Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Miasta idealne dla rowerzystów

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 02.09.2021, Data aktualizacji: 19.07.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Miasta przyjazne rowerzystom
Co roku w Polsce powstają setki kilometrów ścieżek rowerowych. Które miasta miały największy wpływ na te statystyki? Gdzie szczególnie dba się o rowerzystów? Sprawdź!

Coraz chętniej wsiadamy na jednoślady. To szybki i ekologiczny środek transportu, który z roku na rok zyskuje kolejnych miłośników. Widząc to zainteresowanie, deweloperzy stawiają inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami, a władze miast budują kolejne ścieżki rowerowe. Zatem w jakich metropoliach szczególnie dba się o rowerzystów? Sprawdzamy! 

 Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

 • jaka jest długość ścieżek rowerowych w poszczególnych miastach 
 • w jakim mieście powstały totemy rowerowe
 • jakie udogodnienia dla rowerzystów budują deweloperzy 

Warszawa

Warszawa zalicza się do najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Z tego powodu coraz więcej warszawiaków porzuca jazdę samochodem na rzecz jednośladów. Sieć rowerowa w stolicy liczy już ok. 739 km. Cykliści mogą korzystać z ponad 30 tys. stojaków rowerowych i ok. 250 samoobsłuchowych stacji naprawczych (publicznych oraz prywatnych).  

W Warszawie działa także system rowerów miejskich – Veturilo. W 2022 roku dokonano niemal 3 904 647 wypożyczeń. Każdego dnia warszawianki, warszawiacy i osoby odwiedzające stolicę wypożyczały rowery Veturilo średnio ponad 14 tysięcy razy. Średnia pokonywana odległość podczas jednego wypożyczenia to 3,68 km. Obecnie system liczy 300 stacji, a w jego skład wchodzi blisko 3 tys. rowerów. Stacje znajdują się na terenie wszystkich 18 dzielnic Warszawy. 

Skoro mamy już czym jeździć, to gdzie wybrać się na przejażdżkę? Popularną ścieżką rowerową jest ta położona wzdłuż Wisły. Piękne widoki możemy podziwiać na długości aż 37 km! To najdłuższa trasa rowerowa w mieście.  

Co w planach?

W 2023 roku miasto Warszawa koncentruje się na poprawie jakości dróg rowerowych głównie po lewej stronie Wisły. Rowerzystom mają zostać oddane takie ulice jak: Patriotów, Lucerny, Strażacka, Niemcewicza czy Waszyngtona, a więc ciągi komunikacyjne istotne z punktu widzenia Rembertowa, Wawra czy Pragi Południe. 

W trakcie przebudowy jest również ulica Marszałkowska. Do końca tego roku w Warszawie przybędzie ponad 30 kilometrów ścieżek rowerowych.

Inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami: W 86 warszawskich projektach (z 273 dostępnych na portalu RynekPierwotny.pl) znajdują się rowerownie. Są to m.in.: Rezydencja Tagore, Domaniewska 24, Nova Viva Garden

Ciekawostka –  To właśnie warszawiacy mieli ogromny wpływ na rozwój polskiego kolarstwa. Warszawski malarz Edmund Perl, skonstruował pierwszy polski rower. Był zbudowany z drewna i miał trzy koła. Nazwano go „samojazd”.

Warszawa - ścieżki rowerowe

Bydgoszcz  

Bydgoszcz z roku na rok rozwija infrastrukturę dla rowerzystów. Aktualnie w mieście znajduje się ok. 124 km ścieżek. Na koniec 2023 roku ta liczba wzrośnie o około 13 kilometrów. To będzie rekordowy wynik w ciągu ostatnich lat.

W ramach Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego w mieście funkcjonuje 56 stacji. Parkuje na nich 400 jednośladów. W 2022 roku rowery, podobnie jak i w roku 2021 wypożyczano około 54 tysiące razy. Cykliści mogą korzsystać z 30 minut darmowej jazdy, rowery można wypożyczać do października. 

Przez miasto przebiega kilka turystycznych tras rowerowych m.in.: Szlak dookoła Doliny Wisły, Rowerowy Szlak Przyjaźni Toruńsko – Bydgoskiej czy Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1, która przebiega przez osiedle Janowo i stanowi fragment najdłuższej trasy dla jednośladów w Europie (z Calais we Francji do Petersburga w Rosji).

Co w planach? 

W tym roku w Ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zaplanowano remont ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Pelplińskiej o długości 1,5 km. Dodatkowo na 20 bydgoskich ulicach zostanie dopuszczony kontraruch rowerowy. Nowe ścieżki rowerowe powstaną między innymi na ul. Smukalskiej (3 km), Jeździeckiej (2,4 km) i Chemicznej (0,9 km), a także nad Wisłą (0,6 km) i na bulwarach nad Brdą (0,3 km). 

Inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami: W 11 bydgoskich projektach (z 65 dostępnych na portalu RynekPierwotny.pl) znajdują się rowerownie. Są to m.in.: Avia – II etap, Osiedle Symfonia, Nowy Wyszogród.  

Ciekawostka – W Bydgoszczy funkcjonują tzw. rowery towarowe. Taki rower na większe potrzeby można wypożyczyć w Bydgoskim Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Batorego. Dzięki niemu z łatwością przewieziemy np. zakupy.

Bydgoszcz

Łódź

Łodzianie mogą korzystać z ponad 230 km ścieżek rowerowych (stan na 1 stycznia 2023). Dla osob, które nie posiadają własnego jednośladu działa Łódzki Rower Publiczny. Na 152 stacjach znajdziemy 1,5 tys. pojazdów. Za darmo przejedziemy pierwszych 20 minut. Kolejne 40 minut kosztuje 1 zł, a każda kolejna godzina już 4 zł. Opłata rejestracyjna wynosi 20 zł.

W Łodzi możliwe jest bezpłatne znakowanie roweru na wypadek kradzieży. Straż miejska generuje specjalny numer, przypisany konkretnemu egzemplarzowi, dzięki któremu po odszukaniu go w bazie danych, wiadomo kto jest jego prawowitym właścicielem. 

Co w planach?

Na Księżym Młynie powstaje droga rowerowa w śladzie dawnej kolei Scheiblera. Budowa trwa od ul. Fabrycznej do al. Śmigłego-Rydza. 

W ramach inwestycji powstanie przejazd rowerowy i przejścia dla pieszych przez ul. Przędzalnianą, nowy chodnik, ławki i kosze na śmieci, a wzdłuż ulicy zamontowane zostanie nowe oświetlenie. 

Inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami: W 39 łódzkich projektach (z 115 dostępnych na portalu RynekPierwotny.pl) znajdują się rowerownie. Są to m.in.: Siekarowskiego 73, Pogonowskiego 73, Perła Piotrowska

Ciekawostka: Łódź jest pierwszym polskim miastem, w którym pojawiły się liczydła rowerowe – urządzenia zliczające rowerzystów. Dzięki nim miasto może monitorować natężenie ruchu i lepiej planować inwestycje rowerowe dla miłośników dwóch kółek. 

Łódź

Wrocław  

We Wrocławiu znajdziemy około 1 400 km tras przyjaznych rowerzystom. W mieście działa także Wrocławski Rower Miejski. Dostępne są jednoślady familijne typu cargo, tandemy, rowery elektryczne, a także rowery dziecięce. Do końca listopada użytkownicy będą mogli korzystać z 2,3 tys. jednośladów oraz 230 stacji, które znajdują się na każdym włocławskim osiedlu. 

W 2022 roku we Wrocławiu pojawiło się około 7 km dróg rowerowych i 27 km tras przyjaznych rowerzystom. To efekt m.in. realizacji kolejnych etapów Promenady Krzyckiej czy trasy przy ul. Sądowej za blisko 2,5 mln zł.

Co w planach?

Trwa budowa Promenady Krzyżyckiej. To trasa spacerowa, która docelowo będzie wynosiła ok. 7,5 km. Będzie ona biegła wzdłuż nasypu kolejowego towarowej obwodnicy Wrocławia – od ulicy Grabiszyńskiej do okolic ulicy Gazowej na Tarnogaju. Trasa budowana jest etapami. 

Inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami: W 55 wrocławskich projektach (z 134 dostępnych na portalu RynekPierwotny.pl) znajdują się rowerownie. Są to m.in.: Braniborska 80, Nowa Jutrzenka, Apartamenty nad Rzeką.

Ciekawostka: Koleje Dolnośląskie jako pierwsze w Polsce wykorzystają stare wagony towarowe do przewozu rowerów. Przewoźnik kupił pięć krytych wagonów i latem 2022 roku ma zamiar doczepiać je do szynobusów na popularnych wśród rowerzystów trasach.

Wrocław - ścieżki rowerowe

Białystok

Białostoczanie mogą korzystać z ponad 165 km dróg rowerowych. W mieście znajdziemy 717 stojaków na jednoślady i 4 stacje naprawcze. W mieście działa także rower miejski – BiKeR. W granicach miasta użytkownicy BiKeRa mają do dyspozycji 550 rowerów na 55 stacjach w granicach miasta. 

Na podstawie porozumień międzygminnych sieć rowerowa BiKeR będzie w tym sezonie obejmowała swym zasięgiem również gminy: Choroszcz (2 stacje), Juchnowiec Kościelny (2 stacje), Supraśl (2 stacje) i Wasilków (3 stacje). Na terenie tych gmin pojawią się również dodatkowe rowery – w sumie 84 sztuki. Miejskie jednoślady można wypożyczać od  początku kwietnia do końca października. Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia. 

Co w planach? 

W maju br. rozpoczęła się budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Ciołkowskiego, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sulika do granicy miasta Białegostoku, w kierunku Grabówki. Inwestycja jest realizowana w ramach budżetu Obywatelskiego 2022. 

Ciekawostka: W 2020 roku białostoczanin Adam Zdanowicz pobił rekord Guinnessa na najwyższy jeżdżący rower na świecie. Na rowerze w kształcie kolorowej, podświetlanej choinki o wysokości 7 metrów przejechał ponad 100 metrów.

Białystok - ścieżki rowerowe

Gdańsk

Sieć tras rowerowych w Gdańsku liczy łącznie 862 km. Wliczają się tutaj wydzielone drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, chodniki z dopuszczonym ruchem rowerów, pasy rowerowe w jezdni, pasy autobusowo rowerowe, ciągi pieszo jezdne, ulice z uspokojonym ruchem, kontraruch. 

Co w planach?

W 2023 roku w Gdańsku powstanie stosunkowo niewiele nowych ścieżek rowerowych. W pierwszym kwartale została oddana do użytku nowa droga rowerowa wzdłuż trasy tramwajowej Nowa Warszawska. Z kolei jesienią 2023 roku zostanie zakończona budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż al. Budowlanych. 

Inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami: W 49 gdańskich projektach (z 121 dostępnych na portalu RynekPierwotny.pl) znajdują się rowerownie. Są to m.in.: Hallera 140, Antracyt, DOKI Living.

Ciekawostka: Dla miłośników jednośladów i pięknych nadmorskich krajobrazów polecana jest trasa rowerowa EuroVelo10, przebiegająca przez wiele nadmorskich miejscowości, w tym także Gdańsk.

Gdańsk - ścieżki rowerowe

Kraków

Infrastruktura rowerowa jest ciągle rozwijana. Obecnie znajduje się tutaj ponad 270 km ścieżek rowerowych. Co ciekawe, w tym roku w Krakowie chętni mogą korzystać aż z dwóch komplementarnych systemów roweru miejskiego. Mowa o Park-e-Bike, czyli wygodnej alternatywie dla kierowców, którzy chcą zostawić swój samochód na Parkingu Park&Ride i dalej ruszyć komunikacją zbiorową lub właśnie rowerem elektrycznym. Kuszącą opcją jest także LajkBike - długoterminowy wynajem rowerów. Jednoślad będzie można wziąć do siebie do domu na co najmniej miesiąc, a maksymalnie na trzy. 

Co w planach?

W tym roku w Krakowie przybędzie ponad 6 kilometrów ścieżek rowerowych. Najwięcej nowych tras pojawi się w dzielnicy Podgórze Duchackie. Budowa wszystkich ścieżek dla rowerów będzie kosztować gminę łącznie 35 mln zł. Wśród planowanych inwestycji warto wymienić: budowę ścieżki od klasztoru Sióstr Norbertanek do istniejącego odcinka trasy rowerowej przy moście Zwierzynieckim, a także od ul. Wioślarskiej do ul. Jodłowej oraz od ul. Mirowskiej do granicy miasta - ok. 2200 m, dostosowanie tunelu łączącego ulicę Brogi z ulicą Rakowicką do ruchu rowerowego - ok. 50 m czy budowę ścieżki rowerowej wzdłuż alei 29 Listopada na odcinku od ulicy Żelaznej do ulicy Woronicza - ok. 1 650 m.

Inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami: W 53 krakowskich projektach (z 180 dostępnych na portalu RynekPierwotny.pl) znajdują się rowerownie. Są to m.in.: Nowa Myśliwska 55B, Hemma Orawska, Barska 8

Ciekawostka: Pierwszy system roweru miejskiego w Polsce wystartował właśnie w Krakowie w 2009 roku.

Kraków - ścieżki rowerowe

Poznań

Na koniec 2022 roku ścieżki rowerowe w Poznaniu miały długość 333.53 km. Do tych danych nie wliczono niemal 64 km alejek parkowych i chodników z dopuszczonym ruchem rowerowym. W ubiegłym roku zamontowano w mieście kolejne liczniki rowerowe. Obecnie jest ich 33 w 25 lokalizacjach. 

Co w planach?

W połowie czerwca 2023 ruszyły prace związane z budową drogi rowerowej po północnej stronie jezdni ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej, do skrzyżowania z ul. Działową, będącej fragmentem rowerowej obwodnicy ścisłego centrum, przewidzianej w Programie Rowerowym Miasta Poznania.    

Dzięki rozpoczynającej się inwestycji, zapewniającej wyodrębnione ciągi komunikacyjne dla poszczególnych uczestników ruchu, łatwiej będzie dojechać rowerem do śródmieścia, a z drugiej strony - wygodnie i bezpiecznie dotrzeć do Wartostrady oraz terenów rekreacyjnych.

Budowana droga rowerowa będzie miała od 2 do 2,5 m szerokości. 

Inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami: W 38 poznańskich projektach (z 88 dostępnych na portalu RynekPierwotny.pl) znajdują się rowerownie. Są to m.in.: Modena, Cavallia, Panoramiqa

Ciekawostka: W Poznaniu powstał pierwszy w Polsce mural na drodze - drogal. Został on namalowany na Wartostradzie przy moście św. Rocha. Przedstawia ogromną linijkę, która mierzy charakterystyczne elementy każdego z 42. osiedli stolicy Wielkopolski.   

Poznań - ścieżki rowerowe

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023