Przegląd prasy- maj 2020

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.05.2020, Data aktualizacji: 20.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - maj 2020
Które kredyty mieszkaniowe budzą największe obawy? Czy deweloperzy są zainteresowani wielką płytą? Sprawdź naszą prasówkę z maja!

25.05 - 31.05

Rządowe wsparcie dla kupujących mieszkanie

W ciągu trzydziestu lat w Polsce oddano do użytkowania ponad 3,7 miliona lokali mieszkalnych, z których duża część została nabyta w ramach rządowych programów. Na jakie obecnie programu mogą liczyć osoby szukające swojego własnego mieszkania? Oraz na jakie wsparcie mogli liczyć do tej pory beneficjenci? Odpowiedzi znajdziecie na money.pl oraz Gazeta.pl.

Obniżka stóp procentowych

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci w tym roku obniżyła stopy procentowe. RPP obniżyła stopę referencyjną o 40 pb. do poziomu 0,1 proc. Jednak jak zaznaczają eksperci trudno oczekiwać, żeby miało to duży wpływ na rynek kredytów mieszkaniowych ze względu na ich dostępność w ostatnim czasie. Jak obniżka stóp procentowych wpłynie na rynek mieszkaniowy? O tym na obud.pl i Skarbiec.biz.

Mieszkanie na parterze

Bardzo długo mieszkania na parterze cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem kupujących. Wiązało się to z ryzykiem włamania  oraz brakiem prywatności. Jednak bezpieczne zamknięte osiedla oraz dodatkowe ogródki wpłynęły na większą atrakcyjność lokali położonych na tym poziomie. Czy w dalszym ciągu są one znacznie tańsze od mieszkań zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach? Więcej na WP.pl.

Zajęcie rzeczy zadłużonego najemcy

Wielu właścicieli mieszkań na wynajem narzeka, że obowiązujące przepisy niewystarczająco chronią ich praw. Chodzi między innymi o zmiany prawne z 21 kwietnia 2019 roku, uniemożliwiające eksmisję z mieszkania zadłużonego najemcy do noclegowni lub schroniska dla bezdomnych. Kiedy zajęcie rzeczy najemcy będzie zgodne z przepisami? O tym na WP.pl.

Wpływ bezrobocia na ceny mieszkań

Według prognoz, w 2020 roku polska gospodarka skurczy się o ok. 4-5 proc. Dlatego warto sprawdzić, jak ceny mieszkań zmieniały się w relacji do wahań tempa wzrostu gospodarczego. Czy bezrobocie ma większy wpływ na ceny lokali mieszkalnych niż PKB? Odpowiedzi znajdziecie na Forsal.pl

Zakup ukraińskich czarnoziemów

Ukraina zaczęła znosić moratorium na zakup ziemi rolnej przez zagranicznych inwestorów. Dotychczas kupowanie ziemi rolnej było zablokowane dla cudzoziemców przez 20 lat, a przyczyny były po części historyczne. Dlaczego Ukraina zablokowała obrót ziemią? Jakie osoby oraz firmy nadal nie będą mogły nabyć ukraińskiej ziemi? Odpowiedzi znajdziecie na Forsal.pl.


Epidemia uniemożliwi zebrania wspólnot?

Zagrożenie związane z epidemią koronawirusa zmusiło wiele firm i instytucji do zmiany zasad ich funkcjonowania. Zmiany te dotknęły również wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Roczne zebrania powinny odbyć się do końca marca, jednak w dalszym ciągu ich członkowie nie mieli jeszcze okazji do spotkania. O tym na Infor.pl.

Egzekucja komornicza z nieruchomości

Wkrótce zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Sprawiedliwości wejdą w życie istotne zmiany dotyczące egzekucji komorniczej z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem? Na czym będą polegały nowe regulacje, dlaczego je wprowadzono oraz jakie kontrowersyjne rozwiązanie znajdzie się w kodeksie postępowania cywilnego dotyczące możliwości licytowania nieruchomości? O tym na Infor.pl.

Budynki ukończone w 2019 roku

Zazwyczaj deweloperzy oraz media branżowe podają liczbę ukończonych lub rozpoczętych lokali mieszkalnych i domów. Rzadziej przedstawiane są informacje dotyczące liczby budynków ukończonych w danych roku przez deweloperów. Co ciekawe w ubiegłym roku liczba ukończonych budynków mieszkalnych była aż trzy razy większa niż w 2013 roku. O tym na Administrator24.info.

Wielka płyta na rynku pierwotnym

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na rynku pierwotnym w dalszym ciągu króluje technologia tradycyjna udoskonalona, polegająca na ręcznym wmurowywaniu cegieł, bloczków i pustaków. Jednak w ostatnim czasie wzrosła popularność technologii wielkopłytowej. Jaki był udział technologii wielkopłytowej wszystkich budynków mieszkalnych w latach 2013-2019? Przeczytacie o tym na TerazDom.pl.

Classic blue – jak wykorzystać kolor roku 2020 w aranżacji wnętrz?

Znamy już kolor roku 2020 wybrany tradycyjnie już przez Instytut Pantone. To barwa o nazwie Classic Blue – przyjemna dla oka ciemna tonacja niebieskiego, wpadająca w granat i przypominająca wieczorne niebo. Jak wykorzystać kolor roku 2020 w aranżacji wnętrz,  przeczytasz na Archiweb.pl

Klimatyzacja w domu – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Jakie są zalety i wady klimatyzacji w domu? Przeczytaj na Warsawbuild.pl

18.05 - 24.05

Spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym

Najświeższe dane Głównego Urzędu Statystycznego za kwiecień oraz okres pierwszych czterech miesięcy 2020 roku pokazują wpływ koronawirusa na krajowy rynek mieszkaniowy. Jak się okazuje, bieżące statystyki uległy znacznemu osłabieniu. Jak zmniejszył się ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego? Ile lokali oddali do użytku deweloperzy w okresie styczeń-kwiecień 2020? Odpowiedzi znajdziecie na Business Insider, Interia, CEO, Skarbiec oraz forsal.pl

Oferta deweloperów w czasie koronawirusa

W kwietniu w większości miast zanotowano załamanie sprzedaży nowych mieszkań oraz spadek liczby nowych ofert. Największe zmiany odnotowano w Gdańsku, Poznaniu oraz Krakowie. Jak przedstawiała się liczba nowych ofert wprowadzonych przez deweloperów na rynek w kwietniu br. oraz jak zmieniła się liczba nieruchomości, które zostały sprzedane na największych rynkach w kraju? O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, Skarbiec i CEO

Ograniczenie w obrocie ziemią

W ubiegłym roku wprowadzono zmiany w obrocie gruntami. Mimo tego podaż gruntów nie uległa zmianie, gdyż inwestorzy w dalszym ciągu czekają na swobodę w obrocie ziemią. W miastach jest ponad 90 tys. ha gruntów rolnych, które mogłyby zostać wykorzystanych pod cele mieszkaniowe. Więcej na ten temat przeczytacie w Rzeczpospolitej.

Przegląd prasy RynekPierwotny.pl

Warszawski rynek mieszkaniowy w I kw. 2020

Stołeczny rynek mieszkaniowy jest najważniejszy w skali całego kraju, gdyż jak wskazują dane portalu RynekPierwotny.pl, co czwarte nowe mieszkanie sprzedawane jest właśnie w Warszawie. Jakie warszawskie dzielnice miały największą ofertę mieszkań? Jak wyglądała ilość mieszkań wprowadzonych na rynek i sprzedanych w poszczególnych dzielnicach? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie na nasze.miasto.pl.

"1500+" dla najemcy

Rząd niedawno zapowiedział bardzo duży wzrost dodatków mieszkaniowych w związku z epidemią koronawirusa. Czytaj więcej na portalu money.pl.

11.05 - 17.05

Deweloperskie inwestycje w wielkiej płycie

Jak wskazują najnowsze statystyki GUS z 2019 roku, na budowach deweloperskich nastąpiła ciekawa zmiana, a mianowicie wzrosła popularność technologii płytowej. Jaki do tej pory był udział technologii wielkopłytowej w liczbie wszystkich budynków ukończonych przez deweloperów? Więcej na Interia.pl, money.pl oraz Administrator24.info

Ile budynków stawiają deweloperzy?

Na rynku nieruchomości podawanie liczby mieszkań oddanych do użytku jest częstą praktyką, jednak znacznie rzadziej deweloperzy informują o liczbie ukończonych budynków. Co ciekawe w 2019 roku liczba ukończonych przez deweloperów inwestycji mieszkaniowych była prawie trzy razy większa niż jeszcze sześć lat temu. O tym w Rzeczpospolitej oraz na eGospodarka.pl.Jak spłacamy kredyty hipoteczne?

Mimo nadal niskich stóp procentowych kredytów hipotecznych, ich spłacalność może budzić pewne obawy, zwłaszcza teraz, przy rozpoczynającym się kryzysie gospodarczym spowodowanym epidemią koronawirusa. W artykule opublikowanym na portalach Interia.pl oraz TerazDom.pl przeczytacie, które kredyty powodowały w przeszłości największe problemy. 

Budowa domu na leśnej działce

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości wybudowania domu na działce leśnej. Choć koszty przekształcenia tego rodzaju działki, w działkę budowlaną nie należą do najniższych, to warto wiedzieć, że istnieje limit bezpłatnego “odlesienia” powierzchni działki przed budową domu. Jak funkcjonuje takie rozwiązanie? O tym na wp.pl.

Domy mobilne 

Pomysł na domy na kółkach dotarł do nas głównie z Niemiec i Holandii, gdzie stanowią alternatywę dla domów murowanych. Ten rodzaj zabudowy doskonale sprawi się jako zastępstwo domów letniskowych, przyczep kempingowych czy kamperów. Jak znaleźć dom mobilny w internecie? Ile wynosi koszt takiego obiektu? Odpowiedzi znajdziecie na Interia.pl

Czy czekać ze wzięciem kredytu? 

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na rynek kredytów hipotecznych. Wiele banków zwiększyło wymagany wkład własny, nawet do 30-40 proc., zaostrzyły się również kryteria udzielania kredytów osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą oraz niektórym zawodom. Czy to dobry okres na zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania lub domu? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na money.pl

Dalszy wzrost cen nieruchomości

Mimo epidemii koronawirusa rynek nieruchomości w dalszym ciągu ma się dobrze, widoczne jest to m.in. w cenach nowych mieszkań, które we wszystkich krajowych metropoliach, z wyjątkiem Wrocławia rosną. Ile obecnie trzeba zapłacić za metr kwadratowy nowego mieszkania w największych Polskich miastach? Odpowiedź znajdziecie w raporcie opublikowanym na money.pl.

Zabudowa grzejnika

Kaloryfery zazwyczaj nie są dekoracją mieszkania, zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie ich mało atrakcyjny wygląd może popsuć efekt końcowy aranżacji wnętrz. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na wymianę grzejnika, warto zdecydować się na jego zabudowę. Jak przygotować osłonę na kaloryfer? Odpowiedzi znajdziecie w artykule opublikowanym na deccoria.pl

Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny, nazywany również kalendarzem księżycowym zawiera wiele cennych wskazówek, dzięki którym można zaplanować prace w ogrodzie. Uprawa roślin według zawartych w kalendarzu porad ułatwi każdemu ogrodnikowi zaplanowanie siewu oraz zbioru w konkretnych miesiącach. Jak korzystać z kalendarza biodynamicznego? O tym na deccoria.pl.

Koronawirus a rynek nieruchomości

Opublikowana na początku kwietnia br. informacja GUS podaje wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu i pierwszym kwartale 2020 roku, a więc przedstawia również wyniki uwzględniające początkowy okres wprowadzania restrykcji związanych z zagrożeniem epidemicznym w kraju. Jak koronawirus wpłynął na pierwotny rynek mieszkaniowy w pierwszym kwartale? Odpowiedź znajdziecie na TerazDom.pl.

Modne dodatki DIY

Moda na wszelkiego rodzaju rękodzieło nie przemija. Własnoręcznie zrobione przedmioty są unikatowe, a ich przygotowanie może sprawić nam ogromną przyjemność. We własnych czterech ścianach z łatwością możemy przygotować np. makramę czy las w słoiku. Jakie jeszcze dodatki możesz zrobić w domu? Dowiecie się z naszego artykułu na Archiweb.pl.

Aranżacja balkonu na wiosnę

Wielu z nas niestety nie może pozwolić sobie na dom z ogródkiem, bądź na zakup działki rekreacyjnej. Na szczęście z łatwością możemy urządzić balkon, tak by stał się nie tylko przedłużeniem salonu na okres wiosny i lata, ale również miejscem relaksu po ciężkim dniu pracy. Rady jak przeprowadzić szybką metamorfozę balkonu znajdziecie na 123budujemy.pl

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie idealne dla osób ceniących ekologię i oszczędność, a zarazem nie mogących podłączyć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Doskonała alternatywa dla szamba, tania w eksploatacji i bezpieczna – przydomowa oczyszczalnia ścieków cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego warto w nią zainwestować, sprawdź na WarsawBuild.pl

04.05 - 10.05

Jak spłacamy hipoteki?

Rozpoczynający się kryzys gospodarczy spowodowany epidemią koronawirusa wzbudza obawy dotyczące kredytów mieszkaniowych i ich spłacalności. Na podstawie danych Biura Informacji Kredytowej sprawdziliśmy, jakie kredyty zarówno walutowe, jak i te wzięte w polskim złotym powodowały w ubiegłych latach największe problemy. Więcej przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, wyborcza.pl, obud.pl i eGospodarka.pl.  

Deweloperzy a budynki wielkopłytowe

Jak pokazują statystyki Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku, wśród rodzimych deweloperów rośnie zainteresowanie budynkami wielkopłytowymi. Jak w latach 2013 - 2019 zmieniał się udział technologii wielkopłytowej w liczbie ukończonych przez deweloperów budynków? Przeczytacie o tym w Rzeczpospolitej i na Interia.pl oraz obud.pl.

Mieszkanie z przetargu

Zakup mieszkania z przetargu może być sposobem na nabycie nieruchomości w atrakcyjnej cenie, choć nierzadko wymagają generalnego remontu. Przetargi organizowane są przez samorządy, przedsiębiorstwa państwowe czy spółdzielnie. Ile rocznie jest sprzedawanych mieszkań na drodze przetargu? W których miastach są one najbardziej popularne oraz jak kształtuje się średnia cena metra kwadratowego takiego lokalu? Odpowiedzi znajdziecie na portalu Interia.pl. 

Używane domy mobilne

W Polsce domy mobilne są wciąż mniej popularne niż m.in. u naszych zachodnich sąsiadów. Cena domu o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych wynosi minimum 30 tys., z kolei większy obiekt to koszt ok. 80-100 tys. złotych. Dużo tańszą alternatywą jest zakup używanego domu, jednak przy wyborze takiego warto uwzględnić cel, jakiemu ma służyć. O tym na WP.pl.

Zakaz podwyżek czynszów? 

W Niemczech aż 40 proc. ludności mieszka w wynajmowanych lokalach, a wysoki poziom czynszów widoczny na terenie Berlina przyczynił się do wprowadzenia przez lokalne władze zakazu podwyżek czynszów przez 5 lat. Warto sprawdzić, czy taki zakaz byłby uzasadniony również w Polsce. O tym na money.pl.  

Promocje deweloperskie

Na pierwotnym rynku mieszkaniowym widoczny jest już negatywny wpływ epidemii koronawirusa. W związku z tym wiele osób szukających mieszkań spodziewa się atrakcyjnych bonusów oraz dużych przecen lokali. Czy w ostatnim czasie miał miejsce wzrost liczby promocji? Odpowiedź znajdziecie na money.pl

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: