Przegląd prasy - wrzesień 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.09.2019, Data aktualizacji: 23.05.2022

14 minut czytania
Przegląd prasy - wrzesień 2019
Rośnie liczba kredytów mieszkaniowych udzielanych singlom, liczba polskich mieszkań przez ostatnich 10 lat wzrosła o 10 proc. Jak wygląda przeludnienie w Polsce? Zachęcamy do lektury przeglądu prasy z września 2019!

23.09 - 29.09

Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich

Szybkie podwyżki cen metrażu dotyczą nie tylko krajowych metropolii, dlatego warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja na innych rynkach regionalnych oraz czy za wzrostami cen mieszkań nadążają pensje. W którym z miast wojewódzkich najbardziej pogorszyła się dostępność mieszkań w ciągu ostatnich 3 lat? O tym w Rzeczpospolitej oraz na eGospodarka.pl, obud.pl i Skarbiec.biz.

Kupujemy coraz mniejsze mieszkania?

Zmiany demograficzne i coraz wyższe ceny mkw. wpływają na spadek średniej powierzchni mieszkań z rynku pierwotnego. Jak z kolei wygląda sytuacja dot. mieszkań z drugiej ręki? Czy również na rynku wtórnym coraz częściej nabywamy małe mieszkania? Na te pytania odpowie materiał opublikowany na Gazeta.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl i ForumBiznesu.pl.

Dobra kondycja rynku mieszkaniowego

Najnowsza publikacja danych GUS, przedstawiająca wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu i pierwszych ośmiu miesiącach 2019 roku, w dalszym ciągu nie wskazuje na początek słabnącej koniunktury inwestycyjnej. Czy w najbliższej przyszłości sytuacja ulegnie zmianie? Dowiecie się na obud.pl, Skarbiec.biz, CEO.com.pl i Gazeta Bankowa.

Czy wyrok TSUE wpłynie na rynek nieruchomości?

Już 3 października okaże się, czy wyrok TSUE (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) w sprawie kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich wpłynie negatywnie na rynek nieruchomości. Niekorzystny dla banków wyrok może spowodować znaczne ograniczenie akcji kredytowej dla deweloperów oraz osób kupujących mieszkania. O tym na aleBank.pl i CEO.com.pl.

Podwyżka podatku od nieruchomości

W przyszłym roku właściciele nieruchomości będą musieli zapłacić większy podatek niż w latach ubiegłych. Dlaczego podatek od nieruchomości na początku 2020 roku wzrośnie bardziej niż w poprzednich latach? Kto najbardziej odczuje wzrost stawki podatku? Oraz, jak wzrastały stawki podatku od nieruchomości w latach 2011 - 2020? Więcej na WP.pl.

Gdzie studenci zapłacą więcej za wynajem stancji?

Już w tym tygodniu studenci wrócą na uczelnie, a niektórzy z nich wciąż szukają mieszkania lub pokoju na kolejny rok akademicki. Jednak będą musieli zapłacić za wynajem lokum znacznie więcej niż w minionych latach. W którym z ośrodków akademickich najbardziej wzrosły koszty wynajmu? Jakie były przyczyny podwyżek? O tym na money.pl.

Niski wkład własny ubezpieczenie

W sytuacji, gdy kredytobiorca nie posiada pełnego wkładu własnego, który wynosi 20 proc. wartości nabywanego lokalu, może starać się o ubezpieczenie mniejszej kwoty udziału własnego kredytu. Na czym polega ubezpieczenie niskiego wkładu własnego? Dlaczego jest wymagane przez banki oraz jakie niesie korzyści? O tym na Infor.pl

Podnajem lokalu komunalnego

Należące do gminy mieszkania komunalne, choć rzadko odznaczają się wysokim standardem lokali, kuszą niskimi stawkami czynszów.  Często bywają podnajmowane w celach zarobkowych, jednak takie postępowanie nie jest legalne, bez zgody właściciela lokalu, czyli gminy. Jakimi konsekwencjami grozi podnajem mieszkania komunalnego? Odpowiedź znajdziecie na Infor.pl.

Cena mkw w Warszawie przekroczyła 10 tys. zł

Niedawno średnia cena ofertowa mieszkań od dewelopera w Warszawie przekroczyła 10 tys. zł. Ten cenowy rekord w stolicy jest ważnym sygnałem, pokazującym tempo zmian na największym, krajowym rynku mieszkań. Więcej o tempie wzrostu cen metrażu od marca 2017 do sierpnia 2019 przeczytacie na Forsal.pl.

16.09 - 22.09

Kolejne rekordy krajowej mieszkaniówki

Rosnące ceny metra kwadratowego sprawiają, że wartość krajowego rynku mieszkaniowego bije kolejne rekordy. Jaki udział w całkowitej wartości sprzedawanych mieszkań mają polskie metropolie? Jak ta wartość zmieniała się przez ostatnie lata? Odpowiedzi znajdziecie w artykule opublikowanym na Interia.plForsal.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, Administrator24.info, aleBank.pl, ceo.com.pl i wGospodarce.pl.

Ceny mieszkań nadal rosną

Ceny mieszkań deweloperskich nie przestają rosnąć. W Warszawie za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego trzeba zapłacić już ponad 10 tys. zł i jak na razie nie ma co liczyć na spadki. Do listy miast, w których najszybciej rosną ceny metraża dołączyły Szczecin i Katowice. Kiedy ceny w końcu spadną? Więcej w Rzeczpospolitej, Radio ZET oraz na Parkiet.com, money.com i gazeta.pl.

Czy kupujemy coraz mniejsze mieszkania?

Od dłuższego czasu spada średnia powierzchnia lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego. Główną przyczyną tej sytuacji są zmiany demograficzne. Jednak po przeanalizowaniu danych z rynku pierwotnego i wtórnego wynika, że sytuacja nie wygląda tak oczywiście, jakby się mogło wydawać. Jak zmieniała się wielkość nowych i używanych mieszkań kupowanych przez Polaków w latach 2015 - 2018? O tym w Rzeczpospolitej oraz na Forsal.pl obud.pl i Skarbiec.biz.

Gorsza sprzedaż deweloperów?

Dość często media informują o spadającej sprzedaży deweloperów mieszkaniowych. Jednak tym doniesieniom przeczą m.in. dane II kw. br., które wskazują na wzrost liczby oraz wartości zaciąganych kredytów mieszkaniowych. Dlatego warto sprawdzić jak od I kw. 2017 roku zmieniała się sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach. O tym na eGospodarka.pl i aleBank.pl.

Wpływ polityki socjalnej na rynek mieszkaniowy

Cztery lata temu krajowa polityka socjalna ruszyła z rewolucyjnym programem 500+, dzięki któremu miliony polskich rodzin otrzymują dodatkowe środki na dzieci. Efekty programu są widoczne gołym okiem, dlatego warto zastanowić się, czy obecna polityka socjalna może mieć wpływ na krajowy rynek mieszkaniowy? Więcej na ten temat przeczytacie na money.pl

Mieszkania droższe niż przed kryzysem?

Podobnie, jak podczas ostatniego boomu na rynku pierwotnym, również teraz ceny mieszkań na rynku biją kolejne rekordy. Warto sprawdzić, czy ceny lokali mieszkalnych są już wyższe niż pod koniec poprzedniego boomu, pod koniec 2008 r. Jak przedstawiały się realne i nominalne zmiany średnich cen 1 mkw. mieszkań z miast wojewódzkich w okresie III kw. 2008 r. - II kw. 2019 r.? O tym na money.pl.

09.09 - 15.09

Deweloperzy sprzedają mniej?

W ostatnim czasie dość często pojawiają się doniesienia o spadającej sprzedaży deweloperów. Co prawda tym doniesieniom przeczą dane z II kw. 2019 r., które wskazują na wzrost liczby oraz wartości zaciąganych kredytów, dlatego eksperci RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak od początku 2017 r. zmieniała się sprzedaż nowych mieszkań w największych miastach. O tym w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, Forsal.pl, obud.pl, Skarbiec.biz i ceo.com.pl.

Single coraz częściej zaciągają kredyty mieszkaniowe

Z roku na rok powiększa się liczba kredytów mieszkaniowych zaciąganych przez osoby samotne. Od 2013 do 2018 roku liczba kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez singli zwiększyła się o prawie 20 tys. Wzrost liczby hipotek udzielanych osobom samotnym ma związek z poprawą koniunktury na rynku nieruchomości. Więcej przeczytacie na Interia.pl, obud.pl i aleBank.pl.  

Coraz rzadziej mieszkamy w przeludnieniu

Przeludnienie domów oraz lokali mieszkalnych stanowi jeden z głównych problemów krajowego rynku mieszkaniowego. Jednak niedawno opublikowane przez Eurostat dane wskazują, że po raz kolejny spadł odsetek Polaków zasiedlających przeludnione mieszkania. Więcej na temat warunków mieszkaniowych w Polsce przeczytacie na Gazeta.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl

Pierwsza rocznica specustawy mieszkaniowej

Lex deweloper, zwany również specustawa mieszkaniową miał przyspieszyć procedury przyspieszające m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę inwestycji mieszkaniowych w przypadku braku zagospodarowania przestrzennego. Czy w rzeczywistości wprowadzenie lex deweloper ułatwiło i skróciło procedury administracyjne? O tym w Pulsie Biznesu oraz na eGospodarka.pl

Tanie mieszkanie w mieście wojewódzkim

Szybkie podwyżki cen polskich mieszkań sprawiły, że obecnie ciężko kupić w polskich miastach wojewódzkich lokum o cenie poniżej 5000 zł/mkw. W niektórych z miast zdecydowanie tańsze są mieszkania pochodzące z rynku wtórnego, ale i te zdrożały w ostatnim czasie. W których miastach wojewódzkich jest wciąż możliwy zakup mieszkania za mniej niż 5000 zł/mkw.? O tym na WP.pl

Ekowymagania podniosą koszty budowy inwestycji

Jedną z głównych przyczyn podwyżek kosztów budowy jest wzrost cen materiałów budowlanych. Jak się okazuje, te koszty niedługo dodatkowo wzrosną ze względu na zaostrzenie norm dotyczących energochłonności budynków. O bardziej restrykcyjnych normach energochłonności nowych budynków mieszkalnych przeczytacie na WP.pl.

Spada rentowność najmu

Jednym z głównych powodów wzmożonego zainteresowania zakupami inwestycyjnymi mieszkań na wynajem są niskie stopy procentowe. Jednak  stopa zwrotu z inwestycji zależy przede wszystkim od lokalizacji, a najlepsze adresy potrafią zdrożeć nawet o kilkanaście procent w skali roku. Ile można zarobić na wynajmie mieszkania? Odpowiedź znajdziecie w Rzeczpospolitej.  

Remont wielkiej płyty

Budowane masowo w okresie PRL bloki z wielkiej płyty w dalszym ciągu królują nad wieloma polskimi osiedlami. Według początkowych założeń miały stać 50 lat, jednak w dalszym ciągu mieszka w nich 12 mln Polaków. Rząd zamierza przeznaczyć dodatkowe pieniądze na termomodernizację i remonty budynków wielkopłytowych. Więcej w Rzeczpospolitej

Jakość powietrza a zakup mieszkań

Nowe inwestycje deweloperskie pojawiają się przede wszystkim w miastach wojewódzkich, a w tych ciężko jest o czyste powietrze. Z krajowych metropolii zwłaszcza Katowice, Kraków i Warszawa mają najgorszą jakość powietrza. Czy smog wpływa na decyzje deweloperów i ich klientów? O tym na money.pl.

Nietypowe nieruchomości

W Polsce nie brakuje nietypowych rozwiązań mieszkaniowych. Mieszkania na Odrze we Wrocławiu, noclegi w wozach cyrkowych w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej czy dom z tężnią solankową na ścianie to tylko przykłady niektórych z nich. Jesteście ciekawi innych nietypowych czterech kątów? Przeczytacie o nich na Deccoria.pl

Jesienne prace w ogrodzie

Wszyscy posiadacze działek i przydomowych ogródków powinni pamiętać, że przed zimą mają do wykonania szereg prac, które pozwolą im cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem w pełni w przyszłym sezonie. Jak przygotować ogród na jesień? Przeczytacie o tym na Deccoria.pl.

Wzrost zasobu mieszkaniowego w latach 2009 - 2018

W ciągu ostatniej dekady nastąpił imponujący wzrost liczby nowych domów i mieszkań. Pod koniec 2018 roku zasób mieszkaniowy wynosił 14,615 mln mieszkań, czyli prawie 10 proc. więcej niż w 2009 r. Jednak za wzrost nie był odpowiedzialny tylko ostatni boom na rynku mieszkaniowym, ale również wykup lokali komunalnych i spółdzielczych. Więcej na aleBank.pl.

Skutki z rezygnacji zakupu mieszkania

Zakup mieszkania to ważna decyzja, która często wymaga spędzenia wielu miesięcy na poszukiwanie nowego lokum oraz załatwienia niezbędnych dokumentów. Bywa jednak, że klienci rezygnują z transakcji zakupu mieszkania, dlatego warto sprawdzić, z czym wiąże się rezygnacja na różnych etapach zakupu nieruchomości. O tym na Administrator24.info.

02.09 - 08.09

Skuteczność specustawy mieszkaniowej

22 sierpnia 2018 r. weszło w życie Lex Deweloper zwane również tzw. specustawą mieszkaniową. Po roku od wprowadzenia tego regulującego rynek nieruchomości aktu prawnego, eksperci portalu RynekPierwotny postanowili sprawdzić, w jakim stopniu jest skuteczny. O tym w Wyborcza Trójmiasto, Polska The Times, INN Poland oraz na Interia.pl, Forsal.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, CEO.com.pl, aleBank.pl, Administrator24.info i Forum biznesu.pl.

Przez dekadę liczba mieszkań wzrosła o 10 proc.

Na podstawie danych GUS możemy dowiedzieć się, jak zmieniła się liczba polskich domów i lokali mieszkalnych w 2018 r. Jednak warto również porównać te wyniki z danymi z końca 2009 r. Jak się okazuje, w tym czasie nastąpił imponujący wzrost liczby nowych mieszkań. Więcej na ten temat przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, Skarbiec.biz, CEO.com.pl i Administrator.24.info

Rekordowa ilość kredytów zaciąganych przez singli

Jak wskazują dane KNF w 2018 r. osoby niebędące w związkach zaciągnęły rekordowo dużo kredytów mieszkaniowych. Wzrost liczby kredytów udzielanych singlom bez wątpienia miał związek z poprawą koniunktury na rynku mieszkaniowym. Jak od 2013 r. zwiększała się ilość i wartość kredytów hipotecznych zaciąganych przez osoby samotne w Polsce? Odpowiedź znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na Forsal.pl, Skarbiec.biz i BS.net


Domy do wynajęcia dla pracowników zyskują na popularności

Często za zapewnienie noclegu imigrantom zarobkowym ze wschodu odpowiadają pracodawcy, Ci z kolei starają się kwaterować duże grupy pracowników w jednej lokalizacji. Dlatego coraz bardziej popularnym produktem inwestycyjnym stają się domy do wynajęcia. Czy opłaca się kupić dom w celach inwestycyjnych? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na Bankier.pl.

Wiele osób posiadających na swoich działkach słup energetyczny rozwarza wnioskowanie o rekompensatę od zakładu energetycznego. Jednak przed wniesieniem sporu z warto dokładnie prześledzić całą sprawę pod kątem prawnym. Kiedy można uzyskać rekompensatę za słup energetyczny na działce, który został postawiony bez podstawy prawnej? Przeczytacie na Infor.pl.

Łączenie mieszkań formalności

Masz dwa sąsiadujące ze sobą mieszkania i planujesz je połączyć w jedno? Pamiętaj, że zanim zabierzesz się za wyburzenia ścian, musisz m.in. uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej. Dowiedz się, na czym polega połączenie mieszkań i jakie formalności wiążą się z tą operacją. O tym na Administrator24.info

Podwieszane balkony i markizy w “wielkiej płycie”

W nowoczesnym budownictwie deweloperskim balkony są standardem, jednak na rynku wtórnym, zwłaszcza w przypadku bloków z wielkiej płyty często mieszkańcy muszą sami zdecydować się na dostawienie podwieszanego balkonu. Czy możliwe jest dostawienie pojedynczego balkonu? Jakie formalności trzeba spełnić? Czy montaż markiz wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej? Na te pytania odpowie materiał opublikowany na Administrator24.info.


Spada dostępność cenowa mieszkań

Tempo wzrostów cen mieszkań deweloperskich w  największych Polskich miastach wyprzedziło podwyżki wynagrodzeń. Co ciekawe, dostępność cenowa mieszkań jest tak samo niska, jak 15 lat temu, a pozytywne zmiany dla nabywców mieszkań skończyły się w latach 2016 -2017. Jak zmieniała się dostępność cenowa mieszkań w krajowych metropoliach od 2003 roku.  Dowiecie się na aleBank.pl.

Wzrosła liczba hipotek odsprzedawanych przez banki

W ostatnim czasie wzrosła liczba kredytów mieszkaniowych odsprzedawanych przez krajowe banki m.in. firmom windykacyjnym. W ubiegłym roku banki pozbywały się przede wszystkim kredytów o niewielkiej wartości jednostkowej, wynoszących ok. 213 tys. zł. Ile kredytów mieszkaniowych jest rocznie sprzedawanych przez banki? O tym na aleBank.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: