Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

ABC kupna mieszkania

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.11.2020, Data aktualizacji: 12.04.2024

18 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3907 głosów

ABC kupna mieszkania - Czyli co trzeba wiedzieć
Kupno mieszkania to inwestycja na lata - jak odpowiednio przygotować się do transakcji? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Kupno mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu - niezależnie od tego, czy kupujemy je dla siebie, dzieci czy  z przeznaczeniem na wynajem. To kluczowa inwestycja, którą poprzedza szereg przygotowań. Wybór odpowiedniej lokalizacji, preferowanego metrażu, standardu wykończenia, rozkładu pomieszczeń, sposobu finansowania - to tylko niektóre z nich. Transakcja kupna mieszkania wiąże się z decyzjami, których konsekwencje będą towarzyszyć przyszłym właścicielom przez kilka kolejnych lat.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie tylko? O co zadbać i na jakie elementy zwrócić uwagę? Co sprawdzić przy zakupie mieszkania? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie
  • jakie są plusy i minusy samodzielnego szukania mieszkania
  • jak oglądać mieszkanie przed kupnem

Na polskim rynku bez problemu znajdziemy szereg atrakcyjnych ofert sprzedaży mieszkań - zarówno tych pochodzących od deweloperów, jak i z drugiej ręki. Jednak nie każda z nich spełni nasze oczekiwania. Sama decyzja o zakupie nieruchomości nie należy do najłatwiejszych.

Zobacz najlepsze oferty mieszkań na sprzedaż

W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez procedurę kupna mieszkania. Zaprezentujemy pakiet niezbędnych informacji, dzięki którym poznasz:

  • definicję potrzeb mieszkaniowych,
  • sposoby poszukiwania mieszkania,
  • kryteria ważne przy wyborze nieruchomości,
  • różnice między zakupem mieszkania z rynku pierwotnego a wtórnego,
  • formalności związane z zakupem mieszkania.

Z nami znajdziesz idealne mieszkanie, dopasowane do Twoich potrzeb! Zapraszamy do lektury.

Inwestycja Osiedle Natura 2 w Wieliszewie

Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania 

Kiedy kupować mieszkanie? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Poszukiwanie mieszkania zacznij od określenia własnych preferencji. Warto już na tym etapie zdefiniować potrzeby mieszkaniowe - dzięki temu znacznie szybciej znajdziesz to jedyne i wymarzone. Nieruchomość kupuje się na lata - musi zatem odpowiadać zarówno na aktualne potrzeby, jak i takie, które prawdopodobnie pojawią się w najbliższej przyszłości. Jak prawidłowo skrystalizować zapotrzebowanie lokalowe? Pomocna okaże się nasza checklista.

  • Dlaczego chcę kupić mieszkanie?
  • Interesuje mnie rynek pierwotny czy wtórny?
  • Jaki jest optymalny metraż lokalu, które chcę kupić?
  • Z ilu pomieszczeń powinno składać się moje mieszkanie?
  • W jakiej lokalizacji chcę zamieszkać?
  • Czy planuję założyć lub powiększyć rodzinę?
  • Jaka cena za zakup mieszkanie jest dla mnie akceptowalna?
  • Czy transakcja będzie finansowana z oszczędności czy wsparta kredytem?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić podstawowe potrzeby mieszkaniowe a zawężenie poszukiwań do ofert spełniających Twoje wymagania pozwoli na szybsze odnalezienie mieszkania, którego szukasz.

Rynek pierwotny czy wtórny? 

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką musisz podjąć już na etapie definicji potrzeb mieszkaniowych, jest określenie czy chcesz, aby Twoje mieszkanie pochodziło z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego. Oba rozwiązania posiadają zalety i wady, przekładają się również na ostateczną cenę nieruchomości i zakres prac, jakie trzeba wykonać przed przeprowadzką. Jakie są podstawowe różnice między mieszkaniem pochodzącym bezpośrednio od dewelopera i tym z drugiej ręki?  Zachęcamy do lektury artykułu rynek pierwotny czy wtórny, opracowanego przez naszego eksperta.

Jak szukać mieszkania - samodzielnie czy z pośrednikiem? 

Podjąłeś już decyzję o zakupie własnego mieszkania? Świetnie - to dobry krok w przyszłość. Przed Tobą kolejna kwestia do rozstrzygnięcia: zdecydować się na samodzielnie poszukiwanie wymarzonego M czy skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika. Zastanawiasz się, którą ścieżkę wybrać? W tym akapicie przedstawiamy zalety i wady każdego z rozwiązań. Podpowiadamy, na jakie czynniki zwrócić uwagę zarówno przy samodzielnym poszukiwaniu mieszkania, jak i współpracy z pośrednikiem.

Zakup mieszkania z pośrednikiem

Zakup mieszkania krok po kroku - jak znaleźć wymarzone M? 

Rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo zróżnicowany i dynamiczny. Co to oznacza? Bogactwo ofert m.in. nowych mieszkań na sprzedaż. Liczba budowanych inwestycji deweloperskich z każdym kolejnym rokiem się zwiększa. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert i wybrać spośród nich tą jedyną i wymarzoną?

Gdy masz już określone preferencje i wiesz, jakie mieszkanie chcesz kupić, pora na kolejny krok - analizę i selekcję ofert. Dzięki dostępowi do popularnych serwisów nieruchomościowych, możesz dokonać selekcji ofert samodzielnie. Wystarczy skorzystać z możliwości portalu RynekPierwotny.pl. Jak znaleźć wymarzone mieszkanie?

  • Wejdź na stronę https://rynekpierwotny.pl/. Skorzystaj z prostej i intuicyjnej wyszukiwarki. Wypełnij pola z interesującymi Cię kryteriami - na początek określ lokalizację.
  • Wskaż jaki rodzaj nieruchomości Cię interesuje. Szukasz mieszkania, domu czy lokalu użytkowego?
  • Następnie możesz skorzystać z podstawowych filtrów i określić interesującą Cię liczbę pokoi, powierzchnię oraz cenę lokalu.

Po kliknięciu “wybierz” wyświetli się lista inwestycji mieszkaniowych, spełniających Twoje kryteria. Teraz wystarczy zapoznać się z opisami, dostępnymi mieszkaniami, lokalizacją inwestycji i wybrać odpowiednią ofertę.

Już wiesz, na jaką ofertę się zdecydujesz, jednak nie wyświetla się jej cena? Za pośrednictwem portalu możesz wysłać zapytanie - wystarczy wypełnić prosty formularz a dedykowany doradca skontaktuje się z Tobą, przedstawiając szczegóły oferty.

Szukaj ofert domów i mieszkań

Nie chcesz podejmować decyzji o wyborze tej jedynej inwestycji w tym momencie? Nie ma problemu! Mieszkania, które przypadną Ci do gustu, możesz dodać do ulubionych i analizować w dowolnym momencie. Jak to zrobić? Na etapie przeglądania konkretnych ofert, korzystając z wersji desktopowej portalu, wystarczy zaznaczyć opcję “dodaj do ulubionych”. Jesteś użytkownikiem mobilnym? Teraz jeszcze szybciej zgromadzisz portfolio interesujących Cię ofert. Przy każdej inwestycji znajduje się ikonka w kształcie serca - jej kliknięcie powoduje, że dana nieruchomość zostanie automatycznie zakwalifikowana do ulubionych.

Za pośrednictwem portalu RynekPierwotny.pl samodzielnie znajdziesz mieszkanie odpowiadające Twoim potrzebom. Kupno mieszkania od dewelopera jeszcze nigdy nie było tak proste! Wolisz poszukiwanie własnego lokum powierzyć komuś innemu? Transakcję kupna mieszkania możesz zrealizować również przy współpracy z pośrednikiem.

Jak kupować mieszkanie z pośrednikiem? 

Cenisz sobie wygodę? Masz obawy związane z samodzielnym poszukiwaniem mieszkania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości to popularna opcja. Współpraca z pośrednikiem nieruchomości to rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz czas. Agent zadba nie tylko o znalezienie ofert spełniających Twoje kryteria, zajmie się również kwestiami prawnymi i formalnymi czy negocjacją cen. W czym jeszcze wyręczy Cię pośrednik?

Do najważniejszych zadań agenta należy:

  • monitoring i prezentacja ofert spełniających oczekiwania Klienta,
  • przygotowanie niezbędnej dokumentacji,
  • nadzorowanie zgodności dokumentów finalizujących zakup,
  • porównywanie cen mieszkań,
  • udzielanie merytorycznego wsparcia.

Zanim jednak rozpoczniesz współpracę z biurem nieruchomości, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu:

  • doświadczenia agencji na rynku,
  • rekomendacji i opinii Klientów,
  • polisy odpowiedzialności cywilnej i kwoty ubezpieczenia pośrednika,
  • możliwości rozliczenia współpracy.

Zwróć szczególną uwagę na sposób rozliczenia z biurem. Współpraca z pośrednikiem nieruchomości opiera się na jednym z dwóch rodzajów kontraktów: umowie otwartej lub umowie na wyłączność. Czym różnią się obie formy rozliczenia i która umowa będzie dla Ciebie korzystniejsza?

Umowa na wyłączność zobowiązuje do korzystania z pomocy tylko jednej agencji. Umowa otwarta z kolei umożliwia poszukiwanie nieruchomości wraz z kilkoma innymi biurami. Każde z nich będzie niezależnie od siebie szukało dla Ciebie mieszkania, a prowizję otrzyma tylko, które finalnie znajdzie mieszkanie Twoich marzeń.

Więcej informacji na temat systemu prowizyjnego agentów znajdziesz w innym naszym artykule. Prowizja pośrednika nieruchomości - kto płaci i ile wynosi? Sprawdź.

samodzielne poszukiwanie mieszkania czy z pośrednikiem?

Kupno mieszkania - porady 

Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie? Jak sprawdzić nieruchomość przed kupnem? Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? To pytania, jakie najczęściej zadają osoby zainteresowane zakupem nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Kupno nieruchomości to nie lada wyzwanie, dlatego przedstawiamy zbiór niezbędnych porad, dzięki którym zyskasz wiedzę, jak bezpiecznie kupić mieszkanie.

Kryteria wyboru mieszkania 

Już wiesz, kiedy kupić mieszkanie. Teraz pora na kolejny krok - wybór tego odpowiedniego. Cena to nie jedyne kryterium, jakim należy kierować się przy wyborze mieszkania. Zakup nieruchomości to decyzja długoterminowa, dlatego transakcja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Jakie są kryteria wyboru mieszkania? Sprawdź razem z nami.

Kupowanie mieszkania od dewelopera zasadniczo nie różni się od kupowania mieszkania z drugiej ręki, jeśli chodzi o elementy, na jakie trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze nieruchomości. Lista pytań przy zakupie mieszkania jest - w obu przypadkach - bardzo podobna. Na co zwrócić uwagę?

  • typ lokalizacji (osiedle rozwinięte, osiedle rozwijane, otwarta przestrzeń)
  • zagospodarowanie przestrzenne
  • udogodnienia przewidziane dla mieszkańców

Jednym z kluczowych elementów jest określenie rodzaju preferowanej lokalizacji. Osiedla rozwinięte to takie, które istnieją już od jakiegoś czasu, z gotową infrastrukturą miejską. Osiedla rozwijane to miejsca dopiero zagospodarowywane, które z reguły powstają w sąsiedztwie starszych osiedli. Otwarta przestrzeń to z kolei nowo powstałe osiedla, budowane w lokalizacji oddalonej od infrastruktury.

Co sprawdzić dodatkowo? Warto także zwrócić uwagę na zagospodarowanie przestrzenne, aby sprawdzić czy wokół wybranego przez Ciebie osiedla za kilka lat nie powstanie nowa inwestycja, która być może przysłoni Twój widok z okna. To właśnie dlatego kupno nowego mieszkania wymaga wcześniejszej weryfikacji planów firmy deweloperskiej i dokumentów zgromadzonych przez Urząd Miasta i Gminy.

Sprawdzić należy także udogodnienia. Dopytaj o miejsce postojowe i komórkę lokatorską. Z reguły należy za nie dopłacić, ale zdarzają się okazje, w których zawierają się one w cenie mieszkania. Wspólny dziedziniec/patio, plac zabaw, zamknięte osiedle, monitoring, siłownia plenerowa - przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto sprawdzić, czy możesz na nie liczyć. 

na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania jako inwestycja - czym się kierować? 

Jeśli zakup mieszkania chcesz potraktować jak inwestycję, zwróć uwagę na kilka zagadnień. Oczywiście najbardziej pożądaną cechą jest korzystna lokalizacja, która zwykle bardzo klarownie przekłada się na cenę.

Wiele osób daje się zwieść obietnicom bez pokrycia przy kupnie mieszkania pod inwestycję. Krok po kroku powinieneś sprawdzić każdy aspekt, bo nawet z pozoru błaha sprawa może się przyczynić do tego, że szybko pożałujesz zakupu. Dlatego nie warto się spieszyć, choć pośrednik czy deweloper nalegają na szybką decyzję.

Kilkukrotne odwiedzenie lokalu może pomóc zauważyć problemy, których wcześniej nie odkryłeś. Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania pod inwestycję? Przeczytasz w artykule opracowanym przez zespół naszych ekspertów.

nowe osiedle mieszkaniowe

Finansowanie zakupu mieszkania

Finansowanie mieszkania może odbywać się na dwa sposoby: za gotówkę lub kredyt hipoteczny. W pierwszym przypadku trzeba pokryć całą kwotę z własnej kieszeni. To rozwiązanie pozornie bezproblemowe - nie wiąże się z koniecznością składania wniosków i dokumentacji, nie wymaga zatrudnienia. Niestety, niewiele osób - zwłaszcza młodych - posiada sumę niewystarczającą do zakupu mieszkania. Należy też pamiętać, że obracanie tak wysokimi kwotami w gotówce może wiązać się z kontrolą Urzędu Skarbowego.

Druga możliwość - zakup mieszkania za pośrednictwem kredytu hipotecznego to powszechne rozwiązanie. Kredyt wiąże się jednak z szeregiem wymogów, jakie należy spełnić. Uzyskanie odpowiedniej zdolności kredytowej, zgromadzenie wkładu własnego, przygotowanie niezbędnej dokumentacji - to tylko niektóre z nich. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga wcześniejszego sprawdzenia swoich możliwości finansowych.

Każda z powyższych form finansowania mieszkania ma swoje zalety i wady. To właśnie dlatego, przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania należy oszacować poziom zdolności kredytowej. Dzięki temu będziesz wiedział, jaki zakres cenowy nieruchomości będzie dla Ciebie osiągalny, co znacznie ułatwi wybór. Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje, dotyczące finansowania zakupu nieruchomości.

Jak kupić mieszkanie bez kredytu? 

Nie każdy dysponuje odpowiednią ilością środków, pozwalających na nabycie mieszkania. Istnieje jednak kilka alternatywnych możliwości, z których warto skorzystać. Leasing nieruchomości, wynajem z możliwością późniejszego zakupu, zakup na raty u dewelopera czy sprzedającego, odwrócona hipoteka - to niektóre z nich. Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji, dowiedz się więcej o szczegółach.

Kupno mieszkania na kredyt 

Kupno mieszkania przy wsparciu kredytu hipotecznego to najczęściej stosowana metoda finansowania. Jak kupić mieszkanie na kredyt? Kiedy wpłaca się wkład własny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule opracowanym przez naszych ekspertów finansowych. Kredyt hipoteczny wbrew powszechnej opinii, nie jest trudny do zaciągnięcia. Wystarczy znajomość podstawowych zasad, jakimi kierują się banki przy takiej metodzie finansowania.

Kupno mieszkania krok po kroku za gotówkę 

Zakup mieszkania za gotówkę wymaga opłacenia kwoty zawartej w umowie na konto inwestora. Warto dokonać terminowej płatności, aby dodatkowo nie narażać się na odsetki ustawowe, które w wypadku tak znacznej kwoty mogą być widoczne nawet po niedługim okresie zwłoki.

Kupno mieszkania za gotówkę - formalności 

Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę wiąże się z kilkoma formalnościami. Przed finalizacją zakupu mieszkania za gotówkę należy zawrzeć umowę kupna w postaci aktu notarialnego. Następnie trzeba założyć księgę wieczystą (jeśli nieruchomość jej nie posiada) i dokonać wpisu.

Kupno mieszkania za gotówkę a Urząd Skarbowy 

Warto wspomnieć o Urzędzie Skarbowym, dla którego tak duża transakcja może być podejrzana. Szczególnie, jeśli gotówka nie widniała wcześniej na żadnym koncie bankowym. Jeśli kupujący nigdy nie korzystał z konta bankowego, nie ma rachunków, potwierdzeń czy umów na to skąd ma taką kwotę, wówczas Urząd Skarbowy może chcieć się przyjrzeć danemu przypadkowi z bliska.

Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek

Zakup mieszkania na działalność gospodarczą to popularne rozwiązanie. Odliczenie rat od zakupu mieszkania od dewelopera jest możliwe. Jeśli kupujemy mieszkanie na działalność gospodarczą na rynku pierwotnym to sprzedając mieszkanie, musimy zapłacić VAT oraz podatek dochodowy. Na rynku wtórnym płacimy tylko podatek dochodowy. Jeśli działamy jako osoba fizyczna mamy możliwość zwolnienia z PIT w dwóch przypadkach: jeśli sprzedamy nieruchomość po upływie 5 lat od momentu kupna lub jeśli sprzedamy mieszkanie wcześniej niż po 5 latach od zakupu pod warunkiem, że dochód ze sprzedaży przeznaczymy na cele mieszkaniowe.

Mieszkanie na raty od dewelopera

Zgodnie z ustawą deweloperską, środki z kredytu klienta wypłacane są na rachunek powierniczy dewelopera, a nie bezpośrednio na jego zwykły rachunek bankowy. Zazwyczaj ratalne finansowanie zakupu nieruchomości oparte jest na harmonogramie 10/90. Oznacza on, że w momencie podpisywania umowy deweloperskiej klient płaci jedynie 10% ceny nabywanego mieszkania, a 90% po zakończeniu budowy.

Mieszkanie na raty bez banku od dewelopera 

Nie możesz zaciągnąć kredytu hipotecznego? Nie chcesz spłacać odsetek od banku? Zależy Ci na sfinansowaniu zakupu mieszkania na raty, jednak bez udziału banku? Takie rozwiązanie również jest możliwe. Deweloperzy nierzadko oferują możliwość zakupu lokalu na raty, bez pośrednictwa placówek bankowych.

Zakup mieszkania od dewelopera - koszty 

Koszty zakupu nieruchomości to nie tylko cena mieszkania. Należy pamiętać o kosztach związanych z podpisaniem umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Wiąże się z tym konieczność wynagrodzenia notariusza za dokonane czynności notarialne. Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się również z koniecznością uiszczenia opłat związanych z późniejszym użytkowaniem lokalu. Należy pamiętać o podatku od nieruchomości i kwotach za użytkowanie wieczyste.

Dofinansowanie do kupna mieszkania 

"Mieszkanie Plus" i "Mieszkanie na start" to programy rządowe, dzięki którym istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu mieszkania.

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

Rezygnacja z formy notarialnej umowy przedwstępnej, negocjacja stawki taksy notarialnej, negocjacja stawki prowizji dla pośrednika, zamówienie optymalnej liczby odpisów aktu notarialnego - to sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów około transakcyjnych, związanych z zakupem nieruchomości. O tym jak obniżyć koszt zakupu mieszkania przeczytasz więcej w poradniku "Jak tanio kupić mieszkanie"

Zobacz oferty tanich mieszkań

Procedura kupna mieszkania - krok po kroku 

Już wiesz, jakie mieszkanie chcesz kupić? Podjąłeś decyzję czy skorzystasz z pomocy pośrednika, czy samodzielnie sfinalizujesz transakcję własnego M? Dobrze trafiłeś. W tym akapicie krok po kroku przeprowadzimy Cię przez procedurę zakupu nieruchomości. Odpowiemy na szereg pytań, które zwykle towarzyszą ich przyszłym właścicielom. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Jak kupować mieszkanie na rynku wtórnym? Sprawdź.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego - krok po kroku 

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym i nie dać się oszukać? Kupno mieszkania z rynku wtórnego to nie lada wyzwanie. Na rynku wtórnym czeka na Ciebie szereg pułapek o podłożu prawnym. Na szczęście, jeśli jesteś świadom niebezpieczeństw, możesz sprawnie wyjść z nich obronną ręką. Warto wiedzieć, o co pytać przy kupnie mieszkania w aspekcie prawa mieszkaniowego. Ogromną pomocą są jawne księgi wieczyste, które można przeglądać nieodpłatnie w sądzie rejonowym lub w Internecie.

plusy i minusy zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Informacje z księgi wieczystej 

Znając numer księgi wieczystej (masz prawo poprosić właściciela o jego podanie) możesz zapoznać się z informacjami:

  • kto jest rzeczywistym właścicielem mieszkania (dział II),
  • czy nieruchomość jest obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi (dział III),
  • czy nieruchomość jest obciążona hipoteką (dział IV).

Wszystkie powyższe informacje są jawne i jeśli ktoś próbuje wmówić coś innego, taka sytuacja powinna wzbudzić Twoją czujność.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie bez księgi wieczystej?

Nie ma przeciwwskazań prawnych, które uniemożliwiałyby zakup mieszkania bez księgi wieczystej. Z reguły księgi wieczyste nie są zakładane dla nieruchomości ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Ryzyko związane z kupnem lokalu bez księgi wieczystej dotyczy przede wszystkim sytuacji, w której osoba sprzedająca nieruchomość, nie jest jej rzeczywistym właścicielem. To właśnie dlatego warto zachować ostrożność.

Przeniesienie własności nieruchomości

Może się zdarzyć, że nabędziesz lokal obciążony dożywociem, co warto sprawdzić przed kupnem mieszkania. Dożywocie to umowa, na podstawie której w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, nabywca zobowiązuje się zapewnić dożywotnie utrzymanie osobie zbywającej. Niestety, nabywca ma prawo również sprzedać za jakiś czas mieszkanie i to bez zgody dożywotnika. W takiej sytuacji wszystko, co należy się dożywotnikowi (mieszkanie, wyżywienie, ubranie), będziesz musiał pokryć z własnych środków.

Dożywocie wpisywane jest w III dziale księgi wieczystej, jednak obowiązek wpisywania tego prawa powstał dopiero w 1991 roku. Jeśli zależy Ci na danym mieszkaniu, a podejrzewasz, że może być obciążone dożywociem, podpytaj sąsiadów.

Zakup mieszkania z zameldowanym lokatorem

Inną pułapką jest kupno mieszkania z lokatorem (który jednocześnie może być dożywotnikiem). Od sprzedającego możesz zażądać zaświadczenia z urzędu gminy o wymeldowaniu wszystkich lokatorów. Nie daj się nabrać na sytuację, gdy właściciel wciąż jest jeszcze zameldowany w swoim mieszkaniu i obiecuje, że wymelduje się dopiero po sprzedaży. Jest prawdopodobne, że może nie mieć uczciwych zamiarów. W przypadku, gdy zameldowany na stałe lokator zgłasza pretensje do zamieszkania, musisz się liczyć z postępowaniem sądowym.

Jak oglądać mieszkanie przed kupnem?

O co pytać przy oglądaniu mieszkania? Oglądając mieszkanie przed kupnem, warto zapoznać się z okolicą, opiniami sąsiadów, dokładnie przeanalizować stan nieruchomości i oszacować, czy w najbliższym czasie nie będzie wymagało remontu.

Zakup mieszkania przez dwie osoby

Zakup nieruchomości przez dwie osoby jest możliwy. W tym przypadku konieczne jest ustalenie ile udziałów w nieruchomości przypada na każdego z kupujących. Ustala się to zazwyczaj w zależności od wysokości środków wnoszonych na zakup przez każdą ze stron.

Jak znaleźć akt notarialny w Internecie?

Znalezienie właściwego aktu notarialnego w sieci zajmuje dosłownie chwilę. Niezbędna jest znajomość numeru księgi. Odpisy w formie aktu notarialnego można dodatkowo pobrać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl. 

Koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Taksa notarialna, wypisy aktu notarialnego, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe - to koszty, z jakimi musisz się liczyć przy zakupie mieszkania pochodzącego z drugiej ręki.

Osiedle deweloperskie

Kupno mieszkania krok po kroku - rynek pierwotny

Jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku? Co sprawdzić przed kupnem nowego mieszkania i jak sprawdzić dewelopera? Największa pułapką czyhającą na klienta na rynku pierwotnym są nieuczciwi deweloperzy. Jeśli decydujesz się na kupno nowej nieruchomości, najlepiej zakupić lokal już fizycznie istniejący. Nie grozi wtedy niewypłacalność dewelopera, a także rozwiązanie firmy i pozostawienie tzw. dziury w ziemi. Jeśli zdecydujesz się kupić lokal, który jeszcze nie powstał, warto wybrać dewelopera sprawdzonego, który ma swoim koncie udane inwestycje i cieszy się zaufaniem na rynku.

plusy i minusy zakupu mieszkania od dewelopera

Jak sprawdzić dewelopera?

Podstawowym elementem, który pozwala sprawdzić wiarygodność dewelopera, jest historia jego inwestycji. Oprócz oficjalnych informacji, które zawierają się w prospekcie informacyjnym, warto poszukać realizacji na własną rękę i sprawdzić przy tym nie tylko poprzednie projekty, ale także opinie na temat ich wykonania. Zgromadzone informacje będziesz mógł porównać z działaniami konkurencji – pod względem cenowym, wykończenia i oferowanych promocji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wiarygodnego dewelopera?

  • przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich
  • płynność finansowa
  • rekomendacje i opinie
  • przyznane nagrody i osiągnięcia

Jeśli jesteś na etapie wyboru inwestycji, powinieneś kupno takiego mieszkania przemyśleć pod kątem rzetelności przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za budowę. Absolutnie nie należy brać pod uwagę zakupu mieszkania od firmy, która zaczęła sprzedaż lokali przed uregulowaniem wszystkich aspektów formalno-prawnych. Dobrze jest sprawdzić, czy deweloper ma prawo dysponowania gruntem, czy ma pozwolenie na budowę i czy to pozwolenie pokrywa się z tym, co pokazywane jest klientowi w kolorowych folderach. Masz prawo zobaczyć wszystkie interesujące Cię dokumenty.

O co pytać dewelopera?

Jeśli nie możesz znaleźć informacji o inwestycji, warto dopytać się dewelopera o wszystko, co Cię nurtuje - przeprowadzone realizacje, referencje, oraz zadać kilka pytań dotyczących dotychczasowej działalności.

  • Kiedy cena może ulec zmianie i o jaką kwotę?
  • Czy nieruchomość posiada obciążenia hipoteki lub inne ograniczenia?
  • Na jakim piętrze jest dostępne mieszkanie i na jakie strony świata będą skierowane okna?
  • Jaki będzie standard wykończenia i wyposażenia mieszkania?

To lista podstawowych pytań, jakie warto zadać inwestorowi. Więcej szczegółów na temat spotkania z inwestorem zajdziesz w opracowaniu: O co pytać dewelopera?

Pamiętaj, że z deweloperem możesz również negocjować warunki umowy. Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem? Sprawdź nasz poradnik.

Jakie formalności po zakupie mieszkania? Niezbędna dokumentacja

Kupno mieszkania wiąże się nie tylko z koniecznością wyboru odpowiedniego lokalu, ale również szeregiem formalności i dokumentów, jakie należy podpisać na etapie finalizacji transakcji. Umowa rezerwacyjna, umowa przedwstępna, umowa kredytowa, umowa deweloperska, umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu - to najważniejsze z nich. Zdajemy sobie sprawę, że dla osób, które nie są na co dzień zaznajomione z analizą prawną specjalistycznej dokumentacji, konieczność ich podpisania może sprawiać problem. To właśnie dlatego, w tym akapicie pokrótce charakteryzujemy każdy z nich.

Kupno mieszkania - formalności

Kupno mieszkania - formalności

Jak sprawdzić akt notarialny? Podpisanie aktu notarialnego - na co zwrócić uwagę? Rezerwacja mieszkania u dewelopera - jak sprawnie przeprowadzić? Umowa deweloperska - na co uważać? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz poniżej.

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna gwarantuje przyszłemu właścicielowi dodatkowy czas na ostateczne przemyślenie decyzji o zakupie mieszkania. Na mocy umowy deweloper zobowiązuje się do rezerwacji lokalu na określony czas. Jeśli umowa rezerwacyjna wygaśnie, a potencjalny nabywca nie podpisze innej umowy, inwestor może swobodnie zarządzać nieruchomością.

Umowa przedwstępna

Na podstawie umowy przedwstępnej, strony zobowiązują się do zawarcia innej umowy - przyrzeczonej. Jeżeli umowa przedwstępna została zawarta w formie odpowiadającej przyrzeczonej, wówczas - w razie nieuzasadnionej odmowy zawarcia tej ostatniej - druga ze stron może domagać się sądowego zobowiązania opieszałej strony do jej podpisania. Jeżeli umowa przedwstępna została zawarta w zwykłej formie pisemnej, od nielojalnej strony można domagać się jedynie zwrotu kosztów związanych z transakcją. Więcej informacji na temat umowy przedwstępnej znajdziesz w innym naszym artykule.

Umowa kredytowa

Planując kupno mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, należy upewnić się w wybranej placówce, jakie dokumenty powinno się dostarczyć do wniosku o udzielenie kredytu. Zwykle przed podpisaniem umowy kredytowej bank wydaje decyzję wstępną, określającą dodatkowe wymogi. Kredyt hipoteczny - jak uzyskać i jakie formalności będą niezbędne do jego zaciągnięcia? Sprawdzisz w artykule opracowanym przez naszych ekspertów.

Umowa deweloperska

Umowa zobowiązanie dewelopera do wybudowania budynku, wyodrębnienia lokalu mieszkalnego, przeniesienia prawa własności lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę. Umowa deweloperska - co powinna zawierać? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu

Strony transakcji zobligowane są do zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia jego własności. Umowa ta zawierana jest w wykonaniu umowy deweloperskiej i wymaga formy aktu notarialnego.

Kupiłem mieszkanie - co dalej?

Niezależnie od tego czy kupiłeś mieszkanie z rynku pierwotnego czy rynku wtórnego, trzeba je urządzić. Aranżacja mieszkania to kolejny, nieco przyjemniejszy etap. Jednak nie tak łatwy, jak można przypuszczać. Wymaga podejmowania nierzadko trudnych wyborów i licznych kompromisów. Lista zakupów do nowego mieszkania z pewnością będzie spora.

Aranżacja mieszkania

Jak urządzić mieszkanie? Na co zwrócić uwagę przy aranżacji nieruchomości? Jak zaaranżować salon, sypialnię, kuchnię, łazienkę czy pokój gościnny? Więcej przeczytasz w naszych poradnikach:

  1. Jak urządzić pokój gościnny - czytaj więcej >>
  2. Jak urządzić sypialnie - czytaj więcej >>
  3. Jak zorganizować kuchnię - czytaj więcej >>
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania
  • Poradnik ABC kupna mieszkania
    Pobierz
  • Wzór umowy sprzedaży mieszkania
    Pobierz
  • Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego
    Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

9 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Maria Suchecka

    Napiszcie lepiej jak ZABEZPIECZYĆ się ,aby kupiec zapłacił za lokal. Bo trzeba u notariusza jakby zdeponować /odpłatnie/ ale warto!! pieniądze kupca ,albo akt podpisać PO WPŁYNIĘCIU GOTÓWKI z przyznanego kredytu kupujacemu. Jest to obecnie BARDZO ważne ,bo pracownicy banku nieraz oszukują razem z niby kupcem. Kredyt przyznany ,a kredyt PRZELANY to różnica

    9 grudnia 2020, 21:16
  • Edwin Kolanko

    Artykuł dobry i porządkujący wiedzę, ale uwaga obszar komentarzy już został zagospodarowany przez żenujące reklamy deweloperów i ich klakierów.

    20 listopada 2020, 01:40
  • Beata

    Bardzo przydatny artykuł :) Ja co prawda korzystałam z pomocy biura nieruchomości (ABC DOM w Krakowie), kupując mieszkanie na rynku wtórnym i cieszę się, że tak postąpiłam, bo samej byłoby mi ciężko połapać się w całej papierologii i formalnościach.

    11 listopada 2019, 13:33
  • Anna

    Bardzo przydatne informacje, dziękuję. Ja też staram się samodzielnie jak najwięcej dowiedzieć się o nieruchomości, które biorę pod uwagę. M.in korzystam z raportów o terenie ongeo.pl

    28 sierpnia 2019, 14:05
  • Inga

    Przy zakupie własnego mieszkania z rynku pierwotnego i ładne zaaranżowanie jego można dużo zarobić, zwłaszcza w dobrej lokalizacji jaka jest Piaseczno z piękną nieruchomościa dom marzen

    18 sierpnia 2019, 20:44
  • Świetny artykuł

    29 lipca 2019, 10:46
  • Judyta

    Świetny artykuł! Dzięki za porady. Teraz tylko się waham, czy skorzystać z warszawskich ofert, czy może ugrać taniej fajne mieszkanie na obrzeżach na Neptunie w Ząbkach. Uwagi odnośnie rynku wtórnego w punkt!

    25 lipca 2019, 11:25
  • Edyta Górska

    Rynek pierwotny jest dużo pewniejszy niż wtóry dlatego, że mamy wgląd do inwestycji już na wczesnym etapie. Moim zdaniem wykup pod wynaujem zwłaszcza w regionach turystycznych zawsze się sprawdzi. Ja skupiam się na pomorzu i teraz skupiam się na apartamentach w Rowach. Lubicz Apartamenty daje wgląd do całej dokumentacji. Pomorze żądzi się swoimi prawami i będzie wielu chętnych, nie tylko do wynajmu mieszkania ale też do otwarcia małych kawiarnii czy sklepików.

    4 czerwca 2019, 09:52
  • Ania P.

    Moim zdaniem super że budują, ale ważne żeby to były ładne i porządne budynki Ciekawy projekt nowego osiedla oferuje variant praga 2, bardzo mi się podoba, do tego ludzie są tu super.

    15 kwietnia 2019, 21:49

Artykuły powiązane

  • Raport cenowy grudzień 2024

    Raport cenowy grudzień 2024

    Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w grudniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań.

    13 stycznia 2025

    Redakcja

  • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

    Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

    Liczba mieszkań oddanych do użytku w listopadzie 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do października 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

    20 grudnia 2024

    Redakcja

  • Ceny materiałów budowlanych

    Ceny materiałów budowlanych

    Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

    18 grudnia 2024

    Redakcja

  • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

    Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

    Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

    18 grudnia 2024

    Marlena Rzepniewska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023