Jak zabudować grzejnik?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 14.04.2021, Data aktualizacji: 03.10.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Jak zabudować grzejnik?
Zabudowa kaloryfera to obowiązek, jeśli chcemy efektywnie i funkcjonalnie ukryć standardowe grzejniki. Jak zabudować grzejnik? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Zwykle decydujemy się na zabudowanie grzejnika ze względów estetycznych, jednak w tym przypadku musimy to zrobić mądrze. Jeśli źle zasłonimy urządzenie ryzykujemy, że wytwarzane ciepło nie będzie rozprowadzane efektywnie.

Później może się okazać, że aby otrzymać ten sam efekt temperatury trzeba dostarczyć więcej energii, a co za tym idzie - więcej płacić za rachunki. W tym artykule podpowiadamy, jak zabudować grzejnik.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak zabudować grzejnik
 • czy sami jesteśmy w stanie zabudować grzejnik, czy potrzebujemy pomocy specjalisty
 • jakich materiałów użyć do zabudowy kaloryfera

Jak zbudować kaloryfer?

Jak powinien wyglądać zabudowany grzejnik? Opcji mamy kilka. Należy jednak pamiętać, że zabudowanie grzejnika nie jest tak prostą sprawą. Zanim zdecydujemy o tym, jak zabudować grzejnik najpierw powinniśmy się zastanowić czy nie lepiej będzie go wymienić na dekoracyjny lub po prostu pomalować. Jeżeli to nie wystarczy, wtedy pomyślmy o tym, jak go zasłonić. Przede wszystkim przed wyborem sposobu powinniśmy zastanowić się, co będzie pasowało do naszego wnętrza.

Jak zabudować grzejnik – zasady

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zabudować grzejnik. Najważniejsze zasady, jakie się przyjmuje przy tworzeniu zabudowy grzejnika to pozostawienie odpowiedniej szerokości otworów, które pozwolą na swobodne odprowadzanie ciepła. Takie wolne przestrzenie powinno się zaplanować zarówno na górze, jak i na dole zabudowy. Nigdy nie zasłania się kaloryfera całościowo. Może się sprawdzić forma kratki, siatki czy gęstych drewnianych prętów. Możliwości jest sporo. Osłona na kaloryfer może być dopasowana idealnie do dominującej aranżacji. Można ją wpasować w istniejącą już zabudowę lub stworzyć z niej element wyposażenia np. umieścić w ciągu szafek.

zabudowa grzejnika

Zabudowa kaloryfera - materiał

Zabudowa grzejnika zależy również od wybranego materiału. To bardzo ważna decyzja, ponieważ musi być idealnie dopasowany do reszty zabudowy czy mebli. Jednak najważniejszą jego cechą powinna być odporność na działanie wysokich temperatur. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się drewno, ale uważaj, ponieważ bryły sklejkowe mogą się rozeschnąć. Osłona na kaloryfer może być wykonana także z blachy, szkła czy kamienia. 

Jak zabudować grzejnik żeliwny?

Zabudowanie grzejnika żeliwego wymaga nieco inncyh procedur. Osłona na grzejnik montowana jest zazwyczaj wtedy, kiedy mamy do czynienia z nieestetycznymi kaloryferami żeberkowymi starego bądź nowego typu. W takiej sytuacji zabudowa kaloryfera stanowi przede wszystkim dekorację wnętrza. Specjalna maskownica umożliwia dopasowanie do stylu aranżacji i stworzenie spójnego wnętrza. W pokojach dziecięcych przy tego typu grzejnikach osłony stosuje się także jako zabezpieczenie przed przypadkowym uderzeniem się dzieci.

grzejnik

Jak zabudować grzejnik w salonie?

Gdy kaloryfer umiejscowiony jest w centralnym punkcie salonu można pokusić się o stworzenie obudowy imitującej komodę. Innym rozwiązaniem jest zbudowanie wokół niego ciągu szafek. Wtedy ściana, na której zamontowany jest grzejnik może być w pełni wykorzystana. Ciekawym pomysłem jest też umieszczenie w ciągu podokiennej zabudowy wnęki. W takiej wolnej przestrzeni można umieścić siedzisko, które umożliwi prawdziwy relaks. Ławka usytuowana nad grzejnikiem, tuż pod oknem z pewnością zachęci do spędzania na niej czasu.

Domowe ciepło, książka, ulubiony napój – czy trzeba czegoś więcej na udany wieczór? A gdy jest nieużywane to pufa czy siedzisko może wypełniać wnękę, ukrywając kaloryfer. Jednak należy pamiętać, aby zabudowę zaplanować tak, by ciepłe powietrze mogło swobodnie wydostawać się spod niej i ogrzewać mieszkanie.

Jak zabudować grzejnik w kuchni?

Kuchnia to takie miejsce, w którym zwykle jest gorąco i zawsze się dużo dzieje. Z tego powodu obawa o utratę ciepła po zasłonięciu grzejnika nie musi być tak duża, jak w przypadku innych pomieszczeń. Osłonę kaloryfera można połączyć z innymi meblami, przez zastosowanie tej samej kolorystyki lub wykorzystanie frontów, które zostały użyte w zabudowie kuchni.

Praca na zamówienie

Sprytny sposób na zakrycie grzejnika stanowi maskownica. Obecnie mamy szeroki wybór tego rodzaju akcesoriów. Ale co ważne, zabudowa kaloryfera to często kwestia bardzo indywidualna. Oznacza to, że nie zawsze znajdzie się gotowe rozwiązanie w markecie budowlanym. Może być konieczne zrobienie go na zamówienie u odpowiedniego wykonawcy i projektanta.

grzejnik na zamówienie

Jak samemu zabudować grzejnik?

W sieci można znaleźć mnóstwo inspiracji wraz z instrukcjami, jak zabudować grzejnik samodzielnie. Są rozwiązania droższe i tańsze, ale DIY zawsze daje dużo satysfakcji. Warto natomiast pamiętać, aby odpowiednio się do tego przygotować i zastosować omówione powyżej zasady. Z ciekawszych pomysłów na to, jak samemu zabudować grzejnik jest wykorzystanie np. drewnianych żeberek od dziecięcego łóżka czy zwykłej sklejki.

Pamiętaj też, że nie zawsze konieczne jest tworzenie całkowitej obudowy kaloryfera. Można wokół niego stworzyć prosty regał z desek, gdzie w największej półce umieścisz grzejnik. Wtedy tworzy się obudowa, która go bardziej eksponuje, dzięki czemu będzie wyglądać designersko. Nawet jeśli jest to stary, żeliwny grzejnik zyskamy aranżację w stylu vintage.

Jak wybrać grzejniki dekoracyjne? Dowiedz się

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: