Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

9 sierpnia 2018

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 58 głosów

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Kupujesz dom? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę. Sprawdź!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Zakup domu to poważna decyzja, ponieważ wiąże się z inwestycją ogromnych środków finansowych. To marzenie wielu Polaków, którzy skutecznie je realizują. Jednak aby radość z mieszkania we własnej nieruchomości była pełna, ważne jest dokładne sprawdzenie kilku istotnych kwestii.

Budżet i lokalizacja

Analizując rynek i szukając odpowiedniej oferty, na początku należy skupić się na podstawowej kwestii jaką jest dogodna lokalizacja i budżet jaki chcemy przeznaczyć na daną nieruchomość. Ważny jest czas dojazdu do pracy, obecność niezbędnej infrastruktury, jak szkoły czy sklepy.

budowa domu

Warto też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. W urzędzie dowiemy się, czy w okolicy nie planowana jest na przykład budowa ruchliwej drogi lub wielkiego hipermarketu. Dzięki tej eliminacji skutecznie zawężamy pole poszukiwań, co pozwala na zwrócenie uwagi na pozostałe ważne aspekty.

Zobacz także: jakie domy kupują Polacy?

Dokładne oględziny

Proces kupowania domu należy rozpocząć od dokładnych oględzin nieruchomości. Zdarza się, że to co oglądamy na zdjęciach, nie zgadza się ze stanem faktycznym. Projekt obiektu pokaże nam, z czego budynek został zbudowany oraz jakich materiałów do tego użyto. Najważniejszymi elementami jest strych i dach, ponieważ ich naprawa może nas w przyszłości najwięcej kosztować. Powinniśmy również sprawdzić stan elewacji, oraz to czy użyto w niej dobrych materiałów izolacyjnych, co ma znaczenie dla wysokości rachunków za ogrzewanie. A jeśli zauważmy odpadający tynk, to znaczy, że w domu jest wilgoć lub pęknięte rynny.

Wewnątrz koniecznie trzeba sprawdzić stan okien i drzwi, a także podłogi. Równie istotny jest sufit i ściany - popękane mogą być konsekwencją źle wykonanych fundamentów. Tym co warto jeszcze sprawdzić jest stan wyposażenia kuchni i łazienki. Konieczne jest zweryfikowanie działania wszystkich instalacji i kanalizacji.

Kwestie prawne i finansowe

To bardzo ważne, aby dokładnie przeanalizować wszystkie dokumenty domu. Najwięcej informacji dostarczy księga wieczysta, która znajduje się w sądzie rejonowym albo w internecie. W niej sprawdzimy kto jest właścicielem nieruchomości, i co ważne, czy ktoś jeszcze ma prawa do domu (służebność osobista). Dowiemy się również, czy dom ma obciążoną hipotekę.

Kupujący budynek w stanie surowym powinni także zweryfikować datę ważności pozwolenia na budowę. Wyrobienie nowego jest kosztowne i wymaga dodatkowego zaangażowania. Koniecznie trzeba też pamiętać o dokumentacji technicznej budynku, która przyda się w przypadku wykonywania jakichś remontów w przyszłości.

Dom od dewelopera?

Niezwykle istotną kwestią jest sprawdzenie właściciela domu, który chcemy zakupić. Najprościej jest nabyć nieruchomość od dewelopera. Pozwala to zaoszczędzić wiele czasu spędzonego na załatwianiu formalności administracyjnych, kompletowaniu materiałów budowlanych i szukaniu zaufanej i solidnej ekipy, jak to ma miejsce przy samodzielnej budowie.

Aby podjąć właściwą decyzję warto zasięgnąć opinii wśród znajomych, w mediach czy uczestniczyć w targach nieruchomości. W ten sposób łatwo ocenimy wiarygodność wybranego dewelopera. O profesjonalizmie świadczy również portfolio, a przede wszystkim różnorodność zrealizowanych projektów i oczywiście ich jakość. 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

1 Komentarz

  • Natalia Góra|21 maja 2019, 15:47