Aranżacja piwnicy w bloku

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 04.02.2014, Data aktualizacji: 08.12.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 82 głosów

Aranżacja piwnicy w bloku
Piwnica w bloku to funkcjonalne pomieszczenie, które z reguły bywa przez nas zaniedbane, służąc jako przydomowy składzik na niepotrzebne sprzęty.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wykorzystać przestrzeń w piwnicy 
  • jak zadbać o wentylację w tym pomieszczeniu 
  • gdzie i jak przechowywać domowe przetwory 

Oceńmy sytuację

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią mieszkania, piwnica może okazać się istotnym uzupełnieniem niezbyt dużego metrażu lokalu. Zanim zaczniemy robić gruntowny porządek w naszej piwnicy, zwróćmy uwagę na wysokość pomieszczenia, rodzaj i stan podłogi, a także oświetlenie. Zdarza się czasem, że nasza piwnica posiada niewielkie okno, które daje nam dostęp do naturalnego światła.

Zadbajmy o prawidłową wentylację

Jeśli ściany naszej piwnicy wykonane są z cegły lub betonu, postarajmy się zachować je w ich naturalnej postaci. W takim przypadku nie tynkujmy ich i nie osłaniajmy, jak to mamy w zwyczaju, płytami pilśniowymi, bowiem naturalnie zachowana ściana lepiej utrzyma swój mikroklimat. Warto zadbać o to, aby nasza piwnica była sucha i przewiewna. Toteż postarajmy się, w miarę naszych możliwości, zapewnić jej dobrą wentylację. Pamiętajmy też, aby dokładnie uszczelnić mury, tak, aby nie dostawała się do nich wilgoć.

jak zagospodarować piwnicę

Zaplanujmy siłownię albo pokój

Jeśli nasza piwnica ma przynajmniej 220 centymetrów wysokości i wspomniane okno, którego wielkość wynosi nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi, to nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić w niej dodatkowy pokój, siłownię, pokój do gier, miejsce do słuchania muzyki lub też kącik do majsterkowania.

Stwórzmy miejsce do prania

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio w Polsce piwnice przerobione na pralnie lub suszarnie. Takie rozwiązanie niewątpliwie pozwala na pozbycie się z naszych mieszkań mało estetycznych suszarek na ubrania. Decydując się na pralnię w piwnicy, bez problemu możemy w niej zamontować suszarki podsufitowe, ustawić pralkę, suszarkę, jak również nie jeden, a kilka koszy na brudną bieliznę. Jeśli nasza przestrzeń nam na to pozwala, zastanówmy się nad urządzeniem dodatkowego stanowiska do prasowania.

Zbudujmy pełną smaków spiżarnię

Najczęstszym sposobem na zagospodarowanie piwnicy, ze względu na jej niską temperaturę, jest stworzenie przydomowej spiżarni. Decydując się na tego typu rozwiązanie, jeszcze przed rozpoczęciem gruntownego remontu, warto zaplanować rozkład i rodzaj mebli. Pamiętajmy, że bez względu na metraż, nasza spiżarnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna.

piwnica

Zastosujmy ażurowe regały

W przypadku spiżarni, świetnym rozwiązaniem mieszczącym liczne domowe przetwory będą z pewnością otwarte regały i półki, które najlepiej wykonać samemu. Można je również kupić. Najtańszym, a zarazem sprawdzonym sposobem są dostępne w sklepach ze sprzętem budowlanym ażurowe regały. Decydując się na gotowe rozwiązania, zwróćmy uwagę, by miały one regulowany rozstaw półek. Wbrew pozorom, na słoiki i soki wystarczy nam 15-18 centymetrów wysokości.

Warto mieć na uwadze fakt, iż na zbyt głębokich regałach produkty trzeba ustawiać w dwóch rzędach, przez co tracimy sporo miejsca. Rozważmy także przykręcenie roboczego, składnego blatu, który w zależności od zapotrzebowania może pełnić wiele różnych funkcji.

Zwróćmy uwagę na wygląd i opis słoików

W przypadku wąskiej piwnicy, warto pokusić się o montaż szafek z rozsuwanymi drzwiami lub też montaż półek tuż pod sufitem. Dzięki takim rozwiązaniom, znacznie zwiększymy powierzchnię użytkową naszej piwnicy. Przydatne mogą okazać się również wszelkiego rodzaju szuflady, kredensy lub komody. Świetnym uzupełnieniem naszej stylowej spiżarni będą z pewnością zakręcane kolorowymi nakrętkami słoiki z atrakcyjnymi opisami poszczególnych specjałów.

Trzymając w ciemności

Pamiętajmy, że najlepsza temperatura dla naszych dżemów, kompotów czy musów to 12-14 stopni Celsjusza, dlatego regały ze słoikami dobrze jest umieścić przy zewnętrznej ścianie budynku, po północnej lub wschodniej stronie. Jeśli w naszej spiżarni znajduje się okno, zasłońmy je roletą lub żaluzją, bowiem warzywa, owoce i przetwory najlepiej przechowują się w ciemności.

Zbudujmy piwniczkę do wina

Nasza piwnica może być też znakomitym miejscem do przechowywania wina. Jeśli zatem jesteśmy koneserami „napoju bogów”, warto rozejrzeć się za specjalnymi regałami do wina, wykonanymi z metalu lub drewna. Profesjonalne regały do wina mogą być wyposażane również w szuflady lub mieszczące po kilka butelek specjalne skrzynki.

Dostępne są także całe zestawy, które mogą mieć półki lub szuflady zapewniające swobodny przepływ powietrza. Wygodnym rozwiązaniem, wykorzystywanym w niewielkich piwnicach, są zbudowane z kasetonów regały modułowe, które możemy zestawić ze sobą w zależności od długości lub wysokości butelek i karafek. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są regały modułowe, wykonane z konglomeratu drewna, połączonego z tworzywem. Są one nie tylko lekkie, ale i łatwe w utrzymaniu czystości.

piwnica z winem

Ułożenie ma znaczenie

Przy odrobinie fantazji możemy pokusić się o stworzenie półek murowanych, wykonanych ze zwykłych lub klinkierowych cegieł. Popularnym rozwiązaniem są również półki zbudowane z konglomeratu naturalnego - kamienia połączonego z białym cementem. W przypadku piwniczki z winami, pamiętajmy, że najbardziej istotnym elementem, poza temperaturą, jest odpowiednie ułożenie butelek, które ma istotny wpływ nie tylko na jakość, ale przede wszystkim trwałość danego gatunku wina.

Urządzamy podwieszany magazyn

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w naszej piwnicy znalazły się najróżniejsze, mało używane przedmioty. Dobrym pomysłem są zawieszone na ścianie haki, na których możemy powiesić rowery, sanki, narty lub opony. Takie podwieszane rozwiązania niewątpliwie pozwalają na lepsze zagospodarowanie naszej niewielkiej przestrzeni, ułatwiają dostęp do innych przedmiotów, a co najważniejsze, pomagają utrzymać ład i porządek.

wykończenie mieszkania z architektem
Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: