deweloperów w I półroczu 2019 r.

Najnowsze statystyki sprzedażowe deweloperów giełdowych za drugi kwartał oraz pierwsze półrocze 2019 r. wskazują na sprzeczny charakter sygnałów. O ile deweloperzy odnotowali wzrost sprzedaży kwartalnej, to spadek w I półroczu może potwierdzać trwające od roku spowolnienie na pierwotnym rynku mieszkaniowym. O tym na eGospodarka.pl, aleBank.pl

Hipoteki – które spłacamy najgorzej?

Niedawno opublikowane przez KNF informacje dotyczące spłacalności hipotek pokazują, które z nich są najbardziej problematyczne. Najbardziej niepokojące są wyniki dla hipotek udzielonych w latach 2013 – 2018, czyli zrestrukturyzowane kredyty w CHF. Więcej o spłacalności kredytów w latach 2006 – 2018 przeczytacie na eGospodarka.pl, aleBank.pl

Wynajem mieszkań sposobem na życie

Niskie stopy kredytowe i wysoka stopa zwrotu sprawiają, że chętnie lokujemy pieniądze w mieszkania pod wynajem. Potwierdzają to dane, informujące, że ok. 20 – 30 proc. lokali mieszkalnych jest kupowana w celach inwestycyjnych. Czy na prawdę posiadanie kilku mieszkań pozwala na wygodne życie bez kontynuowania aktywności zawodowej? Sprawdźcie na money.pl.

Mieszkania w Gdańsku podrożały o połowę

Gdańsk należy do miast atrakcyjnych zarówno dla osób poszukujących pracy oraz studentów, jak i inwestorów.  To właśnie tutaj ceny nowych mieszkań rosną najszybciej. Czy mniej zamożni gdańszczanie mogą sobie pozwolić na zakup własnego M? Dlaczego Gdańsk jest liderem cenowych podwyżek? Na te pytania odpowie materiał opublikowany na money.pl.

Kolejny wzrost cen mieszkań

Nie słabnący od wielu miesięcy popyt na nieruchomości sprawia, że ceny mieszkań w dalszym ciągu rosną — również na rynku wtórnym. W II kw. br. wyższe stawki odnotowano we wszystkich krajowych metropoliach, z wyjątkiem Krakowa. Jak zmieniły się ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz z drugiej ręki w II kw. 2019 roku? Dowiecie się z materiału opublikowanego na eGospodarka.pl.

08.07 - 14.07

Sprzedaż deweloperów w I półroczu 2019 r.

Najnowsze statystyki sprzedażowe firm deweloperskich za drugi kwartał oraz pierwsze półrocze 2019 roku, zaowocowały wzrostem sprzedaży kwartalnej oraz spadkiem półrocznej liczonych rok do roku. Jak przedstawiały się wyniki spółek deweloperskich notowanych na GPW? Na to pytanie odpowie Wam materiał opublikowany w Rzeczpospolitej, na Parkiet.com, obud.pl, Skarbiec.biz oraz ReNews.pl.

Rekordowa dywidenda spółek deweloperskich

Co roku, wraz z początkiem lata na warszawskiej GPW dobiega końca sezon dywidendowy. Tak samo, jak w ubiegłym roku akcjonariusze mogą liczyć na rekordowo hojny gest zarządów największych spółek branży deweloperskiej. Która ze spółek osiągnęła największą stopę dywidendy? O tym na Interia.pl, Dziennik.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl  i ReNews.pl.

Kolejne wzrosty cen mieszkań

Niesłabnący popyt wpływa na coraz wyższe ceny lokali mieszkalnych, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Liderami wzrostów wśród mieszkań z drugiej ręki jest Wrocław i Warszawa, z kolei ceny nowych lokali najbardziej wzrosły w Gdańsku i Warszawie. Więcej o szybkim tempie wzrostu średnich ofertowych przeczytacie w Rzeczpospolitej, na Dziennik.pl, aleBank.pl, QBusiness.pl i ReNews.pl.

Zmiany cen mieszkań w Europie

Jak zmieniły się ceny mieszkań i domów w krajach Unii Europejskiej od końca poprzedniego boomu mieszkaniowego w 2008 r. do minionego roku? Jaki wpływ na ceny lokali mieszkalnych miała inflacja? W którym europejskim kraju ceny mieszkań najbardziej spadły, a w którym wzrosły? Na to pytanie odpowie Wam materiał opublikowany w Rzeczpospolitej oraz na eGospodarka.pl.

Mieszkanie w wieży 

Inwestycje o podwyższonym standardzie stanowią aż jedną piątą całej oferty deweloperskiej. Jednym z warszawskich apartamentowców jest Osiedle Bliska Wola, dewelopera J.W. Construction, będąca jednym z największych osiedli mieszkaniowych, jakie jest budowane w Polsce od 25 lat. Więcej o inwestycji przeczytacie na Wprost.pl.

Budowa małego domu – czy to się opłaca?

Zakup małego domu to świetne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczone możliwości finansowe, rozważają zakup mieszkania, ale wolałby zamieszkać we własnym domu. Mały dom o powierzchni do 100 mkw., z kosztem budowy nieprzekraczającym 250 tys. zł – czy to możliwe? Jak budować, że by było tanio? Dowiecie się na Deccoria.pl.

Gdzie warto zainwestować w condohotel?

Condohotele, czyli inwestycje, w których deweloperzy sprzedają luksusowe pokoje lub apartamenty indywidualnym osobom najczęściej w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych. Na czym dokładnie polega inwestowanie w condohotele? Gdzie można zarobić najwięcej? Przeczytacie o tym na portalu Deccoria.pl.

Remont i termomodernizacja wielkiej płyty

Rząd zamierza przeznaczyć więcej środków na termomodernizację i remonty bloków wielkopłytowych. Jak wyglądało wspieranie inicjatyw termomodernizacyjnych i remontowych budynków wykonanych z prefabrykatów przez ostatnie kilkanaście lat? Ile budynków wymaga kapitalnego remontu? Więcej na eGospodarka.pl.

Które „hipoteki” są najbardziej problematyczne?

Komisja Nadzoru Finansowego co roku publikuje podsumowanie zmian spłacalności kredytów mieszkaniowych z poszczególnych roczników. Jak przedstawiają się wyniki kredytów rozliczanych w różnych walutach, również tych zaciągniętych we frankach? Ile procent hipotek w PLN jest zagrożonych? O tym na Skarbiec.biz.  

01.07 - 07.07

Modernizacja wielkiej płyty

Budynki z prefabrykatów to nieodłączny element krajobrazu polskich miast i dom dla milionów Polaków. Niedawno rząd zapowiedział, że zamierza przeznaczyć dodatkowe środki na wspieranie termomodernizacji i remont gminnych budynków. Dlatego warto przyjrzeć się temu, jak od 2000 roku wyglądało wspieranie inicjatyw termomodernizacyjnych oraz remontowych. O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl i Administrator24.info.

Inflacja a ceny mieszkań w Europie

Na podstawie publikowanych przez Eurostat wskaźników cen nieruchomości mieszkaniowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak ceny mieszkań i domów na Starym Kontynencie zmieniły się w latach 2008 – 2018. W który kraju najbardziej wzrosły ceny mieszkań? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na Interia.pl, Skarbiec.biz i BS.net.

 

Jak w ciągu dekady zmieniły się czynsze?

Na podstawie danych NBP dotyczących średnich czynszów wynajmu lokali, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić zmiany przeciętych kosztów najmu mieszkania. Jak kształtowały się stawki czynszów w krajowych metropoliach oraz na rynkach regionalnych od III kw. 2006 r. do IV kw. 2018 r.? Dowiecie się z materiału opublikowanego na Interia.pl i eGospodarka.pl.

Wakacje to najlepszy czas na zakup mieszkania?

Wakacyjny zastój w zakupach mieszkaniowych i spadek aktywności deweloperskiej już dawno odeszły w niepamięć. Teraz klienci firm deweloperskich coraz częściej  biorą urlopy i ruszają na podbój okazji mieszkaniowych. Jakie promocje szykują deweloperzy w te wakacje? Ile uda się zaoszczędzić? O tym w Rzeczpospolitej.

Dom od spółki ciepłowniczej

Na rynku nowych mieszkań i domów pojawiają się kolejne firmy, które z branżą deweloperską, jak do tej pory nie miały nic wspólnego. W Gdańsku osiedle mieszkań i domów szeregowych wybuduje lider ciepłownictwa na Pomorzu. Jakie inne firmy deweloperskie mają inny niż nieruchomościowy rodowód? Więcej w Rzeczpospolitej.

Pozwolenie na basen i oczko wodne?

Budowa basenu i oczka wodnego to trendy, które od kilku lat zyskują coraz większą popularność. Jednak przed pracami w ogrodzie powinniśmy dowiedzieć się, czy musimy wystąpić o pozwolenie na budowę zbiornika wodnego. Sprawdźcie jakie formalności należy załatwić, zanim zdecydujemy się na posiadanie oczka wodnego lub basenu w naszym ogrodzie. Więcej na WP.pl.

 Umowa remontowa – kiedy możemy zerwać?

Każda osoba, która kiedykolwiek decydowała się na remont mieszkania, wie, że znalezienie solidnej i sprawdzonej ekipy remontowej wcale nie jest takie łatwe. Czy w przypadku uchybień fachowców możemy odstąpić od umowy remontowej? Kiedy możemy skorzystać z rękojmi? Na WP.pl sprawdźcie, jak zerwać umowę z nieuczciwą ekipą remontową.

Ile można zarobić na wynajmie?

Popularność zakupu lokalu w celach inwestycyjnych stale rośnie. Jedną z głównych przyczyn jest możliwość uzyskania dodatkowego, stałego dochodu. W artykule opublikowanym na money.pl przeczytacie, czy ryzyko inwestycji mieszkaniowych w Polsce jest niskie, a zyski z najmu - rzeczywiście tak atrakcyjne, jak się powszechnie sądzi.

 Potrzeby mieszkaniowe Polaków

Mimo trwającej od lat rekordowej aktywności deweloperów mieszkaniowych i inwestorów indywidualnych w Polsce wciąż brakuje mieszkań. Statystyki krajowego mieszkalnictwa pozostają w tyle za unijnymi, a bez własnego lokum w dalszym ciągu pozostaje duża grupa dorosłych mieszkańców kraju. Jak długo musimy czekać na zaspokojenie naszych potrzeb mieszkaniowych? O tym na money.pl.

 Kiedy nastąpi spowolnienie?

Ceny mieszkań od deweloperów od 5 lat nieustannie pną się w górę. Zwłaszcza w ubiegłym roku ceny mkw. mieszkania ostro przyśpieszyły i miejscami osiągnęły dwucyfrową dynamikę. W której z krajowych metropolii najbardziej zdrożały mieszkania? Kiedy możemy spodziewać się końca wzrostów i początków rynkowego przesilenia? Na te pytania odpowie materiał opublikowany na money.pl.

 

Bezpieczny zakup mieszkania

Wielu nabywców mieszkań w dalszym ciągu uważa zakup lokalu z drugiej ręki za bezpieczniejszą opcję niż zakup lokalu od dewelopera na wczesnym etapie budowy. Czy ustawa deweloperska chroni interesy nabywców nowych mieszkań? Czy da się bezpiecznie i bezproblemowo nabyć nieruchomość? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na dziennik.pl.

 

Spadek wartości kredytów we frankach

Obecnie wartość kredytów mieszkaniowych rozliczanych we frankach stanowi ok. 5 proc. polskiego PKB. W kolejnych latach ta wartość może bardzo szybko spadać, co oznacza, że spadnie również prawdopodobieństwo korzystnych dla  frankowców działań ustawowych. W których krajach UE jest największe zadłużenie sektora finansowego w CHF? O tym na Forsal.pl.

Deweloperskiego optymizmy ciąg dalszy

Podane w czerwcu przez GUS, wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w maju i w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2019 roku wskazują na kontynuację deweloperskiej prosperity. W maju padł rekord w pozyskiwaniu pozwoleń na budowę nowych inwestycji, dlatego warto zadać sobie pytanie, czy sprzedaż mieszkań znowu pójdzie w górę? O tym na eGospodarka.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: