Jak zabudować kaloryfer: zabudowa, zamaskowanie i zasłona grzejnika

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 14.04.2021, Data aktualizacji: 28.09.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Jak zabudować kaloryfer?
Zabudowa kaloryferów powinna być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Jeśli zdecydujemy się na ukrycie grzejników w nieodpowiedni sposób, ryzykujemy dużymi stratami ciepła. Jak zabudować kaloryfery, by utrzymać w pomieszczeniach ten sam efekt cieplny? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Zabudowa kaloryferów powinna być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Jeśli zdecydujemy się na ukrycie grzejników w nieodpowiedni sposób, ryzykujemy dużymi stratami ciepła. Jak zabudować kaloryfery, by utrzymać w pomieszczeniach ten sam efekt cieplny? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak zabudować grzejnik
 • czy sami jesteśmy w stanie zabudować grzejnik, czy potrzebujemy pomocy specjalisty
 • jakich materiałów użyć do zabudowy kaloryfera

Jak zabudować grzejniki?

Opcji jest wiele, dlatego wybór optymalnego może spędzać sen z powiek. Zanim podejmiemy decyzję o zabudowie grzejnika, powinniśmy się zastanowić nad tym, czy nie lepiej wymienić go na egzemplarz dekoracyjny lub pomalować na wybrany kolor. Pomyślmy o tym, jak najlepiej zasłonić kaloryfer. Obudowa grzejnika powinna być funkcjonalna i estetyczna. Przed wyborem najlepszego rozwiązania musimy przemyśleć, co będzie pasowało do aranżacji wnętrz.

Jak zabudować grzejnik – najważniejsze zasady

Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na szerokość pozostawionych otworów. Obudowa grzejnika powinna pozwalać na swobodne odprowadzanie ciepła. Jeśli zasłonimy kaloryfer całościowo, ryzykujemy, że wytwarzane ciepło nie będzie rozprowadzane efektywnie. Najbardziej sprawdza się obudowa w formie siatki, kratki lub gęstych prętów. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne. Osłona kaloryfera powinna się wpasowywać w istniejącą aranżację lub stanowić dodatkowy element wyposażenia.

zabudowa grzejnika

Zabudowa kaloryfera - materiał

To bardzo ważna decyzja, ponieważ grzejnik musi być idealnie dopasowany do reszty zabudowy czy mebli. Jednak najważniejsza jest odporność na działanie wysokich temperatur. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się drewno, ale uważajmy, ponieważ bryły sklejkowe ulegają często rozeschnięciu. Osłona na kaloryfer może być wykonana także z blachy, szkła czy kamienia. 

Jak zabudować grzejnik żeliwny?

Efektowna obudowa przyda się zwłaszcza w sytuacji, gdy chcemy ukryć stare i nieestetyczne kaloryfery. Jak zasłonić grzejnik, by stanowił dekorację wnętrza? Bez wątpienia sprawdzi się specjalna maskownica, którą można dopasować do wybranego stylu aranżacyjnego. Jak zamaskować grzejnik żeliwny i jak zrobić osłonę na kaloryfer? W przypadku pokoju dziecięcego warto zainwestować w maskownicę, która chroni przed przypadkowym uderzeniem. Można ją wykonać samodzielnie, np z płyty MDF.

grzejnik

Jak ukryć grzejnik w salonie?

W takim przypadku sprawdzi się co najmniej kilka rozwiązań. Jak ukryć grzejnik w pokoju dziennym? Jeśli kaloryfer znajduje się w centralnym punkcie salonu, warto zastanowić się nad stworzeniem oryginalnej obudowy imitującej komodę. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zbudowanie wokół grzejnika ciągu szafek. Spośród oryginalnych pomysłów warto też wymienić umieszczenie podokiennej zabudowy wnęki, w której znajdzie się siedzisko.

Domowe ciepło, książka, ulubiony napój – czy trzeba czegoś więcej na udany wieczór? A gdy jest nieużywane to pufa czy siedzisko może wypełniać wnękę, ukrywając kaloryfer. Jednak należy pamiętać, aby zabudowę zaplanować tak, by ciepłe powietrze mogło swobodnie wydostawać się spod niej i ogrzewać mieszkanie.

Jak zasłonić kaloryfer w kuchni?

Grzejniki znajdują się zazwyczaj w miejscach narażonych na największe straty ciepła. Jak zasłonić kaloryfer pod oknem? Do tego celu warto wykorzystać fronty użyte w zabudowie kuchni. Możemy np. ukryć grzejnik za półkami przeznaczonymi na kuchenne sprzęty. Jeśli zdecydujemy się na całkowite zamaskowanie kaloryfera za szafkami, powinniśmy pamiętać o konieczności zastosowania otworów wentylacyjnych. Osłonę możemy z łatwością dopasować do estetyki pozostałych mebli w kuchni. Drewniana obudowa sprawdzi się w przypadku, gdy zostanie połączona ze stylem panującym w całym pomieszczeniu.

Praca na zamówienie

Sprytny sposób na zakrycie grzejnika stanowi maskownica. Obecnie mamy szeroki wybór tego rodzaju akcesoriów. Ale co ważne, zabudowa kaloryfera to często kwestia bardzo indywidualna. Oznacza to, że nie zawsze znajdzie się gotowe rozwiązanie w markecie budowlanym. Może być konieczne zrobienie go na zamówienie u odpowiedniego wykonawcy i projektanta.

grzejnik na zamówienie

Jak samemu zabudować grzejnik?

W sieci można znaleźć mnóstwo inspiracji wraz z instrukcjami, jak zabudować grzejnik samodzielnie. Są rozwiązania droższe i tańsze, ale DIY zawsze daje dużo satysfakcji. Warto natomiast pamiętać, aby odpowiednio się do tego przygotować i zastosować omówione powyżej zasady. Z ciekawszych pomysłów na to, jak samemu zabudować grzejnik jest wykorzystanie np. drewnianych żeberek od dziecięcego łóżka czy zwykłej sklejki.

Pamiętaj też, że nie zawsze konieczne jest tworzenie całkowitej obudowy kaloryfera. Można wokół niego stworzyć prosty regał z desek, gdzie w największej półce umieścisz grzejnik. Wtedy tworzy się obudowa, która go bardziej eksponuje, dzięki czemu będzie wyglądać designersko. Nawet jeśli jest to stary, żeliwny grzejnik zyskamy aranżację w stylu vintage.

Jak zamaskować rury od grzejnika?

To jeden z elementów z centralnego ogrzewania, który może oszpecić każde wnętrze. Jak zabudować rury od grzejników? W pomieszczeniach typu kuchnia, łazienka czy pokój dzienny możemy wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe lub MDF. Doskonale sprawdzą się również gotowe maskownice. Jak zasłonić rury od kaloryfera? We wnętrzach narażonych na wilgoć należy zastosować materiały odporne na jej działanie. Rury od centralnego ogrzewania można ukryć za zasłoną lub parawanem. Prostym sposobem na zamaskowanie jest pomalowanie ich na ten sam kolor co ściana.

Jak zabudować kaloryfer: podsumowanie

Nie brakuje pomysłów na sprytne ukrycie grzejników w mieszkaniu czy domu. W ofercie rynkowej znajduje się szeroki wybór akcesoriów i materiałów, dzięki którym można sprytnie ukryć elementy służące do ogrzewania. Jak zamaskować kaloryfer? Gotowe rozwiązania nie zawsze znajdziemy w marketach budowlanych. Z tego względu wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług projektantów lub samodzielne wykonanie osłony na kaloryfer. Jak to zrobić? Możemy wykorzystać np. drewniane żeberka od dziecięcego łóżka lub zwykłej sklejki.

wykończenie mieszkania z architektem
Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: