Program Mieszkanie na Start - jak uzyskać dopłaty do czynszu?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 09.11.2021, Data aktualizacji: 26.04.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 100 głosów

Mieszkanie na Start
Mieszkanie na Start to rządowy program w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do czynszu. Jak to zrobić? Sprawdź.

Marzysz o własnym mieszkaniu? Nie stać Cię na kredyt, a wynajem lokalu w Twoim mieście jest coraz droższy? Sprawdź, jak działa rządowy program Mieszkanie na Start i co trzeba zrobić, żeby otrzymać dopłaty do czynszu.

W tym artykule prezentujemy zbiór niezbędnych informacji o programie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • kto może skorzystać z rządowego programu Mieszkanie na Start
 • jakie są kryteria przyznania dopłat
 • jak złożyć wniosek - krok po kroku
 • ile wynoszą dopłaty do czynszu i jak długo są wypłacane

Program Mieszkanie na Start wszedł w życie wraz z początkiem 2019 roku. Jest finansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Szczegóły reguluje Ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu.

Mieszkanie na Start - na czym polega program?

Program polega na dofinansowaniu czynszu najmu osobom, które jako pierwsze wynajmą nowe lub odnowione mieszkanie. Nie dotyczy to jednak wszystkich lokali dostępnych na rynku najmu, ale tylko tych, które powstały w ramach współpracy prywatnych wykonawców z samorządami. O dopłaty do czynszu mogą ubiegać się najemcy lokali mieszkalnych, a także budynków mieszkalnych jednorodzinnych, dzierżawionych przez społeczne agencje najmu.

Infografika - mieszkanie na start

Cel programu

Celem programu jest udzielenie pomocy finansowej osobom o umiarkowanych i niższych dochodach, szczególnie ludziom młodym, rodzinom z dziećmi, osobom niepełnosprawnym i seniorom, w sfinansowaniu czynszu najmu przez długi czas.

Wysokość dopłat

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od lokalizacji oraz wielkości gospodarstwa domowego. Miesięczna wysokość dopłaty jest równa 1/12 kwoty iloczynu średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dopłaty w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, powierzchni normatywnej mieszkania oraz współczynnika dopłaty wynoszącego 1,8%.

Dofinansowanie przekazywane jest w formie bezgotówkowej. Czynsz pomniejszony o dopłatę należy płacić bezpośrednio wynajmującemu, a dopłata zostanie mu przekazana bezpośrednio przez gminę. Przy zachowaniu wszystkich warunków ustawowych możesz uzyskiwać dopłaty przez okres do 15 lat.

Ważne! Co roku dochody w gospodarstwie domowym podlegają weryfikacji. Jeśli wzrosną, kwota dopłat zostanie odpowiednio pomniejszona. Ale jeśli w międzyczasie zmieni się sytuacja rodziny, np. urodzi się kolejne dziecko, to dopłata może być zwiększona.

Mieszkanie na start - wysokość dopłat

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie na Start?

Beneficjenci

Program jest adresowany do osób fizycznych mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które mieszkają same, jak również rodziny (wieloosobowe gospodarstwa domowe). Uprawnienia do złożenia wniosku uzyskasz po zawarciu umowy wynajmu mieszkania. Pamiętaj również, że lokal musi być przez Ciebie zasiedlony po raz pierwszy w terminie 24 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej.

Obcokrajowcy - czy mogą korzystać?

Jeśli jesteś cudzoziemcem, również masz prawo do skorzystania z programu. W takim przypadku wymagane jest prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, zezwolenie na pobyt czasowy lub karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Mieszkanie na Start – jakie warunki należy spełnić?

Kryterium dochodowe

Aby skorzystać z pomocy państwa, musisz spełnić warunki ustawowe, w szczególności osiągać względnie niskie dochody, na poziomie utrudniającym samodzielne wynajęcie lub zakup mieszkania na lokalnym rynku.

Średni miesięczny dochód Twojego gospodarstwa domowego (w okresie podlegającym analizie) nie może przekroczyć 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla jednoosobowych gospodarstw domowych. W przypadku pozostałych gospodarstw, maksymalny dochód to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia zwiększonego o dodatkowe 40 punktów procentowych na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

Pozostałe warunki

Nie możesz także posiadać tytułu własności lub współwłasności innego mieszkania. Ponadto bank zbada Twoją zdolność czynszową - sprawdzi, czy będziesz w stanie terminowo uiszczać opłaty wynikające z umowy najmu mieszkania w zakresie niepokrytym dopłatą.

Kryteria pierwszeństwa w przyznaniu dopłat ustala samorząd na drodze uchwały. Każda gmina może je określać inaczej ustalając własne preferencje, np. dla osób niepełnosprawnych. Twój wniosek zostanie poddany ocenie punktowej. Jeśli uzyskasz odpowiednią liczbę punktów otrzymasz propozycję zawarcia umowy wynajmu.

podpisywanie dokumentów

Dokumenty

Do wniosku o dofinansowanie czynszu dołącz:
 • kopię umowy najmu mieszkania (z której wynika np. powierzchnia wynajmowanego mieszkania oraz dane współmałżonka),
 • oświadczenie o liczbie osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego,
 • oświadczenie o wysokości dochodów,
 • oświadczenie dotyczące ograniczeń majątkowych.

Lista gmin z umowami z BGK

Na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego znajdziesz się wykaz gmin, które zawarły z tym bankiem umowę w sprawie stosowania dopłat do czynszu za mieszkanie. Według stanu na 1.11.2021 roku znajdują się tam 24 gminy z 11 województw, m.in. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Katowice (nie ma Warszawy).

Mieszkanie Plus a Mieszkanie na Start - różnice

Podstawowa różnica polega na tym, że w ramach programu Mieszkanie Plus można ubiegać się o wynajem mieszkania z dojściem do własności. Program bazuje na tanim budownictwie społecznym i spółdzielczym, a jego celem jest obniżenie wysokich cen wynajmu. Z kolei Mieszkanie na Start to system wsparcia najemców w zapłacie czynszu ustalanego na zasadach rynkowych.

mieszkanie na start

Wniosek krok po kroku

Mieszkanie na Start - jak złożyć wniosek krok po kroku?

 • Sprawdź listę gmin, które uczestniczą w programie.
 • Po wybraniu lokalizacji, skontaktuj się z urzędem gminy i sprawdź, czy istnieją jeszcze wolne mieszkania (nabór może być prowadzony w określonych terminach).
 • Złóż wniosek o zawarcie umowy wynajmu mieszkania i dokumenty potwierdzające, że spełniasz kryteria określone w uchwale rady gminy.
 • Po spełnieniu wszystkich formalności trafisz na listę kandydatów na najemców.
 • Wynajmujący zbada Twoją zdolność czynszową.
 • Jeśli będzie zadowalająca podpiszesz umowę wynajmu mieszkania.
 • Ostatnim krokiem jest wnioskowanie o dopłaty do czynszu.

 

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: