Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ceny mieszkań w Polsce na tle Europy

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 21.02.2019, Data aktualizacji: 07.02.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 93 głosów

Ceny mieszkań w Polsce na tle Europy
Ceny mieszkań w Polsce są wysokie. Jak wyglądają ceny mieszkań w Europie? Czy ich mieszkańcy również mają powody do niezadowolenia?
Ceny warszawskich lokali wzbudzają kontrowersje. Czy polska stolica pod tym względem odróżnia się od reszty kraju bardziej niż inne europejskie metropolie? Sprawdzamy!
 
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
 • jak wyglądają ceny nieruchomości w Polsce
 • co wpływa na ceny mieszkań 
 • czy w stolicach państw ceny lokali są najwyższe  

Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że pod koniec czerwca 2020 r. przeciętna ofertowa cena nowych stołecznych lokali nadal przekraczała 10 000 zł/mkw. Oznaczało to bardzo dużą różnicę względem ogólnopolskiej średniej. Warto zatem sprawdzić, czy warszawski rynek pod względem cenowym jest bardziej „oderwany” od krajowych realiów niż na przykład praski lub budapesztański. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl odpowiedzieli na to pytanie posługując się danymi firmy Deloitte.

Stolica danego kraju nie zawsze musi być „najdroższa”

Firma Deloitte w swoim najnowszym raporcie poświęconym cenom nieruchomości mieszkaniowych pokazuje koszt zakupu nowych mieszkań z różnych metropolii, a także jego różnicę względem krajowej średniej. Poniższa tabela prezentuje ten drugi wskaźnik dotyczący miast z wybranych krajów Starego Kontynentu. Eksperci RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę nie tylko stolice.

Jeżeli w jakimś kraju stołeczne miasto nie cechowało się najwyższym poziomem cen nowych mieszkań, to uwzględniono również „najdroższy” ośrodek miejski. Taka sytuacja wystąpiła w przypadku Niemiec (Berlin/Monachium), Włoch (Rzym/Mediolan) oraz Hiszpanii (Madryt/Barcelona). Warto też zwrócić uwagę na podział Londynu, czyli osobne uwzględnienie cen nowych mieszkań z zewnętrznej i wewnętrznej części tego miasta (Outer London oraz Inner London).  

Miasteczko Wawer - inwestycja w Warszawie

Podobne wyniki są notowane w Pradze i Budapeszcie …

Poniższe zestawienie wskazuje, że wynik Warszawy z 2019 roku, czyli poziom transakcyjnych cen 1 mkw. nowych „M” wynoszący 139% krajowej średniej wcale nie jest ewenementem na tle Europy. Podobne wartości odnotowano między innymi na terenie Budapesztu, Belgradu, Brukseli, Pragi oraz Rzymu. Wbrew pozorom, takie miasta jak np. Monachium, Paryż, Barcelona i Mediolan nie wyróżniały się zdecydowanie największą różnicą kosztów zakupu nowych lokali względem krajowej średniej. Dane z 2019 r. informują natomiast, że na obszarze Lizbony przeciętne nowe „M” w przeliczeniu na 1 mkw. kosztowało aż 336% krajowej średniej.

Jeżeli zaś chodzi o najmniejszy wynik w poniższej tabeli, to dotyczy on Łodzi (89% krajowej średniej). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w przypadku Polski postanowili uwzględnić cztery miasta. Oprócz Warszawy i Łodzi, w tabeli znalazł się również Kraków (119%) oraz Wrocław (114%). Takie wyniki dla metropolii drugiego rzędu (znacznie mniejszych od stolicy) również nie są wyjątkowe na tle Europy.

Na ceny stołecznych mieszkań wpływa wiele czynników

Rekordowo duża różnica cen lizbońskich mieszkań w stosunku do reszty kraju na pewno ma związek z wyludnianiem się portugalskiej prowincji oraz wysokim udziałem stolicy w PKB całego państwa. Spore znaczenie może mieć też turystyczna popularność Lizbony. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że różnicę cen nowych „M” względem krajowej średniej nie zawsze można wytłumaczyć wpływem tych samych uwarunkowań. Przykładowo metropolia warszawska pod względem PKB na osobę osiąga około 200% krajowej średniej, co stanowi jeden z najwyższych wyników w całej Europie.

Mimo wspomnianej sytuacji, stołeczne mieszkania nie są rekordowo drogie w stosunku do ogólnokrajowej średniej. Może to wynikać między innymi z konkurencji innych dużych ośrodków miejskich, rozbudowanej oferty deweloperów i dostępności terenów pod zabudowę. Warto pamiętać, że Polska wyróżnia się obecnością kilku dość prężnych ośrodków metropolitalnych i znacznie mniejszym udziałem stołecznej metropolii w PKB (17%) niż takie kraje jak np. Węgry (46%), Dania (43%), Czechy (39%), Austria (34%), Wielka Brytania (33%), Belgia (31%), Szwecja (31%) oraz Słowacja (29%).

Wykres - ceny mieszkań w UE
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023