Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt Mieszkaniowy na Start: dla kogo i na jakich warunkach wystartuje program?

Ewelina Zajączkowska
Ewelina Zajączkowska

Data publikacji: 15.01.2024, Data aktualizacji: 08.04.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 222 głosów

Kredyt Mieszkaniowy na Start: dla kogo i na jakich warunkach wystartuje program?
Nowy pomysł rządu, czyli program Mieszkanie na start. Dla kogo, w jakich limitach trzeba będzie się zmieścić i jakie będzie oprocentowanie? Czytaj.

Mimo zmiany władzy rząd postanawia kontynuować pomoc dla osób, chcących kupić własne mieszkanie. Z zapowiedzi wynika jednak, że nie będzie to program Bezpieczny Kredyt 2 proc, choć cieszył się niesamowitą popularnością. W jego miejsce pojawi się nowy instrument, jakim jest Mieszkanie na start. Wprawdzie projekt o takiej nazwie jest już prowadzony, jednak dotyczy on dopłat do najmu. Jak zatem będzie działała niedawno ogłoszona odmiana?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • kto może zostać beneficjentem nowego programu mieszkaniowego,
 • na jakich warunkach będzie udzielana pomoc,
 • kiedy ruszy program.

Kredyt Mieszkaniowy na Start zastąpi Bezpieczny kredyt 2 procent

Wraz z zatrzymaniem przyjmowania wniosków w ramach Bezpiecznego kredytu 2 procent, Minister Rozwoju i Technologii przedstawił nowy projekt programu ''Mieszkanie na start'', który ma wspomóc Polaków w nabyciu własnego mieszkania. 

Już teraz eksperci oceniają nowy program jako bardziej zrównoważony. Ma stanowić okrojoną wersją Bezpiecznego Kredytu 2%, kreującą mniejszą presję na rynek mieszkaniowy. 

Przypomnijmy, że BK2% był instrumentem, który stymulował popyt na mieszkania, przez co średnie ceny mieszkań od października 2023 roku wzrosły o 18 proc., przekraczając tym samym 16 tys. zł za metr kwadratowy. 

Zobacz więcej mieszkań na sprzedaż w Warszawie

W przypadku, w którym nowy program będzie faktycznie okrojoną wersją poprzednika, mamy szansę na odbudowanie równowagi między popytem a podażą i zmniejszenie presji na wzrost cen nieruchomości. 

Kredyt Mieszkaniowy na Start: warunki i zasady

Według zapowiedzi program ma ruszyć w połowie 2024 roku. Podstawowe warunki zakładają, że dopłaty do kredytu hipotecznego dostępne będą dla osób i rodzin, których miesięczne dochody mieszczą się w określonych limitach i wówczas będą mogli otrzymać kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem. Jak to wygląda w praktyce?

Sprawdź mieszkania w Krakowie podlegające dofinansowaniu

Kredyt Mieszkaniowy na Start 2024 — dla kogo?

Podobnie jak w BK2%, beneficjentami programu mogą zostać zarówno wieloosobowe gospodarstwa domowe, jak i single. W przypadku pierwszej grupy nie musi to być tylko pierwsze mieszkanie — większe gospodarstwa domowe mogą wnioskować o kredyt na większe mieszkanie. Single natomiast mogą w ten sposób sfinansować zakup jedynie pierwszego mieszkania (nie mogą posiadać własności innego np. mniejszego mieszkania).

Zobacz więcej ofert mieszkań w województwie małopolskim

I tutaj zostanie wprowadzony limit wieku wnioskodawcy. Nowością są natomiast limity dochodów, w ramach których przyznawana będzie państwowa pomoc. Na podstawie wielkości gospodarstwa domowego wyliczane również będą stawki procentowe preferencyjnych kredytów.

Wśród analityków i ekspertów panuje dość powszechne przekonanie, że skutek będzie taki sam w przypadku programu „Bezpieczny Kredyt 2%” – dwucyfrowy wzrost cen mieszkań. Uważam, że diabeł nie jest taki straszny jak go malują. „Kredyt Mieszkaniowy na Start” raczej nie spowoduje szturmu kupujących mieszkania na banki. Równocześnie wzrośnie podaż mieszkań. Sytuacja na rynkach mieszkaniowych diametralnie się bowiem różni od tej sprzed roku, gdy rosnący popyt zderzył się z malejącą podażą lokali. Ceny mieszkań najpewniej i tak będą rosły niezależnie od nowego programu wsparcia kredytobiorców i to z przyczyn często niezależnych od deweloperów. Po prostu trudno dziś sobie wyobrazić spadek cen atrakcyjnych działek oraz kosztów budowy. Z drugiej strony, choć poprzeczka cenowa pójdzie w górę, to nie można wykluczyć, że dzięki „Kredytowi Mieszkaniowemu na Start” przynajmniej cześć firm deweloperskich uwzględni w swoich planach inwestycyjnych budowę lokali w segmencie podstawowym i popularnym, czyli na kieszeń kredytobiorców. Ponadto program będzie szczególnie atrakcyjny dla wielodzietnych rodzin, które zyskają możliwość poprawy swoich warunków mieszkaniowych. W najbliższych latach w ofercie firm deweloperskich pojawi się więc więcej mieszkań trzypokojowych i większych, które w przeliczeniu na metr kwadratowy są znacznie tańsze niż kawalerki czy nawet dwupokojowe. Duże metraże ściągałyby w dół średnią cenę metra kwadratowego wszystkich nowych mieszkań dostępnych w ofercie firm deweloperskich. Jednak w krótkiej perspektywie odsetek lokali trzypokojowych może się skurczyć, co w przypadku średniej ceny metra kwadratowego miałoby raczej prowzrostowy skutek - wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Program Kredyt Mieszkaniowy na Start: limit dochodowy

Potencjalni kredytobiorcy będą musieli spełnić kryteria dochodowe. Banki będą brać pod uwagę zarobki z 6 ostatnich miesięcy. Limity ustalone będą na następujących poziomach brutto:

 • singiel (gospodarstwo 1-osobowe) - dochód nie większy niż 10 000 zł miesięcznie brutto;
 • gospodarstwo 2-osobowe (w tym również samotny rodzic wychowujący jedno dziecko) - dochód nie większy niż 18 000 zł miesięcznie brutto;
 • gospodarstwo 3-osobowe - dochód nie większy niż 23 000 zł miesięcznie brutto;
 • gospodarstwo 4-osobowe - dochód nie większy niż 28 000 zł miesięcznie brutto;
 • gospodarstwo 5-osobowe - dochód nie większy niż 33 000 zł miesięcznie brutto.

Warto zaznaczyć, iż w przypadku przekroczenia limitu dla danej grupy wnioski nie będą automatycznie odrzucane, a zostanie zastosowana zasada pomniejszania kwoty pomocy. 

Mieszkanie na start obejmuje wyłącznie osoby mieszczące się w limitach zarobków brutto.

Kredyt na Start: limit wieku

Nowa rządowa pomoc skierowana jest do młodych osób, które nie przekroczyły 35. roku życia. Limit wieku nie dotyczy jednak osób, które starają się o kredyt dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego. Jest to przypadek, w którym np. osoby z trójką lub większą liczbą dzieci mogą przekraczać wyznaczony limit o dowolną liczbę lat. 

Kup mieszkanie w Gdańsku, które podlega programowi

Jaka będzie wysokość i oprocentowanie kredytu Kredytu na Start?

W przeciwieństwie do zlikwidowanego programu BK2%, nowe wsparcie nie będzie opierało się na jednym oprocentowaniu dla wszystkich. Tym razem, będzie ono zależało od wielkości gospodarstwa domowego. 

 • singiel i gospodarstwa 2-osobowe - 1,5%;
 • gospodarstwo 3-osobowe - 1%;
 • gospodarstwa 4-osobowe - 0,5%;
 • gospodarstwa 5-osobowe - 0%.

Mieszkanie na start obejmuje również konkretne limity kredytowe, które podlegają dofinansowaniu.

Co więcej, wysokość kredytu podlegającego dofinansowaniu, o jaki mogą starać się poszczególne grupy, również będzie określony i zależny od liczby osób w gospodarstwie domowym:

 • singiel - 200 tys. zł;
 • gospodarstwo 2-osobowe - 400 tys. zł;
 • gospodarstwo 3-osobowe - 500 tys. zł;
 • gospodarstwo 5-osobowe - 600 tys. zł. 

Oznacza to, że singiel byłby w stanie zaciągnąć kredyt nawet w wysokości 600 tys. zł, jednak wyłącznie 200 tys. zł podlegałoby dofinansowaniu - reszta, czyli 400 tys. zł byłoby oprocentowane zgodnie z ofertą rynkową. Co więcej, bazowa kwota kredytu może różnić się w zależności od wielości miast. W stolicach województw suma ta może zostać podwyższona nawet o 20 procent. 

Mieszkanie na start przewiduje limity dofinansowania do kwoty kredytu.

Jak i kiedy składać wniosek?

Według zapowiedzi program Mieszkanie na start ma ruszyć w połowie 2024 roku, jednak od kiedy i jak składać wniosek o udzielenie dopłat do kredytu hipotecznego będzie wiadomo dopiero po uchwaleniu przez rząd odpowiedniej ustawy. 

Czy program Kredyt na Start będzie dostępny dla cudzoziemców?

Poprzednia rządowa pomoc w uzyskaniu i opłacaniu rat kredytu dostępna była nie tylko dla polskich obywateli, ale i dla cudzoziemców prowadzących gospodarstwo domowe w Polsce. Czy tak będzie w przypadku nowego instrumentu?

Sprawdź mieszkania we Wrocławiu w programie Mieszkanie na start

Prawdopodobnie tak, choć na oficjalną informację od Ministerstwa Rozwoju i Technologii trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. 

Kredyt na Start: podsumowanie

Nowy program rządowy stanowi odpowiedź na potrzeby rynku mieszkaniowego i zmieniające się oczekiwania Polaków. Wprowadzenie limitów dochodowych i wiekowych, zróżnicowane oprocentowanie kredytów w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, oraz ustalenie maksymalnych kwot kredytów, świadczą o dążeniu do stworzenia bardziej zrównoważonej i dostępnej oferty niż poprzedni program Bezpieczny Kredyt 2%.

Program ma szansę odpowiedzieć na potrzeby różnych grup społecznych, od singli po wieloosobowe rodziny, równocześnie zmniejszając presję na wzrost cen nieruchomości, jaka miała miejsce w poprzednich latach. Dostosowanie kryteriów do realiów ekonomicznych i społecznych, a także możliwość dostosowania kwoty pomocy w przypadku przekroczenia limitu dochodowego, pokazuje elastyczność i chęć dostosowania programu do zmieniających się warunków rynkowych.

Zobacz więcej ofert mieszkań w województwie dolnośląskim

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że sukces programu zależy od jego właściwej implementacji i monitorowania. Kluczowe będzie, aby wsparcie trafiało do tych, którzy najbardziej tego potrzebują i aby nie doprowadziło do niezamierzonych skutków w postaci dalszego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto kwestia dostępności programu dla cudzoziemców nadal pozostaje otwarta i będzie wymagała dalszych wyjaśnień.

W kontekście gospodarczym "Mieszkanie na start" może stać się ważnym narzędziem w stabilizowaniu rynku mieszkaniowego i wspieraniu polityki społecznej. Ostateczny sukces programu będzie jednak zależał od jego praktycznej realizacji i zdolności do dostosowania się do zmieniających się potrzeb społecznych i ekonomicznych kraju.

Ewelina Zajączkowska
Ewelina Zajączkowska

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

3 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Aga

  Też zdecydowanie Nie dla cudzoziemców, a podniesienie wieku 35-40 lat!

  18 marca 2024, 06:37
 • Agnieszka

  To śmieszne program będzie obejmował cudzoziemców. Natomiast Polacy, których gospodarstwo domowe liczy 4 lub 3 osoby to program ich nie obejmie ze względu na wiek - 35 lat. Patrząc w jakim tempie w obecnych czasach ludzie Młodzi decydują się na dzieci, to powinni podnieść wiek z 35 lat do 40 lat.

  18 marca 2024, 06:36
 • Michał G

  Stanowcze NIE dla dofinansowania (kredytów) mieszkań dla cudzoziemców!!! Nie zgadzam się, żebym za to płacił, i to podwójnie - w podatkach i podwyższonych cenach mieszkań (kupujemy z żoną pierwsze wspólne mieszkanie w '24r., nie łapiemy się wiekowo). Pomijam już mój ogólny sprzeciw dla jakiegokolwiek socjalu.

  15 stycznia 2024, 14:03

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023