Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

12 maja 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Dezynfekcja mieszkania

W jaki sposób pozbyć się wirusów z mieszkania? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Dezynfekcja mieszkania

Pandemia pokazała nam, jak ważna jest codzienna higiena osobista. Jednak równie istotne jest czyszczenie mieszkania, ponieważ patogeny wirusów mogą osadzać się na wszystkich powierzchniach, które dotykała chora osoba. Szczególnie po przejściu choroby zakaźnej przez jednego z mieszkańców ważne jest odkażenie całego domu. W ten sposób redukujemy ryzyko ponownego zakażenia. 

Dezynfekcja mieszkania przede wszystkim redukuje ilość drobnoustrojów, które w nim mieszkają i mogą znajdować się na każdej powierzchni, z którą styczność miała chora osoba. Szczególną uwagę należy zwrócić na sanitariaty, naczynia, blaty kuchenne, pościel, klamki, kontakty oraz odzież. Znajdziemy je również na materacu łóżka, meblach i podłodze, czyli praktycznie wszędzie. By skutecznie odkazić całe mieszkanie, nie musimy stosować ciężkich środków chemicznych.

Czym dezynfekować?

Do dezynfekcji najczęściej używamy środków chemicznych, które kupimy w sklepach i drogeriach. Jednak sama chemia nie jest jedyną drogą do pozbycia się wirusów i bakterii. Można to zrobić za pomocą pary, promieni UV oraz lekkich środków na bazie alkoholu czy wody utlenionej. Niektóre naturalne środki znajdziemy w każdym domu, jest nim chociażby ocet.

Najlepiej sprawdzają się detergenty na bazie alkoholu o stężeniu minimum 70%, wody utlenionej, kwasu mlekowego, kwasu peroksy-wodorowego, etanolu, chloru, alkoholu izopropylowego, który jest doskonały do dezynfekcji telefonów i komputerów.

Jak to zrobić?

Na początku należy wyrzucić wszystkie zużyte chusteczki i inne środki higieniczne, które używała osoba chora. Następnie otwieramy wszystkie okna i wietrzymy dokładnie pomieszczenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki słabej cyrkulacji powietrza drobnoustroje osiadają na powierzchniach. Lepiej szeroko otworzyć okna na krótki czas niż przez dłuższy lekko wietrzyć poprzez jego uchylenie. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie oczyszczacza powietrza w sypialni osoby chorej. Do sprzątania używajmy rękawiczek jednorazowych.

Samo sprzątanie zaczynamy w sypialni, czyli miejscu, gdzie chory przebywał najwięcej. Zmieniamy pościel i pierzemy (najlepiej) w 60 stopniach. Następnie odkażamy materac – można to zrobić z pomocą profesjonalnej firmy lub własną mieszanką z sody i olejku herbacianego. Meble tapicerowane skutecznie zostaną zdezynfekowane z pomocą myjki parowej lub parownicy. Odkurzamy i zmywamy wszystkie powierzchnie w sypialni. Warto również umyć okna, rolety lub wyprać firanki.

Łazienkę natomiast najlepiej czyścić środkami na bazie chloru, ale trzeba na nie uważać by nie niszczyły powierzchni. Tutaj sprawdzą się wszelkie środki, nawet te wykonane samodzielnie, na bazie alkoholu, wody utlenionej – doskonale czyści i odkaża powierzchnie.

Najwięcej drobnoustrojów zbiera się natomiast w kuchni. Tutaj trzeba być bardzo dokładnym. Myjemy wszystkie powierzchnie i odkażamy krany, baterie itd. W dodatku warto zająć się naczyniami. Jeżeli mamy zmywarkę to jest to duże ułatwienie, ponieważ zmywa naczynia w wysokiej temperaturze, tym samym je dezynfekując. Jeśli takie urządzenia nie posiadamy, niektóre naczynia i sztućce można wygotować w dużym garnku lub je wyparzyć wrzątkiem.

Regularne sprzątanie

Kiedy jeden z domowników przechodzi chorobę o podłożu wirusowym należy regularnie sprzątać mieszkanie, tak aby zmniejszyć ryzyko zakażenia przez innych mieszkańców. Kluczowa jest natomiast dezynfekcja całego mieszkania zaraz po wyzdrowieniu, ponieważ jak już wspominane było w artykule wirusy i bakterie mogą osiadać praktycznie wszędzie.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy