Przegląd prasy - czerwiec 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.06.2019, Data aktualizacji: 11.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - czerwiec 2019
Czy możliwy jest zakup taniego lokum od dewelopera? W których powiatach w 2018 r. oddano do użytku mieszkania komunalne? Czy anulowanie podatku katastralnego to rzeczywiście powód do radości? O czym jeszcze przeczytacie w czerwcowej prasówce?

24.06 - 30.06

Jak przez 10 lat zmieniły się czynsze?

Niedawno NBP opublikował kolejną odsłonę raportu o stabilności systemu finansowego. Analiza zawiera dane na temat sytuacji na rynku nieruchomości, m.in. statystyki dotyczące średniego kosztu wynajmu mieszkań na terenie miast wojewódzkich w 2018 roku. Jak w ciągu ostatnich 10 lat zmieniły się stawki czynszów? Dowiecie się z materiału opublikowanego w Rzeczpospolitej oraz na Forsal.pl, obud.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Mieszkaniówka w maju 2019 r.

Najnowsze, czerwcowe dane GUS komunikujące wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w maju i w okresie pierwszych pięciu miesięcy br. w dalszym ciągu wskazują na dobrą passę firm deweloperskich. Czy sprzedaż mieszkań od deweloperów będzie jeszcze bardziej rosła? O tym na obud.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Przymusowa zamiana mieszkania komunalnego

Od kwietnia br. obowiązują nowe, bardziej restrykcyjne zasady wynajmu mieszkań komunalnych. Według nowych regulacji lokatorzy będą musieli opuścić zbyt duży lokal. Kiedy lokatorzy zostaną zmuszeni do zamiany mieszkania od gminy na mniejsze? Czy regulacja dotyczy również starych najemców? O tym na INNPoland i Bankier.pl.

Umorzenie czynszów za lokale komunalne

Pod koniec 2016 r. prawie połowa mieszkań komunalnych była obciążona długiem czynszowym. W związku z tym Rada miasta stołecznego Warszawy zadecydowała o częściowym umorzeniu czynszowych długów, również władze Wrocławia przygotowują specjalną ofertę oddłużeniową. Jak wygląda sytuacja w innych miastach? Więcej na Infor.pl i Administrator24.info.

Tereny rolne a rynek mieszkaniowy

26 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jej przepisy wbrew wcześniejszym przypuszczeniom nie wpłyną na uwolnienie obrotu ziemią na terenie niektórych miast, przez co nie zwiększy się podaż gruntu i nie zostaną obniżone ceny banków ziemi. Więcej o nowelizacji ustawy i jej wpływie na rynek mieszkaniowy przeczytacie w Rzeczpospolitej.

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przez gminę

Obecnie zaledwie jedna trzecia powierzchni Polski jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego. Jednak na terenie części gmin, wspomniane plany obowiązują od dawna, a ich zmiany mogą wywierać duży wpływ na właścicieli niektórych gruntów. Na jakich zasadach gmina dokonuje zmian? O tym na Infor.pl.

Gmina, jako przymusowy spadkobierca

Według kodeksu cywilnego gmina posiada większe prawo do spadkobrania niż dalecy krewni zmarłego, a bardzo często przymusowym spadkiem dla gmin są nieruchomości. Mimo to gminni urzędnicy niechętnie wywiązują się z obowiązków przymusowego spadkobiercy. Dlaczego? Dowiecie się na money.pl.

Koszty ogrzewania – jak nie dać się oszukać?

Na przełomie wiosny i lata wielu użytkowników mieszkań otrzymuje rozliczenia kosztów ogrzewania za ubiegły sezon grzewczy. Rozliczenia powinny dotyczyć wyłącznie kosztów zakupionego ciepła sieciowego lub nośników energii niezbędnych do wytworzenia ciepła. Jak powstają takie rozliczenia? Czy można je kwestionować?  Na to pytanie odpowie materiał opublikowany na money.pl.

Modernizacja wielkiej płyty w Europie Zachodniej

Niedawno rząd zapowiedział, że przeznaczy dodatkowe środki na renowację bloków z dużych prefabrykatów. Warto zaznaczyć, że budownictwo z wielkiej płyty występuje również w krajach Europy Zachodniej, jak Niemcy, Holandia, Francja i Szwecja, gdzie zostały udanie zrewitalizowane. Jak modernizuje się osiedla z wielkiej płyty w innych krajach Europejskich? O tym na money.pl.  

Czy Lex deweloper ułatwił planowanie i realizację inwestycji?

Specustawa mieszkaniowa działa już prawie od roku. Towarzyszyły jej spore kontrowersje, ponieważ jej początkowe założenia były niekorzystane dla samorządów. Od wejścia w życie lex deweloper, deweloperzy nie poradzili sobie z wymaganiami formalnymi. Jaki jest bilans specustawy? Co poprawi jej skuteczność? O tym na money.pl.

Walutowe hipoteki

Rok 2018 zakończył się największym udziałem rynkowym walutowych kredytów mieszkaniowych od 6 lat. Niestety najnowsze kredyty walutowe nie są najlepiej spłacane. Czy powinniśmy zacząć się niepokoić? Jakie zaszły zmiany w udziale rynkowym nowych kredytów mieszkaniowych w walutach obcych? O tym na Bankier.pl.

O ile podrożały mieszkania po wejściu Polski do UE?

15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. W tym czasie zaszły duże zmiany na krajowym rynku mieszkaniowym i rynku kredytów hipotecznych. Wspomniane zmiany dotyczą również cen mieszkań, które podrożały nawet czterokrotnie. O ile wzrosła wartość kredytów hipotecznych w latach 2000 – 2006 w krajach UE? Więcej na Forsal.pl.

Rynek mieszkaniowy w Europie

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w innych krajach Starego Kontynentu jest zazwyczaj pomijana, a warto zaznaczyć, że nie tylko w Polsce w minionym roku widoczny był boom na rynku nieruchomości. W którym kraju w 2018 roku wydano najwięcej pozwoleń na budowę? Gdzie najszybciej drożeją mieszkania? Odpowiedzi znajdziecie na eGospodarka.pl.

17.06 - 23.06

Europejska mieszkaniówka – podsumowanie 2018

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak przebiegał miniony rok pod względem sytuacji branży mieszkaniowej w pozostałych państwach Europy. Analiza pokazuje, że nie tylko w Polsce widoczny był boom na rynku mieszkaniowym. Więcej na ten temat w Administrator24.info

Jak zmieniły się preferencje konsumentów na rynku mieszkaniowym?

Z okazji obchodzonego w tym roku 10-lecia istnienia portal RynekPierwotny.pl zapytał deweloperów, jak w ciągu ostatniej dekady zmieniły się preferencje nabywców mieszkań. Na to pytanie odpowiada eGospodarka.pl 

Kwitnie wirtualny handel najmem

W internecie pełno jest ogłoszeń o odstąpieniu za niewielką cenę mieszkania lub o sprzedaży partycypacji w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS). Eksperci ostrzegają. Na tego rodzaju oferty trzeba bardzo uważać. Nie każdy może z nich skorzystać. To, że zapłaciło się „odstępne" obecnemu lokatorowi, nie daje też żadnej gwarancji, że władze TBS-u wynajmą nam lokal. Dowiedz się wiecej na Rzeczpospolita.pl 

Niestraszne dziury w ziemi

Na przeprowadzkę do wymarzonego mieszkania klienci są gotowi czekać długo.  Jak podaje portal RynekPierwotny.pl, najdłuższe terminy oddania nowych osiedli to III–IV kw. 2021 r. Na klucze do mieszkań trzeba więc czekać mniej więcej dwa i pół roku. O tym więcej na stronie Parkiet.pl

Niewielkie trzy pokoje to szczyt marzeń Polaka

Przeciętny Polak najchętniej kupuje mieszkania dwupokojowe. Szczytem marzeń są nieduże trzy pokoje. Opracowanie dotyczące popytu na określone segmenty mieszkań przygotowała sieciowa agencja Metrohouse oraz portal RynekPierwotny.pl. Czytaj wiecej na biznes.interia.pl 

Ziemia pod osiedla będzie jeszcze droższa

Grunty osiągają astronomiczne ceny, a to wcale nie koniec podwyżek. Żeby utrzymać dobre marże, deweloperzy podnoszą ceny mieszkań. W najlepszej sytuacji są firmy z dużymi bankami ziemi. Na ten temat więcej przeczytasz na portalu Rzeczpospolita.

Podatek katastralny odwołany. Pytanie, czy to faktycznie powód do radości...

Kiedy już mogło się wydawać, że prawdopodobieństwo zastąpienia w Polsce podatku od nieruchomości wraz z podatkiem rolnym i leśnym podatkiem katastralnym z wolna się materializuje, prezes rządzącej partii nieoczekiwanie, acz dość kategorycznie wykluczył taką możliwość. Co ciekawsze, domyślnie z perspektywą „raz na zawsze”. Pytanie, co to oznacza i czy jest to aby faktycznie najlepsza z możliwych wiadomość dla rodaków. Odpowiedzi szukaj na portalach: Bankier.pl. money.pl, forsal.pl oraz obud.pl.

10.06 - 16.06

Mała „trójka”?

Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się lokale o metrażu 35 – 50 mkw. Najchętniej kupujemy mieszkania dwupokojowe, a szczytem marzeń są niewielkie lokale trzy pokojowe.  Jak w I kw. 2019 r.przedstawiała się podaż mieszkań w podziale na metraż? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany w Rzeczpospolitej oraz na Skarbiec.biz, QBusiness.pl i ReNews.pl

„Tanie” mieszkanie od dewelopera

W dalszym ciągu, wielu mieszkańców krajowych metropolii chciałaby nabyć nowe mieszkanie za mniej niż 5000 zł/mkw., jednak podwyżki z ostatnich 2-3 lat utrudniają znalezienie taniego lokum. W którym z największych Polskich miast najbardziej wzrosły ceny mieszkań? Czy wciąż możliwy jest zakup taniego mieszkania? Na te pytania odpowie materiał opublikowany na Interia.pl i eGospodarka.pl.

Europejski rynek mieszkań

W ubiegłym roku najwięcej pozwoleń na budowę wydano w Bułgarii, Grecji, Irlandii oraz Portugalii. Z kolei, najszybciej drożeją mieszkania w Holandii i Czechach. Jak przedstawiały się roczne zmiany liczby pozwoleń na budowę domów i lokali mieszkalnych w krajach Starego Kontynentu oraz Turcji? Dowiecie się z artykułu opublikowanego w Rzeczpospolitej oraz na Skarbiec.biz.

10-letnie perspektywy dla branży deweloperskiej

Aż 2/3 działalności firm deweloperskich jest skupiona w sześciu największych Polski, dlatego większość deweloperów nie odczuje w dużym stopniu negatywnych zmian demograficznych. Natomiast inwestorzy powinni wziąć pod uwagę pogorszenie się koniunktury gospodarczej, przewidywaną m.in. przez Bank Światowy. Jak przedstawiciele firm deweloperskich prognozują swoją przyszłość? Dowiecie się na eGospodarka.pl i Administrator24.info.

Gdzie buduje się mieszkania komunalne?

W 2018 r. mieszkania komunalne zostały ukończone tylko w co piątym powiecie. W sumie oddano ich do użytku 1863, co w porównaniu do skali deficytu gminnych lokali, wynoszącego 160 000 sztuk jest mało optymistyczne. W których powiatach i miastach na prawach powiatu ukończono najwięcej mieszkań komunalnych? O tym na eGospodarka.pl i ForumBiznesu.pl.

Gdzie kupimy gotowe mieszkanie?

Nie każdy chce kupić mieszkanie na etapie dziury w ziemi i czekać na nie przeszło dwa lata. Wybór ukończonych lokali, gotowych do zamieszkania jest jednak niewielki. W samej Warszawie w budowie jest ponad 14 tys. nowych mieszkań, natomiast oddanych do użytku tylko 987 – a i te są w dużej mierze „przebrane”. O tym w Rzeczpospolitej.

Zmiany preferencji mieszkaniowych

Preferencje mieszkaniowe Polaków zawsze były związane z finansami, które mogli przeznaczyć na zakup oraz wykończenie swojego własnego M. Jakie powinno być idealne mieszkanie Polaka? Jak zmieniały się preferencje mieszkaniowe na przestrzeni ostatnich 10 lat? O tym w sondzie deweloperskiej opublikowanej na Skarbiec.biz.

Zaciągamy coraz wyższe hipoteki

Drożeją działki budowlane, materiały niezbędne do budowy domów i ich wykończenia. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie średnia wartość nowych kredytów na cele mieszkaniowe. O ile wzrosła wysokość kredytu hipotecznego w ciągu ostatnich 6 lat? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany na prnews.pl.

03.06 - 09.06

Gdzie kupimy tanie mieszkanie od dewelopera?

Znalezienie nowego mieszkania poniżej 5 tys. zł za mkw. graniczy z cudem. Czy wciąż możliwy jest zakup taniego lokum od dewelopera? Jak zmieniała się oferta firm deweloperskich w ciągu ostatnich dwóch lat? Oraz jak obecnie wygląda oferta nowych mieszkań z ceną 1 mkw. nieprzekraczającą 75 proc. lokalnej średniej? O tym w Rzeczpospolitej oraz na Bankier.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Powiaty bez lokali komunalnych

Według danych GUS w ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku zaledwie 1863 mieszkań komunalnych, które pojawiły się na terenie 21 proc. jednostek administracyjnych. Najwięcej mieszkań komunalnych oddano do użytku w Poznaniu, powiecie piaseczyńskim oraz w Wałbrzychu. Więcej o czynszówkach przeczytacie w Rzeczpospolitej i na obud.pl oraz Skarbiec.biz.

Bierzemy większe kredyty na mieszkanie

Wyższe ceny mkw. mieszkania wpływają na średnią wartość nowych kredytów na cele mieszkaniowe. Między 2012 r. a 2018 r. przeciętna wartość kredytu mieszkaniowego wzrosła o 34 proc., natomiast w samym 2018 r. wartość hipoteki wzrosła o 9 proc., czyli o połowę szybciej niż rok wcześniej. Więcej o kredytach hipotecznych przeczytacie na Interia.pl i eGospodarka.pl.  

Jak będziemy mieszkać za 10 lat?

Prognozy dla rynku mieszkaniowego na najbliższe 10 lat są obciążone dużą dozą niepewności. Mimo to deweloperzy powinni wziąć pod uwagę pogorszenie się koniunktury gospodarczej. Jak swoją przyszłość w perspektywie najbliższej dekady postrzegają przedstawiciele firm deweloperskich? Dowiecie się w materiale opublikowanym na Skarbiec.biz i ReNews.pl.

Mieszkanie Plus gromadzi ziemię

Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości (PFR Nieruchomości S.A.) rozważa zakup parceli , na której możliwe będzie zbudowanie ok. 75 mieszkań. Prawdopodobnie plany zakupowe PFR Nieruchomości wiążą się z rządowym programem Mieszkanie+, którego celem jest budowa mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. O tym w Pulsie Biznesu.

Deweloper zapewni miejsce w szkole?

Posłowie chcą usunąć ze specustawy mieszkaniowej wymogi dotyczące dostępu inwestycji mieszkaniowych do placówek edukacyjnych. Z kolei Senat zaproponował poprawki i przywrócenie zapisu obowiązku zapewnienia dostępności nowopowstających osiedli do szkół podstawowych. Czy deweloperzy będą zobowiązani do zapewnienia miejsc w szkołach publicznych? O tym w Rzeczpospolitej.

Podatek od nieruchomości – nowe zasady

Od stycznia br. obowiązują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018r. dotyczące zmian ustaw o podatku rolnym, podatkach lokalnych i podatku leśnym. Jak nowela zmienia obowiązujące przepisy? Które pojęcia gruntów zostały doprecyzowane? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany na Infor.pl.

Jak kobiety kupują mieszkania?

 Kobiety mają decydujący wpływ na zakup oraz wystrój mieszkania. W przeciwieństwie do mężczyzn chętniej przyjmują ekspercką pomoc podczas wyboru lokum, w kwestiach kredytowych czy  danych technicznych. Na jakie elementy podczas zakupu mieszkania zwracają uwagę? Co jest dla nich ważne podczas podejmowania decyzji zakupowych? O tym na deccoria.pl.

Nieopłacalny zakup kawalerki

Najlepsze mieszkanie dla studenta, osoby rozpoczynającej karierę zawodową czy singla? Kawalerka. Niestety małe mieszkania posiadają dużo wyższą cenę 1 mkw. niż większe lokale o tym samym standardzie. Przykładowo w stolicy średnia ofertowa cena 1 mkw. kawalerki była wyższa o 34 proc. od średniej ofertowej na całym warszawskim rynku. Więcej o kawalerkach przeczytacie na eGospodarka.pl.

Zmiany na rynku mieszkaniowym

W ciągu ostatnich 10 lat na rynku mieszkaniowym widoczny był wzrost cen mkw. oraz liczby mieszkań, a także świadomości klientów firm deweloperskich. Polepszyło się również kredytowane mieszkań i zwiększenie zabezpieczeń kredytów oraz nieruchomości. Jak według deweloperów w ciągu ostatniej dekady zmienił się rynek nieruchomości? O tym na eGospodarka.pl.

Nowelizacja ustawy o KZN

Nowela ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości może mieć duży wpływ na rynek mieszkaniowy oraz program Mieszkanie Plus. Dokonuje również korekt w innych aktach prawnych, m.in. tzw. specustawie mieszkaniowej, czyli ustawie o ułatwieniach w przygotowywaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Więcej na Administrator24.info.

Dziedziczenie nieruchomości z innymi spadkobiercami

W przypadku gdy spadkodawca nie sporządzi przed śmiercią testamentu, dochodzi do dziedziczenia ustawowego, czyli spadek przypada najbliższej rodzinie zmarłego. Jakie są zasady dziedziczenia nieruchomości, która wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Jak przedstawiają się udziały poszczególnych spadkobierców? Dowiecie się na Administrator24.info.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: