Przegląd prasy - listopad 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.11.2019, Data aktualizacji: 19.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - listopad 2019
Kiedy możemy liczyć na spadek cen mieszkań? W której z metropolii najszybciej drożeją mieszkania? Ile mieszkań brakuje w Wielkiej Brytanii? Sprawdźcie skrót najważniejszych tematów z listopada!

25.11 - 01.12

Czy ceny gruntów przyczyną drogich mieszkań?

W ciągu kilku ostatnich lat mocno wzrosły ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Widoczne jest to przede wszystkim na terenie metropolii i okolicznych miejscowości. Jednak rosnące ceny gruntów nie są spowodowane wyłącznie przez zapotrzebowanie przez firmy deweloperskie. Jaki udział na ostateczną cenę mieszkania ma koszt zakupu działki? O tym w Gazecie Prawnej oraz na wGospodarce.pl, Skarbiec.biz, Administrator24.info i ReNews.pl.

Więcej nowych lokali na wynajem

Rośnie rynkowy udział nowych mieszkań przeznaczonych na wynajem. Jak wskazują dane NBP, lokale budowane po 2014 roku stanowią dużą część rynku najmu w miastach wojewódzkich. Jak kształtowały się zmiany udziału ofert wynajmu najnowszych lokali  w okresie IV kw. 2015 r. - I kw. 2019 r. w Warszawie oraz największych Polskich miastach? O tym w Gazecie Bankowej oraz na obud.pl, eGospodarka.pl, ForumBiznesu, wGospodarce.pl, Administrator24.info, ceo.com.pl i ReNews.pl.

Koniec roku z rekordowymi wynikami

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dot. statystyk budownictwa mieszkaniowego w okresie styczeń październik 2019, prezentują rekordową aktywność deweloperów mieszkaniowych. Więcej na temat wyników krajowych deweloperów w ciągu ostatnich 9 miesięcy przeczytacie na obud.pl, eGospodarka.pl, Administrator24.info, ceo.com.pl i ReNews.pl. 

Mieszkanie za rentę

Rośnie liczba seniorów, którzy podpisują umowy dożywocia dotyczące nieruchomości. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż w dalszym ciągu brakuje odpowiednich regulacji prawnych, chroniących starsze osoby przed nadużyciami. Jak w ciągu ostatnich 6 lat rosła liczba zawieranych umów o dożywocie? Więcej na ten temat przeczytacie w WP.pl.

Wielkość działki budowlanej

Rosnące koszty budowy domów oraz gruntów skłaniają do zakupu mniejszej działki budowlanej. Jaki jest minimalny limit powierzchni działki pod budowę domu jednorodzinnego? Sprawdźcie na WP.pl.

Deweloperzy szukają nowych rynków

Spółki mieszkaniowe korzystają z nadal dobrej sytuacji na rynku nieruchomości i rozpoczynają ekspansję na inne miasta. Czym, według eksperta RynekPierwotny.pl powinni cechować się deweloperzy, którzy planują ekspansję? Które firmy deweloperskie ruszają na nowe rynki? Gdzie powstaną nowe osiedla mieszkaniowe? Odpowiedzi znajdziecie w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej

10-lecie RynekPierwotny.pl

21 listopada br. w hotelu Westin w Warszawie odbyła się gala zorganizowana z okazji 10-lecia portalu RynekPierwotny.pl. Podczas uroczystego przyjęcia, deweloperom zostały wręczone nagrody, w takich kategoriach, jak Najlepszy Marketing, Inwestycja Dekady, Człowiek Dekady, Deweloper Dekady i Najbardziej Medialny Deweloper. O tym na Nowy Marketing.

Tragiczny stan bloków i kamienic

Z przeprowadzonej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w marcu br. ankiety wynika, że aż 85 proc. budynków mieszkalnych należących do gminy powinno przejść częściowy bądź kapitalny remont. Jakie są przyczyny złego stanu bloków i kamienic należących do samorządów? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.

Nowe mieszkanie od spółdzielni

Mimo ogromnej popularności nowych mieszkań od deweloperów warto pamiętać, że nowe lokale sprzedają również spółdzielnie mieszkaniowe. Jak wygląda zakup takich lokali? Czy to bezpieczne? W których miastach w 2018 roku powstało najwięcej nowych mieszkań spółdzielczych? O tym na money.pl.

Odległość domu od granicy działki

Złamanie obowiązujących przepisów dotyczących usytuowania domu na działce może skutkować rozbiórką budynku. Jakie są zasady określające położenie domu na działce budowlanej? W jakich sytuacjach właściciel domu może domagać się rekompensaty za problemy z lokalizacją nieruchomości? O wszystkich regulacjach przeczytacie w artykule opublikowanym na Bankier.pl.

Aktywizacja małych rynków mieszkaniowych

Większość informacji o dobrych wynikach krajowych deweloperów skupia się na danych pochodzących z sześciu największych miast Polski. Jednak, na boomie mieszkaniowym skorzystali nie tylko inwestorzy działający w metropoliach. Gdzie najbardziej zaktywizowały się lokalne rynki deweloperskie? Dowiecie się z materiału opublikowanego na Bankier.pl.

Deficyt mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii

Od lat Wielka Brytania zmaga się z deficytem mieszkaniowym, czego skutkiem są m.in. wysokie ceny domów i mieszkań oraz wysoka skala bezdomności, wynosząca ok. 400 tys. mieszkańców. Jak wskazują eksperci rynku nieruchomości, kłopoty mieszkaniowe w Wielkiej Brytanii zaczęły się już 40 lat temu, a obecnie w kraju brakuje aż 5 milionów mieszkań. O tym na Forsal.pl.

Nadmiar condohoteli?

Condohotele, czyli znajdujące się w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach budynki hotelowe, na których terenie  wyodrębnione zostały samodzielne lokale dla turystów, jeszcze niedawno cieszyły się wzmożonym zainteresowaniem inwestorów. Jakie są przyczyny spadku zainteresowania zakupem lokali w condohotelach? O osłabieniu koniunktury przeczytacie na Forsal.pl.

Architektura organiczna - co to?

Architektura organiczna bazuje na harmonii z naturą. Jej celem jest łączenie piękna krajobrazu z bryłą budynków poprzez naśladowanie naturalnych form znanych z natury. Jakie budynki na świecie wpisują się w ten kierunek architektoniczny? Czy w Polsce znajdziemy przykłady architektury organicznej? O tym na deccoria.pl.

18.11 - 24.11

Coraz droższe mieszkania w Gdańsku

W dalszym ciągu, miastem z najwyższą ceną mkw. lokali mieszkalnych pozostaje Warszawa, jednak to w Gdańsku w ciągu roku odnowano najszybsze wzrosty cen. W stolicy Pomorza, w okresie III kw. 2018 r. – III kw. 2019 r. ceny wzrosły o ponad 1,18 tys. za mkw. Jak wygląda sytuacja na rynku pierwotnym w innych metropoliach? Więcej w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, Gazeta.pl, eGospodarka.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, ReNews.pl i wGospodarce.pl.

Gdzie kupujemy najmniejsze mieszkania?

Najpopularniejszym metrażem kupowanych przez Polaków mieszkań od dłuższego czasu jest 50 – 55 mkw. Mimo to, jak się okazuje średnia powierzchnia kupowanych lokali mieszkalnych różni się w zależności od powiatu. Które miasta cechowały się w ubiegłym roku najmniejszą średnią powierzchni kupowanych mieszkań? O tym na WP.pl.

W którym mieście jest najwięcej deweloperów?

Na podstawie najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego informujących o ilości deweloperów w Polsce, eksperci RynekPierwotny.pl przygotowali porównanie liczby deweloperów działających w poszczególnych miastach. Które miasta przodują pod względem ilości deweloperów? Odpowiedź znajdziecie na Interia.pl.

Niedokończone prace nad przepisami

W trakcie poprzedniej kadencji Sejmu, nie udało się dokończyć prac nad wieloma istotnymi dla rynku nieruchomości projektami. Wśród nich należy wymienić m.in. ustawę deweloperską, zmiany prawa budowlanego, remont wielkiej płyty, czy przepisy dotyczące książeczek mieszkaniowych. Więcej na ten temat przeczytacie w Rzeczpospolitej.

Oferty dla inwestorów

Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych w dalszym ciągu jest jednym z najpopularniejszych sposobów lokaty kapitału. Deweloperzy coraz częściej zaczynają wprowadzać do swojej oferty całe inwestycje z myślą o tej grupie nabywców. U których deweloperów można już zakupić lokale w budynkach skierowanych wyłącznie dla nabywców inwestycyjnych? O tym w Parkiet.

11.11 - 17.11

Kupujemy dziury w ziemi

Obecnie na rynku pierwotnym dostępne jest zaledwie 10 proc. gotowych mieszkań. Pozostała liczba to oferowana przez deweloperów tzw. dziura w ziemi. Inwestorzy mieszkaniowi rozpoczynają sprzedaż mieszkań jeszcze zanim otrzymają pozwolenie na budowę, mimo to w dalszym ciągu nowe lokale mieszkalne schodzą na pniu. Więcej na ten temat przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na RadioZet.pl, Gazeta.pl, Forbes.pl, onet.pl, Bankier.pl.

Rzeszów z największą liczbą deweloperów?

Niedawno NBP poinformował, ilu deweloperów działa w największych Polskich miastach. Na podstawie tej publikacji, eksperci RynekPierwotny.pl porównali ilość firm deweloperskich w latach 2013 - 2018. Jak się okazuje, to nie Warszawa przoduje pod względem ilości deweloperów a Rzeszów. Jak na tym tle wypadły inne miasta? O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.

TBS-y przodują w wydatkach eksploatacyjnych

Według danych opublikowanych przez GUS, dotyczących kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych, ponoszonych przez wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i samorządy, najwięcej wydają TBS-y. Jak się okazuje to w nich aż 53 proc. wszystkich kosztów eksploatacji, wynoszą opłaty administracyjno-biurowe. Jak na ich tle wypadają spółdzielnie mieszkaniowe? Kto najchętniej remontuje bloki? O tym w Rzeczpospolitej.

Najem okazjonalny a ryzyko eksmisji

Najem okazjonalny staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla zwykłego wynajmu. Jest korzystniejszy dla właścicieli, lecz przyszli lokatorzy powinni zdawać sobie sprawę, że pomysłodawcy wynajmu okazjonalnego wprowadzili zapisy zabezpieczające również ich interesy. Jakie? Czy w razie niewypłacalności, najemcom grozi eksmisja na bruk? O tym na WP.pl.

Coraz częściej wybieramy budowę domu

Boom mieszkaniowy nie dotyczy tylko rynku deweloperskiego, lecz również inwestycji prywatnych. W ciągu ostatniej dekady wzrósł odsetek Polaków preferujących mieszkanie w domach jednorodzinnych, a rok 2019 zapowiada się być jeszcze lepszy niż poprzedni pod kątem liczby rozpoczętych budów domów jednorodzinnych. Jaka część Polaków wybiera własny dom od mieszkania w bloku? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.

Rentowność deweloperów mieszkaniowych

Dane dotyczące sprzedaży lokali  przez deweloperów wskazują, że mimo lekkiego hamowania, w dalszym ciągu rynek mieszkaniowy ma się dobrze. Równie optymistyczne sygnały dochodzą od deweloperów notowanych na GPW, którzy komunikują rekordowe zyski. Na jakim poziomie kształtuje się średnia marża deweloperska? Ile tak naprawdę zarabiają deweloperzy? O tym na money.pl.

Sprzedaż domu w stanie surowym

Zakup domu w budowie jest możliwy, jednak warto wiedzieć, że taki budynek nie stanowi odrębnej nieruchomości od gruntu aż do czasu zakończenia budowy, tak więc naprawdę nabywamy grunt nie nieruchomość.O czym jeszcze warto wiedzieć o zakupie domu w stanie surowym? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas transakcji? Odpowiedzi znajdziecie na TerazDom.pl

04.11 - 10.11

Kiedy spadną ceny mieszkań?

Jak  zaznaczają analitycy, wiele wskazuje, iż mamy już za sobą szczytowy moment boomu na rynku mieszkaniowym. Dobra koniunktura ma się utrzymać również w 2020 r., a 37 proc. deweloperów, oczekuje w przyszłym roku wzrostu cen mieszkań o mniej niż 10 proc.  Kiedy możemy liczyć na spadek cen? O tym w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.

Co dalej z cenami mieszkań

Ceny mieszkań drożeją zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Od początku boomu deweloperskiego ceny wzrosły o ok. 20 proc. Głównymi przyczynami wzrostów cen m.in. są drożejące materiały budowlane, lecz również inwestowanie w nieruchomości przez osoby nieposiadające wolnego kapitału. Czy należy spodziewać się dalszych podwyżek? Jakie są perspektywy dla rynku nieruchomości? O tym w Rzeczpospolitej oraz na Parkiet.com.

Zmiany na rynku mieszkaniowym

Ostatnie 10 lat na pierwotnym rynku mieszkaniowym to czas dynamicznego rozwoju branży deweloperskiej. Istotne również były niskie stopy procentowe oraz poprawa sytuacji na rynku pracy, co przyczyniło się do większego zainteresowania zakupu nieruchomości w celach inwestycyjnych. Co jeszcze wpłynęło na obecny charakter rynku mieszkaniowego w ciągu ostatniej dekady? O tym na eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.

Spada dostępność cenowa mieszkań

Wzrastające ceny metrażu są najbardziej dotkliwe w największych Polskich miastach i choć w ostatnim kwartale zauważalne było spowolnienie tempa podwyżek to ceny i tak są postrzegane jako wysokie  w stosunku do przeciętnych zarobków. Czy klienci firm deweloperskich wybierają coraz mniejszy metraż? Przeczytacie o tym w Rzeczpospolitej.

Używane mieszkania drożeją szybciej niż nowe

Od kilku lat mamy do czynienia ze wzrostem cen nowych i używanych mieszkań. Największe różnice w cenach były zauważalne zwłaszcza na terenie Bydgoszczy, Krakowa, Poznania i Warszawy. Jak rosła medianowa cena 1 mkw. mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w całej Polsce w latach 2015 – 2018? O tym na WP.pl.

Komu pomoże wyrok TSUE?

3 października br. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim. Jednak orzeczenie TSUE może być istotne również dla innych kredytobiorców niż frankowicze. Jakim kredytobiorcom może pomóc jeszcze wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Więcej na money.pl.  

Czym jest bałagan urbanistyczny?

W Polsce zaledwie 31 proc. powierzchni kraju pokryta jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, a wielu ekspertów jest za wprowadzaniem regulacji dot. zasad realizacji inwestycji oraz przyśpieszeniem tworzenia planów miejscowych. Jednak jak się okazuje, restrykcyjne zasady planowania przestrzennego mogą mieć przykre skutki dla mieszkańców miast. Więcej na Forsal.pl.

Problem z gruntami pod nowe inwestycje

Rosnące od dłuższego czasu ceny działek pod zabudowę są jedną z głównych przyczyn podwyżek cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Według przeprowadzonej wśród deweloperów ankiety, w ciągu pół roku działki podrożały o 14 proc. w przeciętnych lokalizacji oraz 24 proc. w prestiżowych. Więcej przeczytacie na eGospodarka.pl.  

Najważniejsze wydarzenia na rynku mieszkaniowym

W kontekście rynku nieruchomości, ostatnia dekada kojarzy nam się przede wszystkim z ustawą deweloperską oraz rządowymi programami „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla Młodych”. Które z nich według największych krajowych deweloperów istotnie wpłynęły na kształt rynku mieszkaniowego w Polsce? Odpowiedź znajdziecie na Administrator24.info.  

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: