Przegląd prasy - styczeń 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.01.2019, Data aktualizacji: 20.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - styczeń 2019
Przygotowaliśmy dla Was szybkie podsumowanie tego, o czym pisało się w w branży nieruchomości w styczniu. Zapraszamy na przegląd wiadomości tydzień po tygodniu!

28.01 – 03.02

Rok 2018 na rynku mieszkaniowym

Szybkie wzrosty cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, dalszy ciąg mody na inwestowanie w nieruchomości, rekordy na rynku kredytów mieszkaniowych to tylko niektóre z wyznaczników, które sprawiają, że rok 2018 na rynku nieruchomości był niezwykle ciekawy. Jakie trendy panowały w minionym roku na rynku mieszkaniowo-kredytowym? O tym na Expander, Interia.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl.

Jakie mieszkania deweloperskie wybierali klienci w 2018 roku?

Według danych portalu RynekPierowtny.pl najwięcej nabywców nowych mieszkań wybierało lokale dwupokojowe, z kolei najpopularniejszym metrażem było 35 – 50 mkw. Niewiele mniej klientów firm deweloperskich wybierało nieco większy metraż 50 – 65 mkw. O preferencjach mieszkaniowych klientów biur deweloperskich przeczytacie na Interia.pl, Skarbiec.biz, obud.pl, aleBank.pl, Forum biznesu, Forsal.pl.

Ile płaciliśmy za nowe „M” w IV kw. 2018r.?

Podwyżki cen nowych mieszkań w 2018 roku były wynikiem braku siły roboczej, wzrostem cen materiałów budowlanych oraz działek. Jednak potencjalni nabywcy mieszkań od deweloperów powoli zaczynają się czuć zniechęceni kolejnymi wzrostami cen lokali mieszkalnych, dlatego coraz częściej widoczne są oznaki sprzedażowego spowolnienia na rynku. O tym na eGospodarka.pl.

Jak rozliczymy mieszkaniowe odsetki?

Obowiązująca od 2002 roku do 2006 roku ulga odsetkowa w dalszym ciągu przysługuje osobom, które w tym czasie zaciągnęły kredyt na sfinansowanie np. budowy domu jednorodzinnego, zakupu nowego mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera, bądź spółdzielni mieszkaniowej. Ulgę odsetkową będzie można uwzględniać podczas rocznych rozliczeń z fiskusem nawet do 2028 roku. Więcej na ten temat na Infor.pl.

Początek podatku katastralnego

1 stycznia br. miliony Polaków stały się współwłaścicielami gruntów, które wcześniej były objęte użytkowaniem wieczystym. Czy masowe uwłaszczenie stanie się pretekstem do wprowadzenia podatku katastralnego?  Jak skonstruowany jest podatek od nieruchomości mieszkaniowych w krajach Europy? Więcej o „katastru” na money.pl.

Mieszkanie z zakładu pracy

W  okresie PRL budowane przez państwowe zakłady pracy lokale mieszkalne odgrywały ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych pracowników. W ciągu 14 lat liczba mieszkań zakładowych spadła o 84 proc., a obecnie do wykupienia pozostało ok. 60 tys. – 70 tys. lokali. Więcej na ten temat przeczytacie na Bankier.pl.

Adaptacja budynku gospodarczego

Wzrost liczby nieużywanych budynków gospodarczych na wsiach, np. stodół sprawia, że coraz częściej ulegają one adaptacji na cele mieszkaniowe. Jak zgodnie z przepisami przekształcić budynek gospodarczy w mieszkalny? Czy adaptacja wymaga odpowiedniego pozwolenia? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany na Bankier.pl.

21.01 – 27.01

Kto buduje mieszkania?

Ilość oddanych do użytkowania mieszkań w 2018 roku to efekt inwestycji deweloperskich zapoczątkowanych w 2016 roku. Liczba ta w porównaniu z 2017 rokiem wzrosła o 3,6 proc. W Polsce w dalszym ciągu wśród inwestorów mieszkaniowych dominują deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni. Więcej na ten temat na PolskieRadio24 i PolskieRadio.pl.

Rynek nieruchomości w styczniu 2019

Po raz kolejny eksperci portalu RynekPierwotny.pl, Metrohouse oraz Expandera przygotowali raport dotyczący Polskiego rynku nieruchomości, oraz kredytów mieszkaniowych. Kontynuację wzrostów cen nadal można zaobserwować w Krakowie i Wrocławiu, natomiast w stolicy, Poznaniu i Gdańsku zauważalna jest stabilizacja cen. O tym na Interia.pl, expander.pl, obud.pl, aleBank.pl, Skarbiec.biz, inwestycje.pl.

Budownictwo mieszkaniowe w 2018 roku

Budowa 222 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych, rekordowa liczba pozwoleń na budowę i kilkunastoprocentowy spadek sprzedaży nowych mieszkań. Jaki był rok 2018 na rynku nowych nieruchomości? Oraz jakie są perspektywy dla deweloperów mieszkaniowych? Na te pytanie odpowie Wam materiał opublikowany na obud.pl, aleBank.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz.

W którym mieście zapłacisz najwięcej za mieszkanie?

W uwzględnieniu wszystkich Polskich miast na prawach powiatu najwyższymi cenami w mkw. lokalu mieszkalnego cechuje się Sopot. Tuż za nim uplasowała się Warszawa. Z kolei do miast z najniższą ceną mieszkania należy Bytom. Więcej o cenach lokali mieszkalnych w miastach na prawach powiatu przeczytacie na obud.pl, Skarbiec.biz, ReNews.pl, aleBank.pl, BS.net, Forsal.pl, dziennik.pl, inwestycje.pl.

Ulgi mieszkaniowe

Duża część ulg podatkowych została zlikwidowana podczas upraszczania systemu podatkowego. Likwidacja dosięgła również ulg o charakterze mieszkaniowym. Jakie wydatki związane z mieszkaniem będzie można uwzględnić w rozliczeniu podatkowym za 2018 rok? Jak wygląda kwestia nabytych praw do różnych ulg? O tym na WP dom.

Inwestowanie w nieruchomości premium

W ciągu ostatnich kilku lat rynek nieruchomości luksusowych w Polsce przeżywa swój rozkwit. Choć mieszkania z najwyższej półki cenowej wciąż są niszowe, to nie ulega wątpliwości, że lokowanie kapitału w ten tym nieruchomości to nie tylko prestiż dla kupujących, ale coraz częściej większy zarobek. Więcej o inwestowaniu w nieruchomości premium na obud.pl.

14.01 – 20.01

Ochrona interesów nabywców nowych mieszkań

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę nabywców mieszkań na wypadek upadłości firmy deweloperskiej. Deweloperzy będą zmuszeni odprowadzać od każdej wpłaconej przez nabywców mieszkań kwotę na DFG, dzięki czemu osoby kupujące własne M będą mogli spokojnie czekać na odbiór mieszkania. UOKiK planuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie na początku 2020 roku. Więcej o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym przeczytacie w niezależnej, na PolskieRadio24, PolskieRadio.pl, TVN24bis, Interia.pl i Forsal.pl.

Największe mieszkania kupujemy w Sopocie

Najczęściej wybieranym metrażem wśród osób kupujących mieszkanie jest 40 mkw. – 60 mkw. Jednak preferencje klientów zarówno na rynku pierwotny, jak i wtórnym najczęściej zależą od lokalizacji. Według obliczeń GUS najmniejszy średni metraż lokali mieszkalnych w miastach na prawach powiatu odnotowano Krakowie, a największy w Sopocie. O tym w Rzeczpospolitej oraz na eGospodarka.pl, Obud.pl, Skarbiec.biz, PRnews.pl,

Spadki sprzedaży i spowolnienie w branży deweloperskiej

W IV kwartale 2018 roku firmy deweloperskie notowane na GPW zakomunikowały spadek sprzedaży mieszkań o ok. 30 proc. Jakie są perspektywy dla Polskiej mieszkaniówki? Czy zaprezentowane statystyki potwierdzają koniunkturalne przesilenie na pierwotnym rynku mieszkaniowym? Więcej na ten temat w Rzeczpospolitej oraz na eGospodarka.pl,  PolskaTheTimes,  Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Zadłużenie mieszkań czynszowych w Polsce

Według danych GUS problem zadłużenia czynszowego dotyczy ok. 2 miliony polskich mieszkań. Pod koniec 2016 roku w ramach zaległych czynszów Polacy mieli do spłaty aż 4,60 mld złotych długów.  Największy problem dotyczy mieszkań gminnych, jak wskazuje GUS  prawie 50 proc. lokali samorządowych, było obciążonych długiem. O tym na money.pl.

07.01 – 13.01

Spadek sprzedaży deweloperów o 14,5 proc.

Deweloperzy notowani na GPW w całym 2018 roku sprzedali o 14,5 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Ekspertów niepokoi przyśpieszający trend dynamiki spadków, w I kw. 2018 roku sprzedaż mieszkań wzrosła o 4 proc., natomiast w IV kw. Spadek wyniósł prawie 30 proc. O wynikach sprzedażowych deweloperów przeczytacie m.in. w Pulsie Biznesu, na Polsat NEWS, Business Insider, Bankier.pl, Forsal.pl.

Jesteśmy liderem wzrostu mieszkań?

Biorąc pod uwagę nasycenie zasobem mieszkaniowym (liczba mieszkań/1000 osób), Polska w dalszym ciągu osiąga niższe wyniki od średniej unijnej. Jednak wg statystyk w ciągu ostatnich lat, dzięki inwestorom mieszkaniowym nasz zasób mieszkaniowy uległ znaczącej poprawie. Jak w latach 2007 – 2017 zmieniała się liczba mieszkań w krajach Unii Europejskiej? O tym w Pulsie Biznesu i Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, BS.net, eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.

Materiały budowlane są coraz droższe

Według raportu grupy PSB w 2018 roku zdrożała większość materiałów budowlanych. Według ekspertów ich ceny napędza przekonanie o dalszym ciągu hossy na rynku mieszkaniowym. W ubiegłym roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., ceny wzrosły w 19 grupach towarowych, a najbardziej zdrożały płyty OSB (27,9 proc). Więcej na ten temat w TVN24bis oraz na PolskieRadio24, PolskieRadio.pl, Forbes.pl, money.pl i Bankier.pl.

Rok 2019 w mieszkaniówce

Ubiegły rok charakteryzował się wzrostem cen, a niekwestionowanym liderem został Gdańsk, w którym średnia cena za mkw. wzrosła 14 proc. Odpływ siły roboczej na zachód, stale rosnące koszty materiałów budowlanych oraz robocizny wpłynęły na wzrost ceny mieszkań, co z kolei zaważyło na spadku sprzedaży. O tym na Interia.pl, aleBank.pl.

Mieszkanie na najwyższym piętrze

Przy wyborze lokalu mieszkalnego kierujemy się przede wszystkim kryterium ceny i lokalizacji. Mimo to kondygnacja, na której znajduje się nasze przyszłe lokum, wciąż jest istotna dla większości nabywców. Czy decydując się na zakup mieszkania na najwyższym piętrze, płacimy tylko za widok? Jakie są wady i zalety mieszkania na ostatniej kondygnacji? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany na WP.pl.

Parter – kondygnacja drugiej kategorii?

Lokale na parterze często bywają uznawane przez nabywców mieszkań za towar drugiej kategorii. Z jednej strony, w ofercie deweloperskiej to do nich zazwyczaj przynależy ogródek, z drugiej natomiast bywają one narażone na bezpośrednie sąsiedztwo śmietników, garaży czy lokali handlowo-usługowych. Czy powinniśmy uznawać mieszkania parterowe za lokale drugiej kategorii? Więcej na deccoria.pl.

Budownictwo modułowe

Krótszy czas budowy niż w przypadku tradycyjnych technologii, łatwa rozbudowa obiektu, możliwość przeprowadzenia montażu nawet zimą sprawiają, że budownictwo modułowe zyskuje na znaczeniu. Więcej o tej technice oraz o przejęciu kontroli nad Grupą Polcom będącą producentem hoteli modułowych przeczytacie w Pulsie Biznesu.

Co z dopłatami do najmu?

W ramach programu Mieszkanie na Start uruchomiono system rządowych dopłat do najmu. Jednak, jak wyjaśniają eksperci, dopłaty są tylko teoretyczne. Co z innymi dopłatami mieszkaniowymi? Niestety oferowane przez Państwo dodatki mieszkaniowe nie stanowią dużego wsparcia dla osób zmagających się z utrzymaniem własnego lokum, jednak są łatwo dostępne. Beneficjentami w 2017 roku było aż 300 tys. gospodarstw domowych. Więcej na ten temat na money.pl.

31.12 – 06.01

Ciąg dalszy wzrostów cen mieszkań

Ubiegły rok zapisze się w historii rynku nieruchomości, jako bardzo udany, z kolei według przewidywań ekspertów rynku nieruchomości, średnia cena 1 mkw. w Polskich metropoliach w 2019 roku wzrośnie o ok. 10 proc. Podsumowanie ubiegłego roku oraz prognozy na 2019 rok na rynku nowych nieruchomości przeczytacie na portalach Interia.pl oraz Forsal.pl.

Popularność mieszkań na wynajem

W 2017 roku krajowy zasób mieszkaniowy rósł najszybciej od 2008 roku. Według ekspertów to tempo wzrostów powinno się utrzymać, a w 2030 roku zostanie osiągnięty cel Narodowego Programu Mieszkaniowego, który przewiduje 435 mieszkań na 1000 osób. Jak zasób mieszkaniowy wpływa na zainteresowanie mieszkaniami na wynajem? O tym na aleBank.pl oraz  inwestycje.pl.

Gdzie najszybciej rosną ceny mieszkań?

Na terenie największych Polskich miast, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Łódź oraz Poznań według szacunków sprzedaje się ok. 50 – 60 proc. mieszkań. Jak natomiast przedstawia się sytuacja w mniejszych miastach wojewódzkich? W którym z nich najbardziej wzrosły ceny 1 mkw.? O tym na Dziennik.pl.

Trendy wnętrzarskie w 2019 roku

Urban Jungle, Scandi czy naturalne rozwiązania oraz najmodniejszy w ubiegłym roku kolor wg instytutu Pantone – Ultra Violet odchodzą w zapomnienie. Najwyższy czas zastanowić się, jakie trendy wnętrzarskie oraz kolory będą królować w 2019 roku. Na przegląd po trendach zabierze Was portal Deccoria.pl.

Hałas za ścianą?

Całonocne imprezy, niekończące się kłótnie i uciążliwe stukanie w ścianę? Kto z nas nigdy nie miał do czynienia z uciążliwym sąsiadem? Czy mieszkańcy bloków i szeregówek są skazani na ciągły brak spokoju? Jakie sankcje przewiduje prawo karne i cywilne w walce z hałaśliwym sąsiadem? O tym na Deccoria.pl.

Kiedy nastąpi kryzys?

Statystyki GUS dot. budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada 2018 roku nie wskazują, żadnych symptomów kryzysu na rynku deweloperskim. Mimo to, według ekspertów obecna sytuacja w branży niewątpliwie jest odwrotnością tej z początku boomu deweloperskiego, a pierwsze ujemne dynamiki zmian pojawią się już w tym roku. Więcej na ten temat na eGospodarka.pl.

Podsumowanie 2018 roku

Drożejące ceny robocizny oraz materiałów budowlanych, wyczerpujące się grunty pod budowę nowych inwestycji, ustawa o dopłatach do czynszów, specustawa mieszkaniowa to tylko niektóre z ważnych zmian, którymi żyła branża nieruchomości w ubiegłym roku. Całe podsumowanie możecie przeczytać w materiale opublikowany na eGospodarka.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: