Zadaszenie tarasu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 04.07.2019, Data aktualizacji: 30.09.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 45 głosów

Zadaszenie tarasu
Jakie zadaszenie tarasu wybrać? Podpowiada ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Nowoczesne budownictwo w swoich projektach bardzo często uwzględnia tarasy, ponieważ zwiększają one atrakcyjność danej inwestycji. To samo mieszkanie, tylko z dodatkową przestrzenią na świeżym powietrzu może już kosztować więcej. Ale kto z nas nie chciałby posiedzieć na wygodnym leżaczku z ulubioną książką i kawą na własnym tarasie? Niestety z dobrej pogody w Polsce możemy korzystać jedynie przez kilkanaście tygodni.

Jednak, aby przedłużyć leniuchowanie warto pomysleć o odpowiednim zadaszeniu. Jakie wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety zadaszenia tarasu z poliwęglanu
 • jak zrobić zadaszenie tarasu
 • czy warto wykonać zadaszenie tarasu z drewna 

Zadaszenie tarasu - wady i zalety

O zaletach jakie niesie zadaszenie tarasu nie trzeba dużo mówić. Wiadomo, że gdy dopisuje pogoda, ale słońce za mocno przygrzewa zawsze możemy się pod nim schować. Kiedy pada deszcz, a aura nie zachęca do aktywnego wypoczynku możemy napić się ciepłej gorącej czekolady i korzystać ze świeżego deszczowego powietrza. Co najważniejsze, aby wybudować dach nad tarasem nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Niemniej jednak należy tutaj pamiętać o stosowaniu dobrych praktyk przy jego projektowaniu i budowaniu. Konstrukcja powinna być przede wszystkim bezpieczna i trwała.

Kolejny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to zacienienie okna do którego dach będzie przylegał. Warto sprawdzić jak bardzo wpłynie to na pomieszczenia, z których będziemy wychodzić na taras. Przeważnie nie jest to rozwiązanie energooszczędne, ponieważ chroni pokój przed nagrzewaniem się i dostępem promieni słonecznych do domu, przez co jest po prostu w nim chłodniej.

 

Nowoczesne zadaszenie tarasu

Obecnie możemy wybrać wiele rozwiązań, z których wykonamy zadaszenie tarasu. Te montowane na stałe będzie znacznie kosztowniejsze od konstrukcji czasowych. Decydując się na jego zakup najpierw powinniśmy dokładnie przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć. W zależności od tego na co się zdecydujemy dach może przepuszczać więcej lub mniej światła, być wykonany z drewna, szkła czy poliwęglanu. Najważniejsze natomiast, aby estetyką i projektem pasował do całej elewacji budynku. Wtedy będzie tworzył spójną całość.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Najbardziej popularnym rozwiązaniem wybieranym przez Polaków jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu, czyli tworzywa sztucznego, które przepuszcza światło. Jest ono dużo bardziej wytrzymałe i przede wszystkim lżejsze od szkła. Sprawdzi się doskonale w momencie, kiedy jak najmniej chcemy ograniczyć dostęp naturalnego światła na przestrzeń tarasu czy do naszego mieszkania. Tego typu rozwiązanie zapewnia odpowiednie nasłonecznienie, ale też potrzebną ochronę przed deszczem.

Decydując się na ten typ zadaszenia tarasu powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie projektować go na płasko. Musi umożliwiać spływanie wodzie czy topniejącemu śniegowi. Minimalny spadek wynosi 5 stopni. 

Mimo iż materiał jakim jest poliwęglan dobrze reaguje na wysokie temperatury może się zdarzyć, że zaczyna pracować pod wpływem ciepła, czyli trzeszczeć. Dodatkowo nie chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, co oznacza że jego powierzchnia może ulec zniszczeniu, które ostatecznie wygląda mało estetycznie. Dodatkowo przy dużym nasłonecznieniu pod daszkiem może robić się bardzo ciepło, dlatego też często najlepiej postawić na grube i przyciemniane płyty wykonane z tego materiału.

Zadaszenie tarasu z drewna

Kolejne popularne zadaszenie tarasu to te wykonane z drewna. Tego typu konstrukcja zwykle w ogóle nie przepuszcza światła słonecznego, ale bardzo szybko tworzy efekt przytulnego i klimatycznego miejsca. Ale w celu doświetlenia tarasu możemy użyć tzw. świetlików dachowych. Zadaszenie z drewna jest łatwe do łatwe do samodzielnego złożenia czy wykonania.

Drewno to także materiał, który w łatwy sposób po kilku latach możemy odnowić. Dodatkowo jest to rozwiązanie ponadczasowe, ponieważ nigdy nie wychodzi z mody. Z jego pomocą w łatwy sposób stworzymy nowoczesną pergolę.

Zadaszenia drewniane możemy, kiedy chcemy pokryć innymi materiałami wykończeniowymi, których używa się do dachów jak np. szkło, tkaniny czy blachodachówka.

Zadaszenie tarasu rozsuwane

Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie ruchomego zadaszenia tarasu, czyli np. przesuwanych rolet czy markiz. W ten sposób łatwo możemy regulować, ile światła wpada do pomieszczenia. Zadaszenie tarsu rozsuwane to także idealny pomysł, kiedy szybko i bez ingerencji w projekt elewacji chcemy stworzyć odpowiedni dach do wypoczynku na tarasie. Jego największą zaletą jest również niska cena.

Droższym rozwiązaniem, ale także stanowiącym nowoczesne zadaszenie tarasu będzie z pewnością pergola z elektrycznie rozsuwanym zadaszeniem czy markizy sterowane elektrycznie.

Jak zrobić zadaszenie tarasu?

Jeśli chodzi o wykonanie zadaszenia tarasu podstawowe są dwie metody, czyli dach wspornikowy przymocowany do ściany budynku lub wykonany na słupkach. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze, jeśli ma być zadaszona część tarasu. Tego typu konstrukcja nie może być za długa i za ciężka. W pozostałych przypadkach lepiej sprawdzą się słupki. Jednak na małych tarasach mogą przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się po tarasie.

To ile kosztuje zadaszenie tarasu jest zależne od materiałów na które się zdecydujemy i od ceny robocizny. Może wynosić od kilku tysięcy złotych nawet do kilkunastu. Najtańsze będą te wykonane z materiału czy blachodachówki, a najdroższe ze szkła.

Taras otwarty i zamknięty - wady i zalety Przeczytaj

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: