Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Co wziąć pod uwagę szukając mieszkania?

Dominika Śliwa
Dominika Śliwa

Data publikacji: 23.06.2022, Data aktualizacji: 14.10.2022

Średnia ocen 5/5 na podstawie 13 głosów

Czym się kierować przy wyborze mieszkania?
Zakup nieruchomości to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego mieszkania. Czym kierować się przy wyborze M? Sprawdź.

Kupujesz swoje pierwsze mieszkanie? A może kolejne, ale wybór poprzedniego nie spełnił Twoich oczekiwań? Poza metrażem i lokalizacją jest jeszcze kilka czynników, które wpływają na komfort życia i cenę transakcji. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie i co warto sprawdzić.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Lokalizacja

Jak wybrać lokalizację mieszkania? Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, sprawdź okolicę i plan zagospodarowania przestrzennego. Zwróć uwagę na czas dojazdu do miejsca pracy i szkoły, zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Zobacz, czy w pobliżu są sklepy, kawiarnie, restauracje, place zabaw i tereny zielone. Rodziny z dziećmi częściej wybierają dobrze skomunikowane lokalizacje poza centrum.

Mieszkania na rynku wtórym zlokalizowane są na ogół w centrum, w pobliżu infrastruktury miejskiej (przystanków, linii autobusowych i tramwajowych itp.). Jeśli zechcesz je wynająć lub kupujesz właśnie z tym zamiarem, to w centralnej części miasta będzie to łatwiejsze. 

Nowe lokale powstają również na peryferiach, które mimo odległości od centrum też mają sporo zalet. Do tego dochodzą ceny – na obrzeżach są niższe.

 • W centrum jest łatwy dostęp do komunikacji (np. częstotliwość kursowania, przystanki), sklepów, usług, rozrywki oraz rozbudowana infrastruktura miejska. 
 • Na obrzeżach miast ruch uliczny jest mniejszy, powietrze czystsze, łatwiejszy dostęp do terenów zielonych i więcej możliwości rekreacji.

Nie zawsze dojazd do centrum z osiedli na obrzeżach jest trudny. Każde miasto ma swoją specyfikę, co dobrze sprawdzić przy wyborze konkretnej nieruchomości.

Jakich błędów unikać przy zakupie mieszkania? Sprawdź

Metraż 

Cena w dużej mierze zależy od wielkości mieszkania, ale metraż wpływa na komfort życia. Rodziny z dziećmi decydują się na większą przestrzeń. Jeśli planujesz założyć lub powiększyć rodzinę, to pomyśl już teraz o odpowiednim metrażu mieszkania. U singli większą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe i kawalerki – w razie potrzeby łatwiej je sprzedać lub wynająć.

Rozkład pomieszczeń

Zwróć uwagę przy kupnie mieszkania na ustawność. Dzięki odpowiedniemu rozkładowi mieszkania w pełni wykorzystasz dostępną powierzchnię. Jest to ważne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i singli, którzy chcą dobrze zagospodarować mniejszy metraż.

Ważne jest też umiejscowienie względem stron świata. Dlaczego? Bo np. jeśli salon będzie od południa, to w ciągu dnia nie zabraknie w nim światła. Nie wszystkie pomieszczenia potrzebują nasłonecznienia, dlatego warto je pod tym kątem przeanalizować.

O funkcjonalnym układzie mieszkania i stronach świata przeczytasz w innych artykułach: 

Kondygnacja

W starszym budownictwie mieszkania na parterze cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż te na wyższych kondygnacjach. Wynika to m.in. ze strachu przed włamaniem, hałasu z ulicy i klatki schodowej, niższą temperaturą. Obecnie stosowane rozwiązania i technologie na rynku nieruchomości ograniczają lub eliminują niedogodności, które występują na rynku wtórnym. Zaletą nowych mieszkań na parterze jest jeszcze ogródek lub taras.

Powierzchnie dodatkowe 

Jeśli kupujemy mieszkanie, to kupujemy również powierzchnie dodatkowe, takie jak garaż czy komórkę lokatorską. Balkon, taras i loggia przydadzą się zwłaszcza w mniejszym mieszkaniu, zlokalizowanym z dala od zielni. Deweloper może je wliczyć do powierzchni mieszkania, co wpłynie na cenę. Jednak zależy to od normy, którą wykorzystuje do pomiaru. 

Udogodnienia dla mieszkańców

Deweloperzy w nowych inwestycjach mieszkaniowych oferują szereg udogodnień np. rozwiązania smart home, ogródki i tarasy, miejsca parkingowe. Nabywcy coraz większą uwagę przywiązują do części wspólnych, w których spędzą wolny czas z rodziną. Atutem są np. sklepy, poczta, apteka, klub fitness, siłownia czy sala zabaw. Rodzice w ofertach zwracają uwagę na bezpieczeństwo, które zapewnia monitoring, ogrodzenie lub ochrona.

Cena

Cena powinna odpowiadać standardowi wykończenia, który ma wpływ na wartość nieruchomości. Zakres i standard prac wykończeniowych oraz jakość materiałów sprawdzisz w prospekcie informacyjnym. Pamiętaj, że stan techniczny podczas odbioru mieszkania musi być zgodny z umową. Do ceny nieruchomości dolicz jeszcze koszty remontu, wykończenia mieszkania i wydatki na utrzymanie.

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania Sprawdź

Sposób finansowania

Zakup własnego mieszkania na kredyt to wciąż najczęstsza forma finansowania – według danych NBP, w 2021 r. 62% transakcji opłacono kredytem. Jedynie ze środków własnych zakupiono 18% nieruchomości na własne potrzeby.

Jak wygląda sytuacja u największych deweloperów w 2022 r.? Około 70% klientów Ronson Development i Lokum Deweloper sfinansowało swój zakup gotówką. W Murapolu odsetek klientów kupujących za gotówkę wynosi 63%. Przeczytaj analizę naszego ekspera i dowiedz się, jak rośnie liczba transakcji gotówkowych na rynku pierwotnym.

Finansowanie zakupu nieruchomości może wpłynąć na cenę. Deweloperzy są skłonni do zniżki przy płatności za gotówkę. Jednak nie zawsze możliwości finansowe kupujących na to pozwalają. Przy brakującej części, można pomyśleć nad kredytem gotówkowym i w ten sposób kupić mieszkanie bez obciążenia hipoteki. 

Podsumowanie

Czym kierować się przy zakupie mieszkania? Podczas selekcji ofert sprawdź:

 • co wpływa na cenę mieszkania,
 • metraż nieruchomości,
 • lokalizację i przyszłość najbliższej okolicy,
 • układ i orientację względem stron świata,
 • powierzchnie dodatkowe,
 • udogodnienia dla mieszkańców.

Wybierając mieszkanie oblicz, ile będzie kosztować Cię transakcja, a następnie wykończenie i utrzymanie mieszkania – również w perspektywie wieloletniej.

Kiedy jest dobry moment na zakup mieszkania? Czytaj

Dominika Śliwa
Dominika Śliwa

Content designerka, copywriterka i UX writerka. Tworzy głównie treści o tematyce nieruchomości, kredytów i marketingu internetowego. Autorka m.in. artykułów i e-booków, w których prostym językiem wyjaśnia trudne zagadnienia.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023