Przegląd prasy - kwiecień 2020

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 06.04.2020, Data aktualizacji: 08.01.2024

15 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 3 głosów

Przegląd prasy - kwiecień 2020
Które samorządy budują najwięcej mieszkań? Czy jest szansa na obniżki cen mieszkań? Na podstawie jakich planów powstają polskie blok? Czytaj przegląd prasy z kwietnia 2020!

27.04 - 03.05

Sytuacja na rynku mieszkaniowym i kredytowym

Jak co kwartał portal RynekPierwotny.pl przygotował wspólnie z Metrohouse i Gold Finance raport informujący o rynku mieszkaniowym i kredytowym. Jak się okazuje, jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby ocenić wpływ koronawirusa na branżę mieszkaniową i kredytową, jednak następstwa obecnej sytuacji są już widoczne m.in. w ofercie kredytowej banków. O tym w Rzeczpospolitej i na Interia.pl, aleBank.pl oraz eGospodarka.pl.

Intercyza małżeńska a zakup mieszkania

Na rozdzielność majątkową małżonków, czyli intercyzę decyduje się coraz więcej par. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak wpływa ona na różne kwestie związane z zakupem nieruchomości. Czy intercyza utrudni zakup mieszkania? Odpowiedzi na to i więcej pytań na temat nieruchomości i rozdzielności majątkowej przeczytacie na Bankier.pl.

Przerwa w budowie domu

Wielu inwestorów prywatnych, w związku z epidemią COVID-19 myśli o czasowym przerwaniu budowy domu. Czy istnieje możliwość zaprzestania budowy domu jednorodzinnego na dłuższy czas? Co na ten temat możemy przeczytać w przepisach prawa budowlanego oraz jakie jest stanowisko największych krajowych banków, które często finansują budowę. Więcej na Bankier.pl.

Wkład własny w czasach koronawirusa

Wpływ pandemii widoczny jest nie tylko na rynku mieszkaniowym, ale również na rynku kredytów hipotecznych, a zmiany te odczują nie tylko osoby ubiegające się o kredyt. Jak w ostatnich latach zmieniała się wymagana przez banki minimalna wysokość wkładu własnego? Odpowiedź znajdziecie na dziennik.pl.

Pomoc dla najemców

Koronawirus bez wątpienia wpłynie nie tylko na osłabienie popytu na nieruchomości, lecz również na najemców. Tak jak kilka innych europejskich krajów, Polska wprowadziła specjalną tarczę antykryzysową dla najemców mieszkań. Jak polski pakiet dla lokatorów wygląda w porównaniu do zagranicznych programów pomocowych? O tym na Forsal.pl.

Które państwo najmniej ingeruje w najem?

Rozpoczynający się kryzys gospodarczy może skutkować większą ingerencją państwa w relacje między właścicielem lokum i najemcą. Widoczne jest to już w niektórych krajach Europy zachodniej, lecz również w Polsce rząd postanowił czasowo wprowadzić bardziej restrykcyjne zasady najmu mieszkań. Więcej na Forsal.pl.

Czy Szwajcaria obniży stopy procentowe?

Rok 2020 nie jest pomyślny dla osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy we frankach. Dlatego warto sprawdzić, czy Szwajcarski Bank Narodowy może wkrótce podjąć decyzję wspomagające polskich "frankowiczów". Od niego bowiem zależy m.in. kurs CHF/PLN. Czy Szwajcaria da odetchnąć frankowiczom? Odpowiedź znajdziecie na Forsal.pl

20.04 - 26.04

Wpływ bezrobocia na ceny mieszkań

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest powiązana z parametrami na rynku pracy. Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl ta zależność utrzymuje się przynajmniej od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku oraz pierwszego ożywienia koniunktury na krajowym rynku mieszkaniowym, które miało miejsce w tym samym roku. Jak rynek pracy wpływa na krajową mieszkaniówkę? O tym na TVN24, Forsal.pl, eGospodarka.pl i Administrator24.info

Na podstawie czego powstają polskie bloki?

Aż jedna trzecia wielorodzinnych budynków mieszkalnych, dla których w 2019 roku zostały wydane pozwolenia na budowę powstanie na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Gdzie powstaje najwięcej budynków wielorodzinnych z pozwoleniem wydanym na podstawie planu miejscowego? Oraz jaki jest udział bloków wznoszonych bez ww. planu? Więcej w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, eGospodarka.pl, Administrator24.info i ForumBiznesu.

Wpływ koronawirusa na rynek mieszkaniowy

Najnowsze kwietniowe dane Głównego Urzędu Statystycznego za marzec oraz I kwartał 2020 roku dotyczą początkowego okresu zagrożenia epidemiologicznego. Jak nowa sytuacja wpłynęła na statystyki dotyczące pierwotnego rynku mieszkaniowego? Ile w I kwartale wydano pozwoleń na budowę? Odpowiedzi znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na Parkiet.com i obud.pl.

Obniżka stóp procentowych

W ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Czy spadek stóp procentowych oraz powiązanej z nimi stawki WIBOR znacząco wpłynie na odciążenie budżetów domowych kredytobiorców mieszkaniowych? Jak zmienią się raty kredytów na skutek obniżki stopy WIBOR? Więcej przeczytacie w artykule opublikowanym na money.pl.

Rozwiązanie umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego i ma na celu ochronę kupującego przed nierzetelnym deweloperem lub na wypadek jego upadłości. W obecnej sytuacji, ze względu na pandemię koronowirusa wiele osób zastanawia się nad możliwością zerwania umowy deweloperskiej. Jednak takie rozwiązanie zazwyczaj będzie wymagało zgody dewelopera. O tym na Infor.pl.

Status prawny ofert najmu lokali na kwarantannę

Na skutek epidemii koronawirusa ucierpiał również rynek najmu krótkoterminowego. Spadek ruchu turystycznego przyczynił się do tego, że część właścicieli takich lokali postanowiła znaleźć inne źródła zysku. Jednym z nich jest wynajem mieszkania dla osób, które muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Czy takie oferty najmu są legalne? Odpowiedź znajdziecie na Infor.pl.

Poznański rynek nieruchomości

Średnia cena nowych mieszkań w Poznaniu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a niesłabnący popyt na nieruchomości sprawia, że mimo pojawiających się pierwszych sygnałów spowolnienia, rynek pierwotny w stolicy wielkopolski jest w dobrej kondycji. Jak w IV kw. 2019 roku rozkładały się ceny ofertowe nowych mieszkań w Poznaniu oraz innych krajowych metropoliach? O tym na TerazDom.

Trendy mieszkaniowe we Wrocławiu

Rewitalizacja zabytkowych obiektów cieszy się stale rosnącą popularnością. Widać to również w stolicy Dolnego Śląska, gdzie deweloperzy mieszkaniowi z powodzeniem odnawiają m.in. obiekty poprzemysłowe. Jakie inwestycje cieszyły się największą popularnością we Wrocławiu w I kwartale 2020 roku? Odpowiedź znajdziecie na KochamWrocław.pl.

13.04 - 19.04

Jak bezrobocie wpływa na rynek nieruchomości?

W połowie lutego 2020 roku portal RynekPierwotny.pl opublikował materiał analizujący zależność między cenami mieszkań na rynku pierwotnym a zarobkami w Polsce. Jednak ze względu na zmianę sytuacji gospodarczej spowodowaną pandemią koronawirusa wcześniejsze prognozy straciły na aktualności, dlatego ponownie postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób rynek pracy wpływa na mieszkalnictwo. O tym w Rzeczpospolitej oraz na TVN24bis i obud.pl

Adaptacja budynku na mieszkalny

Choć temat przebudowy domów i adaptacji budynków niemieszkalnych nie jest zbyt popularny, to warto zdać sobie sprawę, że często jest to tańszy sposób na nowe lokum. Jak w ciągu ostatnich 10 lat zmieniała się liczba ukończonych adaptacji i przebudów? O popularności adaptacji budynków na mieszkalne przeczytacie na Interia.pl i TerazDom.

Czy koronawirus wpłynie na ceny czynszów?

Wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe ostrzegają, że bez wsparcia rządu i stworzenia własnej tarczy antykryzysowej ceny czynszów w niedługim czasie pójdą do góry. Zarządcą nieruchomości zależy m.in. na pokryciu przez rząd części kosztów dezynfekcji nieruchomości, zwolnień podatkowych, czy wytycznych jak postępować w przypadku zachorowania któregoś z mieszkańców na Covid-19. Więcej o sytuacji spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot przeczytacie w Rzeczpospolitej.

Które sektory najbardziej ucierpią przez pandemię?

Na pandemii koronawirusa najbardziej może ucierpieć sektor dóbr konsumpcyjnych, nieruchomości, banki oraz spółki paliwowe. Kryzys może wpłynąć na wstrzymanie dużych projektów budowlanych oraz na zmianę planów mieszkaniowych wielu Polaków, którzy spodziewają się w najbliższym czasie spadku cen nieruchomości. O tym na money.pl.

Jak zmienił się rynek kredytów mieszkaniowych?

Według danych Związku Banków Polskich w ostatnich latach spadał udział rynkowy kredytów hipotecznych o niskim wkładzie własnym oraz wysokiej wartości wskaźnika LtV, czyli stosunku zadłużenia do wartości nieruchomości. Czy to oznacza, że społeczeństwo w Polsce się bogaci? Najnowsze dane dotyczące kredytów mieszkaniowych znajdziecie na money.pl.

Sytuacja banków spółdzielczych

W styczniu 2020 roku doszło do przymusowej restrukturyzacji jednego z największych banków spółdzielczych PBS w Sanoku, dlatego warto przyjrzeć się ogólnej kondycji banków z tego sektora. Jaka jest różnica między skalą działania banków komercyjnych i banków spółdzielczych? Odpowiedzi znajdziecie na money.pl.

Budowa grilla murowanego

Wielkimi krokami zbliża się sezon grillowy. Dla osób posiadających własny ogród lub działkę świetną alternatywą dla tradycyjnego i mobilnego grilla jest wybudowanie grilla murowanego. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli nam na przygotowanie posiłków na świeżym powietrzu, ale będzie stanowiło również element dekoracyjny. Jak samodzielnie zbudować grill murowany? Odpowiedź znajdziecie na deccoria.pl.

Samorządy z największą liczbą wybudowanych mieszkań

Przyznanie lokalu komunalnego stanowi formę pomocy społecznej, jednak ostatnie wyniki przedstawiające liczbę ukończonych przez samorządy mieszkań nie jest zbyt optymistyczna. Gdzie powstaje najwięcej lokali komunalnych? Jak w ciągu ostatnich  lat zmieniała się ich liczba? O tym na TerazDom.

Oświetlenie antresoli

Antresola staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno w dużych domach, jak i w małych mieszkaniach. Jednym z bardziej istotnych problemów, jakie możemy napotkać przy jej aranżacji, jest jej odpowiednie oświetlenie. Odpowiedzi jak wzmocnić naturalne światło na antresoli oraz jak ją doświetlić bez dostępu światła dziennego znajdziecie na ArchiWeb.

06.04 - 12.04

Ile budynków jest adaptowanych na mieszkania?

Adaptacja budynku niemieszkalnego, bądź znacząca przebudowa istniejącego domu może być tanim sposobem na nowe lokum. Jak w ciągu ostatnich 10 lat zmieniała się liczba ukończonych adaptacji i przebudów? Czy takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością? O tym na obud.pl,eGospodarka.pliAdministrator24.info

Pomoc mieszkaniowa dla personelu medycznego

Portale rynekpierwotny.pl oraz gethome.pl wspierają inicjatywę #MieszkanieDlaMedyka stworzoną przez pośredników w obrocie nieruchomościami. W ramach akcji organizatorzy pomagają skontaktować się osobom posiadającym wolny lokal z personelem medycznym. Jak możesz pomóc? O tym na obud.pl oraz TerazDom.

Czy ceny mieszkań spadną?

Rynkowi eksperci uważają, że jeżeli pandemia nie potrwa dłużej, to deweloperzy nie powinni obniżyć cen lokali w nowych inwestycjach, zamiast zatrzymania wzrostu cen może dojść do ich korekty. Eksperci sygnalizują również, że w II kwartale może dojść do załamania sprzedaży mieszkań. Jak będzie wyglądała sytuacja deweloperów w najbliższych miesiącach? O tym w Rzeczpospolitej.

Kontrola mieszkania pod nieobecność najemcy

Konflikty między najemcą a właścicielem mieszkania występują nie tylko w razie ewentualnych podwyżek czynszu czy uszkodzeń, ale również dotyczy to wchodzenia do lokalu w celach kontrolnych. Czy mimo braku jednoznacznych przepisów istnieją jakieś zapisy prawne chroniące prawa najemców? Czy właściciel lokalu może wchodzić do mieszkania pod nieobecność najemcy? O tym na WP.pl.

Ceny mieszkań w marcu 2020

W marcu ceny mieszkań na rynku pierwotny były nieco wyższe niż w poprzednim miesiącu, jednak ze względu na obecną sytuację rosnąca tendencja nie powinna się utrzymać. Ile wynosi średnia cena mieszkania, średni metraż oraz średnia cena mkw. w największych Polskich miastach? Dowiecie się o tym z naszego raportu na money.pl.

Gdzie mieszkają komunalni dłużnicy?

Prawie co drugi lokal komunalny jest obciążony czynszowo, a wysoki poziom zadłużenia czynszowego lokali komunalnych utrudnia ich modernizację. Jaki jest udział mieszkań gminnych z zadłużeniem czynszowym? Które regiony Polski posiadają największy i najmniejszy dług w przeliczeniu na jedno zadłużone mieszkanie gminne? Odpowiedzi znajdziecie na money.pl

Kto kupuje mieszkania za gotówkę?

Dla większości z nas zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, jednak jak wskazują deweloperzy aż 1/3 wszystkich transakcji jest finansowana gotówką. Kto kupuje mieszkania bez udziału kredytu? Co o transakcjach gotówkowych sądzą najwięksi krajowi deweloperzy? Odpowiedzi znajdziecie w artykule opublikowanym na direct.money.pl.

Poznańskie apartamentowce

Apartamentowce w dużych miasta cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów firm deweloperskich. Nie inaczej jest w Poznaniu, gdzie oferta mieszkań premium rośnie z każdym rokiem. Co mają do zaoferowania poznańskie apartamentowce? Czy lokalizacja ma wpływ na standard wykończenia lokali premium? O tym na TerazDom.

Świetne wyniki giełdowych deweloperów

Zaprezentowane niedawno statystyki sprzedażowe deweloperów notowanych na GPW za 1 kwartał 2020 roku potwierdziły kontynuację dobrej passy krajowych deweloperów. Jednak w obecnej sytuacji trudno oczekiwać kontynuacji sprzedażowego boomu w kolejnych kwartałach br. Więcej o statystykach sprzedażowych deweloperów notowanych na giełdzie znajdziecie na eGospodarka.pl.

30.03 - 05.04

Które gminy budują najwięcej mieszkań?

Od dłuższego czasu budownictwo samorządowe w Polsce przechodzi spory kryzys. Na terenie całego kraju jest zaledwie 150 tys. lokali należących do gmin, z czego w ubiegłym roku wybudowano ich niecałe dwa tysiące. Które samorządy oddały do użytku w 2019 roku najwięcej lokali komunalnych i socjalnych? O tym na money.pl, obud.pl, eGospodarka.pl i Administrator24.info.

Pandemia zmieni działania deweloperów

Mimo że prace na budowach nie zostały jeszcze wstrzymane, to deweloperzy wdrożyli maksymalne środki bezpieczeństwa dla swoich pracowników. Natomiast, biura firm deweloperskich przeszły na pracę zdalną i szybko przystosowały się do nowej sytuacji, wspierając swoich klientów w zakupie mieszkań online. Jak deweloperzy radzą sobie z obecną sytuacją? Odpowiedź znajdziecie w Rzeczpospolitej.

Rząd wesprze TBS-y

Choć od połowy lat 90. Towarzystwa Budownictwa Społecznego wybudowały ponad 100 tys. mieszkań, to obecnie ich działalność jest skupiona zaledwie w kilku dużych i średnich miastach na prawach powiatu. W 2019 roku aktywnością Towarzystw Budownictwa Społecznego wyróżniał się Szczecin i Poznań, jednak dzięki rządowemu wsparciu może się to zmienić. O tym na Interia.pl.

Różnice w systemach budownictwa wielkopłytowego 

Popularne w latach 70. osiedla z wielkiej płyty, dziś, choć nie zachęcają swoim wyglądem, to dobra lokalizacja i konkurencyjna cena sprawiają, że w dalszym ciągu są atrakcyjne dla kupujących. Mimo że bloki wielkopłytowe na pierwszy rzut oka wydają się do siebie podobne, to były budowane w różnych systemach. Dlaczego różnice w systemach budownictwa wielkopłytowego powinny być istotne dla kupujących? O tym na Bankier.pl.

Czy jest szansa na obniżki cen mieszkań?

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła nas do pozostania w domu i wpłynęła na plany mieszkaniowe wielu Polaków. Niektórzy z klientów biur deweloperskich czekają na duży spadek cen nieruchomości, jednak według ekspertów, jak na razie nie ma mowy na szybkie obniżki cen na rynku pierwotnym. Czy warto czekać z podjęciem decyzji o zakupie mieszkania? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.

Aglomeracje kontra reszta Polski

Rozwój największych krajowych aglomeracji przebiega inaczej niż w pozostałej części kraju. Jak w latach 2000 - 2016 przedstawiało się tempo rozwoju gospodarczego krajowych aglomeracji? Czy migracje jeszcze bardziej wpłyną na rozwój dużych ośrodków miejskich? Odpowiedzi znajdziecie w artykule opublikowanym na Forsal.pl.

Wpływ wynagrodzenia na ceny mieszkań

Wzrost wynagrodzenia wpływa na ceny krajowych mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jak przez 6 ostatnich lat kształtowały się relacje pomiędzy przeciętną wysokością wynagrodzenia, a średnimi cenami metrażu w miastach wojewódzkich? W których miastach ceny metrażu rosły szybciej niż płace? Więcej na Forsal.pl.

Zakopane odpady na zakupionej działce

Jeżeli na zakupionej przez nas działce odkryjemy, że pod ziemią zalegają odpady, musimy mieć świadomość, że właściwy sposób postępowania przy ich usunięciu jest skomplikowany. Co należy zrobić ze śmieciami nieznanego pochodzenia, które znajdują się na naszej działce? Gdzie musimy to zgłosić oraz jakie mogą być konsekwencje niezgłoszenia tego do odpowiednich podmiotów? Odpowiedzi znajdziecie na Administrator24.info.

Odbiór techniczny mieszkania
Do odbioru mieszkania trzeba się dobrze przygotować. Każda znaleziona podczas odbioru wada, może stanowić argument do obniżenia ceny lokalu, a usunięcie ewentualnych usterek, będzie leżało po stronie dewelopera. Jak się przygotować oraz co sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania? Odpowiedzi znajdziecie w artykule opublikowanym na projektinwestor oraz WarsawBuild.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: